Newton Invitational II girls' swimming

Mark Schnabel
The Kansan

Thursday, NHS pool

Scorers

Team scores — Maize 250, Winfield 220, Maize South 156, Great Bend 153, Buhler 124, Newton 120, Labette County 91, Marion 68, Holcomb 67, Hutchinson 53, Liberal 27.

200-yd. medley relay — 1. Winfield A (Gracie Mugler, Ella Kohpay, Reese Isom, Emma Moore) 2:10.16, 2. Maize South A (Violet Strong, Stephanie Ramirez, Lauren Giroux, Vali Bequette) 2:10.39, 3. Newton A (Elena Vanderweg, Libby Crawford, Lauren Anton, Madison Horton) 2:13.43, 4. Buhler (Evelyn Staib, Madelyn Morrell, Blythe Adkins, Krysten Hamby) 2:15.06, 5. Marion A (Amy Gayle, Leah Brunner, Caitlin Thornhill, Hannah May) 2:15.11, 6. Great Bend A (Emilee Hall, McKenna Cape, Madison Huslig, Katelyn Mermis) 2:15.91, 7. Maize A (Arianna Beggs, Emmalynn Kohl, Cora Bartlett, Emily Sprowls) 2:18.50, 8. Hutchinson A (Brandi Porter, Claire Barnes, Makenzie Suppes, Ella Yoder) 2:32.86, 9. Liberal A (Molly Sepulveda, Ava Maxwell, Abbie Dowell, Kelsey Boman) 2:35.13, 10. Holcomb B (Jensyn Kennedy, Rylie Thyne, Isabel Macias, Olivia Wilds) 2:38.93.

200-yd. freestyle — 1. Emma Moore Win. 2:06.69, 2. Isabelle Blasdel Mai. 2:10.96, 3. Sarah Smith LC 2:15.90, 4. Cora Bartlett Mai. 2:24.69, 5. Amy Gayle Mar. 2:25.49, 6. Ruth Williams GB 2:30.45, 7. (tie) Evelyn Staib Buh. 2:33.49, Kaitlyn Westmoreland MS 2:33.49, 9. Julia Hansen Mai. 2:35.71, 10. Adi George Hol. 2:39.12, 11. Adley Nusz MS 2:43.20, 12. Reggie Huslig GB 2:43.23.

200-yd. individual medley — 1. Madelyn Morrell Buh. 2:32.17, 2. Ella Kohpay Win. 2:32.97, 3. Emilee Hall GB 2:34.22, 4. Emily Sprowls Mai. 2:34.77, 5. Lauren Anton New. 2:37.05, 6. Christina Wagner MS 2:41.24, 7. Lauren Giroux MS 2:42.28, 8. Macie Mayberry Win. 2:46.25, 9. Ariana Beggs Mai. 2:46.47, 10. Stephanie Ramirez MS 2:51.23, 11. Madison Huslig GB 2:52.12, 12. Jamie Claeys Mai. 3:08.79.

50-yd. freestyle — 1. Brooklyn Blasdel Mai. 25.60, 2. Grace Wunch Mai. 26.49, 3. Jensen Lynnes Win. 27.38, 4. Zoe Jerke GB 27.48, 5. Ella Stoppel Hol. 27.61, 6. Vali Bequette MS 27.65, 7. Spencer Will-Gallegos Mai. 27.72, 8. Caitlin Thornhill Mar. 27.76, 9. Kiera Brink Hol. 27.89, 10. Aubrey Snapp GB 28.11, 11. Violet Strong MS 28.26, 12. Blythe Adkins Buh. 28.46.

Diving — 1. Sydney Johnson Buh. 167.70, 2. Violet Bartley New. 165.35, 3. Karlee Wiggins, Buh. 140.25.

100-yd. butterfly — 1. Madison Horton New. 1:04.72, 2. Jensen Lynnes Win. 1:09.83, 3. Ruth Williams GB 1:10.78, 4. Madelyn Morrell Buh. 1:11.27, 5. Macie Mayberry Win. 1:15.94, 6. Madison Huslig GB 1:20.38, 7. Abbie Dowell Lib. 1:21.40, 8. Ariana Beggs Mai. 1:22.92, 9. Stephanie Ramirez MS 1:23.98, 10. Adley Nunz MS 1:28.60, 11. Allie Pippitt Win. 1:30.67, 12. Krysten Hamby Buh. 1:34.73.

100-yd. freestyle — 1. Sidni Meister LC 55.93, 2. Emma Moore 58.10, 3. Grace Wunsch Mai. 59.65, 4. Lauren Giroux MS 59.76, 5. Isabelle Blasdell Mai. 1:00.00, 6. Sarah Smith LC 1:01.53, 7. Vali Bequette MS 1:02.03, 8. Aubrey Snapp GB 1:02.36, 9. Ella Stoppel Hol. 1:03.12, 10. Caitlin Thornhill Mar. 1:03.23, 11. Cora Bartlett Mai. 1:03.87, 12. Blythe Adkins Buh. 1:04.89.

500-yd. freestyle — 1. Reese Isom Win. 5:36.09, 2. Emily Sprowls Mai. 5:57.54, 3. Lauren Anton New. 6:11.87, 4. Emilee Hall GB 6:17.30, 5. Emmalynn Kohl Mai. 6:33.59, 6. Sidney Sheern MS 6:44.92, 7. Gracie Mugler Win. 6:46.22, 8. Violet Strong MS 6:52.76, 9. Brandi Porter Hut. 6:55.60, 10. Hannah May Mar. 7:28.58, 11. Joscelyn Buckley Mai. 7:33.89, 12. Kadynce Nash MS 7:36.85.

200-yd. freestyle relay — 1. Maize A (Isabelle Blasdel, Spencer Will-Gallegos, Grace Wunsch, Brooklyn Blasdel) 1:49.09, 2. Winfield A (Jensen Lynnes, Haylee Satterlee, Reese Isom, Emma Moore) 1:51.90, 3. Maize South A (Violet Strong, Kaitlyn Westmoreland, Vali Bequette, Lauren Giroux) 1:53.84, 4. Newton A (Lauren Anton, Elena Vanderweg, Libby Crawford, Madison Horton) 1:54.34, 5. Hutchinson A (Elise Williams, Isabelle Kongable, Claire Barnes, Belanna Bryant) 1:57.81, 6. Labette County A (Sarah Smith, Briana Bach, Rylie Doyle, Sidni Meister) 2:01.00, 7. Holcomb A (Ella Stoppel, Adi George, Isabel Macias, Kiera Brink) 2:01.08, 8. Great Bend A (Ruth Williams, Katelyn Mermis, Kyndall Blessing, Zoe Jerke) 2:01.46, 9. Buhler A (Sydney Johnson, Tana Warner, Emilie Schweizer, Krysten Hamby) 2:06.34, 10. Marion A (Caitlin Thornhill, Leah Brunner, Emily Hake, Hannah May) 2:09.83, 11. Liberal A (Elana Camacho, Leslie Nava, Lizbet Hernandez, Brianna Vega) 3:36.29.

100-yd. backstroke — 1. Sidni Mester LC 1:03.17, 2. Spencer Will-Gallegos Mai. 1:08.72, 3. Amy Gayle Mar. 1:09.33, 4. Ella Kohpay 1:09.73, 5. Zoe Jerke GB 1:11.29, 6. Belanna Bryant 1:11.58, 7. Reggie Huslig GB 1:18.98, 8. Gracie Mugler Win. 1:20.01, 9. Brandi Porter Hut. 1:21.83, 10. Evelyn Staib Buh. 1:23.56, 11. Kyndall Blessing GB 1:23.84, 12. Jensyn Kennedy Hol. 1:23.88.

100-yd. breaststroke — 1. Brooklyn Blasdel Mai. 1:15.46, 2. Madison Horton New. 1:17.04, 3. Reese Isom Win. 1:21.24, 4. Kiera Brink Hol. 1:22.33, 5. Christina Wagner MS 1:22.73, 6. Leah Brunner Mar. 1:27.38, 7. Emmalynn Kohl Mai. 1:28.40, 8. McKenna Cape GB 1:28.85, 9. Grace Doherty GB 1:31.29, 10. Maddie Cantu Win. 1:31.70, 11. Jamie Claeys Mai. 1:31.79, 12. Tana Warner Buh. 1:33.94.

400-yd. freestyle relay — 1. Maize A (Isabelle Blasdel, Spencer Will-Gallegos, Grace Wunsch, Brooklyn Blasdel) 4:06.03, 2. Buhler A (Blythe Adkins, Krysten Hamby, Evelyn Straub, Madelyn Morrell) 4:21.04, 3. Winfield A (Haylee Satterlee, Macie Mayberry, Gracie Munger, Ella Kohpay) 4:28.61, 4. Great Bend A (Emilee Hall, Ruth Williams, Zoe Jerke, Madison Huslig) 4:29.39, 5. Labette County A (Sarah Smith, Rylie Doyle, Briana Bach, Sidni Meister) 4:42.00, 6. Maize South A (Kaitlyn Westmoreland, Kadynce Nash, Christina Wagner, Sidney Sheern) 4:43.80, 7. Holcomb A (Kiera Brink, Adi George, Isabel Macias, Ella Stoppel) 4:54.42, 8. Newton A (Anna Harder, Kyndal Dorzweiler, Sarah Koehn, Elena Vanderweg) 4:58.58, 9. Liberal A (Kelsey Boman, Abbie Dowell, Ava Maxwell, Molly Sepulveda) 5:06.29, 10. Hutchinson B (Jadyn Miller, Gilliam Eddington, Claire Fee, Brandi Porter) 5:18.79.