All-AV-CTL I teams

The Kansan

GIRLS’ BASKETBALL

First team

Addy Brown, Derby, so.

Sydney Holmes, Maize, sr.

Avery Lowe, Maize South, so.

Kyla Frenchers, Maize, jr.

Derryana Cobbins, Derby, sr.

Tatum Boettjer, Derby, jr.

Second team

Ziya Simms, Hutchinson, sr.

Acacia Weis, Salina South, so.

Tya Tindall, Campus, jr.

DeKeira Clay, Maize South, fr.

Harlie Wilson, Hutchinson, jr.

Baylee Miller, Maize, sr.

Honorable Mention

Campus — Analysia Morales, jr.

Derby — Jaidyn Schomp, sr.

Hutchinson — Mya Thompson, so.

Maize — Olivia Wedman, sr.

Maize South — Riley Kennedy, sr.

Newton — Olivia Antonowich, so.; Lexi Valle-Ponds, sr.; Marah Zenner, sr.

Salina South — Kylie Arnold, jr.; Elizabeth Franco, sr.; Sydney Peterson, jr.

Most Valuable Player — Addy Brown, Derby

Coach of the Year — Jodie Karsak, Derby

BOYS BASKETBALL

First team

Chapman, Sterling, Campus

Grill, Kyle, Maize

Hanna, Jacob, Maize

Jordan, Josh, Salina South

Strong, Stevie, Campus

Thompson, Myles, Hutchinson

Second team

Brackeen, Jaxon, Newton

Buchanan, Javon, Maize South

Johnson, Avery, Maize

Junghans, Devon, Salina South

Ray, Isaac, Derby

Williams, Fontaine, Derby

Honorable Mention

Atwater, Isaiah, Maize South

Bing, Winston, Maize

Chadwick, Blake, Derby

Clemons, Jameer, Derby

Edwards, Elijah, Newton

Hall, Jayden, Campus

Johnson, A.J., Salina South

Schreiber, Colin, Salina South

Petz, Dylan, Newton

Scott, Parker, Maize South

Young, Zion, Campus

Most Valuable Player — Sterling Chapman, Campus

Coach of the year — Chris Grill, Maize

SOFTBALL

First team

P Riley Wertz, sr., Maize

P Tegan Livesay, so., Newton

P Morgan Haupt, jr., Derby

C Gabrielle Stauffer, fr., Campus

1B Peyton Samek, so., Maize

2B Sophie Martins, sr., Campus

3B Toria Thaw, sr., Newton

SS Amber Howe, sr., Derby

OF Audrey Steinert, jr., Derby

OF Maia Djurovic, so., Maize

OF Piper Seidl, so., Newton

OF Mariah Janda, sr., Maize South

DH Londyn Ysidro, fr., Campus

U Jenna Henderson, sr., Salina South

Second team

P Chana Wolfe, jr., Salina South

P Lillie Johnson, jr., Maize South

P Addy Canfield, fr., Derby

C Chloe Bartlett, jr., Maize

1B Rylee Frager, so., Derby

2B Paige Paxton, sr., Derby

2B Olivia Sandoval, jr., Newton

3B Gabby Martin, sr., Derby

SS Alexis Thomas, jr., Campus

OF Madi Grady, so., Derby

OF Adi Igo, jr., Derby

OF Madison Yost, so., Salina South

OF Kylee Carter, jr., Salina South

DH Ava Sadler, jr., Derby

U Kylah Parson, fr., Campus

U Riley Lusk, jr., Hutchinson

Honorable mention

C Kylar Smith, jr., Hutchinson

C Trinity Kuntz, so., Derby

1B Grace Brainard, jr., Maize South

3B Emily Dice, so., Campus

3B Madi Lambert, jr., Maize

3B Karcin Regier, jr., Hutchinson

SS Kennedy Topping, so., Maize

SS Mallory Seirer, sr., Newton

SS Jayden Rehlander, jr., Hutchinson

OF Devynn Raile, sr., Maize

OF Reese McCord, fr., Newton

DH Alyssa Mapes, fr., Newton

DH Abby Koontz, fr., Newton

DH Jenna Sokoll, fr., Maize South

Coach of the Year — Jenny Meirowsky, Maize

Player of the Year — Riley Wertz, Maize