Below is the 2019-20 Kansas Basketball Coaches Association boys all-state team, as selected by its member coaches:


Class 6A


First Team:


Jackie Johnson, Wichita Southeast, 5-10, jr.


Lonell Lane, Kansas City Harmon, 6-1, jr.


Zeke Mayo, Lawrence, 6-2, jr.


Jack Chapman, Blue Valley Northwest, 6-7, jr.


Sterling Chapman, Campus, 6-4, jr.


Second Team:


Jack Sheplak, Blue Valley North, 6-4, sr.


Steele Chapman, Campus, 6-0, sr.


Joe Berry, Washburn Rural, 6-2, jr.


Cougar Downing, Olathe West, 6-2, sr.


Alston Mason, Blue Valley Northwest, 6-1, jr.


Honorable Mention:


Nick Arensberg, Shawnee Mission East, 6-1, sr.


Nick Bonner, Derby, 6-2, sr.


Owen Braxmeyer, Manhattan, 6-0, jr.


Brandon Eckles, Olathe South, 6-6, jr.


Walzel Evans, Kansas City Harmon, 5-11, sr.


Markell Hood, Blue Valley Northwest, 6-6, sr.


D.K. Middleton, Lawrence Free State, 6-3, sr.


Isaac Patterson, Blue Valley North, 6-4, jr.


Mayson Quartlebaum, Lawrence, 6-6, sr.


Aiden Shaw, Blue Valley, 6-8, so.


K.T. Raimey, Olathe North, 6-3, sr.


O'mar Stanley Blue Valley West, 6-8, sr.


D.J. Stubblefield, Olathe South, 5-11, sr.


King Sutton, Topeka High, 6-6, sr.


Shawn Warrior, Campus, 6-4, sr.


Fontaine Williams, Jr., Wichita East, 6-1, so.


Jabari Brickhouse, Blue Valley West, 5-11, sr.


Class 5A


First Team:


Xavier Bell, Andover Central, 6-3, sr.


Cory Davila, Basehor-Linwood, 6-7, sr.


Jack Johnson, Andover, 6-1, jr.


Tanner Mans, Bishop Carroll, 6-6, sr.


Jordan Vincent, Goddard Eisenhower, 6-2, sr.


Second Team:


Jordan Brown, Basehor-Linwood, 6-4, so.


Blake Danitschek, Kapaun Mt. Carmel, 6-5, jr.


Gavyn Elkamil, Pittsburg, 6-4, jr.


Alex Littlejohn, Bishop Carroll, 6-4, jr.


Charles Snyder, Emporia, 6-5, jr.


Honorable Mention:


Trevion Alexander, Topeka West, 6-1, jr.


Nate Barnhart, DeSoto, 6-8, jr.


Elijah Brooks, Topeka West, 6-2, so.


Jacob Byrne, Valley Center, 6-0, sr.


Javon Grant, Pittsburg, 5-11, jr.


Harper Jonas, Andover, 6-5, sr.


Keeshawn Mason, St. Thomas Aquinas, 6-8, jr.


Jack Moellers, St. James Academy, 6-2, sr.


Kenyon Myers, Leavenworth, 6-4, sr.


C.J. Powell, Highland Park, 6-0, jr.


Trey Reid, Maize South, 6-0, sr.


Dylan Ruder, Hays, 6-9, sr.


Alex Schremmer, Great Bend, 6-1, sr.


Jerome Washington, Andover Central, 6-5, sr.


Connor Younger, Basehor-Linwood, 6-0, sr.


Class 4A


First Team:


Tamar Bates, Kansas City Piper, 6-4, jr.


Easton Hunter, Andale, 6-3, sr.


Jaren Jackson, Augusta, 6-1, sr.


Mark Mitchell, Bishop Miege, 6-8, so.


Dariq Williams, Parsons 511, sr.


Second Team:


Max Alexander, Buhler, 6-0, jr.


Koby Cambell, Rose Hill, 6-2, sr.


Zach Davidson, Augusta, 6-8, sr.


DaQuan Johnson, Parsons, 6-0, sr.


Kobe Johnson, Ottawa, 6-5, sr.


Honorable Mention:


Trey Abasolo, Mulvane, 6-1, jr.


Chistian Arndt, Kansas City Piper, 6-5, sr.


Travis Beetch, Abilene, 6-3, sr.


Harrison Braudis, Bishop Miege, 6-1, jr.


Tanner Hecht, Wamego, 6-4, jr.


C.J. Horton, Fort Scott, 6-5, sr.


Cal Leonard, Iola, 6-3, sr.


Jaden McGrath, Independence, 5-10, sr.


Ezekiel Lyons, Parsons, 5-11, sr.


Tyren Shelley, Kansas City Piper, 6-4, sr.


Lance Walker, Ulysses, 6-4, jr.


Class 3A


First Team:


Gradey Dick, Wichita Collegiate, 6-5, so.


Wyatt Carmichael, Haven, 6-4, sr.


Patrick Cassidy, Columbus, 6-0, sr.


Caden Hurla, St. Marys, 5-9, sr.


Chance Sanger, Larned, 6-0, sr.


Second Team:


Brant Morris, Baxter Springs, 6-3, sr.


Trey McClure, Lyons, 6-1, jr.


Nahcs Wahwassuck, Royal Valley, 6-4, so.


Vincent Palen, Beloit, 5-10, sr.


Dawson Zenger, Rock Creek, 5-11, jr.


Honorable Mention:


Mason Haxton, Hoisington, 6-0, jr.


Cason Richardson, HESSTON, 6-1, so.


Brett Sarwinski, Galena, 5-10, so.


Gabe Garber Sabetha,, 5-11, sr.


Camdyn Melchiori, Caney Valley, 6-1, sr.


Jackson Stoppel, Holcomb, 6-0, sr.


Garrett Harmison, Riley County, 6-2, sr.


Brady Klotz, Royal Valley, 6-4, so.


Carson Jacobs, Thomas More Prep-Marian, 6-8, sr.


Koen Hula, Council Grove, 6-3, so.


Jack Caudle, Maur Hill Prep, 6-4, sr.


Andrew Leonard, Nemaha Central, 6-0, sr.


Class 2A


First Team:


Zach Bloch, Bishop Seabury, 6-0, jr.


Jared Casey, Plainville, 6-2, sr.


Harlan Obioha, Hoxie, 6-11, jr.


Joao Carlos Ramirez, Bishop Seabury, 6-7, so.


Eli Wiseman, Belle Plaine, 5-8, sr.


Second Team:


Cody Beardsley, Valley Heights, 6-2, jr.


Tyler Dreiling, Garden Plain, 6-4, jr.


Cameron Heiman, Northern Heights, 5-10, sr.


Stavian Jones, Bishop Seabury, 5-9, jr.


Tyus Wilson, Sterling, 6-6, jr.


Honorable Mention:


Britton Dutton, Ellinwood, 6-0, fr.


Zach Eck, Ellis, 6-1, sr.


Sam Fisher, Pratt Skyline, 5-10, sr.


Steve Fisher, Pratt Skyline, 5-8, sr.


Brady Frickey, Ellis, 5-11, sr.


Cobe Green, Bishop Seabury, 6-0, sr.


Lucas Hammeke, Hutchinson Trinity, 6-0, jr.


David Hammeke, Ellinwood, 6-2, sr.


Tate Herrenbruck, Salina Sacred Heart, 5-10, sr.


Austin Hilton, Belle Plaine, 6-1, jr.


Devin Loudermilk, West Elk, 6-3, jr.


Matt Pauly, Garden Plain, 5-9, sr.


Charlie Russell, Trego, 6-4, so.


Theron Wedel, Medicine Lodge, 6-1, so.


Matthew Vail, Erie, 6-2, sr.


Class 1A


First Team:


Jayden Garrison, Little River, 6-1, jr.


Tanner Halling, St. John-Hudson, 6-7, sr.


Devan McEwen, Lebo, 6-3, jr.


Aaron Skidmore, South Gray, 6-1, jr.


Chase Wiebe, BEREAN ACADEMY, 6-0, jr.


Second Team:


Owen Alexander, South Central, 6-4, sr.


Quinn Buessing, Axtel, 6-1, sr.


Brayden Sadler, Udall, 5-10, sr.


Vance Shewey, Meade, 6-4, jr.


Steele Wolters, Osborne, 5-10, sr.


Third Team:


Adam Albertini, St. Paul, 5-7, sr.


Xavier Frazier, South Central, 6-4, sr.


Kamble Haverkamp, Centralia, 6-0, sr.


Brady Palen, Beloit St. John’s-Tipton Catholic, 6-3, sr.


Drew Stutesman, Madison, 6-2, so.


Honorable Mention:


Brody Barr, Blue Valley, 6-4, sr.


Taylor Cable, Ness City, 6-1, so.


Brady Deges, South Gray, 5-7, so.


Avery Gatzemeyer, Valley Falls, 6-1, so.


Grant Gillum, Meade, 6-2, sr.


Ethan Hildebrand, Stafford, 6-5, sr.


Kobe Hoover, Washington County, 5-8, jr.


Kaden Ott, Lebo, 6-5, sr.


Marshall Woolf, St. John-Hudson, 6-1, sr.


Cooper Zenger, Kiowa County, 5-10, sr.