Area boys wrestling regionals

The Kansan

Team scores — Republic County 174, Minneapolis 160, Beloit 147.5, Smith Center 99, Chaparral 89, Hillsboro 86, Halstead 72.5, Southeast of Saline 51, Kingman 44.5, Rock Hills 43, Ellsworth 42, Garden Plain 37, Sylvan-Lucas Unified 26, Cheney 24, Ell-Saline 20, Lyons 20, Sterling 17, Bennington 11, Osborne 11, Canton-Galva 0.

106 — 4. Luke Overton (1-2, 5-8): QF. Bye; SF. L Coe Neilson (Mankato-Rock Hills) 2:30; CSF. W Adam Vincent (Sterling) 6-0; CF. L Teagon Nienke (Ellsworth) :49.

113 — Jaden Wilson (0-2, 0-18): QF. L A.J. Polansky (Republic County) :11; CQF. Wyatt Hook (Sterling) :13.

126 — 6. Tucker Divine (1-3, 13-9): QF. L Kaleb Talkington (Republic County) 1:17; CQF. W Ian Andalon (Ellsworth) 4:07; CSF. L Mason Fuller (Beloit) 2:07; 5th. L Josef Planansky (Chaparral) 2:34.

138 — 4. Skyler Geer (2-2, 19-14): QF. L Alex Wilkinson (Smith Center) 4:00; CQF. W Isaiah Patton (Canton-Galva) 2:00; CSF. W Justin Moritz (Chaparral) 12-13 :20; CF. L Alex Wilkinson (Smith Center) 2:33.

145 — Kamden Wise (0-2, 14-11): QF. L Austin Wolff (Minneapolis) 2:55; CQF. L Gunnar Couture (Republic County) 1:31.

152 — 2. Ivan Gutierrez (2-1, 21-4): QF. W Raiden Gilley (Beloit) :16; SF. W Mac Chambers (Southeast Of Saline) 16-8 maj.dec.; F. L Tristan Rathbone (Hillsboro) 5:32.

160 — 3. Carter Hiebert (3-1, 21-6): QF. W Brad Vopat (Ellsworth) 1:40; SF. L Tate Kadel (Beloit) 2:46; CSF. W Francis Stuhlsatz (Garden Plain) 19-4 tech.fall (3:46); CF. W Nathan Hrabe (Smith Center) 9-7.

170 — Patrick Mueller (0-2, 8-16): QF. L Hunter Prochaska (Beloit) :58; CQF. L Brody Murk (Bennington) 1:31.

195 — 5. Kaleb Wise (2-2, 19-4): QF. W Eli Franklin (Smith Center) 1:11; SF. L Keyon Baccus (Minneapolis) 5:06; CSF. L Austin Rempel (Hillsboro) 6-4; 5th. W Tyler Romero (Ellsworth) 1:28.

Team scores — Wellsville 140, Douglass 125.5, Eureka 114, Jayhawk Linn 59, Flinthills 56, Chase County 53.5, Erie 51, Remington 50, Uniontown 49, Caney Valley 45.5, Marion 40, Humboldt 36.5, Fredonia 30, West Elk 30, Cherryvale 25.5, Central of Burden 15, Cherokee Southeast 14, Bluestem 12.5, Herington 5.

106 — 4. Andrew Peters (1-2, 11-11): QF. Bye; SF. L Corbin White (Jayhawk Linn) 3:45; CSF. W Dagan Turner (Bluestem) 2:08; CF. L Evan Coble (West Elk) 2:41.

120 - 1. Wyatt Wright (2-0, 21-0): QF. Bye; SF. W Koy Randel (Wellsville) 1:58; F. W Connor Hughes (Eureka) 4:41.

126 — 6. Cole Irving (0-3, 3-15): QF. Bye; SF. L Chance Shults (Marion) :32; CSF. L Louden James (Flinthills) :48; 5th. L Bradly Lowry (Humboldt) 1:00.

152 — 3. Owen Thiel (3-1, 20-7): QF. W Garrett Watson (Caney Valley) 1:35; SF. L Bryce Eck (Uniontown) 1:28; CSF. W Brock Griffin (Chase County) 1:17; CF. W Garrett Watson (Caney Valley) 2:27.

160 — 5. Hagen Taylor (2-2, 17-6): QF. W Andre Flores (Jayhawk Linn) 15-4 maj.dec.; SF. L Brennan Lowe (Eureka) 5:03; CSF. L Dalton Hilyard (Douglass) 3:32; 5th. W Andre Flores (Jayhawk Linn) 2:28.

Team scores — Andale 203, Pratt 150, Scott Community 128, Colby 123.5, Goodland 96, Ulysses 65.5, Buhler 45, Larned 42, Nickerson 34, Hesston 26, Hugoton 14, Holcomb 13, Wichita Trinity Academy 9, Clearwater 7.

106 — 5. Jaden Wald (2-2, 16-8): QF. L Kaeden McCarty (Colby) 33-4 1:14; CQF. W Austin Kreutzer (Nickerson) :58; CSF. L Evan Fry (Scott Community) 14-10 :34; 5th. W Jameson Smith (Larned) 8-4.

113 — 6. Layne Clark (1-3, 9-14): QF. L Aiden Cook (Colby) :15; CQF. W Kobe Chavez (Ulysses) injury default :00; CSF. L Ayden Presson (Scott Community) 1:25; 5th. L Pete Herbst (Andale) 2:50.

160 — Tyrone Taylor (1-3, 13-13): QF. L Roman Garcia (Ulysses) 2:21; CQF. W Jack Adams (Wichita Trinity Academy) 3:54; CSF. L Wyatt Tubbs (Colby) :21; 5th. L Roman Garcia (Ulysses) 6-0.

170 — Cody Wohlgemuth (0-2, 6-16): QF. L Lance Miller (Scott Community) 1:47; CQF. L Gantzen Miller (Goodland) 1:44.

182 — 6. Hayden Hartung (1-3, 13-15): QF. L Justin Degollado (Ulysses) :52; CQF. W Trent Wills (Wichita Trinity Academy) 9-3; CSF. L Isaiah Shinette (Goodland) 7-3; 5th. L Kolby Johnson (Holcomb) 3:23.

195 — 2. Owen O’Halloran (1-1, 17-2): QF. Bye; SF. W Jess Hancock (Wichita Trinity Academy) 4:17; F. L Riley Marx (Andale) :57.

HWT — Nathan Whitsitt (0-2, 10-4): QF. L Caleb Duell (Goodland) 2:34; CQF. L Johnathan Arismendi (Buhler) :55.