Sports briefs

Newton Kansan

Newton soccerteam falls

ANDOVER — The Newton High School soccer team fell to Andover 3-1 on Thursday in Andover.

Mikey Parga scored the goal for Newton.

The Railers are 4-3 and play at 4:30 p.m. Tuesday at home against Andover Central.

The junior varsity won 2-0.

Sedgwick spikerssweep Goessel

SEDGWICK — The Sedgwick Cardinal volleyball team claimed a pair of wins over the Goessel Bluebirds on Thursday in Sedgwick.

Sedgwick won the first match 25-14, 25-23; and the second match 25-19, 25-13.

Sedgwick plays at 4 p.m. Thursday at Marion.

Goessel is 6-6 and hosts Canton-Galva and the Classical School of Wichita at 6 p.m. Tuesday.

Bethel teamstake honors

Twelve Bethel College athletic teams were named National Association of Intercollegiate Athletics scholar teams for the 2019-20 school year.

To receive the honor, “a team must have a minimum 3.0 grade point average (on a 4.0 scale) as defined by the nominating institution, and must include every varsity athlete certified as eligible in this sport and listed on any eligibility certificate during the academic year. The team GPAs are calculated using both the fall and spring grades from that year.”

The Bethel teams receiving the honors, along with their team GPAs, are listed below:

Competitive Dance 3.570

Indoor Track & Field Women's 3.443

Soccer Women’s 3.420

Volleyball Women's 3.434

Cross Country Women’s 3.481

Basketball Women’s — Division II 3.360

Outdoor Track & Field Women's 3.391

Competitive Cheer 3.307

Softball 3.133

Golf Men's 3.601

Tennis Women’s 3.300

Tennis Men’s 3.773

A total of 39 Bethel athletes were named to the NAIA Scholar-Athlete Team.

To be named to the team, “a student-athlete must maintain a minimum grade point average of 3.5 on a 4.0 scale, must appear on the eligibility certificate for the sport and have attended two full years as a non-transfer or one full year as a transfer.”

Those honored are listed below:

Jayde Blain, Competitive Cheer

Evelyn Manresa, Competitive Dance

Sydney Bollinger, Competitive Dance

Zach Esau, Football

Drannon Lenox, Football

Trae Gehring, Golf

Parker Austin, Golf

Jaylon Scott, Men's Basketball

Jalal Gondal, Men's Basketball

Dante Texeira, Men's Soccer

Zachary Shima, Men's Tennis

Ryan LaCombe, Men's Tennis

Nolan Schrader, Men's Tennis

Jordan Singh, Men's Tennis

Kerrigan Simons, Softball

Sydney Harper, Softball

Mia Loganbill, Volleyball

Jade Gleason, Volleyball

Jensen Roth, Volleyball

Hailey Hill, Volleyball

Kerrigan Simons, Volleyball

Abby Schmidt, Women's Basketball

Josie Calzonetti, Women's Basketball

Claira Spurgeon, Women's Basketball

Kerrigan Simons, Women's Cross Country

Natalie Graber, Women's Cross Country

Taylor Edson, Women's Soccer

Samantha Simmons, Women's Soccer

Alayna Wallace, Women's Soccer

Payton Walters, Women's Soccer

Kacie Torrens, Women's Soccer

Merrick Schmitz, Women's Soccer

Kaci Wilson, Women's Tennis

Erica Ebenkamp, Women's Tennis

Kaycee McClelland, Women's Tennis

Jennifer Harrison, Women's Tennis

Jennifer Andres, Women's Track & Field

Kristen Herzet, Women's Track & Field

Natalie Graber, Women's Track & Field

Berean soccerteam falls

ELBING — The Berean Academy boys’ soccer team fell to Wichita Trinity Academy 2-1 Tuesday in Elbing.

Scoring details were not posted.

The loss was the first of the season for the Warriors, dropping to 3-1. Berean hosts 3-0 Rose Hill at 4:30 p.m. Thursday.

State XC sitesselected

TOPEKA — With the University of Kansas’ Rim Rock Farm unavailable this year, the Kansas State High School Activities Association has had to make changes to the state cross country sites for this season.

The meets will be Oct. 31.

Classes 6A and 5A will move their state sites to the 4 Mile Creek Resort near Augusta.

The course (formerly known as RAFT) is the site of Wichita State’s home meets and hosts a high school meet each year.

The Class 4A and 3A meets will be held at the Wamego Country Club. The 4A meet has been there for a number of years. Class 3A previously used it before moving to Rim Rock Farm.

Classes 2A and 1A will be held at the Sand Plum Nature Trail in Victoria, which hosts the Hays Invitational and Fort Hays State home meets.

Regional meets will be Oct. 24 at sites to be determined. Classes 6A, 5A, and 4A will have four regionals with the top three teams advancing to state.

Classes 3A and 2A will have six regionals with the top two teams advancing to state. Class 1A will have three regionals with the top four teams advancing to state.

“The health and safety of our students continues to be the most important factor in the changes we have im­plemented with postseason competitions and we are pleased to expand to another venue for these champion­ship meets” said Bill Faflick, KSHSAA Executive Director. “Certainly, we are fortunate to have quality courses and dedicated hosts to provide the best experience possible for our student-athletes.”

VOLLEYBALL

Central Kansas League

Standings

;league;overall

;W-L;W-L

Smoky Valley;3–0;11–1

Hoisington;3–0;7–1

Halstead;3–0;10–4

Hillsboro;2–1;8–2

Nickerson;1–2;10–3

Pratt;1–2;5–5

Lyons;1–2;3–4

Hesston;0–1;3–4

Haven;0–3;0–8

Larned;0–3;0–7

Kansas Volleyball Association

Prep Rankings

Class 6A — 1. Washburn Rural 4-1 (last week 1), 2. Blue Valley West 0-0 (3), 3. Olathe Northwest 4-0 (4), 4. Blue Valley 2-1 (2), 5. Shawnee Mission Northwest 3-0 (5), 6. Blue Valley North 2-0 (6), 7. Gardner-Edgerton 1-0 (7), 8. Blue Valley Northwest 0-0 (8), 9. Hutchinson 8-0 (10), 10. Mill Valley 4-2 (NR).

Class 5A — 1. St. Thomas Aquinas 4-1 (1), 2. St. James Academy 3-1 (2), 3. Lansing 7-0 (4), 4. Spring Hill 9-2 (3), 5. Bishop Carroll 5-1 (5), 6. McPherson 8-0 (6), 7. Bonner Springs 6-1 (8), 8. Andover 9-2 (NR), 9. Seaman 8-2 (NR), 10. De Soto 8-1 (9).

Class 4A — 1. Andale 9-1 (1), 2. Circle 5-2 (3), 3. Nickerson 9-2 (7), 4. Topeka Hayden 3-6 (2), 5. Bishop Miege 0-1 (5), 6. Louisburg 5-4 (4), 7. Eudora 2-1 (6), 8. Clay Center 7-1 (NR), 9. Buhler 6-1 (NR), 10. Holton 4-4 (8).

Class 3A — 1. Royal Valley 9-0 (1), 2. Cheney 8-0 (2), 3. Smoky Valley 9-1 (4), 4. Wichita-Trinity Academy 5-1 (3), 5. Sabetha 12-0 (6), 6. Thomas More Prep-Marian 11-2 (5), 7. Phillipsburg 6-0 (7), 8. Silver Lake 7-3 (8), 9. Nemaha Central 4-2 (9), 10. Perry-Lecompton 4-2 (NR).

Class 2A — 1. Garden Plain 8-0 (3), 2. Wabaunsee 11-0 (7), 3. St. Mary’s-Colgan 5-0 (2), 4. Ellinwood 11-1 (5), 5. SEDGWICK 13-1 (6), 6. Jefferson County North 7-1 (4), 7. Belle Plaine 8-0 (9), 8. Herington 7-0 (10), 9. Jackson Heights 8-1 (NR), 10. Hillsboro 7-1 (NR).

Class 1A, Division I — 1. Olpe 7-0 (2), 2. Pretty Prairie 7-0 (3), 3. Burlingame 7-0 (6), 4. Beloit St. John’s-Tipton Catholic 6-0 (7), 5. South Central 12-0 (10), 6. Lebo 5-1 (4), 7. Thunder Ridge 9-1 (9), 8. Meade-Fowler 7-1 (NR), 9. Victoria 7-2 (8), 10. Washington County 10-2 (NR).

Class 1A, Division II — 1. Central Plains 3-2 (1), 2. Attica 6-1 (4), 3. St. Francis 9-2 (3), 4. Golden Plains 11-2 (2), 5. Wallace County 7-3 (7), 6. Hutchinson Central Christian 7-3 (8), 7. Wheatland-Grinnell 11-5 (9), 8. Centre 4-1 (NR), 9. Cunningham 3-3 (5), 10. Elyria Christian 6-2 (NR).

GOLF

Wedgewood Senior Men

1. Dave Stallbaumer, Dennis Frank, Ken Lieske, Jim Laflin -6.

2. Roger Bratland, Ed Hodge, Dick Morrison, Dennis London -5.

3. Dave Mason, Doug Phillips, Brian Curtis, Leo Griffith, Tom Logue -4.

Closest to hole 3 — Roger Bratland.

Longest putt on 9 — Roman Mannibach.

Next play — 9 a.m. Tuesday.

BOWLING

EASTGATE METRO

WSU Shockers;8;0

Team Retired;7.5;0.5

Degeneration X;6;2

One Left;5;3

Looney Tunes;4.5;3.5

Eastgate Lanes;4;4

Gary’s Angels;4;4

Prestige Worldwide;4;4

Todd’s Pro Shop;3;5

Hillsboro Ford;1;7

Team America;0;8

High Single Game — Men: Anthony Desko, 265; Women: Deano Troost, 224; High Series — Men: Casen Stickler, 707; Women: Deano Troost, 653; High Team Game — WSU Shockers, 1,167; High Team Series — WSU Shockers, 3,237.