Clearwater Inv.

Thursday

Clearwater GC

HIGH SCHOOL

GIRLS

Open 5K

Team scores — Augusta 29, Andale 35, Rose Hill 59.

Top 10 — 1. Hoeme, Addie, Pratt, 22:35.1; 2. Zweifel, Porsha, Augusta, 22:52.0; 3. Schroeder, Parker, Halstead, 23:04.1; 4. Birkenbaugh, Audrey, Kingman, 23:09.3; 5. Stevens, Sophie, Augusta, 23:25.3; 6. Taylor, Alyssa, Augusta, 23:51.8; 7. Helfrich, Sian, Pratt, 23:57.3; 8. Meyer, Anastasia, Andale, 24:01.9; 9. Gage, Michele, Andale, 24:02.5; 10. Thomison, Aubrie, Rose Hill, 24:11.0.

Other area runners — 22. Drake, Katelyn, Halstead, 27:47.2; 25. Weber, Leah, Halstead, 28:35.2.

Junior-Senior

Two Mile

Team scores — Mulvane 15.

Top 10 — 1. Wiebe, Brooke, Berean Academy, 13:50.2; 2. Moon, Anna, Mulvane, 14:27.6; 3. Coombes, Kendall, Douglass, 14:31.9; 4. Reno, Mollie, Cheney, 14:42.6; 5. Zimmerman, Sonya, Berean Academy, 14:44.4; 6. Russell, Josie, Mulvane, 15:07.6; 7. Van Zelfden, Audrey, Remington, 15:10.1; 8. Williams, Campbell, Mulvane, 15:10.5; 9. Nagomi Watanabe, Lydia, Arkansas City, 15:22.4; 10. Flamini, Talia, Wichita-Collegiate, 15:38.3.

Other area runners — 12. Matzek, Ashtyn, Berean Academy, 15:54.0; 31. Black, Holli, Halstead, 19:24.6.

Freshman-Sophomore

Two Mile

Team scores — Pratt 58, Goddard 68, Berean Academy 77, Clearwater 93, Central of Burden 96, Rose Hill 97.

Top 10 — 1. Trotter, Hayley, Clearwater, 14:40.4; 2. Van Zelfden, Ellie, Remington, 15:12.1; 3. Kelly, Jayda, Wichita-Independent, 15:23.0; 4. Haas, Jenna, Pratt, 15:37.1; 5. Case, Kessa, Berean Academy, 15:39.9; 6. Lucent, Kyrsten, Rose Hill, 15:42.6; 7. Nord, Tayana, Berean Academy, 15:44.3; 8. Benavides, Gracelynn, Winfield, 15:53.0; 9. Vaughn, Madison, Burden Central, 15:59.6; 10. Timler, Mari, Classical School of Wichita, 16:02.5.

Other area runners — 12. Willour, Alli, Remington, 16:03.7; 24. Lee, Grace, Halstead, 16:52.4; 35. Harms, Kathryn, Berean Academy, 18:01.9; 36. Matzek, Reagan, Berean Academy, 18:02.7; 58. Briggs, Madison, Berean Academy, 25:16.5.

BOYS

Open 5K

Team scores — Augusta 40, Halstead 45, Andale 54, Pratt 103, Belle Plaine 142.

Top 10 — 1. Schmidt, Sawyer, Augusta, 16:51.0; 2. Brown, Asher, Remington, 17:11.5; 3. Helton, Brice, Augusta, 17:29.2; 4. LaBrue, Craig, Winfield, 17:37.5; 5. Barnes, Logan, Andale, 17:50.8; 6. Bixler-Large, Cole, Clearwater, 18:01.8; 7. Orozco, Raul, Pratt, 18:30.2; 8. Trotter, Zach, Clearwater, 18:34.2; 9. Dieter, Jacob, Augusta, 18:35.1; 10. Tarin, Camilo, Winfield, 18:39.2.

Other area runners — 14. Radke, Isaac, Halstead, 19:10.1; 16. Carr, Gage, Halstead, 19:16.5; 17. Johnson, Spencer, Halstead, 19:34.3; 18. Porch, Thomas, Halstead, 19:36.6; 21. Driskill, Dawson, Halstead, 19:48.7; 22. Davis, Hayden, Halstead, 19:54.2; 34. Floro, Anthony, Halstead, 20:16.0; 41. Radke, Austin, Halstead, 20:55.2; 42. Adame, Sergio, Pratt, 21:09.5; 43. Bush, Blake, Halstead, 21:11.2; 55. Peters, Matthew, Remington, 24:00.0; 58. Cubbage, Max, Halstead, 25:03.7.

Junior-Senior

Two Mile

Team scores — Berean Academy 31, Wichita West 62, Wichita Collegiate 64, Mulvane 73, Clearwater 99, Pratt 147.

Top 10 — 1. Janzen, Drew, Berean Academy, 11:28.4; 2. Thompson, L A,, Caldwell, 11:48.9; 3. Castillo, Santiago, Wichita-West, 11:56.3; 4. Topham, Trey, Berean Academy, 12:03.1; 5. Riggins, Jackson, Cheney, 12:06.6; 6. Tucker, Gavin, Berean Academy, 12:07.9; 7. Albers, Ethan, Cheney, 12:09.9; 8. Stout, Peter, Winfield, 12:19.1; 9. Swan, Luke, Wichita-Collegiate, 12:32.2; 10. Brown, Tyler, Wellington, 12:32.8.

Other area runners — 15. Snook, Sam, Berean Academy, 12:38.8; 17. Wright, Wyatt, Remington, 12:53.8; 36. Langenberg, Seth, Berean Academy, 13:47.1; 65. Day, Josh, Remington, 16:53.5; 77. Lamb, John, Remington, 21:41.9.

Freshman-Sophomore

Two Mile

Team scores — Wichita Collegiate 62, Goddard 65, Pratt 67, Clearwater 71, Arkansas City 87, Wichita West 146.

Top 10 — 1. Harder, Andrew, Berean Academy, 11:43.6; 2. Nord, Eli, Berean Academy, 11:52.3; 3. Meyer, CJ, Wichita-Collegiate, 11:52.7; 4. Sieter, Mason, Clearwater, 12:05.9; 5. Mathews, Chase, Arkansas City, 12:10.4; 6. Shive, Paul, Classical School of Wichita, 12:17.5; 7. Lubbers, Mason, Goddard, 12:19.2; 8. Gwyn, Tyler, Wichita-Collegiate, 12:22.5; 9. Ohlde, Colton, Clearwater, 12:24.1; 10. Gates, James, Chaparral, 12:25.0.

Other area runners — 41. Allmon, Aiden, Halstead, 14:20.8; 48. Thompson, Andrew, Halstead, 14:39.6; 57. Stucky, Parker, Berean Academy, 15:11.4; 64. Mendez, Nickolas, Halstead, 15:59.2; 70. Bumm, Luke, Remington, 16:26.9; 72. Ulbrich, Josh, Remington, 16:39.9; 76. Schmidt, Sam, Remington, 17:15.5; 79. Martin, Alex, Remington, 18:40.5.

MIDDLE SCHOOL

Area runners

Seventh-grade girls

One Mile

Team scores — Schulte St. Peter 25, El Dorado 29, Derby 37, Halstead 51, Augusta 58, Winfield 74, Rose Hill 80, Mulvane 81, Arkansas City 89, Sisk 107, Eureka 119, Newton 137.

Area runners — 15. Nedich, Amare, Halstead, 7:39.9; 16. Mayfield, Zoe, Halstead, 7:40.9; 35. Weber, Mattea, Halstead, 8:25.9; 52. McCormick, Laila, Remington, 9:00.4; 58. Fair, Taylor, Newton, 9:26.9; 67. Litton, Hannah, Remington, 10:11.4; 68. Harder, Serena, Berean Academy, 10:11.9; 72. Chaffee, Jasmyne, Newton, 10:35.2; 75. Madrigal, Angelica, Newton, 10:43.2; 76. Porras, Mariana, Newton, 10:47.2; 83. Sulejmani, Amina, Newton, 12:02.4; 84. Vela, Sophia, Newton, 12:31.9; 85. Porter, Devyn, Newton, 12:32.4; 86. Blackwell, Trista, Newton, 13:14.8; 88. Thompson, Shealese, Newton, 14:46.3.

Eighth-grade Girls

Two Miles

Team scores — Schulte St. Peter 10, Augusta 28, Remington 29, Cheney 40, Halstead 51, McPherson 56, Winfield 57, Arkansas City 82, Derby 103, Mulvane 111.

Area runners — 5. Hochstetler, Bri, Remington, 15:56.0; 9. Sandoval, Isabel, Newton, 16:28.9; 16. Klaassen, Ava, Remington, 17:19.8; 17. Shields, Kyree, Halstead, 17:21.3; 18. Brown, Macy, Remington, 17:26.9; 24. Unruh, Molly, Halstead, 18:16.7; 25. Wilkinson, Brooklyn, Halstead, 18:27.0; 32. Giles, Alexis, Remington, 19:07.0; 45. Evans, Abby, Berean Academy, 21:46.1; 54. Gaertner, Evelyn, Newton, 26:21.1.

Seventh-grade boys

One mile

Team scores — Newton 12, Halstead 41, Hutchinson 52, Derby 59, Augusta 68, Wichita Collegiate 77, El Dorado 80, Mulvane 89, Haysville West 99, Rose Hill 104, Cheney 121, Arkansas City 129, Sisk 133, McPherson 136, Eureka 142, Wichita Classical 149, Winfield 149, Chaparral 150, Belle Plaine 179, Remington 191.

Area runners — 2. Kaufman, Lucas, Newton, 6:06.5; 3. Musser, Charles, Newton, 6:09.1; 4. Shields, Keaston, Halstead, 6:15.7; 7. Guyer, Andrew, Newton, 6:25.1; 12. Entz, Jobe, Newton, 6:36.2; 15. Smith, Oliver, Newton, 6:40.6; 19. Allmon, Chase, Halstead, 6:47.6; 20. Harmon, Caden, Halstead, 6:48.5; 21. Antonowich, Max, Newton, 6:49.5; 32. Gragg, Calvin, Remington, 7:00.5; 38. Howard, Finneas, Halstead, 7:07.5; 45. Wilcox, Ethan, Halstead, 7:16.8; 54. Kioski, Kenny, Newton, 7:28.2; 55. Wall, Abram, Newton, 7:29.8; 60. Camacho, Julian, Newton, 7:33.9; 82. Perkins, Cooper, Newton, 8:06.6; 84. Beck, Daniel, Halstead, 8:13.8; 85. Christin, Robert, Newton, 8:14.4; 99. Prosser, Brennen, Newton, 9:08.7; 106. Wilhelm, Kaleb, Newton, 9:41.1; 108. Engelbrecht, James, Remington, 9:45.8; 115. Story, Leo, Remington, 10:50.7.

Eighth-grade boys

Two Miles

Team scores — Newton 23, Derby 25, Wichita Collegiate 35, Winfield 37, Augusta 59, Arkansas City 65, McPherson 79, Clearwater 91, Mulvane 94, Shulte St. Peter 98, Central of Burden 120, Hutchinson 126, Bluestem 128, Haysville West 134, Oxford 169, El Dorado 185.

Area runners — 2. Salgado, Juan Pablo, Newton, 13:15.5; 4. Krebs, Nick, Berean Academy, 13:39.6; 10. Southern, Michael, Newton, 14:27.1; 15. Voth, Ian, Newton, 14:42.0; 16. Gerber, Elijah, Halstead, 14:46.2; 23. Lee, Beckham, Halstead, 15:01.0; 26. Evans, Gavin, Berean Academy, 15:05.1; 38. Peters, Andrew, Remington, 16:02.3; 41. Lunsford, Landon, Newton, 16:05.4; 42. Gutierrez, Angel, Newton, 16:11.0; 65. Kaufman, Erik, Newton, 17:46.4; 67. Marsh, Gage, Newton, 17:47.5; 85. Tyner, Lennon, Newton, 20:18.0.