50th Conrad Nightingale Invitational track Friday at Halstead

The Kansan

GIRLS

Team scores — Smoky Valley 101, Cheney 70, Hesston 68, Berean Academy 51, Halstead 44, Pratt 41, Hillsboro 39, Kingman 35, Sedgwick 32, Douglass 28, Wichita Trinity Academy 26, Haven 25, Concordia 17, Conway Springs 14, Hutchinson Trinity 12, Wichita Independent 5, Marion 4.

Shot put — 1. Jessica Saunders Hil. 38-3, 2. Alexa Fischer Kng. 35-3 1/2, 3. Chloe Grusing Che. 33-9 1/2, 4. Sally Wine BA 33-9 1/4, 5. Tayton Smith BA 32-10, 6. Katelyn Koester CS 31-6 1/2, 7. Hanna Pearce Kng. 31-5.

Discus — 1. Jessica Saunders Hil, 116-8 1/4, 2. Chloe Grusing Che. 110-4 1/2, 3. Alexa Fischer Kng. 105-9 1/4, 4. Camdyn Pipkin Che. 100-0 1/2, 5. Carley Bartell Hes. 97-8 1/4, 6. Sally Wine BA 97-7 1/4, 7. Hannah Pearce Kng. 96-5.

Javelin — 1. Miranda Wiebe BA 111-3, 2. Lillie Veer BA 105-6, 3. Campbell Hague Che. 98-6, 4. Jessica Saunders Hil. 94-11, 5. Terin Rundas Con. 94-0, 6. Chloe Grusing Che. 92-0, 7. Emily Dilbeck HT 89-5.

High jump — 1. Becca Hammersmith HT 5-2, 2. Addie Fitch Sed. 5-0, 3. Elsie Clark Hes. 4-10, 4. Chloe Conway Con. 4-10, 5. Kenzie Wenke CS 4-8, 6. Teagan Smith BA 4-6, 7. Jaelynn Bridges Pr. 4-6.

Long jump — 1. Belle Peters SV 16-3, 2. Emily Friesen Hes. 15-10, 3. D’Myia Cox Hil. 15-4, 4. Breanne Peters SV 15-2 1/2, 5. Reese Roper Hav. 15-2 1/2, 6. Kinsey Kleiner Hil. 15-2 1/2, 7. Carlie Carlgren Con. 15-0 3/4.

Triple jump — 1. Emily Friesen Hes. 34-8, 2. Karsen Dunham Dgl. 34-2, 3. Campbell Hague Che. 32-3, 4. D’Myia Cox Hil. 31-10, 5. Olivia Albers Che. 31-2, 6. Jaelynn Bridges Pr. 30-6 1/2, 7. Emma Primrose Pr. 29-5.

Pole vault — 1. Belle Peters SV 12-0, 2. Noelle Peters SV 9-6, 3. Breanne Peters SV 9-6, 4. Anne Baliel Mar. 9-6, 5. Katherine Harms BS 7-6, 6. Jadyn Thompson Prt. 7-0, 7. Grace Bender CS 7-0.

100-m. HH — 1. Belle Peters SV 15.96, 2. Lucy Boyles CS 17.28, 3. Clara McElroy SV 17.38, 4. Carlie Carlgren Con. 17.68, 5. Brynn McCormick Che. 17.71, 6. Alexa Scarlett Sed. 18.10, 7. Camryn McGinn Sed. 18.20.

4x800-m. relay — 1. Halstead (Dominique Schutte, Kaleigh O’Brien, Elena Flask, Parker Schroeder) 10:15.92, 2. Smoky Valley (McKinley Johnson, Keira Mullen, Kajsa Peterson, Gracie Lambert) 10:17.30, 3. Berean Academy (Flora Morgan, Lillie Veer, Teagan Smith, Sonya Zimmerman) 10:29.91, 4. Hesston (Elsie Clark, Sydney Kaiser, Anna Humphreys, Kierra Funk) 11:03.33, 5. Cheney (Tatum Ingram, Brooke Rosenhagen, Kinslee Ingram, Olivia Albers) 11:18.17, 6. Douglass (Adrianna Carroll, Kendall Coombes, McKenlie Kirkhart, Brianna Watson) 1:23.97, 7. Pratt (Addie Hoeme, Allie Hoeme, Casey Jones, Mackenzie Shanline) 11:45.44.

100-m. dash — 1. Caryn Yoder Hes. 12.91, 2. Emily Friesen Hes. 13.03, 3. Lacy Luehrs Che. 13.10, 4. Reese Roper Hav. 13.17, 5. Breanne Peters SV 13.32, 6. Sierra Gropp Con. 13.48, 7. Addie Fitch Sed. 13.48.

1,600-m. run — 1. Dominique Schutte Hal. 5:35.96, 2. Jenna Elliott WTA 5:42.85, 3. Lexie Scheufler WTA 5:47.34, 4. Taylor Hoskinson Hav. 5:49.85, 5. Gosia Byczkowska WI 5:57.71, 6. Abbye Hudson Che. 6:01.78, 7. Kierra Funk Hes. 6:05.59.

4x100-m. relay — 1. Cheney (Amy Wright, Brynn McCormick, Reagan Ayers, Lacy Luehrs) 52.22, 2. Pratt (Emma Primrose, Sian Helfrich, Daisy Herrman, Jaelynn Bridges) 53.08, 3. Smoky Valley (Noelle Peters, Breanne Peters, Gracie Lambert, Clara McElroy) 53.08, 4. Hesston (Sydney Ronan, Caryn Yoder, Anna Humphreys, Emily Friesen) 53.43, 5. Concordia (Kassidy Bowers, Carlie Carlgren, Jaida Koester, Sierra Gropp) 53.66, 6. Kingman (Deveny Albright, Josie Fairchild, Alexa Foscher, Marissa DeWeese) 54.94, 7. Berean Academy (Kessa Case, Miranda Wiebe, Sophie Dugger, Katherine Harms) 55.31.

400-m. dash — 1. Caryn Yoder Hes. 1:03.06, 2. Addie Fitch Sed. 1:04.07, 3. Megan Hedstrom WTA 1:04.44, 4. Daisy Herrman Prt. 1:04.63, 5. Marissa DeWeese Kng. 1:05.86, 6. Karenna Gerber Hal. 1:06.77, 7. Hannah Glennen WTA 1:07.14.

300-m. LH — 1. Sian Helfrich Prt. 47.19, 2. McKenlie Kirkhart Dgl. 49.07, 3. Brynn McCormack Che. 50.60, 4. Camryn McGinn Sed. 52.95, 5. Alexa Scarlett Sed. 53.44, 6. Clara McElroy SV 53.45, 7. Emma Vogel HT 56.37.

800-m. run — 1. Gracie Lambert SV 2:20.63, 2. Kaleigh O’Brien Hal. 2:29.75, 3. Sonya Zimmerman BA 2:31.47, 4. Parker Schroeder Hal. 2:35.47, 5. Ainsley Duell Hil. 2:36.06, 6. Gsia Byczkowska WI 2:37.19, 7. Lexie Schuefler WTA 2:38.55.

200-m. dash — 1. Belle Peters SV 26.54, 2. Sian Helfrich Prt. 26.81, 3. Reese Roper Hav. 27.24, 4. Caryn Yoder Hes. 27.43, 5. Marissa DeWeese Kng. 27.76, 6. Addie Fitch Sed. 27.78, 7. Megan Hedstrom WTA 28.32.

3,200-m. run — 1. Kendall Coombes Dgl. 12:25.02, 2. Taylor Hoskinson Hav. 12:29.82, 3. Mary Pearce Kng. 13:00.65, 4. Erin Albright Kng. 13:19.84, 5. Hailey Atwill Sed. 13:40.29, 6. Kinslee Ingram Che. 13:43.01, 7. Lakin Green Che. 13:57.85.

4x400-m. relay — 1. Halstead (Karenna Gerber, Dominique Schulte, Kaleigh O’Brien, Parker Schroeder) 4:18.42, 2. Smoky Valley (Keira Mullen, McKinley Johnson, Kajsa Peterson, Gracie Lambert) 4:19.91, 3. Berean Academy (Kessa Case, Miranda Wiebe, Flora Morgan, Sonya Zimmerman) 4:23.37, 4. Pratt (Daisy Herrman, Emma Primrose, Jaelynn Bridges, Sian Helfrich) 4:32.25, 5. Wichita Trinity Academy (Hannah Glennen, Kenzie Kinkaid, Jenna Elliott, Megan Hedstrom) 4:35.80, 6. Cheney (Kylee Riggins, Lacy Luehrs, Campbell Hague, Brynn McCormack) 4:41.95, 7. Kingman (Norah Youngers, Karina Pollock, Emily Fairchild, Josie Fairchild) 4:52.46.

BOYS

Team scores — Cheney 91.33, Wichita Trinity Academy 77, Hutchinson Trinity 59.33, Berean Academy 57.33, Concordia 55, Halstead 54, Smoky Valley 51, Hillsboro 48, Marion 28, Kingman 23, Hesston 19, Wichita Independent 16, Conway Springs 11, Pratt 10, Douglass 6, Haven 4, Sedgwick 2.

Shot put — 1. Doug Grider Hal. 53-4 3/4, 2. Braden Black Che. 46-0 3/4, 3. Jared Janzen Hil. 45-4 1/4, 4. Hunter Barlow Hav. 44-7 3/4, 5. Cole Herman Hal. 44-3 1/2, 6. Korbin Black Hal. 43-6 1/2, 7. Keyan Miller Con. 41-7 1/4.

Discus — 1. Doug Grider Hal. 147-6, 2. Korbin Black Hal. 145-9 1/2, 3. Jared Janzen Hil. 143-10 1/4, 4. Todd Palic Mar. 141-5 1/2, 5. Cole Herman Hal. 131-9 3/4, 6. Austin Bell Kng. 131-2, 7. Mason Melcher Prt. 127-0.

Javelin — 1. Kort Sjogren SV 151-0, 2. Todd Palic Mar. 146-4, 3. Cole Kaufman Hil. 143-8, 4. Austin Thiessen BA 138-8, 5. Dalton Barber Kng. 133-1, 6. Owen Hague Che. 131-6, 7. Trevor Stimatze Pr. 126-11.

High jump — 1. Lucas Hammeke HT 6-2, 2. Luke Grace Che. 6-0, 3. Cav Carlgren Con. 6-0, 4. Tyler Hobrock Con. 5-10, 5. Ian Solomon CS 5-6, 6. Mason Regier BA 5-6, 7. (tie) Blake Hammeke HT 5-4, Blake Timken BA 5-4, Nash Young Che. 5-4.

Long jump — 1. Lucas Hammeke HT 19-7, 2. Quincy Thomas Che. 19-7, 3. Joseph Ricalde-Phillips WI 19-6, 4. Alec Francis Con. 19-4 1/2, 5. Landon Gray HT 19-1 3/4, 6. Elijah Judd Che. 19-1, 7. David Spencer WTA 19-0 3/4.

Triple jump — 1. Carson Linnens Hil. 41-7, 2. Lance Pauly CS 40-10 1/2, 3. Marcus Peintner Che. 40-7 1/2, 4. Luke Grace Che. 39-11 1/2, 5. Landon Gray HT 39-3 1/2, 6. Alec Francis Con. 38-9 1/2, 7. Zach Schletzbaum HT 38-5 1/2.

Pole vault — 1. Nate Hein Hil. 12-0, 2. Micah Busenitz BA 11-6, 3. Dalton Hilyard Dgl. 11-6, 4. Aidan Poore Con. 11-0, 5. Stephen Peterson SV 10-6, 6. Mason Regier BA 10-6, 7. Campbell Winter Mar. 10-6.

110-m. HH — 1. Ben Neal HT 16.69, 2. Ethan Albers Che. 16.85, 3. Luke Grace Che. 16.86, 4. Nicholas Arnold Hes. 17.51, 5. Zachary Denholm Hil. 17.96, 6. Matt Swingle Kng. 18.10, 7. Chance Shults Mar. 18.12.

4x800-m. relay — 1. Smoky Valley (Tytus Reed, Lukas Apel, Stephen Peterson, Ryan Heline) 8:23.48, 2. Berean Academy (Gavin Tucker, Drew Janzen, Chase Wiebe, Trey Topham) 8:25.90, 3. Hesston (Braden Esau, Ayden Summers, Cavan Fuqua, Max Werner) 8:55.31, 4. Concordia (Cav Carlgren, Sajen Kemling, Alexis Garcia, Aceyn Cash) 9:04.34, 5. Hutchinson Trinity (Jonah Godina, Zach Schletzbaum, Brendan Kiser, Landon Gray) 9:16.50, 6. Wichita Trinity Academy (Wes Ferguson, Wes Edwards, Caleb Roberson, Luke Boulware) 9:23.81, 7. Kingman (Nick Molitor, Micah Krehbiel, ZayDen Volden, A.J. Weninger) 9:43.11.

100-m. dash — 1. Toby Wahlmeier Con. 11.42, 2. Walt Gray HT 11.62, 3. Keyan Miller Con. 11.65, 4. David Spencer WTA 11.73, 5. Avery Albright Kng. 11.76, 6. Quincy Thomas Che. 12.18, 7. Jamari Harris Hil. 12.50.

1,600-m. run — 1. Ian Carroll WTA 4:42.81, 2. Ryan Heline SV 4;43.19, 3. Clay Shively WTA 4:47.90, 4. Andrew Harder BA 4:49.39, 5. Jonah Godina HT 4:50.75, 6. Gavin Tucker BA 4:50.97, 7. Thomas Porch Hal. 4:52.83.

4x100-m. relay — 1. Cheney (Brody Hillman, Elijah Judd, Quincy Thomas, Christian Presley) 45.13, 2. Wichita Trinity Academy (Logan Burgess, David Spencer, Tariq Izard, Keshawn Martin) 45.13, 3. Hutchinson Trinity (Truman Westhoff, Isaac Suter, Lucas Hammeke, Walt Gray) 46.00, 4. Pratt (Jesus Acosta, Lucas Baker, Jasiel Alvarado, Bryce Winsor) 46.65, 5. Hillsboro (Carson Linnens, Pedro Nieto, Jamari Harris, Nate Hein) 46.65, 6. Concordia (Alec Francis, Toby Wahlmeier, Chayton Alquist-Pennell, Keyan Miller) 47.36, 7. Kingman (Matt Swingle, Tanner Clark, Haden Smith, Nick Molitor) 47.69.

400-m. dash — Avery Albright Kng. 52.63, 2. Lukas Apel SV 52.90, 3. Conner Boyd Hal. 53.52, 4. Cavan Fuqua Hes. 54.26, 5. Logan Burgress WTA 55.07, 6. Tokiwa Armstrong BA 55.11, 7. Zain Maknojia Hal. 55.65.

300-m. IH — 1. Campbell Winter Mar. 44.38, 2. Luke Grace Che. 44.90, 3. Ethan Albers Che. 44.91, 4. Chance Shults Mar. 45.04, 5. Stephen Peterson SV 45.54, 6. Cav Carlgren Con. 45.55, 7. Ben Neal HT 45.85.

800-m. run — 1. Ian Carroll WTA 2:07.94, 2. Drew Janzen BA 2:08.24, 3. David Bolt WTA 2:09.45, 4. Owen Farmer Hal. 2:09.46, 5. Clay Shively WTA 2:10.51, 6. Ryan Stucky Sed. 2:10.52, 7. Jonah Godina HT 2:10.70.

200-m. dash — 1. Elijah Judd Che. 23.01, 2. Toby Wahlmeier Con. 23.44, 3. Keshawn Martin WTA 23.71, 4. Joseph Ricalde-Phillips WI 23.80, 5. Cavan Fuqua Hes. 23.86, 6. Keyan Miller Con. 23.96, 7. Avery Albright Kng. 24.04.

3,200-m. run — 1. Samuel Ferguson WTA 10:36.90, 2. Jacob Hobson WTA 10:40.98, 3. Myles Loewen WI 10:41.47, 4. Eli Nord BA 10:42.33, 5. Andrew Harder BA 10:42.48, 6. Levi Allen Hil. 10:43.17, 7. Tytus Reed SV 10:48.96.

4x400-m. relay — 1. Berean Academy (Tokiwa Armstrong, Chase Wiebe, Devin Busenitz, Trey Topham) 3:37.78, 2. Smoky Valley (Tytus Reed, Ryan Heline, Stephen Peterson, Lukas Apel) 3:41.86, 3. Halstead (Zain Maknojia, Thomas Burns, Owen Farmer, Lakin Farmer) 3:42.62, 4. Pratt (Jesus Acosta, Bryce Winsor, Kaden Barker, Jasiel Alvarado) 3:44.08, 5. Cheney (Mason Schneider, Quincy Thomas, Christian Presley, Elijah Judd) 3:44.74, 6. Hesston (Braden Esau, Max Werner, Nicholas Arnold, Cavan Fuqua) 3:45.08, 7. Hillsboro (Nicholas Cunningham, Carson Linnens, Tyson Plenert, Pedro Nieto) 3:47.22.