Area prep football standings

Staff Writer
The Kansan

Ark Valley-

Chisholm Trail League

Division I

;Division;Overall

;W;L;W:L

Maize;5;0;7;0

Hutchinson;4;0;6;1

Derby;2;1;3;2

Maize South;2;2;4;2

S.South;1;4;1;5

Newton;1;4;1;6

Campus;0;4;1;4

Division II

;Division;Overall

;W;L;W:L

Goddard;4;1;6;1

And.Central;4;1;5;1

Andover;3;2;4;3

Valley Ctr.;3;2;4;3

G.Eisenhower;2;3;3;4

Ark.City;1;4;2;5

S.Central;1;5;1;6

Division III

;Division;Overall

;W;L;W:L

McPherson;3;0;6;1

Buhler;3;1;3;3

El Dorado;2;1;3;2

Augusta;2;2;3;4

Circle;0;3;1;4

Winfield;0;3;1;6

Division IV

;Division;Overall

;W;L;W:L

W.Collegiate;4;0;7;0

Andale;4;0;6;0

Clearwater;3;2;5;2

Rose Hill;2;3;4;3

Mulvane;0;4;1;5

Wellington;0;4;2;5

Central Kansas League

;League;Overall

;W;L;W:L

Hoisington;3;0;7;0

Hesston;3;1;4;3

Halstead;3;1;3;4

Haven;3;2;5;2

Hillsboro;3;2;5;2

Smoky Valley;1;2;2;5

Pratt;1;2;2;5

Larned;1;3;3;4

Lyons;0;3;0;4

Nickerson;0;2;0;6

Heart of America

11-man

;League;Overall

;W;L;W:L

Sedgwick;3;0;7;0

H.Trinity;3;0;6;1

Inman;2;1;6;1

Ell-Saline;1;2;2;5

Marion;1;2;1;6

Remington;0;2;2;5

Sterling;0;3;1;6

Heart of America

8-man

;League;Overall

;W;L;W:L

Moundridge;1;0;3;4

Bennington;0;1;1;7

Wheat State League

8-man

;League;Overall

;W;L;W:L

Canton-Galva;4;0;7;0

Little River;3;1;5;2

Solomon;4;2;4;3

Herington;2;4;2;5

Wakefield;1;1;1;6

Goessel;1;2;3;3

Rural Vista;1;3;1;5

Peabody-Burns;0;1;4;3

Centre;0;4;0;6

Heart of the Plains

6-man

;League;Overall

;W;L;W:L

Cunningham;0;0;5;0

Burrton;0;0;2;2

KSHSAA Districts

Class 5A West

;W;L;TB

Maize;7;0;+9.14

Wichita Northwest;5;0;+13.00

Goddard;6;1;+9.57

Hutchinson;6;1;+5.86

Kapaun-Mt. Carmel;5;1;+10.33

Hays;5;1;+10.00

Maize South;4;2;+5.83

Bishop Carroll;4;2;+1.33

Wichita Heights;3;2;+4.00

Andover;4;3;+1.71

Valley Center;4;3;-0.43

G.Eisenhower;3;4;-3.71

Liberal;2;5;-5.57

Salina South;1;5;-6.67

Salina Central;1;6;-5.86

Newton;1;6;-9.00

Class 3A, District 7

(top 4 to playoffs)

;District;Overall

;W;L;TB;W;L

W.Collegiate;4;0;+18.75;7;0

Andale;3;0;+20.33;6;0

Clearwater;2;2;+1.75;5;2

Hesston;1;3;-8.75;4;3

Halstead;1;2;-11.25;3;4

W.Trinity Acad.;0;3;-21.00;1;5

Class 1A, District 4

;District;Overall

;W;L;TB;W;L

Conway Springs;5;0;+21.00;6;1

Sedgwick;4;0;+16.25;7;0

Remington;2;2;0.00;2;5

Elkhart;2;3;-8.60;2;5

Sublette;1;3;-3.50;1;4

W.Independent;1;3;-6.75;1;5

Stanton Co.;0;5;-17.60;0;7

8-Man I, District 5

(top 4 to playoffs)

;District;Overall

;W;L;TB;W;L

Attica-Argonia;3;0;+20.67;6;1

Pretty Prairie;2;1;+7.00;2;4

Goessel;2;1;+4.67;3;3

Moundridge;2;2;-1.25;2;4

Medicine Lodge;1;2;-2.67;1;5

Fairfield;0;4;-21.00;0;7

8-Man II, District 6

(top 4 to playoffs)

;District;Overall

;W;L;TB;W;L

Norwich;4;1;+8.80;4;3

Caldwell;4;2;+9.67;5;2

South Barber;3;2;+6.80;4;3

Peabody-Burns;3;2;+1.20;4;3

H.Cent.Chr.;2;3;-4.20;3;3

Stafford;2;3;-5.80;4;3

South Haven;0;5;-18.40;1;6

6-Man

(Non-KSHSAA, top four in each division advance)

;Division;Overall

;W;L;W;L

South

Cunningham;4;0;5;0

Ashland;4;0;5;0

Moscow;4;1;4;0

Burrton;2;2;2;2

Rolla;2;2;2;2

Fowler;1;4;1;4

Pawnee Heights;1;4;1;4

Deerfield;0;6;0;6

North

Cheylin;5;0;6;0

Natoma;3;1;3;1

Golden Plains;2;2;3;2

Northern Valley;2;3;2;4

Weskan;1;4;1;5

Greeley Co.;0;3;0;4