SUBSCRIBE NOW
$1 for 3 months
SUBSCRIBE NOW
$1 for 3 months

Newton Invitational II boys' swimming

Mark Schnabel
The Kansan

Team scores — Andover 279, Andover Central 227.5, Derby Panthers 203.5, Maize South 163, Newton Railers 125, Maize 124, Buhler 92.5, Valley Center 86.5, Rose Hill 60, Hutchinson 3.

200-yd. medley relay — 1. Andover Central A 1:45.02; 2. Maize South A 1:47.91; 3. Andover A 1:49.88; 4. Derby A (Voth, Trent; McCabe, William; Lake, Peyton; Moeder, Magnus) 1:50.59; 5. Rose Hill A (Hoopes, Timothy; Leck, Drew; Hoang, Zach; Bischler, Bryce) 1:51.88; 6. Maize A 1:53.18; 7. Andover B 1:55.21; 8. Buhler A (Webster, Kaleb; Cross, Mitchel; Hines, Spencer; Webster, Clayton) 1:56.17; 9. Valley Center B 1:56.65; 10. Newton A (Musser, Otis; Franz, Justin; Mitchell, Tryston; Anderson, Kaden) 2:01.55; 11. Maize South B 2:03.11; 12. Derby B (Whitetree, Jerry; Swindle, Brendan; Rocco, Simon; Nickel, Heath) 2:03.75; 13. Hutchinson A (Zugay, Caleb; Reimer, Ethan; Krohlow, Calvin; Rimbey, Jace) 2:14.37; 14. Rose Hill B (Rutledge, Landon; Hensley, Jack; Robinson, Dante; Anderson, Ethan) 2:17.37; 15. Buhler B (Nowlan, Judah; Shank, Calvin; Goertzen, Jesse; Barnes, Gabe) 2:31.48; 16. Newton B (Jaso, Konner; Revel, Sam; Mitchell, Xander; McCord, Payton) 2:31.84.

200-yd. freestyle — 1. McCabe, William Der. 1:49.54; 2. Krueger, Lucas AC 1:55.21; 3. Lake, Peyton Der. 1:56.99; 4. Gott, Jonathan And. 1:57.02; 5. Diefenbach, Ian And. 1:57.46; 6. Sprowls, Joshua Mai. 1:58.72; 7. Fulton, Brandon VC 2:07.49; 8. Swan, Jake And. 2:14.38; 9. Thomas, Elliot AC 2:17.24; 10. Harder, Zane New. 2:20.72; 11. Dixon, Demitrius Mai. 2:23.99; 12. Merrill, John Mai. 2:24.27; 13. Musser, Otis New. 2:24.93; 14. Trumpp, William Buh. 2:29.15; 15. Rocco, Junior Der. 2:30.12; 16. Reimer, Ethan Hut. 2:35.80; 17. Griffith, Dawson VC 2:37.69; 18. Wetta, Caleb MS 2:40.94; 19. Robinson, Dante RH 2:43.63; 20. Auxier, Andrew Buh. 3:32.29; 21. Fideldy, Nathan Buh. 4:20.78.

200-yd. individual medley — 1. Diefenbach, Luc And. 2:07.24; 2. Richardson, Reid MS 2:08.08; 3. Richardson, Regan MS 2:09.94; 4. Gott, David And. 2:13.52; 5. Lee, Jackson AC 2:13.58; 6. Gott, Henry And. 2:19.08; 7. Hines, Spencer Buh. 2:22.30; 8. Broberg, Sam Mai. 2:25.81; 9. Swindle, Brendan Der. 2:27.31; 10. Johnson, Tate Mai. 2:27.55; 11. Morand, Avery VC 2:32.74; 12. Espinoza, Dominic Der. 2:41.68; 13. Mitchell, Tryston New. 2:42.09; 14. Schmidt, Luke New. 2:42.87; 15. Leck, Drew RH 2:48.16; 16. Krohlow, Calvin Hut. 2:52.42; 17. Shank, Calvin Buh. 2:56.32 ; 18. Mitchell, Xander New. 3:02.71.

50-yd. freestyle — 1. Stucky, Eli MS 23.95; 2. Blankenship, Beau AC 24.05; 3. Ellis, Sam And. 24.11; 4. Fitch, Garret VC 24.15; 5. Ekerberg, Creed New. 24.25; 6. Damico, PJ AC 24.26; 7. Hodge, Simon New. 24.35; 8. Webster, Kaleb Buh. 24.70; 9. Moeder, Magnus Der. 24.78; 10. Morand, Cameron VC 24.79; t11. Crowley, Ryan AC 25.20; t11. Holmes, Kolton VC 25.20; 13. Webster, Clayton Buh. 25.22; 14. Bischler, Bryce RH 25.41; 15. Rutledge, Landon RH 25.68; 16. Broberg, Sam Mai. 25.85; 17. Rimbey, Jace Hut. 25.93; 18. Tayrien, Jack Der. 26.23; 19. Van Ness, Collin Mai. 26.28; 20. Franz, Justin New. 26.76; 21. Johnson, Owen Mai. 26.96; 22. Bair, Colton And. 27.11; 23. Banning, Dawson Buh. 27.40; 24. Champlin, Carter And. 27.45; 25. Nickel, Heath Der. 27.78; 26. Elliot, Colby Buh. x28.06; 27. Meek, Isaac Der. x28.64; 28. Iweha, Okechukwu MS 29.37; 29. Sigler, Ammon MS 29.66; 30. Goertzen, Jesse Buh. x30.49; 31. Hutson, Trey Hut. 31.55; 32. Barnes, Gabe Buh. x32.05; 33. Anderson, Ethan RH 33.97; Hoopes, Timothy RH x25.71; Anderson, Kaden New. x26.33; Musser, Max New. x26.50; Bankston, Braden Der. x26.93; Molello, Tristan VC x27.16; Stumpe, Joel And. x27.21; Jaso, Konner New. x27.38; Schielke, Jonas VC x27.49; Welch, Lance VC x27.55; Rocco, Simon Der. x27.76; Hensley, Jack RH x27.79; Vinson, Jack And. x28.35; Phillips, Jack And. x28.39; Schrag, Noah VC x28.43; Black, Trent Der. x28.49; Jolly, Nathan Der. x28.62; Harder, Zane New. x28.81; Henriques, Timothy Der. x29.00; Schrag, Issac VC x29.21; Elsea, Josha Mai. x29.29; Griffith, Dawson VC x29.40; Brock, Maddox Der. x29.73; Dunn, Dylan VC x30.07; Tuner, Aiden MS x30.09; Jayne, Arec VC x30.47; Friesen Guhr, Ben New. x30.55; Garten, Lucas VC x30.64; McCord, Payton New. x30.70; Johnson, Ty Der. x31.04; Cockerell, Matthew Der. x31.37; Ebert, Jack And. x31.43; Jones, Bryce VC x31.58; Revel, Sam New. x31.60; Antle, Jacob New. x31.79; Basler, Luke AC x32.37; Whitsitt, Aiden Hut. x33.59; Meeks, Caleb VC x34.41; Schmidt, Andrew New. x34.47; Henriques, Gabriel Der. x35.38; Stenzel, Zaden New. x38.64; Villarreal, Edgar VC x38.81; Mueller, Earl New. x38.87; Oliva, Douglas Hut. x39.22.

Diving — 1. Ramsey, Kael Der. 186.80; 2. Webster, Clayton Buh. 181.15; 3. Webster, Colton Buh. 157.30; 4. Johnson, Ty Der. 144.05; 5. Tayrien, Jack Der. 132.60.

100-yd. butterfly — 1. Taylor, Luke Mai. 56.24; 2. Neugent, Luke And. 59.17; 3. Stucky, Eli MS 59.23; 4. Krueger, Noah AC 59.62; 5. Hines, Spencer Buh. 1:02.09; 6. Kang, James AC 1:02.79; 7. Voth, Trent Der. 1:04.03; 8. Barron, Andrew New. 1:05.21; 9. Lake, Peyton Der. 1:05.56; 10. Moeder, Magnus Der. 1:07.43; 11. Quiroz-Garza, Fabrizio MS 1:07.93; 12. Schmidt, Luke New. 1:09.41; 13. Van Ness, Collin Mai. 1:10.28; 14. Mitchell, Tryston New. 1:11.44; 15. Phillips, Jack And. 1:13.98; 16. Schrag, Noah VC 1:16.54; 17. Cross, Mitchel Buh. 1:18.31; 18. Krohlow, Calvin Hut. 1:24.44.

100-yd. freestyle — 1. Ellis, Sam And. 52.20; 2. Sprowls, Joshua Mai. 52.43; 3. Hodge, Simon New. 54.49; 4. Gott, Henry And. 54.72; 5. Dean, Logan VC 55.77; 6. Hoang, Zach RH 55.97; 7. Crowley, Ryan AC 56.40; 8. Nickel, Heath Der. 59.02; 9. Rutledge, Landon RH 59.30; 10. Zugay, Caleb Hut. 59.38; 11. Snow, Skyler MS 1:00.23; 12. Bair, Colton And. 1:00.44; 13. Dixon, Demitrius Mai. 1:00.91; 14. Merrill, John Mai. 1:01.25; 15. Rimbey, Jace Hut. 1:01.93; 16. Bankston, Braden Der. 1:02.54; 17. Kang, James AC 1:02.77; 18. Huber, Abram AC 1:02.99; 19. Banning, Dawson Buh. 1:03.22; 20. Conrady, Kael VC 1:03.39; 21. Schielke, Jonas VC 1:04.49; 22. Bischler, Bryce RH 1:04.67; 23. Rocco, Simon Der. 1:04.71; 24. Sigler, Ammon MS 1:05.13; 25. Elliot, Colby Buh. 1:05.95; 26. Wetta, Caleb MS 1:08.33; 27. Helus, Benjamin Buh. 1:08.46; 28. Revel, Sam New. 1:17.32; 29. Barnes, Gabe Buh. x1:18.35; 30. Morgan, Matthew Buh. x1:18.36; 31. Auxier, Andrew Buh. x1:27.02; 32. Fideldy, Nathan Buh. x1:34.92; Franz, Justin New. x1:02.17; Whitetree, Jerry Der. x1:02.36; McNutt, Zach Der. x1:02.45; Stumpe, Joel And. x1:03.90; Stark, Landon Der. x1:04.95; Vinson, Jack And. x1:06.71; Schrag, Issac VC x1:07.61; Rocco, Junior Der. x1:08.41; Rupp, Aiden VC x1:09.27; Friesen Guhr, Ben New. x1:09.28; Robinson, Dante RH x1:09.75; Henriques, Timothy Der. x1:11.07; Brock, Maddox Der. x1:11.22; Hutson, Trey Hut. x1:11.64; Jayne, Arec VC x1:12.82; Antle, Jacob New. x1:14.96; Ebert, Jack And. x1:15.33; Cockerell, Matthew Der. x1:15.76; Jones, Bryce VC x1:17.70; Whitsitt, Aiden Hut. x1:18.04; Anderson, Ethan RH x1:19.53; Henriques, Gabriel Der. x1:20.16; Schmidt, Andrew New. x1:26.94; Mueller, Earl New. x1:30.71; Oliva, Douglas Hut. x1:31.70; Villarreal, Edgar VC x1:34.60.

500-yd. freestyle — 1. Richardson, Regan MS 5:21.97; 2. Gott, Jonathan And. 5:25.51; 3. Krueger, Lucas AC 5:42.93; 4. Espinoza, Dominic Der. 6:17.70; 5. Anderson, Kaden New. 6:26.17; 6. Thomas, Elliot AC 6:35.76; 7. Johnson, Owen Mai. 6:41.51; t8. Meek, Isaac Der. 6:42.91; t8. Trumpp, William Buh. 6:42.91; 10. Goertzen, Jesse Buh. 7:22.02; 11. Mitchell, Xander New. 7:39.06; 12. Tuner, Aiden MS 7:40.75; 13. Black, Trent Der. 7:43.58; 14. Nowlan, Judah Buh. 8:29.78.

200-yd. freestyle relay — 1. Andover Central A 1:36.27; 2. Derby A (Lake, Peyton; Moeder, Magnus; Voth, Trent; McCabe, William) 1:37.57; 3. Valley Center A 1:38.59; 4. Maize A 1:39.54; 5. Newton A (Musser, Otis; Schmidt, Luke; Hodge, Simon; Ekerberg, Creed) 1:39.67; 6. Andover A 1:41.33; 7. Rose Hill A (Bischler, Bryce; Leck, Drew; Rutledge, Landon; Hoang, Zach) 1:42.48; 8. Valley Center B 1:44.54; 9. Maize South A 1:45.51; 10. Andover Central B 1:47.44; 11. Maize B 1:52.22; 12. Andover B 1:52.48; 13. Derby C (McNutt, Zach; Stark, Landon; Henriques, Timothy; Jolly, Nathan) 1:53.48; 14. Hutchinson A (Zugay, Caleb; Reimer, Ethan; Krohlow, Calvin; Rimbey, Jace) 1:56.56; 15. Rose Hill B (Hoopes, Timothy; Anderson, Ethan; Robinson, Dante; Hensley, Jack) 1:56.59; 16. Newton B (Franz, Justin; Harder, Zane; Schmidt, Andrew; Friesen Guhr, Ben) 1:58.07; 17. Maize South B 2:00.73; 18. Buhler B (Elliot, Colby; Auxier, Andrew; Barnes, Gabe; Fideldy, Nathan) 2:15.95; Valley Center C x1:54.33.

100-yd. backstroke — 1. Diefenbach, Luc And. 58.35; 2. Barron, Andrew New. 1:00.59; 3. Diefenbach, Ian And. 1:02.92; 4. Lee, Jackson AC 1:03.32; 5. Richardson, Reid MS 1:03.48; 6. Neugent, Luke And. 1:05.23; 7. Blankenship, Beau AC 1:05.30; 8. Voth, Trent Der. 1:05.39; 9. Webster, Kaleb Buh. 1:06.87; 10. Huber, Abram AC 1:07.38; 11. Tipton, Flint VC 1:08.65; 12. Hoopes, Timothy RH 1:10.77; 13. Zugay, Caleb Hut. 1:11.41; 14. Whitetree, Jerry Der. 1:13.42; 15. Welch, Lance VC 1:14.83; 16. Webster, Colton Buh. 1:15.15; 17. Jolly, Nathan Der. 1:21.55; 18. McCord, Payton New. 1:29.15; 19. Elsea, Josha Mai. 1:29.24; 20. Nowlan, Judah Buh. 1:37.82; 21. Stenzel, Zaden New. 1:40.42. 

100-yd. breaststroke — 1. Krueger, Noah AC 1:03.17; 2. McCabe, William Der. 1:06.61; 3. Leck, Drew RH 1:09.35; 4. Gott, David And. 1:09.45; 5. Taylor, Luke Mai. 1:10.74; 6. Swan, Jake And. 1:11.65; 7. Swindle, Brendan Der. 1:11.98; 8. Ekerberg, Creed New. 1:12.09; 9. Johnson, Tate Mai. 1:15.84; 10. Musser, Max New. 1:16.16; 11. Molello, Tristan VC 1:16.50; 12. White, Sam MS 1:17.94; 13. Morand, Avery VC 1:18.10; 14. McNutt, Zach Der. 1:18.89; 15. Cross, Mitchel Buh. 1:19.68; 16. Dunn, Dylan VC 1:21.36; 17. Champlin, Carter And. 1:22.51; 18. Hoang, Zach RH 1:23.38; 19. Shank, Calvin Buh. 1:23.63; 20. Hensley, Jack RH 1:28.12; 21. Morgan, Matthew Buh. 1:33.68; 22. Reimer, Ethan Hut. 1:33.88; 23. Iweha, Okechukwu MS 1:35.39.

400-yd. freestyle relay — 1. Andover A 3:32.51; 2. Maize South A 3:37.14; 3. Buhler A (Webster, Kaleb; Webster, Clayton; Webster, Colton; Hines, Spencer) 3:50.12; 4. Andover Central A 3:54.84; 5. Newton A (Barron, Andrew; Schmidt, Luke; Hodge, Simon; Ekerberg, Creed) 3:55.14; 6. Derby A (Nickel, Heath; Espinoza, Dominic; Swindle, Brendan; Bankston, Braden) 4:02.88; 7. Maize South B 4:06.10; 8. Maize A 4:06.36; 9. Newton B (Musser, Max; Mitchell, Tryston; Anderson, Kaden; Musser, Otis) 4:07.70; 10. Valley Center B 4:11.59; 11. Andover B 4:14.36; 12. Derby B (Meek, Isaac; Rocco, Simon; Black, Trent; Tayrien, Jack) 4:18.08; 13. Buhler B (Trumpp, William; Morgan, Matthew; Helus, Benjamin; Banning, Dawson) 4:41.91.

Mark Schnabel can be reached at mschnabel@thekansan.com