Area track roundup

Mark Schnabel
The Kansan

x-non-scoring entries

Team scores — Hesston 215, Little River 79, Goessel 68, Fairfield 56, Hutchinson Central Christian 37, Lyons 37.

100-m. dash — 1. Yoder, Caryn Hes. 13.22; 2. Friesen, Emily Hes. 13.23; 3. Ronan, Sydney Hes. 14.45; 5. Guhr, Kaleigh Goe. 14.59; 7. Copeland, Addisyn Hes. 14.83; 11. Folks, Megan Hes. x15.23; 12. Meier, Rylee Hes. x15.46; 14. Chrisjohn, Acacia Hes. x15.71; 15. Lehrman, Alece Goe. 15.90; 18 Lowrance, Hailey Goe. 16.51.

200-m. dash — 1. Yoder, Caryn Hes. 28.45; 2. Ronan, Sydney Hes. 30.16; 6. Copeland, Addisyn Hes. 30.83; 11. Meier, Rylee Hes. 33.23; 12. Chrisjohn, Acacia Hes. x33.43; 16. Lowrance, Hailey Goe. 34.24.

400-m. dash — 1. Yoder, Caryn Hes. 1:05.31; 2. Flaming, Emily Goe. 1:16.31.

800-m. run — 1. Funk, Kierra Hes. 2:39.55; 3. Ferralez, Harley Hes. 2:43.60; 5. Griffin, Jaicee Goe. 3:08.80; 8. Hoopes, Braylyn Goe. 3:20.24; 10. Roberts, Alyson Goe. 3:38.67; 11. Sams, Haley Hes. 3:43.12.

1,600-m. run — 1. Funk, Kierra Hes. 6:10.10; 2. Clark, Elsie Hes. 6:25.02; 6. Hoopes, Braylyn Goe. 7:34.76; 9. Sams, Haley Hes. 8:20.25.

3,200-m. run — 1. Clark, Elsie Hes. 13:49.00.

100-m. hurdles — 1. Folks, Megan Hes. 19.10; 2. Fuqua, Allyssa Hes. 19.29; 4. Smith, Chloe Goe. 20.34.

300-m. hurdles — 1. Sawyer, Cheyenne Goe. 55.47; 2. Folks, Megan Hes. 56.00; 6. Fuqua, Allyssa Hes. 59.54; 7. Lehrman, Alece Goe. 1:10.45.

4x100-m. relay — 1. Hesston 54.78 (Ronan, Sydney; Humphreys, Anna; Copeland, Addisyn; Friesen, Emily); 2. Goessel A 56.75 (Flaming, Emily; Guhr, Kaleigh; Sawyer, Cheyenne; Smith, Chloe).

4x400-m. relay — 1. Hesston 4:39.04 (Ferralez, Harley; Kaiser, Sydney; Humphreys, Anna; Funk, Kierra); 4. Goessel A 5:06.01 (Flaming, Emily; Smith, Chloe; Guhr, Kaleigh; Sawyer, Cheyenne); 4x800-m. relay — 1. Goessel A 13:19.23 (Griffin, Jaicee; Hoopes, Braylyn; Roberts, Alyson; Sawyer, Cheyenne).

High jump — 1. Clark, Elsie Hes. 4-8; 2. Graber, Riley Goe. 4-8; 5. Lehrman, Alece Goe. 4-4; 7. Griffin, Jaicee Goe. 4-0.

Pole vault — 1. Hawes, Kendall Hes. 6-0.

Long jump — 1. Friesen, Emily Hes. 16-5 1/4; 6. Sams, Haley Hes. 11-4.

Triple jump — 1. Friesen, Emily Hes. 34-6 1/2; 6. Griffin, Jaicee Goe. 25-3 3/4.

Shot put — 2. Lehrman, Lyna Goe. 29-10; 6. Bartell, Carley Hes. 27-2 1/4; 7. Cervantes, Diana Hes. 26-7 1/2; 9. Shirley, Grace Hes. 25-8; 12. Wohlgemuth, Macy Hes. 24-7 3/4; 13. Walker, Rylee Goe. 24-1 1/4; 15. Fuqua, Allyssa Hes. x23-6; 17. Hawes, Kendall Hes. x21-11 1/2; 18. Rosfeld, Ashley Goe. 21-7; 21. Popp, Tiffany Goe. 19-7 3/4.

Discus — 1. Bartell, Carley Hes. 91-10; 2. Humphreys, Anna Hes. 85-9; 4. Cervantes, Diana Hes. 81-10; 6. Shirley, Grace Hes. 76-6; 9. Walker, Rylee Goe. 71-10; 11. Rosfeld, Ashley Goe. 70-1; 12. Kaiser, Sydney Hes. x69-7; 14. Lehrman, Lyna Goe. 67-10; 15. Boese, Raechel Goe. 66-4; 16. Wohlgemuth, Macy Hes. x65-0; 19. Popp, Tiffany Goe. x57-9.

Javelin — 3. Ferralez, Harley Hes. 88-6; 7. Humphreys, Anna Hes. 78-5; 8. Rosfeld, Ashley Goe. 73-3; 9. Guhr, Kaleigh Goe. 71-10; 10. Lehrman, Lyna Goe. 71-2; 12. Kaiser, Sydney Hes. 69-5; 13. Walker, Rylee Goe. 66-11; 14. Popp, Tiffany Goe. x65-9; 15. Wohlgemuth, Macy Hes. 63-5; 18. Hoopes, Braylyn Goe. x60-5; 20. Hawes, Kendall Hes. x56-1.

BOYS

Team scores — Hesston 149, Lyons 123, Goessel 107, Hutchinson Central Christian 70, Little River 51, Fairfield 44.

100-m. dash — 2. Wiens, Jake Goe. 12.19; 6. Diller, Colton Hes. 12.51; 12. Fry, Jackson Hes. 13.04; 13. Voth, Kayden Hes. 13.04; 14. Willis, Klay Goe. 13.04; 17. Moore, Brandon Goe. 15.16; 200-m. dash — 1. Fuqua, Cavan Hes. 24.37; 3. Diller, Colton Hes. 25.26; 10. Schilling, Brayden Hes. 26.34; 14. Burkholder, Caleb Goe. 27.39; 15. Fry, Jackson Hes. 27.43; 17. Voth, Kayden Hes. x27.57; 20. Vela, Malachi Hes. x30.43.

400-m. dash — 1. Fuqua, Cavan Hes. 54.97; 6. Voth, Kayden Hes. 1:03.15; 8. Vela, Malachi Hes. 1:03.48.

800-m. run — 2. Werner, Max Hes. 2:13.68; 3. Schrag, Jacob Goe. 2:21.15; 6. Schrag, Timothy Goe. 2:25.96; 7. Gaeddert, Eddie Goe. 2:27.25; 8. Olson, Ben Goe. 2:34.71; 12. Sawyer, David Goe. x2:47.18; 13. Johnson, David Goe. x2:49.46.

1,600-m. run — 2. Zogleman, Nate Goe. 5:02.63; 3. Summers, Ayden Hes. 5:31.48; 4. Kueker, Joey Hes. 5:33.97; 5. Schrag, Timothy Goe. 5:35.06; 6. Olson, Ben Goe. 5:40.27; 7. Thompson, Ethan Hes. 5:40.58; 8. Gaeddert, Eddie Goe. 5:49.49; 9. Johnson, David Goe. x6:14.04; 10. Gagnon, Dustyn Goe. x6:14.66; 11. Sawyer, David Goe. x6:18.50; 13. Thompson, Caleb Hes. 6:39.50.

3,200-m. run — 2. Kueker, Joey Hes. 11:26.00; 4. Summers, Ayden Hes. 11:58.00; 5. Thompson, Ethan Hes. 12:39.00; 7. Duerksen, Dawson Goe. 14:08.00; 8. Schmidt, Javin Goe. 14:25.00; 9. Thompson, Caleb Hes. 14:39.00.

110-m. hurdles — 1. Arnold, Nicholas Hes. 17.71; 2. Schilling, Brayden Hes. 18.43; 3. Bryant, Grant Goe. 18.59; 4. Miller, Devin Hes. 19.36; 6. Hernandez, Adrian Hes. 21.36.

300-m. hurdles — 1. Bryant, Grant Goe. 46.57; 2. Wiens, Luke Goe. 47.29; 3. Miller, Devin Hes. 47.62; 5. Riley, Dylan Goe. 50.65; 6. Flaming, Jake Goe. 52.46; 8. Hernandez, Adrian Hes. 57.77.

4x100-m. relay — 1. Hesston 46.68 (Rewerts, Tyler; Diller, Colton; Werner, Max; Arnold, Nicholas); 2. Goessel A 47.62 (Bryant, Grant; Wiens, Jake; Wiens, Luke; Zogleman, Nate).

4x400-m. relay — 2. Hesston 3:55.10 (Fry, Jackson; Werner, Max; Rewerts, Tyler; Fuqua, Cavan); 3. Goessel A 3:55.70 (Bryant, Grant; Riley, Dylan; Zogleman, Nate; Wiens, Luke); 5. Goessel B x4:07.08 (Burkholder, Caleb; Lapp, Joey; Flaming, Jake; Wiens, Jake).

4x800-m. relay — 2. Goessel A 9:37.94 (Gaeddert, Eddie; Johnson, David; Schrag, Jacob; Schrag, Timothy); 4. Goessel B x10:41.79 (Olson, Ben; Schmidt, Javin; Sawyer, David; Spurlin, Wade).

High jump — 3. Burkholder, Caleb Goe. 5-8; 4. Schilling, Brayden Hes. 5-8; 5. Fry, Jackson Hes. 5-4; 8. Hernandez, Adrian Hes. 5-2; 9. Lapp, Joey Goe. 5-0.

Pole vault — 1. Duerksen, Dawson Goe. 9-0; 2. Miller, Devin Hes. 9-0; 4. Vela, Malachi Hes. 5-6.

Long jump — 3. Rewerts, Tyler Hes. 18-8; 4. Zogleman, Nate Goe. 18-7; 5. Arnold, Nicholas Hes. 18-6 1/2; 7. Wiens, Jake Goe. 18-1 3/4; 10. Diller, Colton Hes. 17-9 1/2; 14. Voth, Kayden Hes. 16-7 1/2; 16. Lapp, Joey Goe. 15-8 1/2; 20. Spurlin, Wade Goe. 14-3 1/2.

Triple jump — 1. Schrag, Jacob Goe. 40-0 1/4; 6. Miller, Devin Hes. 37-1 1/2; 8. Lapp, Joey Goe. 33-5 3/4.

Shot put — 4. Diller, Kyle Hes. 34-5 1/4; 8. Riley, Dylan Goe. 31-8; 11. Willis, Klay Goe. 27-7 1/4; 12. Moore, Brandon Goe. 23-11 1/4; 13. Wilson, James Goe. 23-5.

Discus — 3. Richardson, Cason Hes. 119-4; 6. Diller, Kyle Hes. 97-11; 7. Ferralez, Hudson Hes. 92-5; 13 Thompson, Ethan Hes. 54-3.

Javelin — 4. Richardson, Cason Hes. 125-9; 5. Riley, Dylan Goe. 123-10; 7. Ferralez, Hudson Hes. 117-3; 8. Wiens, Luke Goe. 117-2; 9. Esau, Braden Hes. 116-8; 13. Diller, Kyle Hes. 94-7; 14. Wiens, Jake Goe. 93-11; 17. Burkholder, Caleb Goe. 85-7; 18. Flaming, Jake Goe. x85-6; 21. Wilson, James Goe. x78-1; 23. Gagnon, Dustyn Goe. x64-10.

Team scores — Hillsboro 167, Moundridge 83, Marion 62, Solomon 54, Canton-Galva 44, Peabody-Burns 44.

Shot put — 5. Mady Foth PB 24-6; 6. Mackenzie Eden PB 24-3; 7. MaKenzie Woltje Mdg. 24-1; 10. Kaelyn Wedel Mdg. 19-7; 11. Kylie Golden Mdg. 18-9.

Discus — 4. Kourtney Kaufman Mdg. 81-9; 7. Mady Foth PB 59-2; 8. Kaelyn Wedel Mdg. 55-6; 10. MaKenzie Woltje Mdg. 54-8 1/4; 11. Kylie Golden Mdg. 53-10.

Long jump — 1. Myiah Logue Mdg. 15-3 3/4; 6. Paityn Kaminkow Mdg. 13-7 1/2; 14. Leah Fast Mdg. 9-8 1/2.

Triple jump — 1. Myiah Logue Mdg. 36-4 1/4.

Javelin — 2. Kourtney Kaufman Mdg. 88-4; 3. Mackenzie Eden PB J88-4; 8. Kaelyn Wedel Mdg. 70-3; 9. Kylie Golden Mdg. 61-5; 10. Mady Foth PB 56-6.

Pole vault — 2. Avery Rice Mdg. 6-6.

3,200-m. run — 3. Lexi Bretz Mdg. 17:15.76; 4. Sarah Spencer PB 18:54.01.

100-m. hurdles — 3. Paityn Kaminkow Mdg. 20.53.

100-m. dash — 5. Mya Winter PB 17.40; 6. Mackenzie Eden PB 18.11.

1,600-m. run — 3. Mya Winter PB 7:16.94; 4. Lexi Bretz Mdg. 7:20.88.

400-m. dash — 1. Myiah Logue Mdg. 1:06.65; 2. Avery Rice Mdg. 1:12.39; 4. Sarah Spencer PB 1:36.38.

300-m. hurdles — 2. Paityn Kaminkow Mdg. 59.99.

200-m. dash — 4. Mackenzie Eden PB 36.19; 7. Kylie Golden Mdg. 36.87; 8. Sarah Spencer PB 41.95.

800-m. run — 2. Mya Winter PB 4:06.24; 3. Mady Foth PB 4:06.42.

BOYS

Team scores — Hillsboro 149, Marion 98, Moundridge 85, Canton-Galva 71, Peabody-Burns 69, Solomon 60.

Shot put — 2. Gage Branson PB 42-1; 3. JD Jenkins Mdg. 38-11; 6. Jefferson Glover PB 34-3 1/2; 13. Andrew Azzarito Mdg. 28-0.

Discus — 2. Gage Branson PB 119-10; 5. Jefferson Glover PB 94-6; 6. Daniel Dixon Mdg. 86-5; 9. JD Jenkins Mdg. 75-3; 13. Andrew Azzarito Mdg. 67-1; 17. Banky Hayes Mdg. 47-10; 18. Ashton Percival PB 44-4.

Long jump — 3. Jake Partridge PB 18-0; 4. Garrett Doherty Mdg. 17-11 1/2; 6. Mac Unruh Mdg. 17-4 1/2; 12. Ashton Percival PB 15-9; 13. Aries Baldwin PB 14-8.

Triple jump — 2. Corbin Unruh Mdg. 41-3 3/4; 3. Jake Partridge PB 38-11; 7. Logan Churchill Mdg. 36-4.

Javelin — 3. Gage Branson PB 125-8; 4. Kase Ptacek Mdg. 119-7; 5. Jefferson Glover PB 111-5; 6. Landon Kaufman Mdg. 91-6; 7. JD Jenkins Mdg. 89-6.

3,200-m. run — 5. Jasper Talkington PB 13:44.44; 7. Evan Ginder Mdg. 13:59.41; 8. Nick Nightengale Mdg. 14:30.44; 9. Mateo Roth Mdg. 14:35.63.

4x800-m. relay — 1. Moundridge A 9:29.35 (Landon Kaufman; Mac Unruh; Garrett Doherty; Logan Churchill).

110-m. hurdles — 4. Banky Hayes Mdg. 21.70.

100-m. dash — 1. Corbin Unruh Mdg. 12.58; 2. Jake Partridge PB 12.89; 6. Alec Huddle Mdg. 13.86; 11. Ashton Percival PB 14.67; 12. Gage Branson PB 14.74; 13. Daniel Dixon Mdg. 14.92; 15. Jefferson Glover PB 15.52; 16. Aries Baldwin PB 15.53.

1,600-m. run — 6. Kael Hutchison PB 5:54.45; 7. Evan Ginder Mdg. 6:17.58; 8. Mateo Roth Mdg. 6:38.05; 10. Nick Nightengale Mdg. 6:53.32; 11. Jasper Talkington PB 7:16.82.

4x100-m. relay — 1. Moundridge A 46.62 (Landon Kaufman; Mac Unruh; Garrett Doherty; Corbin Unruh).

400-m. dash — 3. Kael Hutchison PB 1:06.31; 4. Aries Baldwin PB 1:08.51; 6. Ashton Percival PB 1:19.94.

300-m. hurdles — 3. Logan Churchill Mdg. 48.48; 6. Banky Hayes Mdg. 51.16.

800-m. run — 2. Daniel Dixon Mdg. 2:32.17; 4. Kael Hutchison PB 2:41.89; 6. Nick Nightengale Mdg. 2:58.77.

200-m. dash — 4. Jake Partridge PB 25.99; 9. Alec Huddle Mdg. 27.59; 10. Kase Ptacek Mdg. 28.75; 13. JD Jenkins Mdg. 29.63; 15. Jasper Talkington PB 32.48; 4x400-m. relay — 1. Moundridge A 3:47.56 (Landon Kaufman; Mac Unruh; Logan Churchill; Corbin Unruh).

100-m. dash — 2. Case, Kessa BA 13.34; Wilkinson, Brooklyn Hal. 15.16; Wagner, Taylor Hal. 15.18; Weber, Mattea Hal. 15.56.

200-m. dash — 2. Dugger, Sophie BA 29.59; 3. Harms, Katherine BA 30.81; 6. Wood, Emilee Hal. 32.77; Weber, Mattea Hal. 34.66; Wagner, Taylor Hal. 36.15.

400-m. dash — 1. Gerber, Karenna Hal. 1:05.22; 3. Case, Kessa BA 1:07.99; Wilkinson, Brooklyn Hal. 1:15.62.

800-m. run — 1. Schutte, Dominique Hal. 2:34.92; 3. Zimmerman, Sonya BA 2:35.15; 6. Wilson, Lauren Hal. 2:57.67.

1,600-m. run — 2. Veer, Lillie BA 6:29.97; 3. Flask, Elena Hal. 6:31.31; 4. Ketcham, Hope BA 7:33.89; 6. Floro, Adrianna Hal. 8:28.12; 7. Briggs, Madi BA 9:24.33.

3,200-m. run — 1. Nord, Tayana BA 15:01.60; 2. Weber, Leah Hal. 15:11.82.

100-m. hurdles — 3. Widler, Rachel BA 19.95; 6. Matzek, Reagan BA 22.15.

300-m. hurdles — 1. O'Brien, Kaleigh Hal. 51.20; 3. Widler, Rachel BA 1:01.69; 4. Matzek, Reagan BA 1:03.43.

4x100-m. relay — 3. Berean Academy 55.47; 7. Halstead 57.45.

4x400-m. relay — 1. Halstead 4:22.06; 4. Berean Academy 4:45.17; 6. Halstead B 5:07.41.

4x800-m. relay — 1. Halstead 10:54.89; 2. Berean Academy 11:11.71.

High jump — 3. Schutte, Dominique Hal. 4-8; 4. Smith, Teagan BA 4-8; 6. Smith, Johanna BA 4-2.5.

Pole vault — 1. Dugger, Sophie BA 8-6; 2. Harms, Katherine BA 8-; 4. Cubbage, Leia Hal. 5-6; 5. Smith, Baylian BA 5-6.

Long jump — 4. Wilkinson, Brooklyn Hal. 12-10.5; 5. Wood, Emilee Hal. 12-4; 7. Weber, Mattea Hal. 11-10.

Triple jump — 4. Smith, Teagan BA 29-3.5; 5. Smith, Johanna BA 26-11.5.

Shot put — 3. Wine, Sally BA 29-11.5; 7. Smith, Tayton BA 28-8; 14. Neve, Lainie Hal. 24-8; 22. Bachman, Liz BA 20-10.5; 23. Widler, Rachel BA 20-1.5.

Discus — 1. Wine, Sally BA 89-8 1/4; 6. Bachman, Liz BA 75-8; 16. Smith, Tayton BA 61-11.5; 21. Neve, Lainie Hal. 52-6.

Javelin — 3. Wagner, Taylor Hal. 86-6.

BOYS

100-m. dash — 1. Boyd, Conner Hal..90; 3. Busenitz, Micah BA 11.53; 4. Anderson, Rauley BA 11.65; Burns, Thomas Hal. 11.77; Armstrong, Tokiwa BA 11.86; Driskill, Nolan BA 12.08; Entz, Mark BA 12.53; Orpin, Matt BA 12.60; Ketcham, Caleb BA 12.70; Lee, Beckham Hal. 12.87; Choi, Ryan BA 13.09; Ko, James BA 13.95; Caldwell, Aaron Hal. 13.96.

200-m. dash — 1. Farmer, Lakin Hal. 22.79; 3. Burns, Thomas Hal. 24.77; 4. Driskill, Nolan BA 24.98; 6. Briscoe, Zach BA 25.91; Sweazy, Conner BA 26.80; Lee, Beckham Hal. 27.32; Ketcham, Caleb BA 27.33; Evans, Gavin BA 27.38; Choi, Ryan BA 28.17; Ko, James BA 29.00; Caldwell, Aaron Hal. 29.98.

400-m. dash — 1. Armstrong, Tokiwa BA 54.59; 2. Maknojia, Zain Hal. 56.09; 4. Briscoe, Zach BA 57.62; 5. Regier, Mason BA 59.48; 6. Busenitz, Devin BA 59.52; Evans, Gavin BA 1:00.36; Sweazy, Conner BA 1:00.42; Ketcham, Caleb BA 1:00.53.

800-m. run — 1. Topham, Trey BA 2:09.97; 2. Farmer, Owen Hal. 2:17.21; 4. Gerber, Eli Hal. 2:26.20; 5. Kruse, Zach BA 2:27.32; 6. Kukula, Creighton BA 2:28.10; Simkins, Tobin BA 2:29.16; Richards, Zak BA 2:30.19.

1,600-m. run — 1. Tucker, Gavin BA 5:08.63; 2. Harder, Andrew BA 5:16.41; 3. Porch, Thomas Hal. 5:17.18; 4. Krebs, Nick BA 5:33.55; 6. Thompson, Andrew Hal. 5:42.33; 8. Snook, Isaac BA 5:49.55.

3,200-m. run — 1. Harder, Andrew BA 11:01.99; 2. Janzen, Drew BA 11:10.84; 3. Porch, Thomas Hal. 11:11.05; 4. Nord, Eli BA 11:13.18; 5. Allman, Aiden Hal. 12:02.59; 6. Nusz, Trevor BA 12:29.72.

110-m. hurdles — 4. Koslowsky, Jacob BA 19.68; 6. Kruse, Micah BA 22.13.

300-m. hurdles — 4. Koslowsky, Jacob BA 50.68; 6. Kruse, Micah BA 51.80; Entz, Mark BA 52.28; Armstrong, Aden Hal. 54.15; Regier, Luke BA 1:08.97.

4x100-m. relay — 2. Berean Academy 46.46; 4. Halstead 50.42.

4x400-m. relay — 1. Berean Academy 3:41.93; 3. Halstead 3:54.99; 4. Halstead B 4:11.29.

4x800-m. relay — 1. Berean Academy 9:09.13; 3. Berean Academy B 9:59.35; 4. Halstead 10:04.04.

High jump — 3. Regier, Mason BA 5-4; 5. Timken, Blake BA 5-4; 7. Maknojia, Zain Hal. 5-2; 8. Wiebe, Theo BA 5-2.

Pole vault — 2. Regier, Mason BA 10—0; 4. Driskill, Nolan BA 8-6; 6. Lee, Youngwang BA 7-0 1/4; 7. Evans, Gavin BA 7-0 1/4; 8. VanDyke, Chris Hal. 7-0 1/4; 9. Snook, Isaac BA 7-0 1/4; 10. Caldwell, Aaron Hal. 6-0.

Long jump — 5. Briscoe, Zach BA 18-1; 7. Burns, Thomas Hal. 17-9; 8. Timken, Blake BA 17-7; 9. Busenitz, Devin BA 17-6.5; 10. Maknojia, Zain Hal. 17-5; 15. Sweazy, Conner BA 15-6.5; 18. VanDyke, Chris Hal. 15-0.5.

Triple jump — 3. Koslowsky, Jacob BA 37-9.

Shot put — 1. Grider, Doug Hal. 53-7; 2. Black, Korbin Hal. 47-8.5; 3. Herman, Cole Hal. 45-7; 4. Schmill, Matthew Hal. 39-2; 8. Orpin, Matt BA 35-3; 9. Haury, Duncan Hal. 34-3.5; 11. Davis, Holden Hal. 32-10; 18. Poulter, Joey Hal. 30-5; 20. Chavarin, Zantana Hal. 30-1.5; 23. Armstrong, Aden Hal. 28-10; 24. Wilis, Brylee Hal. 28-0; 25. Busenitz, Eben BA 27-11; 28. VanHorn, Jarrett Hal. 26-2 1/4; 29. Ramirez, Alfonso Hal. 23-2.

Discus — 1. Grider, Doug Hal. 142-6.5; 2. Black, Korbin Hal. 129-4; 3. Schmill, Matthew Hal. 118-9; 4. Herman, Cole Hal. 118-8; 5. Thiessen, Austin BA 116-9.5; 6. Snook, Sam BA 113-11; 7. Orpin, Troy BA 109-0; 9. Orpin, Matt BA 100-8.5; 11. Ranfeld, Wyatt BA 98-10; 12. Kukula, Creighton BA 98-5 3/4; 14. Wilis, Brylee Hal. 92-3; 15. Haury, Duncan Hal. 89-11.5; 16. Poulter, Joey Hal. 85-3; 17. Giger, Henry BA 83-5; 19. Dove, Colt BA 77-3; 20. Davis, Holden Hal. 76-10; 28. VanHorn, Jarrett Hal. 69-1; 29. Ramirez, Alfonso Hal. 68-7; 30. Wiebe, Theo BA 68-0; 31. Busenitz, Eben BA 66-3.5.

Javelin — 1. Thiessen, Austin BA 135-3; 7. Orpin, Troy BA 115-1; 9. Poulter, Joey Hal. 111-6; 11. Ranfeld, Wyatt BA 100-0; 12. Dove, Colt BA 99-1; 14. Krebs, Nick BA 89-1; 19. Kukula, Creighton BA 78-11; 21. VanHorn, Jarrett Hal. 76-6; 22. Armstrong, Aden Hal. 76-6; 24. Ramirez, Alfonso Hal. 67-5.

Team scores — Andale 213, Bishop Carroll 127, Garden Plain 116, Valley Center 79, Hesston 68, McPherson 53, Pratt 44, Kingman 30, Wichita Collegiate.

4x800-m. relay — 3. Hesston (A) 11:19.20 (ELSIE CLARK; HARLEY FERRALEZ; ALLYSSA FUQUA; KIERRA FUNK.

100-m. hurdles — MEGAN FOLKS Hes. 19.89; ALLYSSA FUQUA Hes. 21.02.

100-m. dash — 3. EMILY FRIESEN Hes. 13.08; 5. CARYN YODER Hes. 13.17; 18. SYDNEY RONAN Hes. 14.51; 21. ADDISYN COPELAND Hes. 14.63; 37. RYLEE MEIER Hes. 15.58; 43. ACACIA CHRISJOHN Hes. 15.88.

1,600-m. run — 8. KIERRA FUNK Hes. 6:15.81; 36. HALEY SAMSHes. 8:10.98.

4x100-m. relay — 8. Hesston (A) 55.46 (SYDNEY RONAN; ANNA HUMPHREYS; ADDISYN COPELAND; EMILY FRIESEN).

400-m. dash — 1. CARYN YODER Hes. 1:03.26.

300-m. hurdles — 12. MEGAN FOLKS Hes. 56.69.

800-m. run — 9. KIERRA FUNK Hes. 2:42.09; 11. HARLEY FERRALEZ Hes. 2:45.21; 39. HALEY SAMSHes. 3:36.93.

200-m. dash — 1. CARYN YODER Hes. 27.99; 12. SYDNEY RONAN Hes. 30.70; 18. ADDISYN COPELAND Hes. 31.39; 32. ACACIA CHRISJOHN Hes. 33.49.

3,200-m. run — 2. ELSIE CLARK Hes. 13:51.85.

High jump — 7. ELSIE CLARK Hes. 4-10.

Pole vault — 10. KENDALL HAWES Hes. 7-0.

Long jump — 8. EMILY FRIESEN Hes. 14-7 1/4; 39. HALEY SAMS Hes. 11-1 3/4.

Triple jump — 1. EMILY FRIESEN Hes. 35-6.

Shot put — 14. CARLEY BARTELL Hes. 28-9 3/4; 25. DIANA CERVANTES Hes. 26-9 1/2; 36. MACY WOHLGEMUTH Hes. 24-8; 37. GRACE SHIRLEY Hes. 24-6 1/2; 42. ALLYSSA FUQUA Hes. 23-6; 45. KENDALL HAWES Hes. 22-4 1/2.

Discus — 8. CARLEY BARTELL Hes. 93-9; 15. ANNA HUMPHREYS Hes. 81-1; 16. GRACE SHIRLEY Hes. 80-1; 19. DIANA CERVANTES Hes. 76-0; 29. SYDNEY KAISER Hes. 66-11; 32. MACY WOHLGEMUTH Hes. 63-6.

Javelin — 10. HARLEY FERRALEZ Hes. 85-8; 21. ANNA HUMPHREYS Hes. 72-0; 31. SYDNEY KAISER Hes. 63-5; 32. GRACE SHIRLEY Hes. 58-11; 33. MACY WOHLGEMUTH Hes. 57-11.

Hammer — 5. GRACE SHIRLEY Hes. 82-5; 6. DIANA CERVANTES Hes. 73-6; 8. MACY WOHLGEMUTH Hes. 60-3.

BOYS

Team scores — Andale 201, Bishop Carroll 164.5, Garden Plain 119, Wichita Collegiate 71, Valley Center 58.5, Hesston 39, McPherson 35, Kingman 28, Pratt 25.

4x800-m. relay — 5. Hesston (A) 9:22.88 (DEVIN MILLER; MAX WERNER; ETHAN THOMPSON; CAVAN FUQUA).

100-m. hurdles — 3. BRAYDEN SCHILLING Hes. 17.97; 7. NICHOLAS ARNOLD Hes. 18.57; 14. DEVIN MILLER Hes. 19.64.

100-m. dash — 19. COLTON DILLER Hes. 12.30; 46. KAYDEN VOTH Hes. 13.21.

1,600-m. run — 14. JOEY KUEKER Hes. 5:20.94; 28. ETHAN THOMPSON Hes. 5:51.54.

4x100-m. relay — 11. Hesston (A) 47.40 (BRAYDEN SCHILLING; COLTON DILLER; MAX WERNER; NICHOLAS ARNOLD); 19. Hesston (B) 51.77 (JESSIAH CORTA; JACKSON FRY; ADRIAN HERNANDEZ; MALACHI VELA).

400-m. dash — 4. CAVAN FUQUA Hes. 54.41; 24. JACKSON FRY Hes. 1:01.99; 30. MALACHI VELA Hes. 1:03.41; 41. JESSIAH CORTA Hes. 1:06.81.

200-m. dash — 7. CAVAN FUQUA Hes. 24.73; 12. COLTON DILLER Hes. 25.47; 19. BRAYDEN SCHILLING Hes. 25.82; 36. KAYDEN VOTH Hes. 27.71; 39. JACKSON FRY Hes. 28.00; 44. MALACHI VELA Hes. 28.55.

3,200-m. run — 2. JOEY KUEKER Hes. 11:39.98; 6. ETHAN THOMPSON Hes. 12:14.59.

High jump — 6. BRAYDEN SCHILLING Hes. 5-8; 23. JACKSON FRY Hes. 5-2.

Pole vault — 7. DEVIN MILLER Hes. 9-6.

Long jump — 47. JESSIAH CORTA Hes. 15-8; 54. KAYDEN VOTH Hes. 14-11.

Triple jump — 7. DEVIN MILLER Hes. 37-10 3/4.

Shot put — 30. KYLE DILLER Hes. 34-7 1/4.

Discus — 9. CASON RICHARDSON Hes. 121-6; 31. KYLE DILLER Hes. 98-3; 44. HUDSON FERRALEZ Hes. 82-0; 61. ETHAN THOMPSON Hes. 46-6.

Javelin — 20. CASON RICHARDSON Hes. 116-8; 34. HUDSON FERRALEZ Hes. 105-5; 47. KYLE DILLER Hes. 92-10.

Hammer — 6. KYLE DILLER Hes. 84-5.

200-m. dash — 2. Hochstetler, Bri Rem. 30.37; Anderson, Alexsis Rem. 33.28; Capps, Kizminn Rem. 39.55.

400-m. dash — 4. Thiel, Cora Rem. 1:07.30; 6. Ingalsbe, Desiree Rem. 1:12.05.

800-m. run — 1. Van Zelfden, Ellie Rem. 2:31.14.

1,600-m. run — 2. Brown, Lucy Rem. 6:04.41; 7. Brown, Macy Rem. 6:55.29; 13. Carpenter, Ashlynn Rem. 8:10.80.

3,200-m. run — 1. Brown, Lucy Rem. 12:42.85; 2. Van Zelfden, Audrey Rem. 13:35.08; 3. Klaassen, Ava Rem. 13:45.38.

100-m. hurdles — 3. Van Zelfden, Ellie Rem. 20.73.

4x100-m. relay — 3. Remington 1:00.39.

4x400-m. relay — 1. Remington 4:50.43.

4x800-m. relay — 1. Remington 12:19.18.

High jump — 2. Hilgenfeld, Eva Rem. 4-10; 7. Wagner, Lillian Rem. 3-10.

Long jump — 11. Van Zelfden, Audrey Rem. 12-8; 17. Van Zelfden, Gianna Rem. 11-6; 23. Capps, Kizminn Rem. 8-0.

Triple jump — 1. Hilgenfeld, Lily Rem. 31-1; 4. Hochstetler, Bri Rem. 26-8; 6. Carpenter, Ashlynn Rem. 26-1.5.

Shot put — 2. Villines, Emma Rem. 28-11; 11. Sommers, Kara Rem. 20-10; 12. Creekmore, Makenzie Rem. 19-9 1/4.

Discus — 13. Sommers, Kara Rem. 46-3.

Javelin — 6. Villines, Emma Rem. 60-3; 10. Hepner, Maddi Rem. 52-6; 17. Creekmore, Makenzie Rem. 36-2.

100-m. dash — Wagner, Lillian Rem. 15.97; Giles, Alexis Rem. 16.29; Hepner, Maddi Rem. 17.45.

BOYS

200-m. dash — Hoch, Dakota Rem. 28.04; Yepma, Caden Rem. 29.41; Chacon, Alex Rem. 29.69.

400-m. dash — 3. Lewis, Toby Rem. 55.84; Willems, Dexter Rem. 1:06.50; Bumgarner, Jackson Rem. 1:11.05.

800-m. run — 3. Entz, Sam Rem. 2:22.96; 10. Fasnacht, David Rem. 2:33.10.

1,600-m. run — 7. Peters, Andrew Rem. 5:30.68.

3,200-m. run — 3. Peters, Andrew Rem. 12:05.82; 6. Wagner, Rex Rem. 12:35.25.

110-m. hurdles — 7. Sweatland, Erik Rem. 23.93.

300-m. hurdles — 5. Sweatland, Erik Rem. 55.55.

4x100-m. relay — 6. Remington 52.81.

4x400-m. relay — 1. Remington 3:57.29.

4x800-m. relay — 2. Remington 9:54.57.

High jump — 5. Fasnacht, David Rem. 5-2.

Long jump — 2. Margreiter, Dylan Rem. 18-5; 22. Lewis, Brody Rem. 14-4.5; 29. Bumgarner, Jackson Rem. 11-05.

Triple jump — 7. Yepma, Caden Rem. 23-3 3/4.

Shot put — 7. Vargas, Rodolfo Rem. 33-11 3/4.

Discus — 5. Vargas, Rodolfo Rem. 86-0.

25. Van Tassel, Sebastia Rem. 38-10.

Javelin — 7. Holle, Jacob Rem. 91-2; 13. Bumm, Luke Rem. 79-1; 17. Willems, Dexter Rem. 73-0.

100-m. dash — 2. Thiel, Owen Rem. 11.87; Margreiter, Dylan Rem. 12.63; Johnson, Dylan Rem. 14.38.