Area track results

The Kansan

Halstead CKTL

Monday

Area results

GIRLS

Team scores – Halstead 129, Hesston 112, Elyria Christian 108, Moundridge 71, Centre 50, Douglass 34.

100-m. dash — Copeland, Addisyn Hes. 14.67; Folks, Megan Hes. 14.72; Meier, Rylee Hes. 14.77; Wood, Emilee Hal. 14.97; Wilkinson, Brooklyn Hal. 15.24; Chrisjohn, Acacia Hes. 15.48.

200-m. dash — 2. O'Brien, Kaleigh Hal. 28.20; 3. Logue, Myiah Mdg. 29.77; 5. Copeland, Addisyn Hes. 31.37; Wood, Emilee Hal. 32.06; Chrisjohn, Acacia Hes. 32.37; Meier, Rylee Hes. 32.85.

400-m. dash — 1. O'Brien, Kaleigh Hal. 1:03.92; 2. Schroeder, Parker Hal. 1:05.41; 4. Gerber, Karenna Hal. 1:08.76; 5. Logue, Myiah Mdg. 1:10.65; Rice, Avery Mdg. 1:17.02.

800-m. run — 1. O'Brien, Kaleigh Hal. 2:37.97; 2. Schutte, Dominique Hal. 2:39.29; 3. Schroeder, Parker Hal. 2:46.99; 4. Ferralez, Harley Hes. 2:51.56; 5. Flask, Elena Hal. 2:52.88; 6. Wilson, Lauren Hal. 3:01.46; Weber, Leah Hal. 3:04.67; Lee, Grace Hal. 3:05.37; Bretz, Lexi Mdg. 3:21.43; Weber, Mattea Hal. 3:33.00; Floro, Adrianna Hal. 3:33.28; Sams, Haley Hes. 3:54.28.

1,600-m. run — 1. Schutte, Dominique Hal. 5:55.71; 3. Flask, Elena Hal. 6:17.59; 4. Bretz, Lexi Mdg. 7:50.64.

3,200-m. run — 1. Ferralez, Harley Hes. 14:11.78; 3. Weber, Leah Hal. 14:38.35; 4. Sams, Haley Hes. 17:55.13.

100m. HH — 1. Folks, Megan Hes. 18.79; 2. Fuqua, Allyssa Hes. 18.93; 3. Kaminkow, Paityn Mdg. 20.29.

300-m. LH — 2. Folks, Megan Hes. 56.40; 3. Fuqua, Allyssa Hes. 58.15; 4. Kaminkow, Paityn Mdg. 59.64.

4x100-m. relay — 3. Halstead 1:00.73; 4. Hesston 1:02.73 4.

4x400-m. relay — 1. Halstead 4:48.00; 3. Hesston 5:21.76; 4. Halstead B 5:11.53.

4x800-m. relay — 1. Halstead 13:24.95.

High jump — 3. Schutte, Dominique Hal. 4-8.

Pole vault — 1. Cubbage, Leia Hal. 6-0; 3. Hawes, Kendall Hes. 5-6.

Long jump — 1. Logue, Myiah Mdg. 16-0; 4. Kaminkow, Paityn Mdg. 13-7; 5. Wood, Emilee Hal. 13-1; 7. Sams, Haley Hes. 12-8.75; 9. Floro, Adrianna Hal. 12-4; 10. Weber, Mattea Hal. 11-11; 11. Wilkinson, Brooklyn Hal. 11-8; 12. Fast, Leah Mdg. 11-4.

Triple jump — 1. Logue, Myiah Mdg. 34-9.5; 3. Fast, Leah Mdg. 25-3.

Shot put — 2. Cervantes, Diana Hes. 26-8.75; 3. Wohlgemuth, Macy Hes. 25-9.75; 4. Shirley, Grace Hes. 25-7.5; 7. Neve, Lainie Hal. 24-8.75; 8. Wagner, Taylor Hal. 24-8.5; 9. Hawes, Kendall Hes. 24-0.5; 10. Woltje, MaKenzie Mdg. 23-11; 11. Fuqua, Allyssa Hes. 23-10; 17. Golden, Kylie Mdg. 17-9.

Discus — 1. Cervantes, Diana Hes. 89-1; 2. Kaufman, Kourtney Mdg. 87-2; 3. Shirley, Grace Hes. 73-11; 6. Wagner, Taylor Hal. 68-6; 8. Neve, Lainie Hal. 67-9; 9. Wedel, Kaelyn Mdg. 65-8; 10. Wohlgemuth, Macy Hes. 65-4; 14. Golden, Kylie Mdg. 55-9.

Javelin — 1. Kaufman, Kourtney Mdg. 102-9; 2. Ferralez, Harley Hes. 89-5; 3. Wagner, Taylor Hal. 88-0; 5. Wohlgemuth, Macy Hes. 71-4; 8. Wedel, Kaelyn Mdg. 58-10; 9. Golden, Kylie Mdg. 56-0; 11. Hawes, Kendall Hes. 52-3.

BOYS

Team scores — Halstead 225, Moundridge 116, Hesston 93, Douglass 46, Elyria Christian 27, Centre 25.

100-m. dash — 1. Farmer, Lakin Hal. 11.31; 2. Burns, Thomas Hal. 12.18; 3. Huddle, Alec Mdg. 12.24; 4. Samland, Caleb Mdg. 12.41; 5. Voth, Kayden Hes. 12.61; Fry, Jackson Hes. 12.77; Corta, Jessiah Hes. 12.83; Lee, Beckham Hal. 12.89; Caldwell, Aaron Hal. 14.01.

200-m. dash — 1. Farmer, Lakin Hal. 23.14; 2. Unruh, Corbin Mdg. 23.29; 3. Burns, Thomas Hal. 25.29; 4. Schilling, Brayden Hes. 25.64; 5. Haight, Owen Hal. 26.51; Voth, Kayden Hes. 26.95; Lee, Beckham Hal. 27.06; Caldwell, Aaron Hal. 30.29.

400-m. dash — 1. Richardson, Cason Hes. 54.19; 2. Maknojia, Zain Hal. 58.40; Voth, Kayden Hes. 1:05.75; Jenkins, JD Mdg. 1:11.34; Ptacek, Kase Mdg. 1:11.39.

800-m. run — 1. Farmer, Owen Hal. 2:12.07; 2. Unruh, Mac Mdg. 2:15.59; 3. Porch, Thomas Hal. 2:19.27; 4. Allman, Aiden Hal. 2:30.32; 5. Gerber, Eli Hal. 2:31.22; 6. Nightengale, Nick Mdg. 2:55.80.

1,600-m. run — 1. Porch, Thomas Hal. 5:06.15; 2. Allman, Aiden Hal. 5:31.49; 3. Thompson, Ethan Hes. 5:43.16; 4. Thompson, Andrew Hal. 5:44.98; 6. Roth, Mateo Mdg. 6:10.11; Thompson, Caleb Hes. 6:42.66; Carrol, Tim Douglass 7:02.08.

3,200-m. run — 1. Porch, Thomas Hal. 11:08.97; 2. Allman, Aiden Hal. 11:57.98; 3. Thompson, Ethan Hes. 12:28.72; 5. Nightengale, Nick Mdg. 13:37.36; 6. Ginder, Evan Mdg. 13:40.93.

110-m. HH — 1. Schilling, Brayden Hes. 17.90; 2. Hayes, Banky Mdg. 20.06; 4. Churchill, Logan Mdg. 20.67; 5. Hernandez, Adrian Hes. 21.60.

300-m. IH — 1. Churchill, Logan Mdg. 47.54; 2. Hayes, Banky Mdg. 49.54; 5. Armstrong, Aden Hal. 53.38.

4x100-m. relay — 1. Moundridge 47.65; 2. Hesston 52.12; 3. Halstead 52.18.

4x400-m. relay — 1. Moundridge 3:58.83; 2. Halstead 4:03.55; 3. Hesston 4:15.96; 4. Moundridge B 4:06.57; 5. Halstead B 4:18.17.

4x800-m. relay — 1. Moundridge 9:10.02; 2. Halstead 9:46.53.

High jump — 1. Schilling, Brayden Hes. 5-4; 2. Maknojia, Zain Hal. 5-2; 5. Hernandez, Adrian Hes. 5-0; 6. Fry, Jackson Hes. 5-0.

Pole vault — 1. Medina, Jadyn Hes. 10-0; 3. VanDyke, Chris Hal. 7-6; 4. Haight, Owen Hal. 7-6.

Long jump — 1. Maknojia, Zain Hal. 18-2.75; 4. Burns, Thomas Hal. 16-9.75; 5. Doherty, Garrett Mdg. 16-8.75; 6. Corta, Jessiah Hes. 16-1.5; 7. Haight, Owen Hal. 15-9; 9. VanDyke, Chris Hal. 14-9.5.

Triple jump — 1. Unruh, Corbin Mdg. 40-7; 3. Churchill, Logan Mdg. 36-11.5.

Shot put — 1. Grider, Doug Hal. 53-5.5; 2. Black, Korbin Hal. 46-0.5; 3. Herman, Cole Hal. 45-6; 4. Schmill, Matthew Hal. 41-11.25; 6. Diller, Kyle Hes. 36-8; 7. Hartung, Hayden Hes. 36-5; 8. Haury, Duncan Hal. 35-0; 9. Jenkins, JD Mdg. 34-2.25; 10. Davis, Holden Hal. 33-4.75; 12. Chavarin, Zantana Hal. 32-9; 14. Poulter, Joey Hal. 31-5; 18. Armstrong, Aden Hal. 29-4.5; 19. VanHorn, Jarrett Hal. 29-3; 23. Azzarito, Andrew Mdg. 23-8.5.

Discus — 1. Black, Korbin Hal. 140-3; 2. Grider, Doug Hal. 133-3; 3. Herman, Cole Hal. 131-8; 4. Richardson, Cason Hes. 118-6; 5. Schmill, Matthew Hal. 113-0; 6. Poulter, Joey Hal. 95-0; 7. Dixon, Daniel Mdg. 93-1; 8. Ferralez, Hudson Hes. 90-11; 11. Haury, Duncan Hal. 87-9; 13. Diller, Kyle Hes. 87-1; 14. Chavarin, Zantana Hal. 85-5; 17. Davis, Holden Hal. 79-1; 21. Hayes, Banky Mdg. 71-3; 23. Jenkins, JD Mdg. 68-2; 25. Hartung, Hayden Hes. 65-10; 26. Azzarito, Andrew Mdg. 57-11; 27. Thompson, Ethan Hes. 52-9; 28. VanHorn, Jarrett Hal. 46-3.

Javelin — 1. Poulter, Joey Hal. 136-6; 2. Ferralez, Hudson Hes. 133-7; 3. Kaufman, Landon Mdg. 133-3; 5. Richardson, Cason Hes. 129-0; 8. Ptacek, Kase Mdg. 104-7; 10. Diller, Kyle Hes. 97-1; 11. Jenkins, JD Mdg. 93-8; 15. VanHorn, Jarrett Hal. 80-7; 17. Armstrong, Aden Hal. 79-4; 18. Thompson, Ethan Hes. 58-3.

Fairfield CKTL

Monday at Burrton

Area results

GIRLS

Team scores — Inman 224, Fairfield 89, Hutchinson Central Christian 81, Peabody-Burns 29, Burrton 27.

100-m. dash — 5. Spencer, Sarah PB 17.80.

200-m. dash — 5. Eden, Mackenzie PB 33.42.

800-m. run — 3. Spencer, Sarah PB 3:45.71; 4. Foth, Mady PB 4:21.05.

3,200-m. run — 3. Spencer, Sarah PB 17:15.00.

100-m. HH — 2. Dunlavy, Cassie Bur. 20.94.

4x100-m. relay — 3. Burrton High School 'A' 1:01.33 (Ryan, Shelby; Matlack, Malloree; Dunlavy, Cassie; Perkins, Olivia).  

Shot put — 10. Perkins, Olivia Bur. 24-09.00; 11. Ryan, Shelby Bur. 24-00.50; 13. Foth, Mady PB 23-07.25; 15. Boese, Macy Bur. 22-06.50; 16. Eden, Mackenzie PB 22-05.00; 17. Foster, Brooklyn Sed. 21-03.00; 18. Ramsey, Adley Sed. 20-10.75; 19. Hill, Autumn Sed. 19-09.00; 21. Tucker, Holly Sed. 13-10.00; 22. Tucker, Grace Sed. 10-06.50. 

Discus — 3. Ryan, Shelby Bur. 83-08; 4. Matlack, Malloree Bur. 83-00.25; 8. Eden, Mackenzie PB 76-00; 13. Foth, Mady PB 68-11; 14. Ramsey, Adley Sed. 64-04; 15. Boese, Macy Bur. 59-05; 18. Foster, Brooklyn Sed. 45-00.50; 19. Hill, Autumn Sed. 41-09.50; 20. Tucker, Holly Sed. 36-11.50; 21. Tucker, Grace Sed. 19-04.50. 

Javelin — 6. Eden, Mackenzie PB 79-01; 7. Matlack, Malloree Bur. 78-06; 10. Ryan, Shelby Bur. 67-05; 13. Foth, Mady PB 62-07; 14. Dunlavy, Cassie Bur. 60-01; 16. Perkins, Olivia Bur. 51-09. 

BOYS

Team scores — Inman 236, Hutchinson Central Christian 126, Peabody-Burns 90, Fairfield 88, Burrton High School 18, Sedgwick 1.

100-m. dash — 2. Partridge, Jake PB 12.03; 8. Branson, Gage PB 12.55; 11. Hutchison, Kael PB 13.62; 12. Barnes, Jude Bur. 13.69; 13. Glover, Jeff PB 14.10. 

200-m. dash — 3. Partridge, Jake PB 24.97.

400-m. dash — 2. Reynolds, Noal PB 59.91; 6. Barnes, Jude Bur. 1:06.92. 

800-m. run — 3. Cary, Doug Bur. 3:08.24.

1,600-m. run — 3. Hutchison, Kael PB 6:00.95; 5. Cary, Doug Bur. 6:24.86.

110-m. HH — 3. Reynolds, Noal PB 19.56. 

300-m. IH — 5. Hutchison, Kael PB 1:00.29.

4x400-m. relay — 4. Burrton 'A' 4:41.15 (McMurry, William; Penner, Jaxson; Cary, Doug; Barnes, Jude). 

Long jump — 3. Partridge, Jake PB 18-05.00; 4. Reynolds, Noal PB 18-04.50; 8. Stempson, Corbin Sed. 12-11.50. 

Triple jump — 1. Reynolds, Noal PB 41-08.50; 6. Partridge, Jake PB 35-11.75.

Shot put — 3. Branson, Gage PB 37-08.50; 6. Glover, Jeff PB 34-04.50; 11. McMurry, William Bur. 32-01.00; 14. Penner, Jaxson Bur. 25-02.50. 

Discus — 1. Branson, Gage PB 133-09; 5. Glover, Jeff PB 102-10; 12. McMurry, William Bur. 77-08; 13. Penner, Jaxson Bur. 73-08.50; 14. Stempson, Corbin Sed. 54-07. 

Javelin — 4. Branson, Gage PB 119-06; 9. Glover, Jeff PB 103-06; 15. McMurry, William Bur. 76-01. 

Shocker Pre-State

Thursday and Friday

Area results

No team scores

Class 3-2-1A

GIRLS

100-m. dash — 1. Friesen, Emily Hes. 12.67; 14. Thiel, Cora Rem. 14.137; 15. Hoopes, McKinsie Bur. 14.140; 20. Hochstetler, Bri Rem. 14.71.

200-m. dash — 14. Ronan, Sydney Hes. 29.75; 16. Hochstetler, Bri Rem. 30.35; 19. Hoopes, McKinsie Bur. 30.73.

400-m. dash — 2. Gerber, Karenna Hal. 1:04.80; 14. Ingalsbe, Desiree Rem. 1:10.22; 16. Baumann, Hannah Bur. 1:11.29.

800-m. run — 1. Van Zelfden, Ellie Rem. 2:27.71; 5. Schroeder, Parker Hal. 2:31.77; 8. Schutte, Dominique Hal. 2:33.90; 14. Funk, Kierra Hes. 2:39.71; 21. Ferralez, Harley Hes. 2:45.97.

1,600-m. run — 1. Schutte, Dominique Hal. 5:36.89; 3. Schroeder, Parker Hal. 5:41.71; 6. Funk, Kierra Hes. 5:55.12.

3,200-m. run — 8. Clark, Elsie Hes. 13:07.88; 10. Van Zelfden, Audre Rem. 13:11.76; 15. Flask, Elena Hal. 13:20.28.

300-m. LH — 4. O'Brien, Kaleigh Hal. 50.56; 18. Ducimetiere, Naesh Bur. 1:02.29.

2000 Meter Steeplechase (1A-6A) — 7. Van Zelfden, Ellie Rem. 8:11.43.

4x100-m. relay — 6. Hesston 'A' 56.60 (Ronan, Sydney; Yoder, Caryn; Humphreys, Anna; Friesen, Emily).

4x400-m. relay — 6. Remington 'A' 4:45.94 (Ingalsbe, Desiree; Van Zelfden, Ellie; Hilgenfeld, Eva; Hilgenfeld, Lily).

4x800-m. relay — 1. Hesston 'A' 10:51.97 (Humphreys, Anna; Clark, Elsie; Ferralez, Harley; Funk, Kierra).

High jump — 3. Clark, Elsie Hes. 1.50m; 4. Hilgenfeld, Eva Rem. 1.45m.

Long jump — 5. Dold, Kirsten Bur. 4.45m; 10. Hilgenfeld, Lily Rem. 4.19m; 16. Ingalsbe, Desiree Rem. 3.84m.

Triple jump — 8. Hilgenfeld, Lily Rem. 9.17m; 9. Dold, Kirsten Bur. 9.06m; 13. Hochstetler, Bri Rem. J8.94m.

Shot put — 10. Villines, Emma Rem. 8.92m; 20. Bartell, Carley Hes. 7.92m; 21. Bailey, Icyanna Bur. 7.77m.

Discus — 6. Bartell, Carley Hes. 27.18m; 9. Humphreys, Anna Hes. 25.68m; 13. Bailey, Icyanna Bur. 22.75m; 15. Stahl, Laryssa Bur. 21.54m.

Javelin — 7. Ferralez, Harley Hes. 26.03m; 8. Humphreys, Anna Hes. 25.85m.

BOYS

100-m. dash — 2. Farmer, Lakin Hal. 11.23; 12. Thiel, Owen Rem. 11.66; 19. Diller, Colton Hes. 11.97; 23. Margreiter, Dylan Rem. 12.16.

200-m. dash — 14. Fuqua, Cavan Hes. 24.13; 19. Diller, Colton Hes. 25.05; 25. Lewis, Brody Rem. 26.68.

400-m. dash — 2. Lewis, Toby Rem. 54.42; 8. Fuqua, Cavan Hes. 56.15; 12. Esau, Braden Hes. 57.02.

800-m. run — 13. Porch, Thomas Hal. 2:14.28; 15. Summers, Ayden Hes. 2:15.43; 21. Leis, Lucas Bur. 2:19.42; 26. Entz, Sam Rem. 2:21.82.

1,600-m. run — 8. Porch, Thomas Hal. 4:54.84; 15. Summers, Ayden Hes. 5:03.80; 17. Leis, Lucas Bur. 5:04.18.

3,200-m. run — 11. Porch, Thomas Hal. 10:57.43; 18. Peters, Andrew Rem. 11:45.67.

110-m. HH — 5. Arnold, Nicholas Hes. 18.24; 7. Schilling, Brayden Hes. 18.59.

300-m. IH — 12. Miller, Devin Hes. 49.19; 17. Arnold, Nicholas Hes. 51.72.

2000-m. Steeplechase (1A-6A) — 14. Kueker, Joey Hes. 7:39.61.

4x100-m. relay — 10. Remington 'A' 48.11 (Margreiter, Dylan; Lewis, Brody; Fasnacht, David; Thiel, Owen); 11. Hesston 'A' 48.16 (Rewerts, Tyler; Arnold, Nicholas; Diller, Colton; Eilert, Ryan).

4x400-m. relay — 3. Hesston 'A' 3:45.77 (Esau, Braden; Werner, Max; Eilert, Ryan; Fuqua, Cavan); 8. Remington 'A' 3:59.53 (Wright, Wyatt; Thiel, Owen; Holle, Jacob; Lewis, Toby).

4x800-m. relay — 5. Hesston 'A' 9:14.06 (Miller, Devin; Werner, Max; Fuqua, Cavan; Eilert, Ryan); 11. Remington 'A' 9:51.81 (Entz, Sam; Holle, Jacob; Fasnacht, David; Wright, Wyatt).

High jump — 7. Schilling, Brayden Hes. J1.70m; 11. Fasnacht, David Rem. 1.60m; 12. Entz, Sam Rem. 1.50m.

Pole vault —  — 7. Miller, Devin Hes. 2.89m; 10. Thiel, Owen Rem. J2.44m.

Long jump — 17. Margreiter, Dylan Rem. J5.50m; 28. Lewis, Brody Rem. 4.70m.

Shot put — 3. Herman, Cole Hal. 13.24m; 20. Dick, Alex Bur. 10.52m; 22. Black, Korbin Hal. 10.36m.

Discus — 1. Grider, Doug Hal. 42.63m; 3. Black, Korbin Hal. 39.39m; 14. Richardson, Cason Hes. 30.37m; 15. Schmill, Matthew Hal. 28.88m; 16. Dick, Alex Bur. 26.53m.

Javelin — 5. Richardson, Cason Hes. 41.88m.

Elite Division

GIRLS

3,200-m. run — 10. Brown, Lucy Rem. 12:36.68.

4x400-m. relay — 2. Halstead 'A' 4:19.03 (Gerber, Karenna; Schutte, Dominique; Schroeder, Parker; O'Brien, Kaleigh).

4x800-m. relay — 2. Halstead 'A' 10:29.19 (Schroeder, Parker; Schutte, Dominique; Flask, Elena; O'Brien, Kaleigh).

Long jump — 5. Friesen, Emily Hes. 4.77m.

Triple jump — 3. Friesen, Emily Hes. 10.54m.

BOYS

200-m. dash — 5. Farmer, Lakin Hal. 23.10.

Shot put — 1. Grider, Doug Hal. 15.93m.

Hillsboro CKTL

April 13

Area results

GIRLS

Team scores — Berean Academy 148, Sterling 121, Hillsboro 115, Sedgwick 84, Goessel 49, Douglass 18.

Shot put — 3. Sally Wine BA 32-01.00; 6. Tayton Smith BA 29-04.00; 7. Lyna McCombs Goe. 28-09.00; 9. Addie Wason Sed. 26-02.00; 15. Rylee Walker Goe. 23-03.00; 16. Brooklyn Foster Sed. 22-09.00; 17. Adly Ramsey Sed. 22-03.00; 19. Liz Bachman BA 22-02.00; 20. Ashley Rosfeld Goe. 21-05.00; 22. Tiffany Popp Goe. 21-00.00; 27. Autumn Hill Sed. 14-10.00.

Discus — 2. Sally Wine BA 106-09; 4. Tayton Smith BA 83-06.50; 5. Addie Wason Sed. 80-05.50; 9. Rylee Walker Goe. 72-10; 10. Liz Bachman BA 72-02; 12. Ashley Rosfeld Goe. 70-02.50; 15. Lyna McCombs Goe. 65-03; 16. Raechel Boese Goe. 58-00; 19. Adly Ramsey Sed. 57-01; 22. Tiffany Popp Goe. x54-06; 24. Brooklyn Foster Sed. 47-11; 28. Autumn Hill Sed. 35-01.

High jump — 1. Addie Fitch Sed. 4-10.00; 2. Teagan Smith BA 4-08.00; 3. Riley Graber Goe. 4-06.00; 4. Johanna Smith BA 4-04.00; 5. Alece Lehrman Goe. J4-04.00.

Long jump — 5. Alexa Scarlett Sed. 14-05.25.

Triple jump — 6. Teagan Smith BA 28-08.50; 9. Jaicee Griffin Goe. 26-02.25; 10. Johanna Smith BA 25-02.00.

Javelin — 1. Miranda Wiebe BA 102-09; 2. Lillie Veer BA 95-02; 5. Tiffany Popp Goe. 73-10; 6. Kaleigh Guhr Goe. 73-01; 8. Ashley Rosfeld Goe. 71-04; 12. Rylee Walker Goe. 59-04; 13. Braylyn Hoopes Goe. x55-09; 14. Lyna McCombs Goe. x55-08.

Pole vault — 1. Sophie Dugger BA 8-06.00; 2. Katherine Harms BA 8-00.00; 3. Tayana Nord BA 7-00.00; 6. Baylian Smith BA 5-06.00.

3,200-m. run — 1. Hailey Atwill Sed. 13:45.57.

4x800-m. relay — 1. Berean Academy A 10:49.11 (Flora Morgan; Lillie Veer; Teagan Smith; Sonya Zimmerman); 3. Goessel A 13:31.27 (Braylyn Hoopes; Jaicee Griffin; Alyson Roberts; Alece Lehrman).

100-m. HH — 2. Camryn McGinn Sed. 18.25; 4. Alexa Scarlett Sed. 18.37; 5. Cheyenne Sawyer Goe. 19.51; 6. Rachel Widler BA 19.80; 7. Chloe Smith Goe. 20.64; 9. Reagan Matzek BA 21.61.

100-m. dash — 1. Addie Fitch Sed. 13.70; 2. Kessa Case BA 14.03; 7. Olivia Zapata BA 14.78; 8. Kaleigh Guhr Goe. 14.80; 11. Rylee Walker Goe. 15.21; 13. Hailey Lowrance Goe. 15.82.

1,600-m. run — 2. Lillie Veer BA 6:02.20; 3. Hailey Atwill Sed. 6:20.09; 4. Tayana Nord BA 6:24.76; 6. Jaicee Griffin Goe. 6:55.58; 7. Hope Ketcham BA 7:08.71; 8. Braylyn Hoopes Goe. 7:17.39; 9. Madi Briggs BA 8:48.09.

4x100-m. relay — 1. Berean Academy A 55.57 (Olivia Zapata; Miranda Wiebe; Sophie Dugger; Katherine Harms); 3. Goessel A 56.77 (Cheyenne Sawyer; Riley Graber; Emily Flaming; Kaleigh Guhr).

400-m. dash — 2. Addie Fitch Sed. 1:04.93; 3. Kessa Case BA 1:07.99; 4. Raechel Boese Goe. 1:11.69; 5. Elizabeth Schmucker Goe. 1:11.82; 6. Emily Flaming Goe. 1:14.53; 7. Hailey Lowrance Goe. 1:20.45.

300-m. LH — 1. Cheyenne Sawyer Goe. 53.10; 2. Camryn McGinn Sed. 55.21; 3. Alexa Scarlett Sed. 56.93; 5. Rachel Widler BA 1:00.45; 7. Reagan Matzek BA 1:00.76; 9. Alece Lehrman Goe. 1:17.99.

800-m. run — 1. Sonya Zimmerman BA 2:33.47; 7. Hope Ketcham BA 3:03.34; 9. Jaicee Griffin Goe. 3:07.41; 11. Braylyn Hoopes Goe. 3:13.63; 12. Baylian Smith BA 3:15.22; 14. Alyson Roberts Goe. 3:40.59; 15. Leean Choi BA 4:12.41.

200-m. dash — 1. Addie Fitch Sed. 28.41; 4. Sophie Dugger BA 29.73; 8. Katherine Harms BA 30.68; 10. Emily Flaming Goe. 31.42; 15. Kaleigh Guhr Goe. 33.30; 16. Hailey Lowrance Goe. 33.81.

4x400-m. relay — 1. Berean Academy A 4:32.89 (Kessa Case; Miranda Wiebe; Flora Morgan; Teagan Smith); 3. Goessel A 4:50.77 (Cheyenne Sawyer; Raechel Boese; Emily Flaming; Elizabeth Schmucker).

BOYS

Team scores — Berean Academy 156, Sterling 139, Hillsboro 100.5, Goessel 86.5, Douglass 39, Sedgwick 24.

Shot put — 2. Matt Orpin BA 39-02.00; 6. Dylan Riley Goe. 31-02.50; 9. Wyatt Ranfeld BA 30-05.50; 13. Eben Busenitz BA 27-03.50; 14. Klay Willis Goe. 26-02.50.

Discus — 2. Sam Snook BA 116-05; 3. Austin Thiessen BA 115-07; 4. Matt Orpin BA 111-01; 5. Creighton Kukula BA 101-07; 6. Wyatt Ranfeld BA x101-00; 8. Troy Orpin BA x100-01; 9. Henry Giger BA x94-02; 11. Theo Wiebe BA x82-09; 19. Colt Dove BA x69-06; 20. Eben Busenitz BA x63-02; 22. Corbin Stimpson Sed. 45-00.

High jump — 3. Caleb Burkholder Goe. 5-06.00; 5. Joey Lapp Goe. J5-04.00; 6. Theo Wiebe BA 5-02.00; 8. Mason Regier BA J5-02.00.

Long jump — 5. Nate Zogleman Goe. 17-07.00; 6. Devin Busenitz BA 17-05.00; 7. Zach Briscoe BA 17-02.50; 10. Conner Sweazy BA 16-05.50; 14. Wade Spurlin Goe. 14-06.50; 15. Corbin Stimpson Sed. 13-07.00.

Triple jump — 3. Jacob Schrag Goe. 38-09.50; 6. Jacob Koslowsky BA 34-03.00; 7. Zach Briscoe BA J34-03.00; 8. Joey Lapp Goe. 33-01.50.

Javelin — 2. Austin Thiessen BA 142-05; 3. Troy Orpin BA 130-09; 4. Dylan Riley Goe. 124-09; 5. Wyatt Ranfeld BA 107-09; 10. Nick Krebs BA 100-06; 11. Jake Flaming Goe. 94-05; 13. Creighton Kukula BA x91-00; 15. Colt Dove BA x90-05; 17. Dustyn Gagnon Goe. 75-02.

Pole vault — 4. Micah Busenitz BA 10-00.00; 6. Mason Regier BA J9-06.00; 7. Dawson Duerksen Goe. 9-00.00; 9. Youngwang Lee BA 8-00.00; 12. Isaac Snook BA x7-00.00; 12. Gavin Evans BA 7-00.00.

3,200-m. run — 1. Eli Nord BA 10:45.45; 2. Andrew Harder BA 10:49.10; 3. Trevor Nusz BA 11:41.43; 4. Ben Olson Goe. 11:42.04; 8. Javin Schmidt Goe. 13:09.92.

4x800-m. relay — 1. Berean Academy A 8:46.63 (Gavin Tucker; Drew Janzen; Eli Nord; Chase Wiebe); 2. Goessel A 9:35.69 (Eddie Gaeddert; Jacob Schrag; Timothy Schrag; David Johnson); 3. Berean Academy B x9:48.93 (Zak Richards; Trevor Nusz; Zach Kruse; Tobin Simkins).

110-m. HH — 2. Grant Bryant Goe. 18.20; 4. Jacob Koslowsky BA 19.39; 6. Micah Kruse BA 20.77.

100-m. dash — 2. Luke Wiens Goe. 12.07; 3. Ryan Stucky Sed. 12.19; 7. Rauley Anderson BA 12.60; 8. Jayden Ferguson Sed. 12.78; 10. Mark Entz BA 13.14; 13. Klay Willis Goe. 13.23; 14. Caleb Ketcham BA 13.62; 16. James Ko BA 14.07; 17. Ryan Choi BA x14.09; 19. Youngwang Lee BA x14.21.

1,600-m. run — 2. Gavin Tucker BA 4:53.20; 4. Andrew Harder BA 4:54.76; 5. Nate Zogleman Goe. 5:06.95; 6. Nick Krebs BA 5:17.38; 7. Timothy Schrag Goe. 5:29.54; 9. Isaac Snook BA 5:39.06; 10. Eddie Gaeddert Goe. 5:42.57; 13. David Sawyer Goe. 6:03.07; 15. Dustyn Gagnon Goe. x6:12.05.

4x100-m. relay — 2. Goessel A 46.94 (Grant Bryant; Jake Wiens; Luke Wiens; Klay Willis); 4. Berean Academy A 54.44 (Devin Busenitz; Nolan Driskill; Blake Timken; Rauley Anderson).

400-m. dash — 1. Tokiwa Armstrong BA 54.06; 3. Jayden Ferguson Sed. 57.45; 4. Mason Regier BA 57.99; 5. Zach Briscoe BA 58.18; 6. Matthew Vinroe Sed. 58.38; 7. Conner Sweazy BA 59.28; 8. Caleb Ketcham BA x1:00.40; 9. Gavin Evans BA x1:01.12; 10. Caleb Burkholder Goe. 1:02.13.

300-m. IH — 2. Grant Bryant Goe. 46.92; 3. Jacob Koslowsky BA 46.96; 4. Luke Wiens Goe. 47.54; 5. Jake Flaming Goe. 49.05; 7. Dylan Riley Goe. 49.73; 9. Mark Entz BA 50.15; 10. Micah Kruse BA 50.46; 14. Luke Regier BA 1:00.04.

800-m. run — 1. Trey Topham BA 2:06.74; 2. Ryan Stucky Sed. 2:07.49; 3. Drew Janzen BA 2:07.50; 6. Jacob Schrag Goe. 2:18.56; 7. Timothy Schrag Goe. 2:22.26; 8. Zak Richards BA 2:22.41; 9. Ben Olson Goe. 2:22.80; 10. Creighton Kukula BA 2:23.18; 11. Zach Kruse BA x2:23.88; 12. Nick Krebs BA x2:24.31; 13. Tobin Simkins BA x2:25.56; 14. David Johnson Goe. 2:26.16; 15. Eddie Gaeddert Goe. x2:29.03; 16. David Sawyer Goe. x2:34.23.

200-m. dash — 2. Luke Wiens Goe. 25.14; 5. Ryan Stucky Sed. 25.68; 6. Jayden Ferguson Sed. 25.78; 9. Conner Sweazy BA 26.16; 10. Zach Briscoe BA 26.49; 11. Jake Flaming Goe. 26.77; 13. Caleb Ketcham BA 27.50; 15. Ryan Choi BA 28.31; 16. Youngwang Lee BA x29.07; 18. James Ko BA x29.62.

4x400-m. relay — 1. Berean Academy A 3:39.99 (Tokiwa Armstrong; Chase Wiebe; Devin Busenitz; Trey Topham); 3. Goessel A 3:50.05 (Grant Bryant; Dylan Riley; Jacob Schrag; Nate Zogleman).

Marion CKTL

April 13

Area results

GIRLS

Team scores — Inman 160, Halstead 113, Herington 85, Hesston 74, Lyons 53, Marion 31.

100-m. dash — 5. Copeland, Addisyn Hes. 14.98; 6. Meier, Rylee Hes. 15.31; Wilkinson, Brooklyn Hal. 15.71; Wood, Emilee Hal. 15.41; Chrisjohn, Acacia Hes. 15.67.

200-m. dash — 4. Copeland, Addisyn Hes. 30.60; 5. Meier, Rylee Hes. 31.66; 6. Wood, Emilee Hal. 31.69; 4. Weber, Mattea Hal. 34.48.

400-m. dash — 1. Schroeder, Parker Hal. 1:03.52; 2. Gerber, Karenna Hal. 1:06.79; 3. Kaiser, Sydney Hes. 1:11.78; 5. Wilson, Lauren Hal. 1:13.17; 6. Wilkinson, Brooklyn Hal. 1:15.47.

800-m. run — 1. Schutte, Dominique Hal. 2:35.35; 3. Flask, Elena Hal. 2:48.54; 4. Wilson, Lauren Hal. 3:00.48; 5. Lee, Grace Hal. 3:00.55; 6. Weber, Leah Hal. 3:06.21; 10. Sams, Haley Hes. 3:32.76.

1,600-m. run — 2. Weber, Leah Hal. 6:34.89; 4. Lee, Grace Hal. 6:52.17; 8. Sams, Haley Hes. 7:44.85; 9. Floro, Adrianna Hal. 7:47.18.

100m. HH — 2. Folks, Megan Hes. 19.72; 3. Fuqua, Allyssa Hes. 20.27.

300-m. LH — 1. O'Brien, Kaleigh Hal. 50.36; 4. Folks, Megan Hes. 59.21; 5. Fuqua, Allyssa Hes. 59.42.

4x100-m. relay — 3. Hesston 58.72; 4. Halstead 58.93.

4x400-m. relay — 1. Halstead 4:21.10; 4. Hesston 5:13.50.

4x800-m. relay — 1. Halstead 10:29.36.

High jump — 1. Schutte, Dominique Hal. 4-9.

Pole vault — 2. Hawes, Kendall Hes. 7-0; 4. Cubbage, Leia Hal. 6-0.

Long jump — 6. Wilkinson, Brooklyn Hal. 12-6.75; 9. Weber, Mattea Hal. 11-9.25; 10. Sams, Haley Hes. 11-4.5.

Shot put — 4. Bartell, Carley Hes. 27-5.5; 6. Cervantes, Diana Hes. 26-9; Shirley, Grace Hes. 26-7.25; Wohlgemuth, Macy Hes. 25-5.75; Fuqua, Allyssa Hes. 25-4.5; Wagner, Taylor Hal. 24-10.25; Neve, Lainie Hal. 24-3.75; Hawes, Kendall Hes. 23-1.75.

Discus — 2. Bartell, Carley Hes. 96-6; 3. Cervantes, Diana Hes. 91-1; 5. Kaiser, Sydney Hes. 83-1; Shirley, Grace Hes. 74-2; Wagner, Taylor Hal. 65-10; Wohlgemuth, Macy Hes. 65-5; Neve, Lainie Hal. 62-5.

Javelin — 3. Wagner, Taylor Hal. 92-6; Wohlgemuth, Macy Hes. 71-0; Kaiser, Sydney Hes. 66-6; Hawes, Kendall Hes. 54-2.

BOYS

Team scores — Halstead 180, Inman 164, Lyons 80, Hesston 63, Herington 25, Marion 14.

100-m. dash — 2. Farmer, Lakin Hal. 11.57; 3. Eilert, Ryan Hes. 11.98; 5. Burns, Thomas Hal. 12.48; Voth, Kayden Hes. 12.95; VanDyke, Chris Hal. 12.98; Lee, Beckham Hal. 13.38; Caldwell, Aaron Hal. 14.63.

200-m. dash — 2. Farmer, Lakin Hal. 23.59; 4. Burns, Thomas Hal. 25.43; 5. Esau, Braden Hes. 25.65; Fry, Jackson Hes. 27.13; Corta, Jessiah Hes. 27.20; Haight, Owen Hal. 27.21; Caldwell, Aaron Hal. 30.92.

400-m. dash — 1. Farmer, Lakin Hal. 54.63; 2. Esau, Braden Hes. 55.61; 3. Maknojia, Zain Hal. 56.11; 5. Vela, Malachi Hes. 1:02.83; Gerber, Eli Hal. 1:03.48; Haight, Owen Hal. 1:06.57.

800-m. run — 1. Farmer, Owen Hal. 2:13.49; 2. Porch, Thomas Hal. 2:14.46; 6. Gerber, Eli Hal. 2:27.83.

1,600-m. run — 1. Porch, Thomas Hal. 4:57.66; 3. Summers, Ayden Hes. 5:15.69; 4. Allman, Aiden Hal. 5:29.94; 5. Thompson, Andrew Hal. 5:33.16; 7. Thompson, Ethan Hes. 5:43.95.

3,200-m. run — 1. Summers, Ayden Hes. 11:13.41; 2. Allman, Aiden Hal. 11:19.47; 3. Thompson, Ethan Hes. 12:09.43.

110-m. HH — 4. Hernandez, Adrian Hes. 22.65.

300-m. LH — 4. Armstrong, Aden Hal. 52.36.

4x100-m. relay — 2. Halstead 51.03; 3. Hesston 51.60.

4x400-m. relay — 2. Halstead 3:56.93; 4. Hesston 4:17.57.

4x800-m. relay — 1. Halstead 9:22.63.

High jump — 3. Hernandez, Adrian Hes. 5-2; 4. Maknojia, Zain Hal. 5-2; 5. Fry, Jackson Hes. 5-2.

Pole vault — 1. VanDyke, Chris Hal. 7-6; 3. Vela, Malachi Hes. 7-0; 4. Caldwell, Aaron Hal. 6-6.

Long jump — 7. Maknojia, Zain Hal. 17-1.5; 8. Burns, Thomas Hal. 17-1.5; 9. Corta, Jessiah Hes. 15-6; 10. VanDyke, Chris Hal. 15-5; 11. Voth, Kayden Hes. 14-2.5.

Shot put — 1. Grider, Doug Hal. 52-8.75; 2. Black, Korbin Hal. 46-6.75; 3. Herman, Cole Hal. 43-1; 4. Schmill, Matthew Hal. 41-10.75; Diller, Kyle Hes. 37-10.5; Haury, Duncan Hal. 32-2.25; Davis, Holden Hal. 31-10; Chavarin, Zantana Hal. 31-1.5; Poulter, Joey Hal. 30-0; Wilis, Brylee Hal. 28-8.5; Armstrong, Aden Hal. 26-3.75; VanHorn, Jarrett Hal. 25-11; Ramirez, Alfonso Hal. 25-0.5.

Discus — 2. Grider, Doug Hal. 132-11; 3. Black, Korbin Hal. 130-6; 4. Herman, Cole Hal. 129-7; 6. Schmill, Matthew Hal. 121-1; 9. Diller, Kyle Hes. 104-10; Chavarin, Zantana Hal. 100-0; Davis, Holden Hal. 71-8; VanHorn, Jarrett Hal. 67-7; Ferralez, Hudson Hes. 98-2; Haury, Duncan Hal. 94-9; Poulter, Joey Hal. 91-11; Wilis, Brylee Hal. 83-4; Thompson, Ethan Hes. 56-6; Ramirez, Alfonso Hal. 53-0.

Javelin — 3. Poulter, Joey Hal. 120-5; 5. Esau, Braden Hes. 114-4; 6. Ferralez, Hudson Hes. 113-8; 11. Diller, Kyle Hes. 89-8; Armstrong, Aden Hal. 79-10; VanHorn, Jarrett Hal. 79-6; Ramirez, Alfonso Hal. 69-4; Thompson, Ethan Hes. 61-8.

Central Christian CKTL

April 13 at Burrton

Area results

GIRLS

Team scores — Burrton 138, Little River 123, Hutchinson Central Christian 62, Centre 60, Canton-Galva 25, Solomon 15.

100-m. dash — 1. Hoopes, Mckinsie Bur. 14.51. 

200-m. dash — 2. Hoopes, Mckinsie Bur. 30.00.  

400-m. dash — 1. Baumann, Hannah Bur. 1:09.10. 

100-m. HH — 3. Dunlavy, Cassie Bur. 20.74.

300-m. LH — 2. Ducimetiere, Naesha Bur. 56.64.

4x100-m. relay — 1. Burrton 'A' 55.62 (Hoopes, Mckinsie; Perkins, Olivia; Bailey, Icyanna; Dold, Kirsten). 

4x400-m. relay — 2. Burrton 'A' 4:43.93 (Dold, Kirsten; Bailey, Icyanna; Hoopes, Mckinsie; Baumann, Hannah). 

Long jump — 1. Dold, Kirsten Bur. 14-11.50.

Triple jump — 2. Dold, Kirsten Bur. 31-00.75.

Shot put — 2. Bailey, Icyanna Bur. 28-01.00; 3. Perkins, Olivia Bur. 27-02.00; 4. Stahl, Laryssa Bur. 26-11.00; 6. Ryan, Shelby Bur. 24-05.00; 7. Boese, Macy Bur. 24-00.00. 

Discus — 1. Bailey, Icyanna Bur. 86-11; 2. Stahl, Laryssa Bur. 82-05; 3. Matlack, Malloree Bur. 77-02; 4. Ryan, Shelby Bur. 73-01; 7. Boese, Macy Bur. 59-08; Javelin — 2. Matlack, Malloree Bur. 78-09; 4. Ducimetiere, Naesha Bur. 73-02; 6. Ryan, Shelby Bur. 66-01; 7. Dunlavy, Cassie Bur. 64-02; 8. Perkins, Olivia Bur. 58-05. 

BOYS

Team scores — Solomon 121.5, Hutchinson Central Christian 111, Little River 103.5, Canton-Galva 45, Burrton 31, Centre 20.

100-m. dash — 13. Barnes, Jude Bur. 13.79.  

400-m. dash — 7. Barnes, Jude Bur. 1:05.34. 

800-m. run — 4. Cary, Doug Bur. 2:54.18. 

1,600-m. run — 3. Lies, Lucas Bur. 5:04.15; 7. Cary, Doug Bur. 6:02.61. 

4x400-m. relay — 2. Burrton 'A' 4:21.66 (Penner, Jaxson; McMurry, William; Barnes, Jude; Lies, Lucas). 

Shot put — 2. Dick, Alex Bur. 37-07.50; 6. McMurry, William Bur. 31-10.00; 12. Penner, Jaxson Bur. 24-03.00. 

Discus — 4. Dick, Alex Bur. 95-01.25; 10. McMurry, William Bur. 77-10; 11. Penner, Jaxson Bur. 64-06. 

Javelin — 10. McMurry, William Bur. 81-05.