KSHSAA Football

District Assignments

2020 and 2021 seasons

Class 6A

East - Kansas City J.C. Harmon, Kansas City Wyandotte, Olathe East, Olathe North, Olathe Northwest, Olathe South, Olathe West, Blue Valley, Blue Valley North, Blue Valley Northwest, Blue Valley West, Shawnee Mission East, Shawnee Mission North, Shawnee Mission Northwest, Shawnee Mission South, Shawnee Mission West.

West - Derby, Dodge City, Garden City, Gardner-Edgerton, Campus, Junction City, Lawrence, Lawrence Free State, Manhattan, Topeka, Washburn Rural, Wichita East, Wichita North, Wichita South, Wichita Southeast, Wichita West.

Class 5A

East - De Soto, Emporia, Kansas City F.L. Schlagle, Kansas City Sumner Academy, Kansas City Turner, Kansas City Washington, Leavenworth, Blue Valley Southwest, St. Thomas Aquinas, Pittsburg, Mill Valley, Spring Hill, Shawnee Heights, Topeka Highland Park, Topeka Seaman, Topeka West.

West - Andover, Goddard, Goddard Eisenhower, Hays, Hutchinson, Liberal, Maize, Maize South, NEWTON, Salina Central, Salina South, Valley Center, Bishop Carroll, Wichita Heights, Kapaun-Mt. Carmel, Wichita Northwest.

Class 4A

East - Labette County, Atchison, Basehor-Linwood, Bonner Springs, Chanute, Coffeyville Field Kindley, Eudora, Fort Scott, Kansas City Piper, Lansing, Lenexa-St. James Academy, Louisburg, Ottawa, Paola, Bishop Miege, Tonganoxie.

West - Abilene, Andover Central, Arkansas City, Augusta, Buhler, El Dorado, Great Bend, Independence, McPherson, Mulvane, Rose Hill, Circle, Ulysses, Wamego, Wellington, Winfield.

Class 3A

District 1 — Baxter Springs, Caney Valley, Cherryvale, Columbus, Galena, Parsons.

District 2 — Burlington, Frontenac, Anderson County, Girard, Iola, Prairie View.

District 3 — Baldwin, Kansas City Bishop Ward, Osawatomie, Perry-LeCompton, Santa Fe Trail, Topeka Hayden.

District 4 — Hiawatha, Holton, Royal Valley, Jefferson West, Sabetha, Rock Creek.

District 5 — Chapman, Clay Center Community, Concordia, Council Grove, Marysville, Riley County.

District 6 — Colby, Goodland, Southeast of Saline, Smoky Valley, Russell, Scott Community.

District 7 — Andale, Clearwater, HALSTEAD, HESSTON, Wichita Collegiate, Wichita Trinity Academy.

District 8 — Cheney, Holcomb, Hugoton, Larned, Nickerson, Pratt.

Class 2A

District 1 — Cherokee Southeast, Erie, Fredonia, Neodesha, Pittsburg St. Mary’s-Colgan, Riverton.

District 2 — Eureka, Humboldt, Mound City-Jayhawk Linn, Osage City, Pomona-West Franklin, Wellsville.

District 3 — Mission Valley, Peasant Ridge, McLouth, Oskaloosa, Rossville, Silver Lake.

District 4 — Atchison Maur Hill Mt. Academy, Republic County, Atchison County Community, Nemaha Central, St. Marys, Riverside.

District 5 — Haven, Hillsboro, Hutchinson-Trinity Catholic, Lyons, Marion, Sterling.

District 6 — Belle Plaine, Chaparral, Douglas, Garden Plain, Kingman, Leon Bluestem.

District 7 — Cimarron, Ellis, Hays Thomas More Prep-Marian, Southwestern Heights, Lakin, Syracuse.

District 8 — Beloit, Ellsworth, Hoisington, Minneapolis, Norton Community, Phillipsburg.

Class 1A

District 1 — Northern Heights, Arma Northeast, Lyndon, Olpe, Pleasanton, Central Heights, Uniontown.

District 2 — Blue Rapids-Valley Heights, Centralia, Horton, Jackson Heights, Troy, Wabaunsee, Jefferson County North.

District 3 — Ell Saline, Ellinwood, Inman, Oakley, Plainville, Salina Sacred Heart, Smith Center.

District 4 — Conway Springs, Elkhart, Stanton County, SEDGWICK, Sublette, REMINGTON, Wichita Independent.

8-Player, Division I

District 1 — Cedar Vale-Dexter, West Elk, Marmaton Valley, Oswego, Sedan, Yates Center.

District 2 — Central of Burden, Chase County, Madison-Hamilton, Oxford, Flinthills, Udall.

District 3 — Burlingame, Clifton-Clyde, Doniphan West, Maranatha Christian Academy, Valley Falls, Washington County.

District 4 — Bennington, Canton-Galva, Herington, Lincoln, Little River, Solomon.

District 5 — Attica-Argonia, GOESSEL, Fairfield, Medicine Lodge, MOUNDRIDGE, Pretty Prairie.

District 6 — Kiowa County, Kinsley, La Crosse, Macksville, Pratt Skyline, St. John-Hudson.

District 7 — Hodgeman County, Wichita County, Meade, South Gray, Ness City, Spearville.

District 8 — Rawlins County, Hill City, Hoxie, Decatur Community, Stockton, Trego Community.

8-Player, Division II

District 1 — Altoona Midway, Chetopa, Colony-Crest, Southern Coffey County, St. Paul, Waverly.

District 2 — Hartford, Lebo, Centre, Marais Des Cygnes Valley, Rural Vista, Wakefield.

District 3 — Axtell, Frankfort, Hanover, Linn, Onaga, Randolph Blue Valley, Wetmore.

District 4 — Beloit St. John’s-Tipton Catholic, Lakeside, Thunder Ridge, Rock Hills, Osborne, Pike Valley, Southern Cloud.

District 5 — Chase, Central Plains, Otis-Bison, Sylvan-Lucas Unified, Tescott, Victoria, Wilson.

District 6 — Caldwell, Hutchinson Central Christian, South Barber, Norwich, PEABODY-BURNS, South Haven, Stafford.

District 7 — Bucklin, Coldwater-South Central, Dighton, Ingalls, Minneola, Satanta.

District 8 — Wheatland-Grinnell, Logan-Palco, Quinter, Wallace County, St. Francis, Triplains-Brewster.