Ark Valley-

Chisholm Trail League

Division I

Track and Field

Championships

Friday

Haysville

r-meet record

GIRLS

Team scores — Hutchinson 149, Newton 129, Derby 75, Maize 68, Salina South 62, Salina Central 48, Campus 24.

Shot put — 1. Bynum H 40-6, 2. Aiyanor D 35-0, 3. Alderidge SS 34-0, 4. Peterson N 33-11 3/4, 5. Jackson SC 33-3, 6. Gomez H 33-1 1/2. t9. Mwangi N 30-3, 12. Epp 29-10.

Discus — 1. Bynum H 127-4, 2. Mendenhall H 116-1, 3. Mwangi N 101-0, 4. Peterson N 98-2, 5. Dorrell N 96-4, 6. Fager D 94-11.

Javelin — 1. Huggans C 132-1 1/2, 2. Geihsler SC 130-7, 3. Young D 114-2, 3. Bynum H 114-2, 5. Fager D 109-1, 6. McSwain SC 103-11 1/2.

High jump — 1. Limon H 5-4, 2. Regier N 5-2, 3. Loewen N 5-0, 4. (tie) Maxton SS 4-10, Meyer H 4-10, 6. Besse M 4-10. 9. Ramos N 4-6.

Long jump — 1. Remsberg N 17-8 1/4, 2. McFadden H 17-0 1/4, 3. Raubenstine SS 16-5 1/2, 4. Schwarts H 16-0 1/4, 5. Ward C 15-8 3/4, 6. Owings M 15-5 1/2. 13. Garcia N 13-10 1/2, 15. Hamm 13-8 1/4.

Triple jump — 1. McFadden H 35-9, 2. Page H 35-6 1/2, 3. Raubenstine SS 34-11, 4. Loewen N 34-2 3/4, 5. Stevenson SC 33-0 1/2, 6. Ward C 32-8 1/2. 9. Raymundo N 30-10 1/2.

Pole vault — 1. Maxton SS 11-6, 2. Bailey M 11-0, 3. Diaz M 10-6, 4. (tie) Collins SC 9-6, Bell SS 9-6, 6. Adams M 9-0. 8. Lujano N 8-6, 9. Masters N 7-6.

100-m. HH — 1. Remsberg N 14.78, 2. Raymundo N 15.92, 3. Jackson C 16.49, 4. Bell H 16.76, 5. Besse M 17.28, 6. McFadden H 17.36.

4x800-m. relay — 1. Salina Central 10:19.07, 2. Hutchinson 10:22.05, 3. Newton 10:27.22, 4. Salina South 10:39.51, 5. Campus 11:18.15, 6. Derby 11:30.57.

100-m. dash — 1. Anderson N 12.15, 2. Birney H 12.39, 3. Abdul-Hameed D 12.56, 4. Villegas H 13.03, 5. Jackson D 13.30, 6. Hopson D 13.39. 7. Valle-Ponds N 13.41, 8. Weeks N 13.47.

1,600-m. run — 1. Ecord M 5:20.22, 2. Cobb SC 5:23.35, 3. Alderson SS 5:23.79, 4. Foster H 5:35.55, 5. Ramsey H 5:36.60, 6. Sheldon M 5:37.77. 13. Tilden N 6:11.77, 14. Mayes N 6:13.39.

4x100-m. relay — 1. Newton 49.49, 2. Derby 49.72, 3. Hutchinson 50.62, 4. Maize 52.06, 5. Campus 53.54, 6. Salina South 54.05.

400-m. dash — 1. Birney H 59.33, 2. Abdul-Hameed D 1:01.17, 3. Griffin SC 1:02.77, 4. Owings M 1:04.34, 5. Hamm N 1:05.09, 6. Krous SS 1:05.82.

300-m. LH — 1. Remsberg N 44.20, 2. Igo D 46.98, 3. Raymudo N 48.96, 4. Bell H 49.02, 5. McFadden H 49.59, 6. Jackson C 52.73.

800-m. run — 1. Ecord M 2:25.00, 2. Cobb SC 2:34.12, 3. Antonowich N 2:36.86, 4. Struble D 2:37.20, 5. Bartlett M 2:37.58, 6. Schreiber SS 2:40.63. 7. Bartel N 2:41.12, 13. Slechta N 2:50.64.

200-m. dash — 1. Anderson N 25.66, 2. Abdul-Hameed D 26.73, 3. Jackson D 26.88, 4. Birney H 27.05, 5. Villigas H 27.35, 6. Varpness N 27.62. 9. Nicholson N 28.49.

3,200-m. run — 1. Alderson SS 11:50.53, 2. Sheldon M 12:03.68, 3. Kalb D 12:10.74, 4. Ramsey H 12:12.28, 5. Foster G 12:18.9, 6. Lefort SS 12:23.64. 10. Stucky N 13:04.06, 14. Fernandez N 13;43.35.

4x400-m. relay — 1. Maize 4:11.20, 2. Hutchinson 4:25.29, 3. Newton 4:27.96, 4. Salina South 4:31.67.

BOYS

Team scores — Newton 134, Maize 128, Campus 75, Salina South 68, Salina Central 50, Hutchinson 45, Derby 44.

Shot put — 1. Peterson N 58-5-r, 2. Hicks C 52-3 3/4, 3. Morrow SC 50-0 3/4, 4. Entz N 48-0, 5. Spone C 47-9 1/4, 6. Owings M 46-10 3/4. 10. Mick N 44-11.

Discus — 1. Hicks C 168-0, 2. Miller SS 145-3, 3. Morrow SX 143-4 1/2, 4. Peterson N 140-10, 5. C.Cox M 140-5 1/2, 6. Entz N 132-9 1/2. 12. Mick N 102-11.

Javelin — 1. Mitchell SS 178-1, 2. Forest N 146-6, 3. Harding M 145-3, 4. Bowles SS 137-3, 5. Emerson M 132-5, 6. Igo D 131-4. 10. McBeth N 124-2, 16. Dorrell N 112-5.

High jump — 1. Grill M 6-6-r, 2. Garcia N 6-6, 3. (tie) Nichols M 5-10, Hanna M 5-10, 5. Calvert SS 5-10, 6. Varela SS 5-8.

Long jump — 1. Harvey C 21-9 1/4, 2. Wolke M 21-3, 3. Coleman N 20-11 3/4, 4. B.Cox SS 20-8 1/2, 5. Wise C 19-10 1/2, 6. Wallace SS 19-4 3/4.

Triple jump — 1. Payne M 39-6, 2. Smith H 39-0, 3. Wilmore-Lemus N 38-5 1/2, 4. Robertson M 37-8 1/2, 5. Davis C 37-6 1/2, 6. Ekerberg N 37-4 1/2. 10. Thompson N 36-9.

Pole vault — 1. Olmstead SC 14-0, 2. Jones N 13-6, 3. Lopez SC 11-6, 4. Klassen SS 11-6, 5. Hubbard C 11-0, 6. Remsberg N 11-0.

110-m. HH — 1. Ochoa N 14.55, 2. Crough H 14.57, 3. McLaughlin M 15.20, 4. Kennedy D 16.06, 5. Kohman SS 16.10, 6. Hannah M 16.72.

4x800-m. relay — 1. Campus 8:21.26, 2. Newton 8:27.30, 3. Salina South 8:46.95, 4. Salina Central 9:01.01, 5. Derby 9:03.63, 6. Maize 9:18.97.

100-m. dash — 1. Aiyanor D 11.04, 2. Easter M 11.07, 3. Seamster H 11.19, 4. Simms D 11.22, 5. Christon M 11.31, 6. C.Cox M 11.34.

1,600-m. run — 1. Ecord M 4:29.14, 2. Munsell S 4:34.96, 3. Gaddie M 4:41.53, 4. Cole H 4:42.68, 5. Massanari N 4:43.32, 6. Jantz N 4:44.25. 16. Anderson N 5:13.08.

4x100-m. relay — 1. Maize 43.54, 2. Newton 43.86, 3. Derby 44.12, 4. Campus 44.56, 5. Salina South 45.23.

400-m. dash — 1. Blaufuss N 50.43, 2. Counts SC 52.40, 3. Thompson N 52.95, 4. Castillo N 53.61, 5. Trempy D 53.67, 6. Mason H 54.68.

300-m. IH — 1. Crough H 38.92, 2. Ochoa N 40.41, 3. Kennedy D 40.83, 4. Hanna M 41.63, 5. McLaughlin M 41.67, 6. Ekerberg N 42.47.

800-m. run — 1. Ecord M 2:00.57, 2. Gaddie M 2:04.93, 3. Duenez C 2:05.76, 4. Dice C 2:06.59, 5. Rectenwald SS 2:07.15, 6. Negrete N 2:08.87. 8. Hodge N 2:09.62, 9. Massanari N 2:09.94.

200-m. dash — 1. Counts SC 22.45, 2. Simms D 22.99, 3. Garcia N 23.20, 4. B.Cox SS 23.23, 5. Harvey C 23.29, 6. Trempy D 23.32. 8. Payan N 23.70, 10. Wilmore-Lemus N 24.21.

3,200-m. run — 1. Munsell SS 9:59.21, 2. Cole H 10:07.70, 3. Dohlman M 10:14.17, 4. Oquendo C 10:25.01, 5. Jantz N 10:29.28, 6. Servart C 10:30.50. 10. Schmidt N 10:48.05, 14. Barnett N 11:08.28.

4x400-m. relay — 1. Newton 3:34.85, 2. Campus 3:48.13.