Area football standings

Staff Writer
The Kansan

Ark Valley-

Chisholm Trail League

Division I

;Division;Overall

;W;L;W:L

Maize;3;0;5;0

Hutchinson;2;0;4;1

Derby;1;0;2;1

Maize South;2;1;3;1

S.South;1;2;1;3

Campus;0;2;1;2

Newton;0;4;0;5

Division II

;Division;Overall

;W;L;W:L

Goddard;3;1;4;1

And.Central;2;1;3;1

Andover;2;1;3;2

Valley Ctr.;2;1;3;2

G.Eisenhower;2;2;2;3

Ark.City;0;3;1;4

S.Central;1;3;1;4

Division III

;Division;Overall

;W;L;W:L

Buhler;3;0;3;1

McPherson;2;0;4;1

El Dorado;1;1;2;2

Augusta;1;2;1;4

Winfield;0;2;1;4

Circle;0;2;0;3

Division IV

;Division;Overall

;W;L;W:L

Andale;3;0;5;0

Clearwater;3;0;5;0

W.Collegiate;3;0;5;0

Mulvane;0;3;1;3

Rose Hill;1;3;2;3

Wellington;0;4;1;4

Central Kansas League

;League;Overall

;W;L;W:L

Hoisington;3;0;5;0

Hesston;3;0;3;2

Halstead;2;1;2;3

Hillsboro;2;2;3;2

Haven;2;2;3;2

Smoky Valley;1;2;2;3

Pratt;1;2;2;3

Larned;1;3;1;4

Lyons;0;1;0;2

Nickerson;0;2;0;4

Heart of America

11-man

;League;Overall

;W;L;W:L

H.Trinity;2;0;5;0

Sedgwick;2;0;5;0

Ell-Saline;1;1;2;3

Remington;0;0;2;3

Inman;0;1;2;3

Marion;0;2;0;5

Sterling;0;1;1;4

Heart of America

8-man

;League;Overall

;W;L;W:L

Moundridge;1;0;2;3

Bennington;0;1;1;4

Wheat State League

8-man

;League;Overall

;W;L;W:L

Canton-Galva;2;0;5;0

Solomon;4;1;4;1

Little River;2;1;3;2

Herington;2;2;2;3

Goessel;1;2;2;3

Rural Vista;1;3;1;4

Peabody-Burns;0;1;2;3

Wakefield;0;1;0;5

Centre;0;3;0;4

Heart of the Plains

6-man

;League;Overall

;W;L;W:L

Cunningham;0;0;3;0

Burrton;0;0;2;2

KSHSAA Districts

Class 5A West

;W;L;TB

Maize;5;0;+11

Hays;4;0;+12

Wichita Northwest;3;0;+13

Hutchinson;4;1;+3

Kapaun-Mt. Carmel;3;1;+0

Maize South;3;1;+9

Goddard;3;1;+7

Wichita Heights;2;1;+6

Andover;3;2;+2

Valley Center;3;2;0

Bishop Carroll;3;2;-1

G.Eisenhower;2;2;-3

Salina South;1;3;-5

Salina Central;1;4;-3

Liberal;0;4;-11

Newton;0;5;-10

Class 3A, District 7

(top 4 to playoffs)

;District;Overall

;W;L;TB;W;L

Andale;2;0;+21;5;0

W.Collegiate;2;0;+21;5;0

Clearwater;2;0;+19;5;0

Halstead;0;2;-19;2;3

Hesston;0;2;-21;3;2

W.Trinity Acad.;0;2;-21;1;4

Class 1A, District 4

;District;Overall

;W;L;TB;W;L

Conway Springs;3;0;+21;4;1

Sedgwick;3;0;+8;5;0

Remington;2;1;+7;2;3

Sublette;1;2;+2;1;3

Elkhart;1;2;-8;1;4

W.Independent;1;3;-6;1;4

Stanton Co.;0;3;-21;0;5

8-Man I, District 5

(top 4 to playoffs)

;District;Overall

;W;L;TB;W;L

Attica-Argonia;2;0;+21;5;0

Medicine Lodge;1;1;+7;1;4

Pretty Prairie;1;1;0;1;4

Goessel;1;1;-3;2;3

Moundridge;1;1;-3;2;3

Fairfield;0;2;-21;0;5

8-Man II, District 6

(top 4 to playoffs)

;District;Overall

;W;L;TB;W;L

Caldwell;3;1;+12;4;1

South Barber;3;1;+13;3;2

Norwich;2;1;0;2;3

H.Cent.Chr.;2;2;0;3;2

Stafford;1;2;-3;2;3

Peabody-Burns;1;2;-11;2;3

South Haven;0;3;-21;1;4

6-Man

(Non-KSHSAA, Playoff structure TBA)

;W;L

Ashland;4;0

Cheylin;4;0

Cunningham;3;0

Natoma;3;0

Moscow;3;1

Burrton;2;2

Rolla;2;2

Northern Valley;2;2

Golden Plains;1;2

Weskan;1;3

Pawnee Heights;1;3

Fowler;0;3

Greeley Co.;0;4

Deerfield;0;5