Central Kansas League Track Championships

The Kansan

Thursday at Halstead

GIRLS

Team scores — Smoky Valley 125, Hesston 78, Hoisington 73, Halstead 65, Larned 54, Pratt 47, Nickerson 40, Hillsboro 39 Haven 35.

Shot put — 1. Jessica Saunders Hil. 38-1, 2. Cadee Upson Lar. 33-4 3/4, 3. Kinzie Starnes Nic. 32-4 3/4, 4. Caley Blosser Nic. 31-8 1/2, 5. Ava Mull Lar. 31-5 3/4, 6. Jordan Cook Pr. 29-5 1/2.

Discus — 1. Jessica Saunders Hil. 113-4, 2. Ava Mull Lar. 108-6, 3. Carley Bartel Hes. 99-4, 4. Diana Cervantes Hes. 95-10, 5. Anna Humphreys Hes. 92-1, 6. Ileia Wampler SV 86-3.

Javelin — 1. Ava Jones Nic. 108-10, 2. Sterling Rector Pr. 108-0, 3. Anna Humphreys Hes. 102-11, 4. Riley Prosser Pr. 100-2, 5. Suzanna Schneider Hoi. 99-4, 6. Ava Mull Lar. 92-0.

High jump — 1. Ava Jones Nic. 5-2, 2. (tie) Elsie Clark Hes. 4-8, Dominique Schutte Hal. 4-8, 4. Jaelynn Bridges Pr. 4-6, 5. Megan Folks Hes. 4-6.

Long jump — 1. Belle Peters SV 16-2 3/4, 2. Reese Roper Hav. 15-11, 3. Breanne Peters SV 15-4 1/2, 4. D’Mya Cox Hil. 15-3, 5. Halle Barker Lar. 15-1 3/4, 6. Emily Friesen Hes. 14-6.

Triple jump — 1. Jayme Hagerman Lar. 36-10 1/4-r, 2. Emily Friesen Hes. 35-10 1/4, 3. D’Mya Cox Hil. 35-6, 4. Mallory Mooney Hoi. 32-4 1/2, 5. Jaci Guthrie Hoi. 31-5 3/4, 6. Sammie Saunders Hil. 31-5.

Pole vault — 1. Belle Peters SV 13-0-r, 2. Breanne Peters SV 10-0, 3. Ava Jones Nic. 9-6, 4. Noelle Peters SV 9-6, 5. Kylie Miller Hoi. 8-6, 6. Jadyn Thompson Pr. 8-6.

100-m. HH — 1. Belle Peters SV 15.38, 2. Samantha Colso Hoi. 15.97, 3. Clara McElroy SV 17.17, 4. Kylee Hahn Hoi. 17.34, 5. Shellamae Farmer Hoi. 18.40, 6. Abby Holt Lar. 18.65.

4x800-m. relay — Smoky Valley (McKinley Johnson, Keira Mullen, Abby Rose, Gracie Lambert) 9:50.86-r, 2. Halstead (Dominique Schutte, Elena Flask, Kaleigh O’Brien, Parker Schroeder) 10:01.36, 3. Hesston (Elsie Clark, Harley Ferralez, Anna Humphreys, Kierra Funk) 10:31.01, 4. Hillsboro (Emersyn Funk, Trudy Hein, Moriah Jost, Ainsley Duell) 10:31.15, 5. Hoisington (Kynlie Crowdis, Khloe Schneweis, Paige Lamatsch, Kendall Mason) 11:42.69, 6. Pratt (Riley Prosser, Allie Hoeme, Addie Hoeme, Lilly Herman) 11:57.99.

100-m. dash — 1. Jayme Hagerman Lar. 13.03, 2. Emily Friesen Hes. 13.05, 3. Breanne Peters SV 13.15, 4. Caryn Yoder Hes. 13.20, 5. Reese Roper Hav. 13.26, 6. Suzanna Schneider Hoi 13.31.

1,600-m. run — 1. Taylor Hoskinson Hav. 5:33.72, 2. Dominique Schutte Hal. 5:41.55, 3. Jaci Guthrie Hoi. 5:56.95, 4. Kierra Funk Hes. 6:03.98, 5. Ellise Peterson SV 6:08.75, 6. Leah Weber Hal. 6:14.95.

4x100-m. relay — 1. Hoisington (Sheena Gocela, Macy, Suzanna Schneider, Samantha Colson) 49.91-r, 2. Larned (Jayme Hagerman, Savannah Smith, Jaidyn Pinkston, Elizabeth Herrera) 51.38, 3. Hesston (Sydney Ronan, Caryn Yoder, Kailey Herbst, Emily Friesen) 51.62, 4. Pratt (Jadyn Thompson, Sian Helfrich, Daisy Herrman, Jaelynn Bridges) 51.65, 5. Hillsboro (Ashley Peters, Sammie Saunders, Kinsey Kleiner, D’Myia Cox) 53.45.

400-m. dash — 1. Abby Rose SV 59.44, 2. Parker Schroeder Hal. 1:01.55, 3. Kaleigh O’Brien Hal. 1:02.57, 4. Daisy Herrman Pr. 1:02.90, 5. Alyx Lamatsch Hoi. 1:03.80, 6. Sadie Estill Hav. 1:04.30.

300-m. LH — 1. Sian Helfrich Pr. 45.32-r, 2. Samanatha Colson Hoi. 48.91, 3. Clara McElroy SV 50.80, 4. Ava Jones Nic. 51.35, 5. Kylee Hahn Hoi. 52.43, 6. Shellamae Farmer Hoi. 52.98.

800-m. run — 1. Gracie Lambert SV 2:17.33-r, 2. Kaleigh O’Brien Hal. 2:27.41, 3. Taylor Hoskinson Hav. 2:28.27, 4. McKinley Johnson SV 2:36.34, 5. Kajsa Peterson SV 2:37.84, 6. Kynlie Crowdis Hoi. 2:38.66.

200-m. dash — 1. Belle Peters SV 26.35-r, 2. Sian Helfrich Pr. 27.02, 3. Macy Hanzlick Hoi. 27.06, 4. Suzanna Schneider Hoi. 27.58, 5. Karenna Gerber Hal. 27.98, 6. Reese Roper Hav. 28.03.

3,200-m. run — 1. Elsie Clark Hes. 12:57.99, 2. Elena Flask Hal. 13:18.48, 3. Taylor Hoskinson Hav. 13:23.12, 4. Harley Ferralez Hes. 13:30.75, 5. Moriah Jost Hil. 13:49.63, 6. Leah Weber Hal. 14:07.39.

4x400-m. relay — 1. Smoky Valley (Abby Rose, Keira Mullen, Kajsa Peterson, Gracie Lambert) 4:06.65-r, 2. Halstead (Karenna Gerber, Dominique Schutte, Parker Schroeder, Kaleigh O’Brien) 4:15.44, 3. Hoisington (Alyx Lamatsch, Jaci Guthrie, Sheena Gocela, Macy Hanzlick) 4:16.24, 4. Larned (Jayme Hagerman, Savannah Smith, Jaidyn Pinkston, Akielah Collins) 4:24.16, 5. Pratt (Jaelynn Bridges, Karsyn Sharp, Emma Primrose, Daisy Herrman) 4:27.43, 6. Haven (Sadie Estill, Reese Roper, Jazmyne Ford, Taylor Hoskinson) 4:29.32.

BOYS

Team scores — Hesston 100, Halstead 85, Hoisington 75, Smoky Valley 71, Hillsboro 70, Pratt 55, Nickerson 45, Lyons 40, Larned 14, Haven 2.

Shot put — 1. Doug Grider Hal. 49-4 1/2, 2. Korbin Black Hal. 49-1 1/2, 3. Jared Janzen Hil. 46-8 1/4, 4. Giovany Pando Ly. 45-4, 5. Cole Herman Hal. 44-6 1/2, 6. Jesus Ornales Pr. 43-9.

Discus — 1. Doug Grider Hal. 153-1, 2. Jared Janzen Hil. 147-3, 3. Korbin Black Hal. 143-11, 4. Mason Melcher Pr. 139-7, 5. Spencer Minz Hoi. 131-8, 6. Cole Herman Hal. 128-8.

Javelin — 1. Devon Weber Pr. 170-11, 2. Kort Sjogren SV 145-1, 3. Cason Richardson Hes. 139-4, 4. Drake Van Scoyoc Pr. 137-7, 5. Austin Rempel Hil. 134-11, 6. Jesus Acosta Pr. 132-0.

High jump — 1. Brayden Miller Nic. 6-4, 2. Carl Clark Ly 6-4, 3. Isreal Rios Ly. 6-0, 4. (tie) Brayden Schilling Hes. 5-8, J’Air Johnson Pr. 5-8, 6. Zain Manknojia Hal. 5-4.

Long jump — 1. Philippe Manga Nic. 20-11 3/4, 2. Tyler Rewerts Hes. 19-6 1/4, 3. Israel Rios Ly. 19-3, 4. Carl Clark Ly. 19-2, 5. Fernando Herrera Lar. 18-10 1/2, 6. Zain Maknojia Hal. 18-9 1/2.

Triple jump — 1. Carson Linnens Hil. 43-10 1/2, 2. Philippe Manga Nic. 42-1, 3. Bralen Thompson Hoi. 40-6, 4, Cade Crawford Ly. 39-1 1/2, 5. Cade Colglazier Lar. 37-5 1/4, 6. Tayt Myers Pr. 36-5.

Pole vault — 1. Nate Hein Hil. 13-6, 2. Jarrett Shives Hoi. 13-0, 3. Stephen Peterson SV 11-6, 4. Josiah Bell Hoi. 11-0, 5. Devin Miller Hes. 10-0, 6. Lucas Baker Pr. 10-0.

110-m. HH — 1, Nicolas Arnold Hes. 16.74, 2. Zachary Denholm Hil. 16.77, 3. Devin Miller Hes. 17.24, 4. Nathaniel Pfortmiller Lar. 17.38, 5. Brayden Schilling Hes. 17.48, 6. Josephn James Pr. 18.17.

4x800-m. relay — 1. Hesston (Braden Esau, Ayden Summers, Ryan Eilert, Max Werner) 8:35.98, 2. Smoky Valley (Stephen Peterson, Justice Gardner, Garrett Huffman, Ryan Heline) 8:41.46, 3. Hoisington (Deryk Yott, Karter Wolf, Dylan Richards, Ian Doss) 8:53.79, 4. Pratt (Nathanael Chavez, Antonio Adame, Kaden Barker, Tayt Myers) 9:07.03, 5. Hillsboro (Caleb Diener, Levi Allen, Dillon Boldt, Tristan Reed) 9:23.36.

100-m. dash — 1. Lakin Farmer Hes. 11.70, 2. Carl Clark Ly. 11.71, 3. Chase Robinson Hoi. 11.85, 4. Legend Robinson Hoi. 11.87, 5. Fernando Herrera Lar. 12.14, 6. Keaton Nevins Nic. 12.14.

1,600-m. run — 1. Ryan Heline SV 4:42.57, 2. Tristan Reed Hil. 4:44.71, 3. Ayden Summers Hes. 4:48.50, 4. Thomas Porch Hal. 4:51.41, 5. Ian Doss Hoi. 4:57.24, 6. Garrett Huffman SV 4:58.04.

4x100-m. relay — 1 Hoisington (Caden Mason, Legend Robinson, Dylan Richards, Chase Robinson) 44.46, 2. Hillsboro (Carson Linnens, Pedro Nieto, Tyson Plenert, Nate Hein) 45.35, 3. Pratt (Lucas Baker, Jesus Acosta, Jasiel Alvarado, Devon Weber) 45.58, 4. Hesston (Tyler Rewerts, Colton Diller, Max Werner, Cavan Fuqua) 46.38, 5. Larned (Fernando Herrera, Creighton Haney, Jacob Colglazier, Nathaniel Pfortmiller) 46.43, 6. Smoky Valley (Ki Blanchat, Zach Gross, Justice Autry, Trystan Stambaugh) 46.50.

400-m. dash — 1. Lakin Farmer Hal, 51.82, 2. Cavan Fuqua Hes. 52.37, 3. Ki Blanchat SV 53.78, 4. Conner Boyd Hal. 54.02, 5. Zain Maknojia Hal, 54.13, 6. Deryk Yott Hoi. 54.53.

300-m. IH — 1. Devin Miller Hes. 43.71, 2. Stephen Peterson SV 43.88, 3. Dylan Huggard Nic. 43.97, 4. Kaden Barker Pr. 45.42, 5. Brayden Schilling Hes. 45.54, 6. Adam Younie Pr. 47.31.

800-m. run — 1. Braden Esau Hes. 2:08.12, 2. Ian Doss Hoi. 2:12.29, 3. Tayt Myers Pr. 2:13.58, 4. Justice Gardner SV 2:16.83, 5. Garret Huffman SV 2:18.41, 6. Vincent Pickering SV 2:18.95.

200-m. dash — 1. Dylan Richards Hoi. 23.33, 2. Lakin Farmer Hal. 24.19, 3. Keaton Nevins Nic. 24.50, 4. Philippe Manga Nic. 24.52, 5. Cezanne Peirce Hav. 24.83, 6. Colton Diller Hes. 24.94.

3,200-m. run — 1. Ryan Heline SV 10:30.45, 2. Levi Allen Hil. 10:37.53, 3. Thomas Porch Hal. 10:43.91, 4. Karter Wolf Hoi. 11:03.88, 5. Ayden Summers Hes. 11:05.87, 6. Aiden Allman Hal. 11:21.37.

4x400-m. relay — 1. Hesston (Max Werner, Cason Richardson, Tyler Rewerts, Cavan Fuqua) 3:30.83, 2. Prett (Jasiel Alvarado, Jesus Acosta, Bryce Winsor, Devon Weber) 3:35.70, 3. Smoky Valley (Stephen Peterson, Ki Blanchat, Wyatt Johnson, Ryan Heline) 3:36.66, 4. Hoisington (Jarrett Shives, Deryk Yott, Chase Robinson, Dylan Richards) 3:37.03, 5. Larned (Fernando Herrera, Luke Wilson, Nathaniel Pfortmiller, Creighton Haney) 3:41.93, 6. Halstead (Zain Maknojia, Thomas Burns, Lakin Farmer, Conner Boyd) 3:44.53.