Class 3A

Regionals

Friday

Cheney

GIRLS

Team scores — Cheney 106.5, Smoky Valley 87, Haven 65, Council Grove 58, Chaparral 56, Hesston 54, Southeast of Saline 33, Halstead 28, Kingman 19, Fredonia 12, Eureka 12, Douglass 11, Caney Valley 10, Belle Plaine 5.5.

3,200-m. run — 5. Ferralez, Harley Hes. 13:24.14.

4x800-m. relay — 3. Halstead 10:41.10.

100-m. dash — 4. Yoder, Caryn Hes. 12.94.

1,600-m. run — 1. Schroeder, Parker Hal. 5:37.67.

4x100-m. relay — 3. Hesston 50.85.

400-m. dash — 1. Kaiser, Elise Hes. 1:00.48; 5. Gerber, Karenna Hal. 1:02.76.

800-m. run — 11. Schroeder, Parker Hal. 2:50.58.

200-m. dash — 5. Yoder, Caryn Hes. 27.68; 8. Gerber, Karenna Hal. 29.44; 10. Ronan, Sydney Hes. 29.73.

4x400-m. relay — 2. Hesston 4:07.87.

Shot put — 2. Richardson, Celbi Hes. 38-5; 10. Day, Shaeley Hal. 31-9; 17. Black, Holli Hal. 28-9.

Discus — 1. Lang, Harley Hal. 124-8; 7. Day, Shaeley Hal. 107-8; 9. Richardson, Celbi Hes. 103-8.

Long jump — 7. Friesen, Emily Hes. 14-7 1/2.

Javelin — 3. Clark, Shelby Hes. 113-0; 12. Black, Holli Hal. 82-7; 15. Koehn, Mackenzie Hes. 81-1.

Triple jump — 2 Koehn, Emily Hes. 33-8 3/4.

Pole vault — 7. Thompson, Olivia Hes. 8-0.

BOYS

Team scores — Smoky Valley 96, Cheney 87, Halstead 65, Caney Valley 56, Southeast of Saline 54, Kingman 36, Eureka 30, Council Grove 29, Chaparral 27, Fredonia 18, Haven 15, Hesston 12, Douglass 12, Lyons 11.5, Wichita Collegiate 9, Belle Plaine .5.

3,200-m. run — 7. Yang, Johnny Hes. 11:32.22; 8. Kueker, Joey Hes. 12:00.91.

110-m. HH — 4. Arnold, Nick Hes. 16.80.

4x800-m. relay — 1. Halstead 8:35.12; 7. Hesston 9:07.96.

100-m. dash — 3. Roth, Parker Hes. 11.69; 5. Boyd, Conner Hal. 11.91.

1,600-m. run — 7. Carr, Gage Hal. 5:14.85.

4x100-m. relay — 7. Hesston 45.68.

400-m. dash — 7. Esau, Braden Hes. 59.32.

800-m. run — 1. O'Brien, Andrew Hal. 2:02.67; 2. Talbott, Joshua Hal. 2:05.48; 3. Gerber, Braden Hal. 2:06.09; 5. Vogt, Jordyn Hes. 2:10.00.

200-m. dash — 7. Boyd, Conner Hal. 25.07; 10. Roth, Parker Hes. 25.08.

4x400-m. relay — 1. Halstead 3:29.71; 10. Hesston 3:48.57.

Shot put — 6. Grider, Doug Hal. 45-2 1/4; 8. Albin, Chet Hes. 43-8.

Discus — 2. Loucks, Joshua Hal. 143-9; 5. Grider, Doug Hal. 133-9; 7. Propst, Aric Hal. 132-3; 9. Richardson, Cason Hes. 113-4.

Long jump — 11. Esparza, Ernesto Hal. 15-10 1/4.

Javelin — 8. Propst, Aric Hal. 134-6; 14. Richardson, Cason Hes. 115-10.

Triple jump — 11. Esparza, Ernesto Hal. 32-11 1/4.

Pole vault — 8. Newman, John Hal. 11-0.

Class 2A

Regionals

Friday

Marion

GIRLS

Team scores — Bluestem 75, St. Mary’s-Colgan 69, Marion 60, West Elk 58, Hillsboro 57, Remington 41, Uniontown 38, Humboldt 35, Herington 32, Cherokee Southeast 25, Pleasanton 22, Jayhawk Linn 22, Northern Heights 13, Oswego 10.

3,200-m. run — 1. Brown, Lucy Rem. 13:26.02; 2. Van Zelfden, Audrey Rem. 13:40.63.

100-m. HH — 6. Bumgarner, Lydia Rem. 23.91.

4x800-m. relay — 2. Remington 11:24.64.

1,600-m. run — 4. Brown, Lucy Rem. 6:06.49.

400-m. dash — 4. Thiel, Cora Rem. 1:05.74.

300-m. LH — 7. Bumgarner, Lydia Rem. 53.91.

800-m. run — 5. Van Zelfden, Ellie Rem. 2:39.60.

200-m. dash — 8. Thiel, Cora Rem. 29.95.

4x400-m. relay — 6. Remington 4:38.12.

Shot put — 6. Villines, Emma Rem. 30-6.

Discus — 10. Artman, Isabella Rem. 82-3.

Long jump — 11. Hilgenfeld, Lily Rem. 13-10 1/2; 13. Van Zelfden, Audrey Rem. 12-7.

Triple jump — 13. Hilgenfeld, Lily Rem. 29-11.

Pole vault — 5. Van Zelfden, Ellie Rem. 7-0.

BOYS

Team scores — Hillsboro 116, Humboldt 60, St. Mary’s-Colgan 54, Yates Center 45, Northern Heights 44, Pleasanton 42, Jayhawk Linn 40, Arma Northeast 39, Remington 38, Marion 29, Cherokee Southeast 23, West Elk 15, Oswego 8, Herington 3, Bluestem 2.

3,200-m. run — 3. Brown, Asher Rem. 10:37.30.

100-m. dash — 5. Thiel, Owen Rem. 12.24; 12. Day, Joshua Rem. 12.29.

1,600-m. run — 2. Brown, Asher Rem. 4:53.19.

4x100-m. relay — 5. Remington 48.05.

400-m. dash — 4. Lewis, Toby Rem. 53.32; 8. Thiessen, Trayce Rem. 55.82.

200-m. dash — 3. Fasnacht, Paul Rem. 25.20; 10. Lewis, Brody Rem. 27.58.

4x400-m. relay — 1. Remington 3:36.79.

Shot put — 12. Hinz, Garett Rem. 35-7.

Discus — 9. Hinz, Garett Rem. 109-7.

Long jump — 16. Lewis, Brody Rem. 15-2 1/4.

Triple jump — 8. Fasnacht, Paul Rem. 37-5; 10. Day, Joshua Rem. 35-2 1/4.

Pole vault — 7. Thiel, Owen Rem. J9-6.

Class 2A

Regionals

Thursday

Smith Center

GIRLS

Team scores — Bennington 81, Plainville 81, Ellis 56, Hoxie 48, Oakley 45.5, Ellinwood 41, Trego Community 37, Smith Center 36, Republic County 36, Ellsworth 32.5, Decatur Community 17, Goessel 14, Canton-Galva 14, Salina Sacred Heart 8, Ell-Saline 7, Inman 4.

3,200-m. run — 10. Boden, Elyse Goe. 14:37.97.

1,600-m. run — 11. Boden, Elyse Goe. 6:15.47.

400-m. dash — 7. Meyer, Stephany Goe. 1:06.68; 10. Schmucker, Elizabeth Goe. 1:08.88.

4x400-m. relay — 8. Goessel 4:40.70.

High jump — 3. Clark, Elsie Goe. 5-2.

Long jump — 2. Meyer, Stephany Goe. 14-11 1/2.

BOYS

Team scores — Smith Center 81, Ellis 62, Republic County 55, Oakley 52, Salina Sacred Heart 48, Hoxie 47, Plainville 44, Trego Community 40, Ellsworth 37, Ell-Saline 32, Bennington 24, Canton-Galva 21, Inman 10, Goessel 3, Decatur Community 2.

4x800-m. relay — 7. Goessel 9:49.45.

100-m. dash — 23. Funk, Kale Goe. 12.65.

1,600-m. run — 5. Schmidt, Jerah Goe. 4:55.29.

4x100-m. relay — 9. Goessel 47.12.

800-m. run — 6. Schmidt, Jerah Goe. 2:09.56.

200-m. dash — 16. Zogleman, Zachary Goe. 27.37.

Long jump — 13. Hagewood, Jacob Goe. 17-4.

Class 2A

Regionals

Friday

Sublette

GIRLS

Team scores — Garden Plain 119.25, Sterling 79.25, Ness City 54, Sedgwick 53, Meade 43.5, Sublette 38.25, Conway Springs 31, Pratt Skyline 28, Medicine Lodge 28, Stanton County 20, Hutchinson Trinity 19, Elkhart 14, Syracuse 9.75, Wichita Independent 8, Lakin 7, Wichita County 6.

3,200-m. run — 4. Atwill, Hailey Sdg. 14:01.95.

100-m. dash — 3. Thompson, Grace Sdg. 12.41.

1,600-m. run — 5. Atwill, Hailey Sdg. 6:22.22.

400-m. dash — 2. Rogers, Emma Sdg. 1:04.57.

300-m. LH — 8. Scarlett, Alexa Sdg. 53.85; 10. McGinn, Camryn Sdg. 56.14.

800-m. run — 8. Rogers, Emma Sdg. 2:55.74.

200-m. dash — 1. Thompson, Grace Sdg. 27.59.

Shot put — 1. Thompson, Grace Sdg. 40-6.

Discus — 1. Thompson, Grace Sdg. 125-1.

Long jump — 11. Scarlett, Alexa Sdg. 14-0 1/2.

BOYS

Team scores — Stanton County 76, Hutchinson Trinity 67.5, Garden Plain 66, Meade 63, Conway Springs 42.5, Wichita County 42, Sterling 40, Lakin 36, Ness City 30, Syracuse 29, Elkhart 16, Medicine Lodge 14, Pratt Skyline 14, Sedgwick 11, Wichita Independent 9, Sublette 2.

3,200-m. run — 6. Harris, Garrison Sdg. 11:50.93.

100-m. dash — 10. Hutton, Kolby Sdg. 11.45; 12. Ward, Christopher Sdg. 11.49.

1,600-m. run — 4. Harris, Garrison Sdg. 5:11.66; 10. Croxton, Colby Sdg. 5:32.89.

400-m. dash — 13. Geraldi-Resende, Henrique Sdg. 59.71.

800-m. run — 7. Croxton, Colby Sdg. 2:15.61; 9. DeGraffenreid, Pierce Sdg. 2:17.91.

200-m. dash — 20. Hutton, Kolby Sdg. 26.59.

4x400-m. relay — 10. Sedgwick 3:51.34.

Class 1A

Regionals

Friday

Burlington

GIRLS

Team scores — Berean Academy 99.5, Elyria Christian 52, Olpe 51, Udall 46, Moundridge 44, Waverly 36, Chase County 34, Madison 26, Marmaton Valley 24, Marais des Cygnes Valley 24, Little River 21, Sedan 20, Central of Burden 15, Colony-Crest 14, St. Paul 10.5, Southern Coffey County 10, Lebo 8, Peabody-Burns 6, Burrton 6, Dexter 5, Hartford 2, Centre 2.

3,200-m. run — 1. Topham, Erin BA 12:42.89; 4. Matzek, Ashtyn BA 14:13.22; 5. Spencer, Sarah PB 14:33.11.

100-m. HH — 2. Green, Emma Mdg. 16.91; 6. Eldridge, Clara BA 17.81.

100-m. dash — 1. O'Quinn, Jamya Mdg. 13.23; 5. Eldridge, Anna BA 14.15; 11. Wiebe, Miranda BA 14.31; 12. Hoopes, McKinsie Bur. 14.33; 16. Ducimetiere, Naesha Bur. 14.63.

1,600-m. run — 1. Topham, Erin BA 5:46.14; 3. Eldridge, Clara BA 6:04.61; 4. Winter, Mya PB 6:16.35; 9. Spencer, Sarah PB 6:50.71.

4x100-m. relay — 1. Moundridge 51.82; 3. Berean Academy 53.53.

400-m. dash — 8. Harms, Katherine BA 1:15.07.

300-m. LH — 4. Green, Emma Mdg. 51.22; 5. Ducimetiere, Naesha Bur. 52.26; 8. Smith, Teagan BA 53.13.

800-m. run — 1. Wiebe, Brooke BA 2:30.40; 3. Zimmerman, Sonya BA 2:32.21; 7. Baumann, Hannah Bur. 2:42.91; 9. Winter, Mya PB 2:55.81.

200-m. dash — 1. O'Quinn, Jamya Mdg. 27.00; 9. Dugger, Sophie BA 29.76; 10. Hoopes, McKinsie Bur. 29.86; 12. Wiebe, Brittany BA 30.64.

4x400-m. relay — 2. Berean Academy 4:23.94; 5. Burrton 4:48.59.

Shot put — 1. Wiebe, Mallory BA 36-5; 10. Wine, Sally BA 28-5.

Discus — 4. Neal, Grace BA 98-1; 5. Zehr, Alexis Bur. 94-9; 10. Wine, Sally BA 85-11; 13. Matlack, Addison Bur. 80-10; 21. Craig, Aubrey PB 69-0; 24. Johnson, Kaete PB 55-5.

High jump — 6. Smith, Teagan BA 4-8.

Long jump — 2. Mullins, Erin BA 16-5.

Javelin — 8. Wiebe, Miranda BA 97-11; 15. Troilo, Alex BA 79-8 1/2.

Triple jump — 5. Logue, Myiah Mdg. 32-4 1/2; 12. Troilo, Alex BA 27-10 1/2; 15. Smith, Johanna BA 25-5.

Pole vault — 4. Dugger, Sophie BA 7-6; 7. Harms, Katherine BA 7-0.

BOYS

Team scores — Berean Academy 116, Olpe 77, Southern Coffey County 47, Udall 46, Central of Burden 37, Madison 36, Chase County 35, Sedan 31, Hamilton 30, Moundridge 19, Centre 16, Lebo 15, Elyria Christian 12, Little River 10, Dexter 8, Marmaton Valley 7, Waverly 6, St. Paul 3, Wichita Classical 2, Cedar Vale 2, Flinthills 2, Oxford 1.

3,200-m. run — 1. Janzen, Andrew BA 10:45.31; 4. Nord, Eli BA 10:54.04; 5. Tucker, Gavin BA 11:03.58; 8. Armstrong, Tokiwa Bur. 11:30.37.

110-m. HH — 1. Entz, David BA 15.32; 7. Scott, Taven PB 18.85.

100-m. dash — 7. Stucky, Landon BA 12.27; 14. Page, Thomas PB 12.53.

1,600-m. run — 3. Topham, Trey BA 4:55.43; 4. Tucker, Gavin BA 4:55.50; 8. Armstrong, Tokiwa Bur. 5:11.94; 10. Leis, Lucas Bur. 5:25.94.

4x100-m. relay — 1. Berean Academy 45.96; 3. Moundridge 46.69.

400-m. dash — 1. Dugger, Zachary BA 52.46; 7. Page, Thomas PB 55.97; 10. Wedd, Tristan PB 1:05.88.

300-m. IH — 1. Entz, David BA 42.27; 10. Smith, Thomas PB 47.65; 12. Scott, Taven PB 48.45.

800-m. run — 3. Samland, Caleb Mdg. 2:07.47; 4. Wiebe, Chase BA 2:07.63; 6. Koontz, Zachary BA 2:10.47; 9. Vancuren, Caleb PB 2:17.32; 10. Canada, Jonathan Bur. 2:18.26.

200-m. dash — 4. Vivanco-Noriega, Kevin Mdg. 24.71.

4x400-m. relay — 3. Berean Academy 3:42.77; 6. Moundridge 3:49.13.

Shot put — 1. Rust, Devin BA 48-6; 10. Unruh, Chad BA 39-11 1/2.

Discus — 4. Unruh, Chad BA 141-0; 6. Rust, Devin BA 130-0; 12. Snook, Samuel BA 116-0.

High jump — 5. Timken, Blake BA 5-8; 7. Vivanco-Noriega, Kevin Mdg. 5-6.

Long jump — 9. Timken, Blake BA 18-6 1/2; 16. Partridge, Jacob PB 17-5.

Javelin — 6. Koontz, Zachary BA 151-2; 8. Kaufman, Daniel Mdg. 145-7; 9. Dugger, Zachary BA 142-11.

Pole vault — 2. Busenitz, James BA 12-2; 4. Busenitz, Micah BA J12-2.