Area fall sports schedules

Staff Writer
The Kansan

NOTE: All schedules subject to change on short notice or no notice.

FOOTBALL

NFL

Kansas City

Note: All preseason games were canceled

Sept. 10 Houston 7:20 p.m. (KSNW, ch. 3.1)

Sept. 20 @ Los Angeles Chargers 3:25 p.m. (KWCH, ch. 12.1)

Sept. 28 @ Baltimore 7:15 p.m. (ESPN)

Oct. 4 New England 3:25 p.m. (KWCH, ch. 12.1)

Oct. 11 Las Vegas noon (KWCH, ch. 12.1)

Oct. 15 @ Buffalo 7:20 p.m. (KSAS, ch. 24.1, Amazon Prime, NFL Network)

Oct. 25 @ Denver 3:25 p.m. (KWCH, ch. 12.1)

Nov. 1 New York Jets noon (KWCH, ch. 12.1)

Nov. 8 Carolina noon (KSAS, ch. 24.1)

Nov. 15 bye

Nov. 22 @ Las Vegas 7:20 p.m. (KSNW, ch. 3.1)

Nov. 29 @ Tampa Bay 3:25 p.m. (KWCH, ch. 12.1)

Dec. 6 Denver 7:20 p.m. (KSNW, ch. 3.1)

Dec. 13 @ Miami noon (KWCH, ch. 12.1)

Dec. 20 @ New Orleans 3:25 p.m. (KWCH, ch. 12.1)

Dec. 27 Atlanta noon (KSAS, ch. 24.1)

Jan. 3 Los Angeles Chargers noon (KWCH, ch. 12.1)

College

KCAC

Bethel

Sept. 12 Avila 6 p.m.

Sept. 19 @ McPherson 6 p.m.

Sept. 26 @ Sterling 6 p.m.

Oct. 3 Southwestern 6 p.m.

Oct. 10 @ Tabor 2 p.m.

Oct. 17 Friends 1 p.m.

Oct. 24 Ottawa 1 p.m.

Oct. 31 BYE

Nov. 7 make up or Week 10

Nov. 14 make up or Week 11

Nov. 21 make up or Week 12

Nov. 7 or March 6 @ Saint Mary 1 p.m.

Nov. 14 or March 13 Kansas Wesleyan 1 p.m.

Nov. 21 or March 20 @ Bethany 1 p.m.

March 27 make up (if needed)TBA NAIA Playoffs TBA

Big 12

Kansas

Sept. 12 Coastal Carolina TBA

Sept. 26 @ Baylor TBA

Oct. 3 Oklahoma State TBA

Oct. 17 @ West Virginia TBA

Oct. 24 @ Kansas State TBA

Oct. 31 Iowa State TBA

Nov. 7 @ Oklalahoma TBA

Nov. 21 Texas TBA

Nov. 28 Texas Christian TBA

Dec. 5 @ Texas Tech TBA

TBA Big 12 Championship Game TBA

Kansas State

Sept. 12 Arkansas State TBA

Sept. 26 @ Oklahoma TBA

Oct. 3 Texas Tech TBA

Oct. 10 @ Texas Christian TBA

Oct. 24 Kansas TBA

Oct. 31 @ West Virginia TBA

Nov. 7 Oklahoma State TBA

Nov. 21 @ Iowa State TBA

Nov. 28 @ Baylor TBA

Dec. 5 Texas TBA

TBA Big 12 Championship Game TBA

High School

(All games 7 p.m. unless noted)

AV-CTL I

Newton

Sept. 4 Andover Central

Sept. 11 Derby

Sept. 18 @ Maize

Sept. 25 @ Hutchinson

Oct. 2 Maize South

Oct. 9 Goddard

Oct. 16 @ Salina South

Oct. 23 @ Campus

Oct. 30 Playoff First Round TBA

Nov. 6 Regionals TBA

Nov. 13 Sectionals TBA

Nov. 20 Sub-State TBA

Nov. 28 State @ Carnie Smith Stadium, Pittsburg 11 a.m.

CKL

Halstead

Sept. 4 @ Smoky Valley

Sept. 11 Nickerson

Sept. 18 @ Hoisington

Sept. 25 Andale-d

Oct. 2 Clearwater-d

Oct. 9 @ Hesston-d

Oct. 16 Wichita Collegiate-d

Oct. 23 @ Wichita Trinity Academy-d

Oct. 29 or 30 Bi District or Week 9 wild card TBA

Nov. 6 Regionals TBA

Nov. 13 Sectionals TBA

Nov. 20 Sub-State TBA

Nov. 28 State @ TBA

Hesston

Sept. 4 Haven

Sept. 11 Hillsboro

Sept. 18 @ Pratt

Sept. 25 Wichita Collegiate-d

Oct. 2 @ Andale-d

Oct. 9 Halstead-d

Oct. 16 @ Wichita Trinity Academy-d

Oct. 23 @ Clearwater-d

Oct. 29 or 30 Bi District or Week 9 wild card TBA

Nov. 6 Regionals TBA

Nov. 13 Sectionals TBA

Nov. 20 Sub-State TBA

Nov. 28 State @ TBA

HOAL 11-man

Remington

Sept. 4 Douglass

Sept. 11 Conway Springs-d

Sept. 18 @ Wichita Independent-d

Sept. 25 @ Sublette-d

Oct. 2 Stanton County-d

Oct. 9 @ Sedgwick-d

Oct. 16 @ Inman

Oct. 23 Elkhart-d

Oct. 29 or 30 Bi District or Week 9 wild card TBA

Nov. 6 Regionals TBA

Nov. 13 Sectionals TBA

Nov. 20 Sub-State TBA

Nov. 28 State @ TBA

Sedgwick

Sept. 4 Sterling

Sept. 11 @ Wichita Independent

Sept. 18 Sublette

Sept. 25 @ Stanton County

Oct. 2 @ Ell-Saline

Oct. 9 Remington

Oct. 16 @ Elkhart

Oct. 23 Conway Springs

Oct. 29 or 30 Bi District or Week 9 wild card TBA

Nov. 6 Regionals TBA

Nov. 13 Sectionals TBA

Nov. 20 Sub-State TBA

Nov. 28 State @ TBA

HOAL 8-man

Moundridge

Sept. 4 Chase County

Sept. 11 Macksville

Sept. 18 @ Bennington

Sept. 25 @ Medicine Lodge-d

Oct. 2 @ Goessel-d

Oct. 9 Attica-Argonia-h/d

Oct. 16 Fairfield-d

Oct. 23 @ Pretty Prairie-d

Oct. 29 or 30 Bi District or Week 9 wild card TBA

Nov. 6 Regionals TBA

Nov. 13 Sectionals TBA

Nov. 20 Sub-State TBA

Nov. 28 State @ Fischer Field, Newton TBA

Wheat State

(8-man)

Goessel

Sept. 4 Canton-Galva

Sept. 11 @ Herington

Sept. 18 @ Little River

Sept. 25 Attica-Argonia-d

Oct. 2 Moundridge-d

Oct. 9 @ Fairfield-d

Oct. 16 Pretty Prairie-d

Oct. 23 @ Medicine Lodge-d

Oct. 29 or 30 Bi District or Week 9 wild card TBA

Nov. 6 Regionals TBA

Nov. 13 Sectionals TBA

Nov. 20 Sub-State TBA

Nov. 28 State @ Fischer Field, Newton TBA

Peabody-Burns

Sept. 4 Little River

Sept. 11 @ Hutchinson Central Christian-d

Sept. 18 Stafford-d

Sept. 25 Tescott

Oct. 2 South Barber-d

Oct. 9 @ Caldwell-d

Oct. 16 South Haven-d

Oct. 23 @ Norwich-d

Oct. 29 or 30 Bi District or Week 9 wild card TBA

Nov. 6 Regionals TBA

Nov. 13 Sectionals TBA

Nov. 20 Sub-State TBA

Nov. 28 State @ Fischer Field, Newton TBA

6-man

Burrton

Sept. 4 Ashland 6 p.m.

Sept. 11 Fowler 6 p.m.

Sept. 18 @ Moscow

Sept. 25 @ Cunningham

Oct. 2 @ Deerfield 5 p.m.

Oct. 9 Pawnee Heights

Oct. 15 Rolla 5 p.m.

Oct. 20 TBA

Oct. 23 or 24 TBA

Oct. 30 or 31 TBA

TBA Wild West Bowl @ Dodge City TBA

VOLLEYBALL

College

KCAC

Bethel

*-conference match

Sept. 5 @ Kansas Wesleyan Inv. (vs. Kansas Wesleyan 10 a.m., vs. Dakota State 2 p.m., vs. College of Saint Mary (Neb.) 6 p.m.)

Sept. 8 @ Sterling 7 p.m.

Sept. 11 @ Bobcat Classic (vs. Mount Marty 3 p.m., vs. Dakota State 7 p.m.)

Sept. 12 @ Bobcat Classic (vs. Mayville State 10 a.m., vs. Presentation 2 p.m.)

Sept. 15 @ Central Christian 7 p.m.

Sept. 19 @ Northwest Oklahoma State 1 p.m.

Sept. 24 Sterling 7 p.m.-*

Sept. 29 Bethany 7 p.m.-*

Oct. 3 Oklahoma Wesleyan 2 p.m.-*

Oct. 10 @ Kansas Wesleyan 3 p.m.-*

Oct. 13 @ Saint Mary 7 p.m.-*

Oct. 15 Friends 7 p.m.

Oct. 17 McPherson 7 p.m.-*

Oct. 21 @ Friends 7 p.m.-*

Oct. 24 Southwestern 7 p.m.-*

Oct. 27 @ Avila 7 p.m.-*

Oct. 31 @ Tabor TBA-*

Nov. 4 York 7 p.m.-*

Nov. 7 @ Ottawa noon-*

TBA KCAC Tournament TBA

TBA NAIA Tournament TBA

Junior College

Jayhawk

Hesston College

Season moved to spring

High School

AV-CTL I

Newton

Aug. 29 AV-CTL Pre-Season Classic @ Salt Hawk Activity Center, Hutchinson 8 a.m.

Sept. 1 @ Maize South w/Garden City 5 p.m.

Sept. 10 Independence, Liberal 5 p.m.

Sept. 15 @ Maize w/Campus 5 p.m.

Sept. 19 @ Maize Inv. 9 a.m.

Sept. 22 Maize, Salina South 5 p.m.

Sept. 26 Newton Inv. 8:30 a.m.

Sept. 29 @ Hutchinson w/Derby 5 p.m.

Oct. 6 @ Salina South w/Derby 5 p.m.

Oct. 10 @ Derby Inv. 9 a.m.

Oct. 13 Hutchinson, Maize South 5 p.m.

Oct. 20 Andover, Campus 5 p.m.

Oct. 24 Sub-State TBA

Oct. 30-31 State @ Tony's Pizza Events Center, Salina TBA

CKL

Halstead

Aug. 29 CKL Pre-Season @ Hoisington 9 a.m.

Sept. 8 @ Kingman w/Pratt 5 p.m.

Sept. 10 @ Conway Springs w/Wichita Trinity Academy 5 p.m.

Sept. 15 @ Haven w/Nickerson 5 p.m.

Sept. 19 @ Marion Inv. 9 a.m.

Sept. 22 @ Larned w/Hillsboro 5 p.m.

Sept. 29 Hesston, Hoisington 5 p.m.

Oct. 3 @ Canton-Galva Inv. 9 a.m.

Oct. 6 Smoky Valley 5 p.m.

Oct. 13 @ Lyons 5 p.m.

Oct. 17 @ Hillsboro Inv. 9 a.m.

Oct. 24 Sub-State TBA

Oct. 30-31 State TBA

Hesston

Aug. 29 CKL Pre-Season @ Hoisington 9 a.m.

Sept. 1 @ Conway Springs w/Moundridge 5 p.m.

Sept. 3 @ Minneapolis w/Hutchinson Trinity 5 p.m.

Sept. 8 Hillsboro 5 p.m.

Sept. 22 @ Lyons w/Haven 5 p.m.

Sept. 24 Garden Plain 7 p.m.

Sept. 29 @ Halstead w/Hoisington 5 p.m.

Oct. 1 Wichita Trinity Academy 5 p.m.

Oct. 6 @ Nickerson w/Lyons 5 p.m.

Oct. 8 @ Southeast of Saline w/Beloit, Hoisington 5 p.m.

Oct. 10 @ Council Grove Inv. 9 a.m.

Oct. 13 Pratt, Smoky Valley 5 p.m.

Oct. 15 @ Maize South 5 p.m.

Oct. 17 @ Clearwater Inv. 9 a.m.

Oct. 24 Sub-State TBA

Oct. 30-31 State @ Hutchinson Sports Arena TBA

HOAL

Berean Academy

Sept. 1 @ Bluestem w/Central of Burden 5 p.m.

Sept. 4 Smokey Valley Homeschool 4:30 p.m.

Sept. 8 Hutchinson Trinity, Marion, Remington 6 p.m.

Sept. 12 @ Centre Inv. 9 a.m.

Sept. 15 @ Marion w/Inman, Sterling 5:45 p.m.

Sept. 22 @ Marion w/Moundridge, Sedgwick 5:45 p.m.

Sept. 26 @ Wakefield Inv. 9 a.m.

Sept. 29 Marion, Classical School of Wichita 6 p.m.

Oct. 3 @ Burrton Inv. 9 a.m.

Oct. 6 @ Remington w/Bennington, Ell-Saline 5:45 p.m.

Oct. 13 @ Peabody-Burns w/Marion, Remington 3 p.m.

Oct. 17 HOAL @ Marion 9 a.m.

Oct. 24 Sub-State TBA

Oct. 30-21 State TBA

Moundridge

Aug. 29 @ Inman Inv. 9 a.m.

Sept. 1 @ Conway Springs w/Hesston 5 p.m.

Sept. 8 @ Sedgwick w/Inman, Sterling 5:45 p.m.

Sept. 12 @ Goessel Inv. 8:30 p.m.

Sept. 17 @ Sedgwick w/Douglass, Goessel 4 p.m.

Sept. 22 @ Marion w/Berean Academy, Sedgwick 5:45 p.m.

Sept. 24 @ Salina Sacred Heart w/Southeast of Saline, Marion 5 p.m.

Sept. 29 @ Ell-Saline w/Sedgwick, Bennington 5:45 p.m.

Oct. 3 @ Belle Plaine Inv. 8:30 a.m.

Oct. 6 @ Remington w/Hutchinson Trinity, Sedgwick 5:45 p.m.

Oct. 13 @ Little River w/Goessel 5:45 p.m.

Oct. 17 HOAL @ Marion 9 a.m.

Oct. 24 Sub-State TBA

Oct. 30-21 State TBA

Remington

Aug. 29 @ Inman Inv. 9 a.m.

Sept. 3 @ Eureka w/Flinthills 5 p.m.

Sept. 8 @ Berean Academy w/Hutchinson Trinity, Marion 5:45 p.m.

Sept. 12 @ Flinthills Inv. 9 a.m.

Sept. 15 @ Bennington w/Ell-Saline, Hutchinson Trinity 5:45 p.m.

Sept. 19 @ Humboldt Inv. 9 a.m.

Sept. 22 @ Hutchinson Trinity w/Cheney 6 p.m.

Sept. 29 @ Inman w/Hutchinson Trinity, Sterling 5:45 p.m.

Oct. 6 Hutchinson Trinity, Moundridge, Sedgwick 5:45 p.m.

Oct. 13 @ Peabody-Burns w/Berean Academy, Marion 3 p.m.

Oct. 17 HOAL @ Marion 9 a.m.

Oct. 24 Sub-State TBA

Oct. 30-21 State TBA

Sedgwick

Aug. 29 @ Inman Inv. 9 a.m.

Sept. 3 Garden Plain, Bluestem TBA

Sept. 8 Moundridge, Sterling, Inman 5:45 p.m.

Sept. 12 @ Goessel Inv. 8:30 p.m.

Sept. 17 Moundridge, Douglass, Goessel 4 p.m.

Sept. 22 @ Marion w/Moundridge, Berean Academy 5:45 p.m.

Sept. 24 @ Kingman, Nickerson 6 p.m.

Sept. 26 @ Herington Inv. TBA

Sept. 29 @ Ell-Saline w/Moundridge, Bennington 5:45 p.m.

Oct. 13 @ Sterling w/Centre 5:45 p.m.

Oct. 17 HOAL @ Marion 9 a.m.

Oct. 24 Sub-State TBA

Oct. 30-21 State TBA

Wheat State

Goessel

Sept. 1 Ell-Saline, Herington, Sterling 6 p.m.

Sept. 8 Canton-Galva, Little River, Peabody-Burns 6 p.m.

Sept. 12 @ Goessel Inv. 8:30 a.m.

Sept. 15 @ Wakefield w/Canton-Galva, Elyria Christian 6 p.m.

Sept. 17 @ Sedgwick w/Douglass, Moundridge 6 p.m.

Sept. 22 Canton-Galva, Classical School of Wichita 6 p.m.

Sept. 26 @ Olpe Inv. 8:30 a.m.

Sept. 29 @ Canton-Galva w/Centre, Rural Vista 6 p.m.

Oct. 3 @ Canton-Galva Inv. 8:30 a.m.

Oct. 6 @ Herington w/Canton-Galva, Solomon 6 p.m.

Oct. 13 @ Little River w/Inman, Moundridge 6 p.m.

Oct. 17 WSL @ Little River 9 a.m.

Oct. 24 Sub-State TBA

Oct. 30-21 State TBA

Peabody-Burns

Aug. 29 Peabody-Burns Inv. 8 a.m.

Sept. 8 @ Goessel w/Canton-Galva, Little River 6 p.m.

Sept. 12 @ Solomon Inv. 8 a.m.

Sept. 15 @ Centre quad 4 p.m.

Sept. 22 Home quad 6 p.m.

Sept. 26 @ Wakefield Inv. 8 a.m.

Sept. 29 @ Little River quad 4:30 p.m.

Oct. 6 @ Little River quad 4 p.m.

Oct. 13 Home quad 3 p.m.

Oct. 17 WSL @ Little River 9 a.m.

Oct. 24 Sub-State TBA

Oct. 30-21 State TBA

HOPL

Burrton

Aug. 29 @ Peabody-Burns Inv. 8 a.m.

Sept. 1 @ St. John-Hudson w/Halstead

Sept. 8 @ Hutchinson Central Christian w/Skyline

Sept. 12 @ Goessel Inv. 8:30 a.m.

Sept. 15 Macksville, Stafford, St. John-Hudson

Sept. 22 @ South Barber w/Pretty Prairie

Sept. 29 @ Cunningham w/Norwich

Oct. 3 Burrton Inv.

Oct. 13 Attica, Fairfield

Oct. 17 HOPL @ Norwich

Oct. 24 Sub-State

Oct. 30-31 State @ United Wireless Arena, Dodge City or White Auditorium, Emporia

CROSS COUNTRY

College

KCAC

Bethel

Sept. 5 @ Central Oklahoma Inv.

Sept. 11 @ Kansas Wesleyan KCAC Preview

Sept. 19 @ Muthama-Rogers Inv. (Bethel XC course)

Sept. 26 @ Tabor Inv.

Oct. 10 @ Tiger Inv.

Oct. 24 @ Mid-States Classic, Winfield

Nov. 7 @ KCAC Championships TBA

Nov. 20 @ NAIA Championships TBA

Junior College

Jayhawk

Hesston College

Not set at press time

High School

AV-CTL I

Newton

Sept. 3 @ Great Bend Inv. (Lake Barton) 4 p.m.

Sept. 10 @ Swather Special (Hesston GC) 3:30 p.m.

Sept. 17 @ Hays Inv. 4 p.m.

Sept. 26 @ Rim Rock Classic (Rim Rock Farm, rural Lawrence) TBA

Oct. 3 Newton Inv. (Centennial Park) 9:30 a.m.

Oct. 17 AV-CTL I @ Lake Afton TBA

Oct. 24 Regionals TBA

Oct. 31 State @ Rim Rock Farm TBA

CKL

Halstead

Sept. 3 @ Clearwater Inv. 4:30 p.m.

Sept. 10 @ Swather Special (Hesston GC) 3:30 p.m.

Sept. 17 @ Centre Inv. (Herington GC) 4 p.m.

Sept. 22 @ Southeast of Saline Inv. 4 p.m.

Oct. 1 Halstead Inv. (Wedgewood GC) 4:30 p.m.

Oct. 8 @ Burrton Inv. (Harvey County West Park) 5 p.m.

Oct. 15 CKL @ Wedgewood GC 4 p.m.

Oct. 24 Regionals TBA

Oct. 31 State @ Rim Rock Farm TBA

Hesston

Sept. 3 @ Smoky Valley Inv. (Lindsborg GC) 3:30 p.m.

Sept. 10 @ Swather Special (Hesston GC) 3:30 p.m.

Sept. 17 @ Centre Inv. (Herington CC) 3:30 p.m.

Sept. 22 @ Southeast of Saline Inv. 4 p.m.

Oct. 1 @ Berean Academy Inv. (Harvey County East Park) 3 p.m.

Oct. 6 @ Ellsworth Inv. (Ellsworth Municipal GC) 3:30 p.m.

Oct. 15 CKL @ Wedgewood GC 4 p.m.

Oct. 24 Regionals TBA

Oct. 31 State @ Rim Rock Farm TBA

HOAL

Berean Academy

Sept. 3 @ Clearwater Inv. 4:30 p.m.

Sept. 10 @ Swather Special (Hesston GC) 3:30 p.m.

Sept. 17 @ Buhler Inv. 4:30 p.m.

Sept. 22 @ Southeast of Saline Inv. 4 p.m.

Oct. 1 @ Berean Academy Inv. (Harvey County East Park) 3 p.m.

Oct. 8 @ Sterling Inv. 3:30 p.m.

Oct. 15 HOAL @ Hutchinson (Prairie Ridge Park) 4:30 p.m.

Oct. 24 Regionals TBA

Oct. 31 State @ Wamego CC TBA

Moundridge

Sept. 3 @ Pretty Prairie Inv. (The Links) 4 p.m.

Sept. 10 @ Swather Special (Hesston GC) 3:30 p.m.

Sept. 17 @ Bennington Inv. 3:45 p.m.

Sept. 24 @ Marion Inv. (Marion CC) 3:30 p.m.

Oct. 1 @ Berean Academy Inv. (Harvey County East Park) 3 p.m.

Oct. 8 @ Burrton Inv. (Harvey County West Park) 5 p.m.

Oct. 15 HOAL @ Hutchinson (Prairie Ridge Park) 4:30 p.m.

Oct. 24 Regionals TBA

Oct. 31 State @ Wamego CC TBA

Remington

Sept. 3 @ Clearwater Inv. 4:30 p.m.

Sept. 12 @ Wamego Inv. (Wamego CC) 9 a.m.

Sept. 17 @ Centre Inv. (Herington CC) 3:30 p.m.

Sept. 24 @ Marion Inv. (Marion CC) 3:30 p.m.

Oct. 1 @ Berean Academy Inv. (Harvey County East Park) 3 p.m.

Oct. 6 @ Eureka Inv. (Eureka CC) 3:45 p.m.

Oct. 15 HOAL @ Hutchinson (Prairie Ridge Park) 4:30 p.m.

Oct. 24 Regionals TBA

Oct. 31 State @ Wamego CC TBA

Sedgwick

Sept. 3 @ Pretty Prairie Inv. (The Links) 4 p.m.

Sept. 10 @ Swather Special (Hesston GC) 3:30 p.m.

Sept. 17 @ Bennington Inv. 3:45 p.m.

Sept. 24 @ Marion Inv. (Marion CC) 3:30 p.m.

Oct. 1 @ Halstead Inv. (Wedgewood GC) 3:30 p.m.

Oct. 8 @ Burrton Inv. (Harvey County West Park) 4 p.m.

Oct. 15 HOAL @ Hutchinson (Prairie Ridge Park) 4:30 p.m.

Oct. 24 Regionals TBA

Oct. 31 State TBA

Wheat State

Goessel

Sept. 3 @ Abilene Inv. (Great Life Golf & Fitness) 4 p.m.

Sept. 10 @ Swather Special (Hesston GC) 3:30 p.m.

Sept. 17 @ Bennington Inv. 3:45 p.m.

Sept. 24 @ Marion Inv. (Marion CC) 3:30 p.m.

Oct. 1 @ Berean Academy Inv. (Harvey County East Park) 3 p.m.

Oct. 8 @ Burrton Inv. (Harvey County West Park) 4 p.m.

Oct. 15 HOPL-WSL @ Harvey County West Park 4 p.m.

Oct. 24 Regionals TBA

Oct. 31 State @ Wamego CC TBA

HOPL

Burrton

Sept. 3 @ Pretty Prairie Inv. (The Links) 4 p.m.

Sept. 10 @ Swather Special (Hesston GC) 3:30 p.m.

Sept. 17 @ Bennington Inv. 3:45 p.m.

Sept. 24 @ Marion Inv. 3:30 p.m.

Oct. 1 @ Berean Academy Inv. (Harvey County East Park) 3 p.m.

Oct. 8 Burrton Inv. (Harvey County West Park) 5 p.m.

Oct. 15 HOPL-WSL @ Harvey County West Park 4 p.m.

Oct. 24 Regionals TBA

Oct. 31 State @ Wamego CC TBA

SOCCER

College

KCAC

Bethel

Sept. 5 Benedictine (W 5 p.m., M 7:30 p.m.)

Sept. 9 Central Christian (W 7 p.m.)

Sept. 11 @ USAO (M 7:30 p.m.)

Sept. 19 @ York (W 1:30 p.m., M 4 p.m.)

Sept. 23 Avila (W 5 p.m., M 7:30 p.m.)

Sept. 26 @ Oklahoma Wesleyan (W 5:30 p.m., M 8 p.m.)

Oct. 2 Friends (W 1 p.m., M 3 p.m.)

Oct. 7 @ Kansas Wesleyan (W 5 p.m., M 7:30 p.m.)

Oct. 10 McPherson (W 1 p.m., M 3:30 p.m.)

Oct. 13 Bethany (W 5 p.m., M 7:30 p.m.)

Oct. 16 Ottawa (W 5 p.m., M 7:30 p.m.)

Oct. 21 @ Southwestern (W 5:30 p.m., M 8 p.m.)

Oct. 24 @ Sterling (W 1 p.m., M 3 p.m.)

Oct. 28 @ Tabor (W 5 p.m., M 7:30 p.m.)

Oct. 31 Saint Mary (W 5 p.m., M 7:30 p.m.)

TBA KCAC Tournament TBA

TBA NAIA Tournament TBA

Junior College

Jayhawk

Hesston College

Season moved to spring

High School Boys

AV-CTL I

Newton

Aug. 29 @ McPherson 9 a.m.

Sept. 1 Goddard 6:30 p.m.

Sept. 3 Goddard Eisenhower 6:30 p.m.

Sept. 7-12 @ Titan Classic @ Wichita South TBA

Sept. 17 @ Andover 6:30 p.m.

Sept. 22 Andover Central 6:30 p.m.

Sept. 29 Salina Central 6:30 p.m.

Oct. 1 @ Campus 6:30 p.m.

Oct. 6 Maize South 6:30 p.m.

Oct. 8 @ Hutchinson 6:30 p.m.

Oct. 13 @ Maize 6:30 p.m.

Oct. 15 Arkansas City 6:30 p.m.

Oct. 20 Derby 6:30 p.m.

Oct. 22 @ Salina South 6:30 p.m.

Oct. 26-29 Regionals TBA

Nov. 3 State quarterfinals TBA

Nov. 6-7 State semifinals and finals @ Spring Hill TBA

Independent

Berean Academy

Aug. 28 Wichita Homeschool 5:30 p.m.

Sept. 3 TBA

Sept. 8 @ Elyria Christian-Hutchinson Central Christian 4:30 p.m.

Sept. 12 @ Heritage Christian Academy 2 p.m.

Sept. 15 Wichita Trinity Academy 4:30 p.m.

Sept. 17 Rose Hill 4:30 p.m.

Sept. 22 Elyria Christian-Hutchinson Central Christian 4:30 p.m.

Sept. 24 @ Valley Center 6:30 p.m.

Sept. 29 @ Wichita Warriors (AYSO Fields) 4:30 p.m.

Oct. 3 @ Classical School of Wichita (Stryker Complex) 4 p.m.

Oct. 8 El Dorado 4:30 p.m.

Oct. 13 @ Emporia 6:15 p.m.

Oct. 16 Classical School of Wichita 4:30 p.m.

Oct. 19 @ Mulvane 6:30 p.m.

Oct. 22 Buhler 4:30 p.m.

Oct. 26-29 Regionals TBA

Nov. 3 State quarterfinals TBA

Nov. 6-7 State semifinals and finals @ Stryker Complex, Wichita TBA

TENNIS

College

KCAC

Bethel

Sept. 11-12 @ Tiger-Jinx Inv., Winfield and Arkansas City

Sept. 18-19 @ KCAC Fall Championships TBA

Sept. 25-27 @ ITA Regional Championships TBA

High School Girls

AV-CTL I

Newton

Aug. 27 @ Salina Central Inv. 3 p.m.

Sept. 3 @ McPherson Inv. 3 p.m.

Sept. 8 Newton Inv. 3 p.m.

Sept. 15 @ Valley Center Inv. 3 p.m.

Sept. 17 @ Andover Inv. 9 a.m.

Sept. 22 @ Wichita Collegiate Inv. 3 p.m.

Sept. 24 @ Winfield Inv. 3 p.m.

Sept. 28 @ Emporia Inv. 3 p.m.

Oct. 1 @ Hutchinson Inv. 10 a.m.

Oct. 5 AV-CTL I @ Salina South 8 a.m.

Oct. 10 Regionals TBA

Oct. 16-17 State @ Andover TBA

CKL

Hesston

Aug. 27 Hesston Inv. I 3 p.m.

Sept. 1 @ Hillsboro Inv. 3 p.m.

Sept. 3 @ Maize Inv. 3 p.m.

Sept. 10 @ Smoky Valley Inv. 10 a.m.

Sept. 12 Hesston Inv. II 9 a.m.

Sept. 17 Conway Springs, Central Plains @ Bethel 1 p.m.

Sept. 22 Hesston Inv. III 3 p.m.

Sept. 26 @ Wichita Collegiate Inv. 8 a.m.

Oct. 3 CKL @ Smoky Valley 9 a.m.

Oct. 10 Regionals TBA

Oct. 16-17 State @ Riverside Tennis Complex, Wichita TBA

GOLF

College

KCAC

Bethel

Sept. 14-15 @ Bethany Inv. (Salina Municipal GC)

Sept. 28-29 @ Central Christian Inv. (Turkey Creek GC)

Oct. 5-6 @ KCAC Match Play (Mariah Hills GC)

Junior College

Jayhawk

Hesston College

Season moved to spring

High School Girls

AV-CTL I

Newton

Sept. 1 @ Derby Inv. (Derby Golf & CC) 3 p.m.

Sept. 3 Newton Inv. (Sand Creek Station) 3 p.m.

Sept. 8 @ Salina Central Inv. (Salina Municipal GC) 3 p.m.

Sept. 10 @ Winfield Inv. (Winfield CC) 1 p.m.

Sept. 21 @ Salina South Inv. (Salina Municipal GC) 1 p.m.

Sept. 25 @ Buhler Inv. (Hesston GC) 9 a.m.

Sept. 30 @ Wichita North Inv. (Sim Park GC) 1:30 p.m.

Oct. 1 @ Hutchinson Inv. (Carey Park) 1 p.m.

Oct. 6 AV-CTL I @ Sand Creek Station 10 a.m.

Oct. 12 Regionals TBA

Oct. 19-20 State @ Salina Municipal GC TBA

GYMNASTICS

High School

Independent

Newton

Sept. 5 @ Shawnee Mission North Inv. (Indian Creek) 10 a.m.

Sept. 8 Emporia 6 p.m.

Sept. 15 @ Olathe South Inv. (Millcreek Center) 6 p.m.

Oct. 3 Newton Inv. 11 a.m.

Oct. 12 @ Emporia 6 p.m.

Oct. 15 @ Shawnee Mission South Inv. TBA

Oct. 23 State @ Newton 11 a.m.