TOPEKA — Below is the 2019-20 Topeka Capital-Journal All-State boys basketball team:


CLASS 6A BOYS


FIRST TEAM


Player, school, Ht., Gr.


Jack Chapman, BV Northwest, 6-7, jr.


Sterling Chapman, Campus, 6-5, jr.


Cougar Downing, Olathe West, 6-1, sr.


Jackie Johnson, Wichita SE, 5-9, jr.


Jack Sheplak, Blue Valley North, 6-3, sr.


SECOND TEAM


Lonell Lane, KC Harmon, 6-1, jr.


Alston Mason, BV Northwest, 6-1, jr.


Zeke Mayo, Lawrence, 6-3, jr.


Omar Stanley, Blue Valley West, 6-8, sr.


Shawn Warrior, Campus, 6-5, jr.


THIRD TEAM


Nick Arensberg, SM East, 6-1, sr.


Joe Berry, Washburn Rural, 6-3, jr.


DK Middleton, Free State, 6-3, sr.


Aidan Shaw, Blue Valley, 6-2, so.


King Sutton, Topeka High, 6-7, sr.


HONORABLE MENTION


Luke Adams, jr., Blue Valley North; Spencer Bain, sr., Blue Valley West; Nick Bonner, sr., Derby; Owen Braxmeyer, jr., Manhattan; Mike Carson, jr., KC Harmon; Steele Chapman, sr., Campus; Branden Eckles, jr., Olathe South; Walzel Evans, sr., KC Harmon; Keither Florence, jr., Campus; Ben Fritz, jr., Blue Valley Northwest; Da’Vonshai Harden, sr., Topeka High; Markell Hood, sr., Blue Valley Northwest; John Johnson, sr., Dodge City; Thomas King, sr., Campus; Carter Lightsinn, jr., Olathe West; Andrew Orr, jr., Blue Valley North; Mason Quartlebaum, sr., Lawrence; KT Raimey, sr., Olathe North; Mozae Rivers-Downing, so., Free State; Tre Washington, sr., Derby; Fontaine Williams, sr., Wichita East; Braeden Wiltse, sr., Mill Valley.


CLASS 5A BOYS


FIRST TEAM


Xavier Bell, Andover Central, 6-4, sr.


Gavyn Elkamil, Pittsburg, 6-5, sr.


Jack Johnson, Andover, 6-1, jr.


Tanner Mans, Carroll, 6-5, sr.


Jordan Vincent, Eisenhower, 6-2, sr.


SECOND TEAM


Nate Barnhart, DeSoto, 6-11, jr.


Cory Davila, Basehor-Linwood, 6-7, sr.


Javon Grant, Pittsburg; 5-10, jr.


Alex Littlejohn, Carroll, 6-5, sr.


Trey Reid, Maize South; 6-1, sr.


THIRD TEAM


Elijah Brooks, Topeka West, 6-2, so.


Jordan Brown, Basehor-Linwood, 6-3, so.


CJ Powell, Highland Park, 6-7, jr.


Alex Schremmer, Great Bend, 5-10, sr.


Charles Snyder, Emporia, 6-5, jr.


HONORABLE MENTION


Trevion Alexander jr., Topeka West; Blake Danitschek, jr., Kapaun; Skylar Douglas, sr., Emporia; Will Gavin, so., Aquinas; Jerome Goosen, sr., Andover Central; Eli Isaacs, jr., Valley Center; Jacob Hanna, Alex Johnson, sr., Spring Hill; Jake Johnson, jr., Lansing; Nate Johnson, jr., KC-Washington; Harper Jonas, sr., Andover; Cooper Jones, jr., Spring Hill; Josh Jordan, jr., Salina South; Enrique Langford, jr., Carroll; Seth Madron, so., McPherson; Keeshawn Mason, jr., Aquinas; Trevor McBride, so., Basehor-Linwood; Kenyon Meyers, sr., Leavenworth; Jack Moellers, sr., St. James Academy; Wyatt Noll, jr., DeSoto; TJ Nunnery, jr., Hays; Jahi Peppers, jr., Highland Park; Juan’Tario Roberts, so., Highland Park; Dylan Ruder, sr., Hays; Daylyn Schwarz, jr., Hays; Cody Stufflebean, sr., McPherson; Jerome Washington, sr., Andover Central; Connor Younger, sr., Basehor-Linwood.


CLASS 4A BOYS


FIRST TEAM


Tamar Bates, KC Piper, 6-4, jr.


Easton Hunter, Andale, 6-3, sr.


Jaren Jackson, Augusta, 6-1, sr.


Mark Mitchell, Miege, 6-8, so.


Dariq Williams, Parsons, 6-0, sr.


SECOND TEAM


Trey Abasolo, Mulvane, 6-1, jr.


Koby Campbell, Rose Hill, 6-2, sr.


Zach Davidson, Augusta, 6-8, sr.


DaQuan Johnson, Parsons, 6-0, sr.


Kobe Johnson, Ottawa, 6-5, sr.


THIRD TEAM


Max Alexander, Buhler, 6-0, jr.


Christian Arndt, KC Piper, 6-5, sr.


Travis Beetch, Abilene, 6-4, sr.


Ezekiel Lyons, Parsons, 5-11, sr.


Ty Shelley, KC Piper, 6-4, sr.


HONORABLE MENTION


Max Alexander, jr., Buhler; Kaleb Becker, so., Abilene; Rigby Born, jr., Girard; Christian Bowen-Webb, so., Miege; Avery Bryson, jr., Abilene; Cade Gollier, sr., Ottawa; Tanner Hecht, jr., Wamego; CJ Horton, sr., Ft. Scott; Cal Leonard, sr., Iola; Isaac Leshore, sr., Buhler; Davion Lewis, sr., Independence; Tariq Logan, jr., Coffeyville; Connor MacDonald, sr., Nickerson; Trey Maola, so., Piper; Julian Margrave, so., Louisburg; Tanner Meyer, Wellington; Kale Purcell, jr., Holton; Noah Riegel, sr., Chapman; John Roeder, sr., Hayden; Taybor Vetter, sr., Wamego; Lance Walker, jr., Ulysses.


CLASS 3A BOYS


FIRST TEAM


Gradey Dick, Wichita Collegiate, 6-6, so.


Vincent Palen, Beloit, 5-10, sr.


Chance Sanger, Larned, 5-10, jr.


Nahcs Wahwassuck, Royal Valley, 6-3, so.


Dawson Zenger, Rock Creek, 6-1, jr.


SECOND TEAM


Wyatt Carmichael, Haven, 6-3, sr.


Hunter Davis, Lakin, 5-10, jr.


Gabe Garber, Sabetha, 5-11, sr.


Drew Nicholson, Hoisington, 6-6, so.


Camdyn Melchiori, Caney Valley, 6-0, sr.


THIRD TEAM


Patrick Cassidy, Columbus, 6-0, sr.


Caden Hurla, St. Marys, 5-8, sr.


Carson Jacobs, TMP-Marian, 6-8, sr.


Cason Richardson, HESSTON, 6-2, so.


Brett Sarwinski, Galena, 5-10, so.


HONORABLE MENTION


Wyatt Angel, jr., Hugoton; Bryant Banks, jr., Southeast-Saline; Kurtis Beck, so., Nemaha Central; Tyler Brockhoff, sr., Hiawatha; Brennan Brown, sr., Burlington; Carter Brown, sr., Riverton; Brennan Brumbaugh, jr., Goodland; Chas Carlgren, jr., Concordia; Jack Caudle, sr., Maur Hill-Mt. Academy; Bryce Clements, sr., Jefferson West; Henry Cole, sr., Goodland; Carson Cox, sr., Beloit; Spencer Davidson, jr., Minneapolis; Maddox Decker, jr., Santa Fe Trail; Dalton Denner, sr., Marysville; Blake Farmer, sr., Perry-Lecompton; Connor Gibson, jr., Pleasant Ridge; Garrett Harmison, sr., Riley County; Sawyer Harper, jr., Hugoton; Mason Haxton, so., Hoisington; Matt Holle, sr., Marysville; Gavin Hooper, sr., Cherryvale; Koen Hula, so., Council Grove; Colby Jones, sr., Osawatomie; Jace Kaminska, sr., Caney Valley; Brady Klotz, so., Royal Valley; Jace Korf, jr., Hugoton; Andrew Leonard, sr., Nemaha Central; Tyler Little, fr., Galena; Bryce Mason, sr., Beloit; Zephn Mason, jr., Holcomb; Trey McClure, jr., Lyons; Kade Melvin, sr., Norton; Sage Meyer, sr., Hiawatha; Brant Morris, sr., Baxter Springs; Quinn Neuenswander, sr., Jefferson West; Kaden O’Neil, sr., Wellsville; Mason Perez, sr., Larned; Hayden Pile, sr., Frontenac; Peyton Price, sr., Kingman; Jackson Rader, Marysville; Trey Richey, sr., Caney Valley; Andrew Ridenour, jr., Cimarron; Darby Roper, jr., Haven; Eli Sawyers, fr., Southeast-Saline; Brayden Schilling, so., HESSTON; Cade Schneider, sr., Smoky Valley; Bryan Schoemann, sr., St. Marys; Jackson Schulte, jr., TMP-Marian; Ty Sides, jr., Phillipsburg; Abe Siebenmorgan, sr., Maur Hill-Mt. Academy; Brock Skelton, sr., Larned; Calvin Stapp, sr., Colby; Parker Stone, jr., Perry-Lecompton; Jackson Stoppel, sr., Holcomb; Harrison Voth, so., Cheney; Nolan White, jr., Minneapolis; Hunter Yager, sr., Scott City.


CLASS 2A BOYS


FIRST TEAM


Zach Bloch, Seabury, 6-1, jr.


Jared Casey, Plainville, 6-0, sr.


David Hammeke, Ellinwood, 6-2, sr.


Tyus Wilson, Sterling, 6-6, jr.


Eli Wiseman, Belle Plaine, 5-8, jr.


SECOND TEAM


Cameron Beardsley, Valley Heights, 6-0, jr.


Cameron Heiman, Northern Heights, 5-10, sr.


Stavion Jones, Seabury, 5-9, jr.


Harlan Obioha, Hoxie, 6-11, jr.


Matthew Vail, Erie, 6-2, sr.


THIRD TEAM


Steve Fisher, Pratt-Skyline, 5-9, sr.


Brady Frickey, Ellis, 5-10, jr.


Lucas Hammeke, Hutch Trinity, 6-0, jr.


Joao Carlos Ramirez, Seabury, 6-7, so.


Brance Ware, Jayhawk-Linn, 6-3, sr.


HONORABLE MENTION


Jake Benortham, sr., Mission Valley; Tim Bible, jr., Belle Plaine; Mark Bogner, jr., Erie; Ethan Buckner, sr., Sacred Heart; Matt Cashero, sr., Northeast-Arma; Devin Catlin, sr., Cedar Vale-Dexter; Luke Detwiler, jr., Lyndon; Jace Doerksen, so., Inman; Tyler Dreiling, jr., Garden Plain; Britton Dutton, fr., Ellinwood; Zachary Eck, sr., Ellis; Sam Fisher, sr., Pratt-Skyline; Jason Friesen, Maranatha Academy; Luke George, sr., Uniontown; Caleb Gilliland, jr., Sacred Heart; Cobe Green, sr., Seabury; Jake Harvey, jr., Uniontown; Dameion Hatten, so., Sedan; Brady Helms, sr., MOUNDRIDGE; Tate Herrenbruck, sr., Sacred Heart; Austin Hilton, jr., Belle Plaine; Isaac Jurkovic, sr., Northeast-Arma; Miles Kitselman, jr., Lyndon; Mason Lacey, sr., SEDGWICK; Dawson Lehman, jr., Erie; Dayton Logan, jr., Mission Valley; Devin Loudermilk, jr., West Elk; Matt Pauly, sr., Garden Plain; Jaxson Pope, sr., McLouth; Tee Preisner, sr., Northern Heights; Brekyn Ratzlaff, fr., Hillsboro; Kayde Rietzke, jr., Wichita County; Tyson Struber, so., Canton-Galva; Thomas Wedel, so., Medicine Lodge.


CLASS 1A BOYS


FIRST TEAM


Owen Alexander, South Central, 6-4, sr.


Jayden Garrison, Little River, 6-0, jr.


Tanner Halling, St. John, 6-7, sr.


Aaron Skidmore, South Gray, 6-3, jr.


Steele Wolters, Osborne, 5-10, sr.


SECOND TEAM


Tuck Lang, Minneola, 5-9, sr.


Devan McEwen, Lebo, 6-1, jr.


Brayden Sadler, Udall, 6-1, sr.


Drew Stutesman, Madison, 6-2, so.


Cooper Zenger, Kiowa County, 5-10, sr.


THIRD TEAM


Adam Albertini, St. Paul, 5-9, sr.


Quinn Buessing, Axtell, 6-1, sr.


Chase Harrison, Madison, 6-0, jr.


Ethan Hildebrand, Stafford, 6-4, sr.


Chase Wiebe, BEREAN ACADEMY, 6-1, jr.


HONORABLE MENTION


Blake Allender, sr., Norwich; Jordan Barnard, jr., Olpe; Brody Barr, sr., BV-Randolph; Brandon Bates, sr., Beloit-St. John’s; Jesse Baxter, jr., St. Francis; Zach Beckmon, sr., Crest; Jaden Boone, so., Quinter; Kaden Bradstreet, sr., Dighton; Jaxson Brandt, fr., Greeley County; Bryson Brockman, sr., BV-Randolph; Taylor Cable, so., Ness City; Cameron Campuzano, jr., Rural Vista; Garret Dalinghaus, sr., Frankfort; Brady Deges, so., South Gray; Lucas Detter, jr., Pretty Prairie; Brady Dinkel, sr., St. Francis; Wyatt Eberle, jr., Lakeside; Issac Elliott, jr., Oswego; Xavier Frazier, sr., South Central; Avery Gatzemeyer, so., Valley Falls; Grant Gillum, sr., Meade; Kyler Haffner, sr., Wheatland-Grinnell; Adam Hall, sr., Central Christian; Makeen Hastings, fr., Solomon; Kamble Haverkamp, sr., Centralia; Andrew Hills, sr., Oxford; Darrien Holloway, sr., Osborne; Kobe Hoover, jr., Washington County; Jonah Huehl, jr., Sylvan-Lucas; Andre Ibarra, sr., Central Christian; Emmitt Jueneman, so., Hanover; Zach Koontz, jr., BEREAN ACADEMY; Jolon Lacey, sr., Waverly; Braxton Lafferty, fr., Little River; Dylan Lindeman, sr., GOESSEL; Nathan Lowther, sr., Stafford; Fabian Loya, sr., Northern Valley; Jace Mackley, sr., Weskan; Colton McCarty, jr., Cheylin; Ethan Means, jr., Stockton; Mason Miller, sr., Attica; Hunter Morgan, sr., LaCrosse; Xander Newberry, so., Attica; Kaden Ott, sr., Lebo; Brady Palen, sr., Beloit-St. John’s; Scott Price, so., Bucklin; Caden Rathgeber, sr., South Barber; Damon Redeker, so., Olpe; Jensen Riffel, sr., Centre; Trey Rolfs, jr., Little River; Aiden Rudolph, jr., Clifton-Clyde; Isaac Salmans, jr., Hodgeman County; Andrew Schields, jr., Cheylin; Dalton Schrag, so., Pretty Prairie; Cody Seader, sr., Wallace County; Vance Shewey, jr., Meade; Zach Stucky, jr., Elyria Christian; Koby Vanderpool, sr., Marais des Cygnes Valley; Dylan Van Laeys, so., Logan; Alec Vann, jr., Wakefield; Harley Weese, sr., Golden Plains; Noah Williams, sr., Rock Hills; Cooper Wolf, jr., South Haven; Taylor Zarybnicky, jr., Wheatland-Grinnell.