Ark Valley-

Chisholm Trail League

Division I

Girls’ Swimming

Championships

Saturday

NHS Pool

Scorers and Newton results

x-exhibition

Team scores — Derby 378, Maize 359, Campus 317, Newton 315, Hutchinson 234, Salina Central 225, Salina South 149.

200-yd. medley relay — 1. Maize (Roath, Will-Gallegos, Taylor, Blasdel) 2:01.94, 2. Newton (A.Penner, J.Anton, L.Anton, Senn) 2:06.28, 3. Hutchinson (Young, C.Fee, Ramirez, Hobart) 2:06.30, 4. Derby (Simon, Squires, DiGregorio, Antal) 2:08.00, 5. Salina Central (Schulte, Strommen, Burmaster, Wolfsen) 2:08.39, 6. Campus (Riegel, Krieger, Welch, Easterby) 2:19.37, 7. Salina South (Armbrurst, Bathon, Medina, Sims) 2:38.38.

200-yd. freestyle — 1. Kennedy H 2:00.93, 2. Senn N 2:10.35, 3. Cooper C 2:18.05, 4. Wunch M 2:19.14, 5. Keasey D 2:19.26, 6. Exline SS 2:28.92, 7. Mies M 2:30.78, 8. C.Fee H 2:31.45, 9. White SC 2:33.04, 10. Benson H 2:36.17, 11. Arrowsmith N 2:37.38, 12. Mehringer D 2:37.80, 13. Krieger C 2:38.43, 14. Kongable H 2:38.63, 15. Vincent D 2:41.05, 16. Howard C 2:41.61. 19. Vesterkyaer N 2:44.30, 22. Chappell Deckert N 2:53.62.

200-yd. individual medley — 1. J.Anton N 2:28.52, 2. Ramirez H 2:30.47, 3. L.Anton N 2:33.21, 4. Moore SC 2:28.26, 5. Roath M 2:38.34, 6. Simon D 2:39.86, 7. Duran C 2:41.43, 8. Winn D 2:43.85, 9. Moeder D 2:48.63, 10. Monge D 2:51.92, 11. A.Penner N 2:52.26, 12. Bechtold C 2:56.29, 13. Strommen SC 2:56.37, 14. Edwards M 2:56.78, 15. Wood C 3:07.19, 16. Welch C 3:08.80. Schroeder, Hesston 2:25.67-x.

50-yd. freestyle — 1. Schutt C 25.01, 2. Blasdel M 25.35, 3. Burmater SC 26.84, 4. Williams D 26.91, 5. Will-Gallegos M 27.36, 6. E.Penner N 28.32, 7. Salgado N 28.46, 8. Hobart H 28.48, 9. Antal D 28.57, 10. Jo.Claeys M 28.72, 11. Easterby C 29.16, 12. Olson N 29.34, 13. Henwood D 29.49, 14. Taylor SS 29.91, 15. Adamson C 29.97, 16. Duran D 30.16. 21. Ballinger N 32.36.

Diving — 1. DiGregorio D 357.15, 2. McCallop C 279.10, 3. Gashler D 277.40, 4. Medina SS 277.20, 5. Soto C 241.50, 6. Sims SS 219.95.

100-yd. butterfly — 1. Taylor M 1:04.65, 2. DiGregorio D 1:05.87, 3. Senn N 1:06.06, 4. J.Anton N 1:06.93, 5. Salgado N 1:09.73, 6. Squires D 1:14.46, 7. Duran C 1:17.40, 8. E.Penner N 1:21.12, 9. Jo.Claeys M 1:21.20, 10. Ewing SC 1:21.82, 11. Welch C 1:22.96, 12. Dial C 1:28.41, 13. Ulwelling D 1:28.70, 14. Granado SC 1:28.85, 15. McComber SS 1:30.62, 16. Ross C 1:33.63.

100-yd. freestyle — 1. Blasdel M 56.00, 2. Schutt C 56.45, 3. Williams D 1:00.95, 4. Wunch M 1:01.74, 5. Hobart H 1:02.59, 6. Wolfsen SC 1:05.61, 7. Olson N 1:05.65, 8. Henwood D 1:05.74, 9. Edwards M 1:06.19, 10. Antal D 1:06.78, 11. Crawford N 1:07.20, 12. Taylor SS 1:08.15, 13. Adamson C 1:08.32, 14. Hilbert SS 1:11.18, 15. Kongable H 1:13.12, 16. Vincent D 1:13.33. Teeter, Hesston 1:06.64-x. 18. Hatch N 1:13.85, 19. Ballenger N 1:14.46.

500-yd. freestyle — 1. Taylor M 5:41.08, 2. L.Anton N 6:06.47, 3. Keasey D 6:25.42, 4. Cooper C 6:27.49, 5. Schulte SC 6:36.46, 6. Exline SS 6:41.76, 7. Mies M 6:46.80, 8. Blase M 6:48.92, 9. White SC 6:49.62, 10. Arrowsmith N 7:00.77, 11. Mehringer D 7:01.06, 12. Bernal C 7:03.76, 13. Benson H 7:08.92, 14. Nash SC 7:20.23, 15. Howard C 7:23.02, 16. Carpenter C 7:26.50. 19. Rowe N 7:32.70.

200-yd. freestyle relay — 1. Campus (Duran, Easterby, Cooper, Schutt) 1:48.86, 2. Maize (Will-Gallegos, Jo.Claeys, Wunch, Roath) 1:51.70, 3. Derby (Keasey, Simon DiGregorio, Antal) 1:52.46, 4. Hutchinson (Hobart, C.Fee, Ramirez, Young) 1:53.65, 5. Salina Central (Wolfsen, Ewing, Schulte, Moore) 1:55.34, 6. Newton (A.Penner, Crawford, E.Penner, Salgado) 1:56.22, 7. Salina South (Taylor, Sims, Hilbert, Exline) 2:05.72. 8. Newton B (Vesterkyaer, Chappell Deckert, Hatch, Olson) 2:05.93.

100-yd. backstroke — 1. Young H 1:00.08, 2. Ramirez H 1:06.18, 3. Burmaster SC 1:06.25, 4. Moore SC 1:09.96, 5. Roath M 1:11.41, 6. Simon D 1:11.92, 7. Will-Gallegos M 1:12.74, 8. Blase M 1:14.03, 9. A.Penner N 1:14.96, 10. Riegel C 1:16.88, 11. Crawford N 1:17.95, 12. Dial C 1:23.04, 13. Yager D 1:23.69, 14. Williams H 1:24.30, 15. Easterby C 1:24.93, 16. Bernal C 1:25.28. Teeter, Hesston 1:19.41-x. 19. Smith N 1:28.15, 21. Grant N 1:32.19.

100-yd. breaststroke — 1. Squires D 1:17.57, 2. C.Fee H 1:23.36, 3. Winn D 1:24.40, 4. Strommen SC 1:25.43, 5. Bechtold C 1:26.24, 6. Vesterkyaer N 1:28.04, 7. Krieger C 1:29.72, 8. Karsak D 1:29.76, 9. Ja.Claeys M 1:21.91, 10. Dworak D 1:30.43, 11. Wood C 1:30.56, 12. Bathon SS 1:34.23, 13. Caballero C 1:34.67, 14. Armbrust SS 1:35.00, 15. E.Fee H 1:35.45, 16. Calabria M 1:36.51. Schroeder, Hes. 1:13.49-x. 18. Chappell Deckert N 1:39.61, 20. Oller N 1:50.41.

400-yd. freestyle relay — 1. Maize (Taylor, Jo.Claeys, Wunch, Blasdel) 3:57.13, 2. Newton (J.Anton, Salgado, L.Anton, Senn) 4:05.61, 3. Campus (Duran, Adamson, Cooper, Schutt) 4:07.89, 4. Salina Central (Schulte, Wolfsen, Burmaster, Moore) 4:12.76, 5. Derby (Williams, Squires, Keasey, Mehringer) 4:15.63, 6. Salina South (Taylor, Sims, Hilbert, Exline) 4:49.39, 7. Hutchinson (Benson, Kongable, Bryant, Williams) 4:54.88. 9. Newton B (Olson, Rowe, Ballinger, Arrowsmith) 4:53.39-x.