Newton soccer team falls


ANDOVER — The Newton High School soccer team fell to Andover 3-1 on Thursday in Andover.


Mikey Parga scored the goal for Newton.


The Railers are 4-3 and play at 4:30 p.m. Tuesday at home against Andover Central.


The junior varsity won 2-0.


Sedgwick spikers sweep Goessel


SEDGWICK — The Sedgwick Cardinal volleyball team claimed a pair of wins over the Goessel Bluebirds on Thursday in Sedgwick.


Sedgwick won the first match 25-14, 25-23; and the second match 25-19, 25-13.


Sedgwick plays at 4 p.m. Thursday at Marion.


Goessel is 6-6 and hosts Canton-Galva and the Classical School of Wichita at 6 p.m. Tuesday.


Bethel teams take honors


Twelve Bethel College athletic teams were named National Association of Intercollegiate Athletics scholar teams for the 2019-20 school year.


To receive the honor, "a team must have a minimum 3.0 grade point average (on a 4.0 scale) as defined by the nominating institution, and must include every varsity athlete certified as eligible in this sport and listed on any eligibility certificate during the academic year. The team GPAs are calculated using both the fall and spring grades from that year."


The Bethel teams receiving the honors, along with their team GPAs, are listed below:


Competitive Dance 3.570


Indoor Track & Field Women's 3.443


Soccer Women’s 3.420


Volleyball Women's 3.434


Cross Country Women’s 3.481


Basketball Women’s — Division II 3.360


Outdoor Track & Field Women's 3.391


Competitive Cheer 3.307


Softball 3.133


Golf Men's 3.601


Tennis Women’s 3.300


Tennis Men’s 3.773


A total of 39 Bethel athletes were named to the NAIA Scholar-Athlete Team.


To be named to the team, "a student-athlete must maintain a minimum grade point average of 3.5 on a 4.0 scale, must appear on the eligibility certificate for the sport and have attended two full years as a non-transfer or one full year as a transfer."


Those honored are listed below:


Jayde Blain, Competitive Cheer


Evelyn Manresa, Competitive Dance


Sydney Bollinger, Competitive Dance


Zach Esau, Football


Drannon Lenox, Football


Trae Gehring, Golf


Parker Austin, Golf


Jaylon Scott, Men's Basketball


Jalal Gondal, Men's Basketball


Dante Texeira, Men's Soccer


Zachary Shima, Men's Tennis


Ryan LaCombe, Men's Tennis


Nolan Schrader, Men's Tennis


Jordan Singh, Men's Tennis


Kerrigan Simons, Softball


Sydney Harper, Softball


Mia Loganbill, Volleyball


Jade Gleason, Volleyball


Jensen Roth, Volleyball


Hailey Hill, Volleyball


Kerrigan Simons, Volleyball


Abby Schmidt, Women's Basketball


Josie Calzonetti, Women's Basketball


Claira Spurgeon, Women's Basketball


Kerrigan Simons, Women's Cross Country


Natalie Graber, Women's Cross Country


Taylor Edson, Women's Soccer


Samantha Simmons, Women's Soccer


Alayna Wallace, Women's Soccer


Payton Walters, Women's Soccer


Kacie Torrens, Women's Soccer


Merrick Schmitz, Women's Soccer


Kaci Wilson, Women's Tennis


Erica Ebenkamp, Women's Tennis


Kaycee McClelland, Women's Tennis


Jennifer Harrison, Women's Tennis


Jennifer Andres, Women's Track & Field


Kristen Herzet, Women's Track & Field


Natalie Graber, Women's Track & Field


Berean soccer team falls


ELBING — The Berean Academy boys’ soccer team fell to Wichita Trinity Academy 2-1 Tuesday in Elbing.


Scoring details were not posted.


The loss was the first of the season for the Warriors, dropping to 3-1. Berean hosts 3-0 Rose Hill at 4:30 p.m. Thursday.


State XC sites selected


TOPEKA — With the University of Kansas’ Rim Rock Farm unavailable this year, the Kansas State High School Activities Association has had to make changes to the state cross country sites for this season.


The meets will be Oct. 31.


Classes 6A and 5A will move their state sites to the 4 Mile Creek Resort near Augusta.


The course (formerly known as RAFT) is the site of Wichita State’s home meets and hosts a high school meet each year.


The Class 4A and 3A meets will be held at the Wamego Country Club. The 4A meet has been there for a number of years. Class 3A previously used it before moving to Rim Rock Farm.


Classes 2A and 1A will be held at the Sand Plum Nature Trail in Victoria, which hosts the Hays Invitational and Fort Hays State home meets.


Regional meets will be Oct. 24 at sites to be determined. Classes 6A, 5A, and 4A will have four regionals with the top three teams advancing to state.


Classes 3A and 2A will have six regionals with the top two teams advancing to state. Class 1A will have three regionals with the top four teams advancing to state.


"The health and safety of our students continues to be the most important factor in the changes we have im­plemented with postseason competitions and we are pleased to expand to another venue for these champion­ship meets" said Bill Faflick, KSHSAA Executive Director. "Certainly, we are fortunate to have quality courses and dedicated hosts to provide the best experience possible for our student-athletes."


VOLLEYBALL


Central Kansas League


Standings


;league;overall


;W-L;W-L


Smoky Valley;3–0;11–1


Hoisington;3–0;7–1


Halstead;3–0;10–4


Hillsboro;2–1;8–2


Nickerson;1–2;10–3


Pratt;1–2;5–5


Lyons;1–2;3–4


Hesston;0–1;3–4


Haven;0–3;0–8


Larned;0–3;0–7


Kansas Volleyball Association


Prep Rankings


Class 6A — 1. Washburn Rural 4-1 (last week 1), 2. Blue Valley West 0-0 (3), 3. Olathe Northwest 4-0 (4), 4. Blue Valley 2-1 (2), 5. Shawnee Mission Northwest 3-0 (5), 6. Blue Valley North 2-0 (6), 7. Gardner-Edgerton 1-0 (7), 8. Blue Valley Northwest 0-0 (8), 9. Hutchinson 8-0 (10), 10. Mill Valley 4-2 (NR).


Class 5A — 1. St. Thomas Aquinas 4-1 (1), 2. St. James Academy 3-1 (2), 3. Lansing 7-0 (4), 4. Spring Hill 9-2 (3), 5. Bishop Carroll 5-1 (5), 6. McPherson 8-0 (6), 7. Bonner Springs 6-1 (8), 8. Andover 9-2 (NR), 9. Seaman 8-2 (NR), 10. De Soto 8-1 (9).


Class 4A — 1. Andale 9-1 (1), 2. Circle 5-2 (3), 3. Nickerson 9-2 (7), 4. Topeka Hayden 3-6 (2), 5. Bishop Miege 0-1 (5), 6. Louisburg 5-4 (4), 7. Eudora 2-1 (6), 8. Clay Center 7-1 (NR), 9. Buhler 6-1 (NR), 10. Holton 4-4 (8).


Class 3A — 1. Royal Valley 9-0 (1), 2. Cheney 8-0 (2), 3. Smoky Valley 9-1 (4), 4. Wichita-Trinity Academy 5-1 (3), 5. Sabetha 12-0 (6), 6. Thomas More Prep-Marian 11-2 (5), 7. Phillipsburg 6-0 (7), 8. Silver Lake 7-3 (8), 9. Nemaha Central 4-2 (9), 10. Perry-Lecompton 4-2 (NR).


Class 2A — 1. Garden Plain 8-0 (3), 2. Wabaunsee 11-0 (7), 3. St. Mary’s-Colgan 5-0 (2), 4. Ellinwood 11-1 (5), 5. SEDGWICK 13-1 (6), 6. Jefferson County North 7-1 (4), 7. Belle Plaine 8-0 (9), 8. Herington 7-0 (10), 9. Jackson Heights 8-1 (NR), 10. Hillsboro 7-1 (NR).


Class 1A, Division I — 1. Olpe 7-0 (2), 2. Pretty Prairie 7-0 (3), 3. Burlingame 7-0 (6), 4. Beloit St. John’s-Tipton Catholic 6-0 (7), 5. South Central 12-0 (10), 6. Lebo 5-1 (4), 7. Thunder Ridge 9-1 (9), 8. Meade-Fowler 7-1 (NR), 9. Victoria 7-2 (8), 10. Washington County 10-2 (NR).


Class 1A, Division II — 1. Central Plains 3-2 (1), 2. Attica 6-1 (4), 3. St. Francis 9-2 (3), 4. Golden Plains 11-2 (2), 5. Wallace County 7-3 (7), 6. Hutchinson Central Christian 7-3 (8), 7. Wheatland-Grinnell 11-5 (9), 8. Centre 4-1 (NR), 9. Cunningham 3-3 (5), 10. Elyria Christian 6-2 (NR).


GOLF


Wedgewood Senior Men


1. Dave Stallbaumer, Dennis Frank, Ken Lieske, Jim Laflin -6.


2. Roger Bratland, Ed Hodge, Dick Morrison, Dennis London -5.


3. Dave Mason, Doug Phillips, Brian Curtis, Leo Griffith, Tom Logue -4.


Closest to hole 3 — Roger Bratland.


Longest putt on 9 — Roman Mannibach.


Next play — 9 a.m. Tuesday.


BOWLING


EASTGATE METRO


WSU Shockers;8;0


Team Retired;7.5;0.5


Degeneration X;6;2


One Left;5;3


Looney Tunes;4.5;3.5


Eastgate Lanes;4;4


Gary’s Angels;4;4


Prestige Worldwide;4;4


Todd’s Pro Shop;3;5


Hillsboro Ford;1;7


Team America;0;8


High Single Game — Men: Anthony Desko, 265; Women: Deano Troost, 224; High Series — Men: Casen Stickler, 707; Women: Deano Troost, 653; High Team Game — WSU Shockers, 1,167; High Team Series — WSU Shockers, 3,237.