Area prep football standings

Staff Writer
The Kansan

Ark Valley-

Chisholm Trail League

Division I

;Division;Overall

;W;L;W:L

Maize;4;0;6;0

Hutchinson;3;0;5;1

Derby;2;0;3;1

Maize South;2;2;3;2

S.South;1;3;1;4

Campus;0;3;1;3

Newton;0;4;0;6

Division II

;Division;Overall

;W;L;W:L

Goddard;3;1;5;1

And.Central;3;1;4;1

Andover;3;1;4;2

Valley Ctr.;2;2;3;3

G.Eisenhower;2;3;2;4

Ark.City;1;3;2;4

S.Central;1;4;1;5

Division III

;Division;Overall

;W;L;W:L

McPherson;3;0;5;1

Buhler;3;1;3;2

Augusta;2;2;2;4

El Dorado;1;1;2;2

Circle;0;2;1;3

Winfield;0;3;1;5

Division IV

;Division;Overall

;W;L;W:L

W.Collegiate;4;0;6;0

Andale;3;0;5;0

Clearwater;3;1;5;1

Rose Hill;2;3;3;3

Mulvane;0;4;1;4

Wellington;0;4;1;5

Central Kansas League

;League;Overall

;W;L;W:L

Hoisington;3;0;6;0

Hesston;3;1;3;3

Halstead;3;1;3;3

Haven;3;2;4;2

Hillsboro;2;2;4;2

Smoky Valley;1;2;2;4

Pratt;1;2;2;4

Larned;1;3;2;4

Lyons;0;2;0;3

Nickerson;0;2;0;5

Heart of America

11-man

;League;Overall

;W;L;W:L

H.Trinity;3;0;6;0

Sedgwick;3;0;6;0

Inman;1;1;5;1

Ell-Saline;1;2;2;4

Remington;0;1;2;4

Sterling;0;2;1;5

Marion;0;2;0;6

Heart of America

8-man

;League;Overall

;W;L;W:L

Moundridge;1;0;2;4

Bennington;0;1;1;5

Wheat State League

8-man

;League;Overall

;W;L;W:L

Canton-Galva;3;0;6;0

Solomon;4;1;4;2

Little River;2;1;4;2

Herington;2;3;2;4

Goessel;1;2;3;3

Rural Vista;1;3;1;4

Peabody-Burns;0;1;3;3

Wakefield;0;1;0;6

Centre;0;3;0;5

Heart of the Plains

6-man

;League;Overall

;W;L;W:L

Cunningham;0;0;3;0

Burrton;0;0;2;2

KSHSAA Districts

Class 5A West

;W;L;TB

Maize;6;0;+10

Hays;5;0;+12

Wichita Northwest;4;0;+13

Goddard;5;1;+9

Hutchinson;5;1;+4

Kapaun-Mt. Carmel;4;1;+9

Andover;4;2;+3

Maize South;3;2;+6

Bishop Carroll;3;2;-1

Valley Center;3;3;-1

Wichita Heights;2;2;+1

Liberal;2;4;-4

G.Eisenhower;2;4;-5

Salina South;1;4;-7

Salina Central;1;5;-4

Newton;0;6;-10

Class 3A, District 7

(top 4 to playoffs)

;District;Overall

;W;L;TB;W;L

Andale;2;0;+21;5;0

W.Collegiate;3;0;+18;6;0

Clearwater;2;1;+8;5;1

Halstead;1;2;-8;3;3

W.Trinity Acad.;0;2;-21;1;4

Hesston;0;3;-18;3;3

Class 1A, District 4

;District;Overall

;W;L;TB;W;L

Conway Springs;4;0;+21;5;1

Sedgwick;3;0;+14;6;0

Remington;2;2;0;2;4

Elkhart;2;2;-5;2;4

Sublette;1;3;-3;1;4

W.Independent;1;3;-6;1;4

Stanton Co.;0;4;-16;0;6

8-Man I, District 5

(top 4 to playoffs)

;District;Overall

;W;L;TB;W;L

Attica-Argonia;3;0;+20;6;0

Pretty Prairie;2;1;+7;2;4

Goessel;2;1;+4;3;3

Medicine Lodge;1;2;-2;1;5

Moundridge;1;2;-8;2;4

Fairfield;0;3;-21;0;6

8-Man II, District 6

(top 4 to playoffs)

;District;Overall

;W;L;TB;W;L

South Barber;3;1;+13;3;2

Norwich;3;1;+5;3;3

Caldwell;3;2;+7;4;2

Stafford;2;2;-2;3;3

Peabody-Burns;2;2;-3;3;3

H.Cent.Chr.;2;3;-4;3;3

South Haven;0;4;-17;1;5

6-Man

(Non-KSHSAA, Playoff structure TBA)

;W;L

Cheylin;5;0

Ashland;4;0

Cunningham;4;0

Natoma;3;1

Moscow;3;1

Burrton;2;2

Golden Plains;2;2

Rolla;2;2

Northern Valley;2;3

Pawnee Heights;1;3

Fowler;1;3

Weskan;1;4

Greeley Co.;0;4

Deerfield;0;6