Area prep football standings

Staff Writer
The Kansan

Ark Valley-

Chisholm Trail League

Division I

;Division;Overall

;W;L;W:L

Maize;2;0;3;0

Hutchinson;1;0;3;0

Derby;1;0;2;1

Maize South;1;1;2;1

S.South;1;1;1;2

Campus;0;2;1;2

Newton;0;2;0;3

Division II

;Division;Overall

;W;L;W:L

Goddard;2;0;3;0

Andover;2;0;2;1

And.Central;1;0;2;0

G.Eisenhower;1;1;1;2

Valley Ctr.;0;1;1;2

Ark.City;0;2;1;2

S.Central;0;2;0;3

Division III

;Division;Overall

;W;L;W:L

McPherson;1;0;3;0

El Dorado;1;0;2;1

Buhler;1;0;1;1

Augusta;1;1;1;2

Winfield;0;1;1;2

Circle;0;2;0;3

Division IV

;Division;Overall

;W;L;W:L

Andale;3;0;3;0

Clearwater;3;0;3;0

W.Collegiate;3;0;3;0

Mulvane;0;3;0;3

Rose Hill;0;3;0;3

Wellington;0;3;0;3

Central Kansas League

;League;Overall

;W;L;W:L

Hesston;3;0;3;0

Hoisington;3;0;3;0

Halstead;2;1;2;1

Haven;2;1;2;1

Hillsboro;1;2;1;2

Larned;1;2;1;2

Smoky Valley;1;2;1;2

Lyons;0;1;0;1

Pratt;0;2;1;2

Nickerson;0;2;0;2

Heart of America

11-man

;League;Overall

;W;L;W:L

H.Trinity;1;0;3;0

Sedgwick;1;0;3;0

Ell-Saline;1;0;2;1

Remington;0;0;1;2

Inman;0;1;2;1

Marion;0;1;0;3

Sterling;0;1;0;3

Heart of America

8-man

;League;Overall

;W;L;W:L

Moundridge;1;0;1;2

Bennington;0;1;1;2

Wheat State League

8-man

;League;Overall

;W;L;W:L

Solomon;3;0;3;0

Little River;2;0;2;1

Canton-Galva;1;0;3;0

Herington;2;1;2;1

Goessel;1;2;1;2

Peabody-Burns;0;1;1;2

Wakefield;0;1;0;3

Centre;0;2;0;2

Rural Vista;0;3;0;3

Heart of the Plains

6-man

;League;Overall

;W;L;W:L

Cunningham;0;0;3;0

Burrton;0;0;1;2

KSHSAA Districts

Class 5A West

;W;L;TB

Goddard;3;0;+12

Hays;3;0;+11

Maize;3;0;+11

Hutchinson;3;0;+3

Wichita Northwest;2;0;+13

Wichita Heights;1;0;+10

Maize South;2;1;+8

Kapaun-Mt. Carmel;2;1;+7

Andover;2;1;+4

Bishop Carroll;2;1;-3

Salina South;1;2;-4

G.Eisenhower;1;2;-7

Valley Center;1;2;-9

Salina Central;0;3;-6

Newton;0;3;-8

Liberal;0;3;-12

Class 3A, District 7

(top 4 to playoffs)

;District;Overall

;W;L;TB;W;L

Andale;0;0;0;3;0

Clearwater;0;0;0;3;0

Hesston;0;0;0;3;0

W.Collegiate;0;0;0;3;0

Halstead;0;0;0;2;1

W.Trinity Acad.;0;0;0;1;2

Class 1A, District 4

;District;Overall

;W;L;TB;W;L

Conway Springs;2;0;+14;2;1

Sedgwick;2;0;+1;3;0

Sublette;1;1;+6;1;2

Remington;1;1;0;1;2

Elkhart;0;1;-7;0;3

Stanton Co.;0;1;-7;0;3

W.Independent;0;2;-7;0;3

8-Man I, District 5

(top 4 to playoffs)

;District;Overall

;W;L;TB;W;L

Attica-Argonia;0;0;0;3;0

Goessel;0;0;0;1;2

Moundridge;0;0;0;1;2

Medicine Lodge;0;0;0;0;2

Fairfield;0;0;0;0;3

Pretty Prairie;0;0;0;0;3

8-Man II, District 6

(top 4 to playoffs)

;District;Overall

;W;L;TB;W;L

Caldwell;2;0;+21;3;0

South Barber;1;1;+10;1;2

H.Cent.Chr.;1;1;0;2;1

Norwich;1;1;-10;1;2

Peabody-Burns;1;1;-10;1;2

Stafford;0;1;-2;2;1

South Haven;0;1;-21;1;2

6-Man

(Non-KSHSAA, Playoff structure TBA)

;W;L

Ashland;3;0

Cunningham;3;0

Moscow;3;0

Cheylin;2;0

Natoma;2;0

Weskan;1;1

Burrton;1;2

Golden Plains;1;2

Northern Valley;1;2

Pawnee Heights;1;2

Rolla;1;2

Deerfield;0;3

Fowler;0;3

Greeley Co.;0;3