HIGH SCHOOL

KSHSAA STATE CHAMPIONSHIP

At Wichita

BOYS

CLASS 6A

Team scores

Gardner-Edgerton 64, Blue Valley West 61, Manhattan 511/2, Shawnee Mill Valley 48, Olathe East 43, Olathe Northwest 30, Wichita Campus 28, Olathe North 27, SM East 261/2, SM North 261/2, Wichita South 26, Blue Valley Stilwell 26, Blue Valley North 21, Leavenworth 19, Wichita West 19, Hutchinson 18, SM Northwest 16, Topeka Washburn Rural 16, Lawrence Free State 14, Junction City 14, Olathe South 14, Olathe West 13, Garden City 101/2, SM South 10, Blue Valley Northwest 10, SM West 10, Lawrence 9, KC Wyandotte 8, Dodge City 7, Topeka 6, Derby 5, Wichita North 3, Liberal 2.

Individual results

200m dash—1. Dudley, Wichita South, 22.08. 2. Tebb-Lolar, BV West, 22.23. 3. Montgomery, Wichita West, 22.31. 4. Herman, BV Northwest, 22.39. 5. Reed, SM North, 22.45. 6. Alcorn, Gardner-Edgerton, 22.62. 7. Reinerio, Olathe West, 22.65. 8. Brown, BV West, 22.66.

1,600m relay—1. BV West, 3:22.64. 2. Olathe East, 3:23.84. 3. Olathe Northwest, 3:23.90. 4. Gardner-Edgerton, 3:24.69. 5. BV Stilwell, 3:27.04. 6. Shawnee Mill Valley, 3:28.77. 7. SM East, 3:29.05. 8. Garden City, 3:30.89.

 

CLASS 5A

Team scores

Wichita Carroll 64, DeSoto 52, Andover 47, Lansing 42, Newton 40, Spring Hill 35, Maize 34, Wichita Northwest 31, St. Thomas Aquinas 31, Wichita Heights 29, Shawnee Heights 26, McPherson 23, Lenexa St. James 22, Pittsburg 22, KC Sumner 20, Salina South 19, Bonner Springs 19, Valley Center 18, Blue Valley Southwest 18, Emporia 16, Salina Central 12, Wichita Kapaun 11, Maize South 11, Hays 9, Arkansas City 8, KC Schlagle 8, Topeka Seaman 8, Topeka West 7, Goddard Eisenhower 6, Great Bend 5, KC Washington 4, Goddard 3, Basehor-Linwood 2.

Individual results

200m dash—1. Gardenhire, Shawnee Heights, 21.91. 2. Wilson, Valley Center, 22.38. 3. Norman, Spring Hill, 22.49. 4. Patterson, Topeka Seaman, 22.54. 5. Dreiling, Goddard Eisenhower, 22.57. 6. Brewer, KC Schlagle, 22.59. 7. Counts, Salina Central, 22.71. 8. White, Pittsburg, 22.73.

1,600m relay—1. Wichita Heights, 3:24.10. 2. DeSoto, 3:25.29. 3. Spring Hill, 3:27.18. 4. Andover, 3:28.15. 5. BV Southwest, 3:28.39. 6. Emporia, 3:28.53. 7. Lansing, 3:29.55. 8. Wichita Carroll, 3:29.98.

 

CLASS 4A

Team scores

Andale 71, KC Piper 59, Paola 52, Chapman 50, Parsons 39, Wamego 36, Winfield 35, Nickerson 32, Buhler 29, Clearwater 28, Augusta 231/2, Topeka Hayden 23, Wellington 21, Louisburg 21, El Dorado 18, Circle 18, Eudora 17, Tonganoxie 16, Labette County 14, Coffeyville 12, Pratt 12, SM Miege 111/2, Baldwin 11, Ulysses 11, Mulvane 8, Wichita Trinity 8, Chanute 7, Ottawa 5, Atchison 5, Anderson County 5, Abilene 3, Fort Scott 1.

Individual results

Pole vault—1. McPhail, Andale, 15-0. 2. Meyer, Andale, 14-6. 3. Durr, Eudora, 14-6. 4. Faulkner, Louisburg, 13-6. 5. Tiller, Chapman, 13-6. 6. Martin, Paola, 13-0. 7. Spexarth, Andale, 13-0. 8. Mull, Winfield, 13-0.

1,600m relay—1. Louisburg, 3:25.39. 2. Chapman, 3:25.61. 3. Wamego, 3:25.94. 4. Paola, 3:26.39. 5. Andale, 3:27.31. 6. Clearwater, 3:28.06. 7. Eudora, 3:28.70. 8. Abilene, 3:29.62.

 

CLASS 3A

Team scores

Scott City 101, Smoky Valley 50, Cheney 401/2, Santa Fe Trail 36, Perry-Lecompton 33, Silver Lake 32, Galena 25, Halstead 25, Beloit 22, Caney 20, Hoisington 18, TMP-Marian 17, Kingman 17, Riverton 16, Nemaha Central 16, Council Grove 16, Sabetha 15, Riley County 15, Girard 15, Colby 13, Marysville 11, St. Marys 11, Cimarron 10, Chaparral 10, Hugoton 8, Rock Creek 8, Douglass 8, Hiawatha 8, Frontenac 7, Norton 7, Jefferson West 6, Baxter Springs 6, Osage City 6, Larned 5, Phillipsburg 5, Holton 5, Hesston 5, Eureka 5, Southwestern Heights 4, Royal Valley 4, Southeast of Saline 4, Clay Center 4, Maur Hill-Mount Academy 31/2, Minneapolis 3, Wichita Collegiate 3, Fredonia 2, Prairie View 1.

Individual results

Javelin—1. Patterson, Cheney, 195-10. 2. Champoux, Marysville, 167-8. 3. Vulgamore, Scott City, 164-6. 4. Stoner, Silver Lake, 163-5. 5. Glavan, Clay Center, 157-11. 6. Fox, Wichita Collegiate, 157-5. 7. Black, Cheney, 154-2. 8. Burke, Chaparral, 152-11.

1,600m relay—1. Scott City, 3:22.72. 2. Perry-Lecompton, 3:23.11. 3. Caney, 3:29.99. 4. Cheney, 3:30.08. 5. St. Marys, 3:31.09. 6. Colby, 3:31.43. 7. TMP-Marian, 3:31.53. 8. Frontenac, 3:31.66.

 

CLASS 2A

Team scores

Stanton County 48, Hillsboro 47, Shawnee Maranatha 41, Rossville 39, Smith Center 37, Meade 34, Yates Center 30, Hutchinson Trinity 26, Leoti 26, Atchison County 21, Garden Plain 20, Oakley 18, Jackson Heights 18, Conway Springs 18, Ellsworth 17, Sterling 14, Plainville 14, Sacred Heart 14, Bennington 14, Humboldt 13, Ellis 13, Hoxie 13, Syracuse 12, Lakin 12, Ell-Saline 12, Republic County 12, Northern Heights 11, Jefferson North 11, Lawrence Seabury 11, Northeast Arma 10, Jayhawk Linn 8, Central Heights 8, West Elk 8, McLouth 8, Pittsburg Colgan 7, Southeast Cherokee 6, Ness City 6, KC Christian 5, Trego 5, Elkhart 5, Remington 3, Pratt Skyline 2, Sedgwick 2, Wabaunsee 1, Marion 1, Medicine Lodge 1.

Individual results

Triple jump—1. Puyear, Stanton County, 44-101/2. 2. Driggers, Hillsboro, 44-21/4. 3. Wright, Conway Springs, 43-8. 4. Linnens, Hillsboro, 43-7. 5. Hawkins, Syracuse, 42-10. 6. Olberding, Jackson Heights, 42-91/2. 7. Willits, McLouth, 42-33/4. 8. Liebst, Medicine Lodge, 42-33/4.

1,600m relay—1. Smith Center, 3:27.27. 2. Hutchinson Trinity, 3:30.42. 3. Stanton County, 3:30.47. 4. Oakley, 3:31.90. 5. Lakin, 3:32.76. 6. Leoti, 3:34.88. 7. Sacred Heart, 3:35.03. 8. Shawnee Maranatha, 3:35.13.

 

CLASS 1A

Team scores

Northern Valley 551/2, Hanover 48, Osborne 38, Olpe 37, Berean Academy 34, Sharon Springs 32, Central Christian 30, Clifton-Clyde 28, Centralia 25, Udall 24, St. John’s Beloit 23, St. Francis 22, Central Burden 20, St. John 17, South Central 16, Hill City 15, Troy 14, Axtell 14, Burlingame 131/2, Moscow 11, Bucklin 11, Solomon 11, Kinsley 11, South Gray 91/2, South Barber 9, Centre 9, Satanta 9, Ashland 8, Hamilton 61/2, Attica 6, Southern Coffey 6, LaCrosse 6, Pretty Prairie 6, Dighton 6, Kiowa County 6, Brewster 6, Marmaton Valley 5, Argonia 5, Little River 5, Tribune 4, Pawnee Heights 4, Madison 4, Hodgeman County 4, Lincoln 4, Ingalls 4, Waverly 31/2, Chase County 31/2, Spearville 3, Sylvan-Lucas 3, Washington County 2, Quinter 2, Sedan 1, Cheylin 1, Logan 1.

Individual results

1,600m relay—1. Northern Valley, 3:29.96. 2. St. Francis, 3:30.29. 3. Hanover, 3:32.88. 4. St. John, 3:34.16. 5. Burlingame, 3:35.60. 6. Clifton-Clyde, 3:35.99. 7. Berean Academy, 3:36.11. 8. Kinsley, 3:36.69.

 

GIRLS

CLASS 6A

Team scores

Lawrence 84, Leavenworth 62, Olathe Northwest 60, Shawnee Mill Valley 551/2, Gardner-Edgerton 51, Topeka Washburn Rural 32, Junction City 31, Manhattan 291/2, Dodge City 27, Blue Valley West 251/2, Blue Valley Stilwell 25, Olathe North 241/2, SM East 23, Blue Valley North 23, Hutchinson 20, Lawrence Free State 171/2, Derby 16, SM West 15, Olathe South 14, Garden City 13, SM North 11, Wichita West 8, SM Northwest 71/2, Wichita South 7, SM South 5, Wichita East 5, Olathe West 5, Wichita Campus 3, Wichita Southeast 2.

Individual results

1,600m relay—1. Leavenworth, 3:59.74. 2. SM West, 4:00.74. 3. Lawrence, 4:00.88. 4. Dodge City, 4:04.26. 5. Gardner-Edgerton, 4:06.41. 6. Olathe Northwest, 4:08.24. 7. Shawnee Mill Valley, 4:08.28. 8. BV North, 4:09.60.

 

CLASS 5A

Team scores

Lenexa St. James 87, Wichita Carroll 68, Newton 581/2, Pittsburg 51, St. Thomas Aquinas 46, Blue Valley Southwest 43, McPherson 401/2, Andover Central 35, Valley Center 26, Emporia 25, Salina Central 25, DeSoto 25, Salina South 19, Maize 19, Wichita Kapaun 19, Spring Hill 15, Maize South 14, Shawnee Heights 13, Topeka Seaman 10, Goddard 10, Great Bend 8, Basehor-Linwood 7, Wichita Northwest 6, Bonner Springs 6, KC Schlagle 5, Wichita Heights 5, Andover 4, Goddard Eisenhower 4, Hays 2, Lansing 1.

Individual results

Triple jump—1. Turner, Pittsburg, 39-13/4. 2. Allen, McPherson, 37-31/2. 3. Sebastian, Wichita Northwest, 36-5. 4. Schwerdtfeger, Emporia, 36-41/2. 5. Ochsner, Andover Central, 35-101/2. 6. Whetstone, Bonner Springs, 35-71/2. 7. Bond, St. Thomas Aquinas, 35-41/4. 8. Gilmore, KC Schlagle, 34-103/4.

Javelin—1. Lowe, BV Southwest, 128-9. 2. Geihsler, Salina Central, 128-1. 3. Hackerott, Goddard, 124-6. 4. Mindedahl, Lenexa St. James, 122-7. 5. Tovar, Emporia, 119-4. 6. Jost, McPherson, 118-9. 7. Schnitta, BV Southwest, 114-2. 8. Pyle, McPherson, 112-5.

1,600m relay—1. Andover Central, 4:02.27. 2. St. Thomas Aquinas, 4:04.24. 3. Maize, 4:05.22. 4. Lenexa St. James, 4:08.35. 5. Goddard Eisenhower, 4:09.83. 6. Spring Hill, 4:09.97. 7. Newton, 4:10.73. 8. Wichita Carroll, 4:11.03.

 

CLASS 4A

Team scores

Andale 97, KC Piper 56, SM Miege 50, Baldwin 43, Circle 41, Augusta 39, Abilene 361/2, Chapman 35, Paola 30, Louisburg 28, Independence 27, Buhler 26, Pratt 23, Eudora 23, Wamego 22, Ottawa 16, Anderson County 151/2, Iola 14, Topeka Hayden 13, Wichita Trinity 10, Wellington 10, Mulvane 9, Osawatomie 8, Tonganoxie 8, Fort Scott 6, Ulysses 4, Coffeyville 3, Atchison 3, Winfield 3, Parsons 1, Rose Hill 1, Chanute 1.

Individual results

1,600m relay—1. Baldwin, 4:06.84. 2. Abilene, 4:11.59. 3. Andale, 4:12.64. 4. Louisburg, 4:12.74. 5. Wichita Trinity, 4:15.92. 6. Circle, 4:16.73. 7. Independence, 4:16.87. 8. SM Miege, 4:17.20.

 

CLASS 3A

Team scores

Nemaha Central 72, Cheney 51, Smoky Valley 46, Chaparral 35, Phillipsburg 35, Scott City 32, Cimarron 29, Riverton 28, Norton 28, Haven 27, Hesston 23, Council Grove 22, TMP-Marian 19, Riley County 19, Clay Center 17, Russell 16, Colby 15, Girard 13, Sabetha 12, Santa Fe Trail 12, Burlington 11, West Franklin 11, Cherryvale 10, Silver Lake 9, Hoisington 9, Wellsville 8, Caney 8, Concordia 8, Erie 8, Hiawatha 7, Pleasant Ridge 7, Beloit 6, St. Marys 5, Southeast of Saline 5, Royal Valley 5, Fredonia 4, Frontenac 4, Perry-Lecompton 4, Osage City 4, Kingman 4, Galena 3, Marysville 2, Prairie View 2, Baxter Springs 2, Larned 2, Holton 1, Rock Creek 1.

Individual results

Triple jump—1. Monroy, Cherryvale, 37-21/4. 2. Wilson, Cimarron, 37-13/4. 3. Nichol, Russell, 35-101/2. 4. Craig, Clay Center, 35-81/4. 5. Harvey, Royal Valley, 35-81/4. 6. Willard, Galena, 35-2. 7. Aikins, Erie, 36-1/4. 8. Matthews, Rock Creek, 35-1/4.

1,600m relay—1. Hesston, 4:04.68. 2. Scott City, 4:06.32. 3. Phillipsburg, 4:07.17. 4. Council Grove, 4:08.10. 5. Smoky Valley, 4:08.23. 6. Haven, 4:10.51. 7. Marysville, 4:11.43. 8. Minneapolis, 4:12.11.

 

CLASS 2A

Team scores

Garden Plain 711/2, Bennington 57, Bluestem 33, Sterling 32, Sedgwick 31, Ellis 31, Plainville 271/2, Valley Heights 27, Jefferson North 27, KC Christian 26, Trego 24, Marion 22, Sublette 20, Wabaunsee 20, Smith Center 19, Ellinwood 18, Jayhawk Linn 16, Hoxie 16, Jackson Heights 16, Ellsworth 14, Republic County 13, Hillsboro 13, Ness City 12, Olathe Heritage Christian 11, Pittsburg Colgan 10, Medicine Lodge 10, Uniontown 9, Shawnee Maranatha 81/2, Northern Heights 8, Goessel 8, Meade 7, Herington 6, Oakley 6, Central Heights 4, Rossville 4, Humboldt 4, Ell-Saline 4, Conway Springs 4, Syracuse 3, West Elk 2, Stanton County 2, Canton-Galva 2, Oskaloosa 1, Remington 1, Sacred Heart 1, Hutchinson Trinity 1/2.

Individual results

1,600m relay—1. Bennington, 4:07.65. 2. Garden Plain, 4:09.90. 3. Meade, 4:13.52. 4. Jefferson North, 4:17.00. 5. Jackson Heights, 4:18.12. 6. Ellis, 4:18.14. 7. Ellsworth, 4:19.83. 8. Shawnee Maranatha, 4:19.95.

 

CLASS 1A

Team scores

Kiowa County 69, Lincoln 59, Centralia 48, Frankfort 37, Berean Academy 37, Moundridge 30, Rolla 30, Northern Valley 30, Hanover 29, Kinsley 27, Norwich 20, Osborne 19, Washington County 18, Central Christian 18, Golden Plains 15, Olpe 14, Elyria Christian 13, White City 12, St. John 11, Satanta 10, Ashland 9, Troy 9, South Gray 8, Madison 8, Marais des Cygnes 8, Hope 8, Ingalls 7, Sharon Springs 6, Marmaton Valley 6, Little River 6, South Central 6, Solomon 5, Waverly 5, Pawnee Heights 5, Weskan 41/2, St. John’s Beloit 41/2, Sedan 4, Bucklin 4, Crest 4, Tipton 4, Macksville 4, Clifton-Clyde 4, Quinter 3, Pike Valley 3, Pretty Prairie 3, Attica 3, Chase County 3, Spearville 3, Hill City 2, Thunder Ridge 2, Lakeside 2, Minneola 1, Doniphan West 1, Natoma 1.

Individual results

Discus—1. Thomas, Kiowa County, 122-0. 2. Bartlett, Central Christian, 121-10. 3. Lee, White City, 118-6. 4. Hennick, Sharon Springs, 117-6. 5. Callihan, Clifton-Clyde, 117-2. 6. Metz, Washington County, 103-9. 7. Miller, Spearville, 102-6. 8. Springsteel, Sharon Springs, 101-11.

1,600m relay—1. Kiowa County, 4:05.92. 2. Golden Plains, 4:09.13. 3. Centralia, 4:11.75. 4. Elyria Christian, 4:12.97. 5. Kinsley, 4:14.78. 6. Berean Academy, 4:16.18. 7. Hanover, 4:17.12. 8. Lakeside, 4:17.86.