SUBSCRIBE NOW
$1 for 3 months
SUBSCRIBE NOW
$1 for 3 months

BC runners host Muthama-Rogers invite

Mark Schnabel
mschnabel@thekansan.com
The Bethel College men's cross country team finished 10th Saturday at the Muthama-Rogers Invitational.

In most years, the Muthama-Rogers Invitational cross country meet at the Bethel College cross country course is a small, intimate affair with usually about six to eight schools.

With COVID-19 canceling meets in the region, Saturday’s edition drew 19 teams and more than 200 runners.

Saint Mary won the women’s team title, while Allen County Community College won the men’s title. Saint Mary scored 48 points with Friends in second at 69 and Colby Community College with 100. Bethel was 10th at 256.

Allen County scored 56 points, followed by Hutchinson Community College with 76 and Butler Community College with 90. Bethel was 10th with 254.

Abigael Kemboi of Colby Community College women the women’s race in 18:09.8 (5,000 meters). Chelsea Jackson, running unattached, finished second in 18:17.3. Lubna Suied of Cowley finished third in 18:32.3.

“It was a good run,” Kemboi said. “It was a very flat course.”

Kemboi is a sophomore from Eldoret, Kenya. She placed 15th in the NJCAA Division I nationals last year.

“I want to run at least a 17 (minute race) this year,” she said.

Gudisa Adnow of Fort Scott Community College won the men’s race in 19:52.4. Teagan Flanagan of Hutchinson was second in 19:54.8. Zachary McPhee of Pratt was third in 20:25.9.

Due to a glicth in the race, the men ran four miles, as opposed to a normal 8,000-meter race (4.97 miles).

“I thought it was 8K and that confused me,” Adnow said.

Adnow is from Dallas.

“I’d like to try and get to nationals this year,” Adnow said. “Our team is doing pretty good. We are mostly freshmen. We don’t have a lot of experience.”

For the Bethel women, Haley Robinette was 49th in 21:05.8, Natalie Graber was 61st in 21:42.9, Aubry Grame was 64th in 21:45.2, Stephany Meyer was 68th in 21:54.7, Emma Hershberger was 92nd in 23:49.6 and Charlotte Ehrmann was 114th in 27:55.2. All six runners turned in season bests.

For the Bethel men, Aaron Kearney was 45th in 22:18.7, Isaiah Bartel was 48th in 22:27.5, Laytham Magana was 62nd in 23:10.7, Nick Morgan was 67th in 23:22.8, Carter Funk was 90th in 24:20.8, Robbie Crager was 97th in 24:53.7, Evan Depriest was 116th in 27:56.0 and Damian Juarez was 120th in 28:30.9,

“I think because we got off course with the men, it affected them mentally,” Bethel coach Kelly Parsley said. “They had to go with the race. It affected their times and mentality. The women ran awesome. Haley Robinette ran a 21:05, which is probably the best time we’ve had in six or seven years. We had four women under 22 minutes, which I don’t know if that’s happened in program history.”

Bethel completed its third meet of the season.

“We haven’t filled a team in a really long time,” Parsley said. “To come to where we were to where we are today is really exciting. Plus we have another runner for the men who is sitting out because of the conference transfer rule.”

Bethel is off until Oct. 3, when the team competes the Red Devil Invitational at Allen County in Iola. Bethel hosts another meet Oct. 9.

Muthama-Rogers Invitational

Saturday

Bethel XC Course

WOMEN

(5,000 meters)

Team scores — Saint Mary 48, Friends 69, Colby CC 100, Hutchinson CC 117, Dodge City CC 120, Butler CC 165, Cowley 178, York 194, Southwestern 243, Bethel 256, McPherson 280, Bethany 320, Ottawa 352, Coffeyville CC 363. Pratt CC, Allen CC, Metropolitan CC-Longview, Neosho CC, Fort Scott CC no team score.

Individuals — 1. ABIGAEL KEMBOI, Colby CC, 18:09.73; 2. CHELSEA JACKSON, Unattached, 18:17.23; 3. LUBNA SUIED, Cowley, 18:32.26; 4. AUBRY DONLEY, Friends, 18:42.22; 5. MACKENZIE MOGOLLON, Unattached, 18:44.33; 6. MADDY WALTER-SHERRETTS, St. Mary, 18:52.49; 7. NATASHA ORTIZ, St. Mary, 19:03.77; 8. AUBRIE HECK, MCC-Longview, 19:05.47; 9. MARIA GEESAMAN, York, 19:06.65; 10. REGAN HODSDEN, Colby CC, 19:07.43; 11. RILEY HIEBERT, St. Mary, 19:08.32; 12. LOUISE COCKING, Hutchinson CC, 19:10.31; 13. ZADIE ST. LOUIS, Butler CC, 19:25.74; 14. SHEILA TOO, Hutchinson CC, 19:27.55; 15. REAGAN HIEBERT, St. Mary, 19:30.95; 16. GRACE GARRISON, Friends, 19:35.70; 17. EDITH VALDEZ, Dodge City CC, 19:37.23; 18. AILEEN GURROLA, Friends, 19:49.86; 19. CAROLINE GILES, Friends, 19:50.71; 20. KARISSA GLOVER, Cowley, 19:54.64; 21. ALEXIS APPLEMAN, MCC-Longview, 20:00.47; 22. RACHEL BYCROFT, Allen CC, 20:02.41; 23. CIERRA NORD, Colby CC, 20:02.81; 24. MALLORY GALLET, St. Mary, 20:05.71; 25. DAEGIONA WILSON, Southwestern, 20:07.45; 26. CLARA BARTLETT, Dodge City CC, 20:07.93; 27. NICOLE BALLARD, Friends, 20:09.85; 28. MIRANDA HERNANDEZ, Dodge City CC, 20:16.99; 29. TOBI WILBER, Colby CC, 20:18.94; 30. SYLVIA KORIR, Butler CC, 20:19.14; 31. IZZY WHEELER, Hutchinson CC, 20:22.74; 32. EMMA WILLOUR, Friends, 20:27.83; 33. JOLENE JENSEN, Friends, 20:29.36; 34. DENISE DOMINGUEZ, Dodge City CC, 20:34.20; 35. MEGAN MILLER, Hutchinson CC, 20:36.29; 36. LEXI CASTOR-INSCHO, St. Mary, 20:37.20; 37. ELYSE BODEN, Bethany, 20:40.00; 38. SARA WHITE, Dodge City CC, 20:41.68; 39. CAMEREN BARTLETT, Dodge City CC, 20:42.13; 40. MELINA ALVARADO, St. Mary, 20:44.03; 41. KARA ZAHARIADES, Friends, 20:45.41; 42. STEPHANY LECHUGA, Butler CC, 20:47.26; 43. EMMA CAMPBELL, St. Mary, 20:48.11; 44. ELKA BILLINGS, Allen CC, 20:51.09; 45. SKYLER BLAKLEY, St. Mary, 20:56.56; 46. EMILY HANKINS, Butler CC, 20:58.60; 47. KAELYNN GONZALEZ, Neosho CC, 20:58.62; 48. MCKENNA ESFELD, Allen CC, 21:04.58; 49. HALEY ROBINETTE, Bethel, 21:05.77; 50. MACY TUCKER, Friends, 21:09.90; 51. CECILIA CASTILLO, York, 21:14.85; 52. ELIZABETH LOGAN, York, 21:15.73; 53. KAYLA ALLEN, Friends, 21:17.08; 54. NOEL HIDALGO, Hutchinson CC, 21:25.27; 55. ELLYCE MARES, McPherson, 21:29.05; 56. GEORGIA HITCHCOCK, McPherson, 21:30.98; 57. DESIREE GUERRA, Neosho CC, 21:31.21; 58. PAULA VICIANO-CANSINO, Cowley, 21:39.27; 59. EMILY FLORES, Cowley, 21:40.07; 60. ERIN FLOYD, Southwestern, 21:40.73; 61. NATALIE GRABER, Bethel, 21:42.90; 62. MARIA SMOOT, McPherson, 21:43.01; 63. MAREN BLANKA, Friends, 21:44.02; 64. AUBRY GRAME, Bethel, 21:45.16; 65. CLAIRE JEPTANUI, Colby CC, 21:48.27; 66. LEIYAH LIGHT, Dodge City CC, 21:52.81; 67. BRITTANY REECE, Coffeyville CC, 21:53.48; 68. STEPHANY MEYER, Bethel, 21:54.62; 69. HANNAH DEHART, York, 21:58.62; 70. SHELBY DUDAR, York, 22:01.25; 71. CIELO GARCIA, Dodge City CC, 22:05.24; 72. KACIE LANCASTER, Southwestern, 22:07.46; 73. JOSIE RUSSELL, Friends, 22:14.07; 74. CARLIE GREGG, St. Mary, 22:16.72; 75. RILEY FISHER, St. Mary, 22:24.53; 76. LEYNI GOMEZ, Butler CC, 22:29.53; 77. JURNEY YUNG, Hutchinson CC, 22:29.62; 78. LAURA JUAREZ, Neosho CC, 22:30.16; 79. JORDAN FRITZ, Ottawa, 22:30.69; 80. AUTUMN ALVAREZ, Southwestern, 22:36.43; 81. VERONICA AGUILAR, St. Mary, 22:39.79; 82. MADYSON GARCIA, Southwestern, 22:44.97; 83. TIMBERLY CARR, York, 22:45.66; 84. ZOE AULD, Bethany, 22:53.52; 85. VICTORIA DURAN, Dodge City CC, 23:05.92; 86. ASHLEY ISLE, Coffeyville CC, 23:09.24; 87. TALIA LAGUNA, Bethany, 23:20.53; 88. NICOLE VICK, Friends, 23:22.78; 89. DAKOTA BUNCH, Ottawa, 23:24.98; 90. ALEXIS REIM, Ottawa, 23:38.77; 91. CONNIE NICKELL, York, 23:41.07; 92. EMMA HERSHBERGER, Bethel, 23:49.57; 93. KARSTYN NOLAN, Cowley, 23:49.93; 94. ELY DORADO, Dodge City CC, 23:51.80; 95. SAMANTHA THOMPSON, McPherson, 23:54.66; 96. RYLEIGH CARR, Colby CC, 23:56.69; 97. KALEN AGUERO, Pratt CC, 24:16.41; 98. TAYLOR SHINER, Colby CC, 24:16.51; 99. OLIVIA LEMUS, Ottawa, 24:25.36; 100. MORGAN GRAVES, Southwestern, 24:27.36; 101. BETHANY MASTERS, McPherson, 24:44.03; 102. ANN DANGHA, Butler CC, 24:45.62; 103. TATELYN LASLEY, McPherson, 24:54.53; 104. MARIA FLORES, Bethany, 25:03.40; 105. SHAVELL RILEY, Coffeyville CC, 25:21.15; 106. MOIRA BURGESS, Friends, 25:28.36; 107. MAKAYLA THULL, Bethany, 25:38.37; 108. ANNA-LISE KIRTON, Southwestern, 26:21.91; 109. MAYA-ANGELA MILLER, Pratt CC, 26:33.71; 110. ACHAI AROP, Coffeyville CC, 27:04.28; 111. KADIJA SOUMAORO, Coffeyville CC, 27:16.45; 112. AVAGAY MORRIS, Coffeyville CC, 27:27.85; 113. LAURA FREEMAN, Ottawa, 27:53.48; 114. CHARLOTTE EHRMANN, Bethel, 27:55.13; 115. JULIANNA WILLIS, Bethany, 33:28.49; 116. ALYSSA WILSON, McPherson, 33:42.74.

MEN

(4 miles)

Team scores — Allen CC 56, Hutchinson CC 76, Butler CC 90, Friends 97, Colby CC 166, Dodge City CC 183, Fort Scott CC 188, Ottawa 234, Metropolitan CC-Longview 235, Bethel 254, Bethany 269, McPherson 299, Southwestern 314, Coffeyville CC 388. Pratt CC, Oklahoma Wesleyan, York no team score.

Individuals — 1. GUDISA ADNOW, Fort Scott CC, 19:52.33; 2. TEAGAN FLANAGAN, Hutchinson CC, 19:54.77; 3. ZACHARY MCPHEE, Pratt CC, 20:25.85; 4. OBADIA TANUI, Butler CC, 20:31.60; 5. JOSHUA WEGHORST, Ottawa, 20:31.86; 6. ROBERT CHERUIYOT, Colby CC, 20:42.82; 7. BRIG MERRITT, Allen CC, 20:54.15; 8. DEVAN CROW, Allen CC, 20:57.99; 9. RAYMON GONZALEZ, Allen CC, 21:01.58; 10. ISAAC OQUENDO, Friends, 21:06.63; 11. ANDREW HOLT, Hutchinson CC, 21:13.45; 12. MESERET ELGIN, Southwestern, 21:16.03; 13. MICAH TOO, Colby CC, 21:18.37; 14. TARIK XAVIER, Butler CC, 21:18.59; 15. HENOS ANDEBRHAN, Allen CC, 21:18.99; 16. DANIEL BIRCHELL, Butler CC, 21:23.82; 17. MATT DUNLAVY, Unattached, 21:25.20; 18. KADE GERLACH, Friends, 21:25.64; 19. CAMERON DELANEY, Hutchinson CC, 21:29.34; 20. COLE BIXLER-LARGE, Friends, 21:32.51; 21. JADIN FLEMING, McPherson, 21:32.79; 22. LOGAN WHITE, Friends, 21:34.32; 23. OWEN TAYLOR, Allen CC, 21:42.35; 24. JACOB MCELHANON, Hutchinson CC, 21:43.68; 25. CAMERON DEATHERAGE, MCC-Longview, 21:45.82; 26. CLAYTON GURLEY, MCC-Longview, 21:46.22; 27. MATTHEW SCHRAG, Hutchinson CC, 21:46.59; 28. DOMANIC ENRIQUEZ, Dodge City CC, 21:53.42; 29. RAYMOND LONGORIA, Unattached, 21:57.04; 30. JOSEPH CORBIN, Ottawa, 21:58.49; 31. ERIK ZAMORA, Dodge City CC, 21:58.58; 32. ISSA AMFA, Butler CC, 21:58.84; 33. JUAN TOVAR, Butler CC, 21:58.89; 34. HENOK GEBREKRISTOS, Fort Scott CC, 22:04.46; 35. BURCH GREENE, Allen CC, 22:05.99; 36. MICHAEL MCMORRIS, Allen CC, 22:08.87; 37. CORDALE HARRISON, Friends, 22:10.41; 38. ELI JACOBSON, Friends, 22:14.02; 39. NATHAN MIER, Friends, 22:15.34; 40. KYLE HENRY, Allen CC, 22:15.70; 41. NATHAN MIER, Friends, 22:15.78; 42. NATHAN STANDLEY, Friends, 22:16.78; 43. MATT HARDING, Unattached, 22:16.81; 44. DINO BALDES, Colby CC, 22:17.99; 45. ARRAN KEARNEY, Bethel, 22:18.65; 46. JULIO MARTINEZ, Unattached, 22:19.53; 47. AJAY DANDU, Bethany, 22:25.59; 48. ISAIAH BARTEL, Bethel, 22:27.50; 49. JAIR DELGADO, Dodge City CC, 22:29.81; 50. CALVIN WAGONER, Dodge City CC, 22:34.51; 51. BRENDAN MACK, Fort Scott CC, 22:34.57; 52. AARON GEISSINGER, Hutchinson CC, 22:35.01; 53. TRISTAN LUJAN, Oklahoma Wesleyan, 22:58.94; 54. LUIS MANQUEROS, Butler CC, 23:01.75; 55. BRITTION HINNERS, Friends, 23:03.92; 56. MONTEL LOVE, Dodge City CC, 23:04.68; 57. RYAN VOSS, Colby CC, 23:07.64; 58. JESUS SOLIS, Dodge City CC, 23:07.77; 59. EVAN CROTINGER, Bethany, 23:08.56; 60. HOSEA KIPTOO, York, 23:08.94; 61. JOE RUFFCORN, York, 23:09.90; 62. LAYTHAM MAGANA, Bethel, 23:10.67; 63. LUKE HILL, MCC-Longview, 23:12.04; 64. ANTHONY HODSON, York, 23:14.30; 65. PARKHURST GORDON, Bethany, 23:19.80; 66. SHADE WOODARD, Dodge City CC, 23:20.90; 67. NICK MORGAN, Bethel, 23:22.77; 68. SKYLAR KARNS, Ottawa, 23:25.05; 69. DYLAN GRAHAM, Fort Scott CC, 23:28.33; 70. LOGAN ANGLEMYER, Friends, 23:30.08; 71. MORGAN HALL, Fort Scott CC, 23:31.03; 72. KEATON MANNEBACH, Friends, 23:36.63; 73. THANE BARTA, McPherson, 23:44.34; 74. LARSON HOGGATT, Coffeyville CC, 23:47.58; 75. BRET PLUMLEE, Allen CC, 23:47.99; 76. REYMOND BUENO, Coffeyville CC, 23:49.29; 77. CALEB MEYER, Ottawa, 23:53.96; 78. CONNOR MASON, Fort Scott CC, 23:54.60; 79. PHILLIP SEMIEN, Allen CC, 23:55.04; 80. DONALD CRISSUP, Bethany, 23:58.75; 81. MAQUIRE SOLE, Butler CC, 24:01.61; 82. KELVIN KIPCHIRCHIR, Colby CC, 24:02.20; 83. SEAN CONKLIN, Bethany, 24:04.84; 84. DIONDRAY HARRIS, Pratt CC, 24:07.53; 85. RAUL OROZCO, Southwestern, 24:13.79; 86. AUSTYN SMITH, MCC-Longview, 24:13.93; 87. ETHAN HOLMAN, MCC-Longview, 24:14.17; 88. JOVANI VALADEZ LOPEZ, Bethany, 24:17.58; 89. REAGAN THAI, McPherson, 24:17.68; 90. CARTER FUNK, Bethel, 24:20.79; 91. SEBASTIAN GIVEN, MCC-Longview, 24:26.51; 92. KEVIN BOECKMAN, McPherson, 24:27.91; 93. PEYTON WARDELL, Southwestern, 24:28.52; 94. CHRISTOPHER YODER, Bethany, 24:33.51; 95. CARSON MARTIN, McPherson, 24:42.98; 96. JACOB BAER, Southwestern, 24:53.50; 97. ROBBIE CRAGER, Bethel, 24:53.64; 98. ANGEL ROCHA, MCC-Longview, 25:08.40; 99. RUBEN PARGA, Bethany, 25:10.17; 100. TODD TRUELOVE, McPherson, 25:11.69; 101. BRADY BLANKA, McPherson, 25:13.53; 102. BRIAN JINANWA, Southwestern, 25:16.90; 103. PAUL CHOI, McPherson, 25:18.06; 104. JAVIN BURRELL, Fort Scott CC, 25:18.45; 105. GABE VANNUCCHI, Southwestern, 25:29.43; 106. DAIN YALE, Southwestern, 25:31.84; 107. BRET SY, Bethany, 25:42.60; 108. GAGE CARR, Friends, 25:46.10; 109. MICHAEL GARRISON, Ottawa, 25:53.83; 110. ERIC FRANCES, Dodge City CC, 25:55.46; 111. PARKER MYERS, Bethany, 26:32.50; 112. CAIDEN HENDERSON, Oklahoma Wesleyan, 26:48.86; 113. TERRANCE BROWN, Coffeyville CC, 27:02.11; 114. MAXIMUS JOLLEY, Bethany, 27:07.62; 115. ZEFENIAH EDWARDS, Coffeyville CC, 27:24.13; 116. EVAN DEPRIEST, Bethel, 27:55.93; 117. ROGER (BO) OWENS, Oklahoma Wesleyan, 28:01.04; 118. CHRISTOPHER ROSAS, Ottawa, 28:12.79; 119. KANEAL COOPER, Coffeyville CC, 28:28.31; 120. DAMIAN JUAREZ, Bethel, 28:30.81; 121. LOUBSKY FRANCOIS, Pratt CC, 28:33.50; 122. TRENT GUIDRY, Coffeyville CC, 28:39.58; 123. MALIKI POPE, Southwestern, 28:47.95; 124. DRYDEN POWELL, McPherson, 28:49.88; 125. DELMAR CAMPBELL, Pratt CC, 30:34.85; 126. CHASE OWENS, Oklahoma Wesleyan, 35:15.69; 127. MICHAEL WOOSTER, Southwestern, 41:48.38.

Colby Community College sophomore Abigael Kemboi wins the women's race of the Muthama-Rogers Invitational. Kemboi finished 15th in the junior college nationals last year.