Hesston JV Inv.

Monday

Area results

GIRLS

Team scores — Newton 200, Lyons 60, Smoky Valley 59, Hesston 53, Rose Hill 41.5, Wichita Collegiate 34, Berean Acadamy 28.5, Haven 28, Larned 26, Minneapolis 16, Southeast of Saline 7.

High jump — 1. Ramos, Azeneth New. 4-8; 3. Smith, Johanna BA J4-6; 5. Harms, Elise BA 3-10; 7. Licea, Marielena New. 3-6.

Pole vault — 2. Lujano, Alyssa New. 7-6; 3. Masters, Jody New. 7-0.

Long jump — 1. Hamm, Madelynn New. 13-9; 3. Hamilton, Katie Hes. 13-5 3/4; 4. Suter, Ember New. 13-3 1/2; 6. Lakey, Amy New. 13-0 1/2; 11. Koehn, MacKenzie Hes. 10-4 3/4.

Triple jump — 2. Suter, Ember New. 28-1 1/2; 4. Smith, Johanna BA 26-8.

Discus — 1. Green, Abby New. 86-9; 2. Rossiter, Aryanna New. 86-1; 5. Lancaster, Audrey BA 81-1; 6. Pomeroy, Ann New. 78-9; 7. Entz, Schyler New. 76-7; 8. Cervantes, Diana Hes. 69-0; 13. Yoder, Cora Hes. 63-6; 15. Unruh, Mackenzie BA 56-2.

Javelin — 2. Koehn, MacKenzie Hes. 87-1; 4. Mathews, Gabrielle New. 77-0; 7. Lancaster, Audrey BA 72-5; 8. Smith, Jada New. J72-5; 11. Unruh, Mackenzie BA 66-10; 12. Blaylock, Kati New. 61-8; 13. Wilder, Zionna Hes. 45-9.

Shot put — 2. Henderson, Rianna New. 29-6 1/2; 3. Green, Abby New. J29-6 1/2; 4. Entz, Schyler New. 29-5; 7. Cervantes, Diana Hes. 26-6 1/4; 8. Koehn, Katelin New. 25-3; 9. Ronan, Sydney Hes. 25-2; 15. Yoder, Cora Hes. 18-0.

3,200-m. run — 1. Ericson, Caitlynn New. 14:56.70; 6. Barthelme, Danielle Hes. 17:56.38.

4x800-m. relay — 1. Newton A 13:16.02 (Tilden, Ivory; Mayes, Gabriella; Georgiou, Sarah; Ericson, Caitlynn).

100-m. hurdles — 2. Hamilton, Katie Hes. 18.99; 6. Schwind, Kylie New. 22.13.

100-m. dash — 1. Weeks, Tianna New. 13.25; 3. Edwards, Maylee New. 14.15; 4. Ronan, Sydney Hes. 14.16; 5. Lakey, Amy New. 14.22; 17. Wilder, Zionna Hes. 16.52.

1,600-m. run — 1. Mayes, Gabriella New. 6:28.83; 12. Barthelme, Danielle Hes. 8:29.34.

4x100-m. relay — 1. Newton A 54.03 10 (Perry, Jody; Lakey, Amy; Pomeroy, David; Hamm, Madelynn).

400-m. dash — 1. Hamm, Madelynn New. 1:07.30.

300-m. hurdles — 2. Hamilton, Katie Hes. 56.82; 4. Schwind, Kylie New. 1:02.95.

800-m. run — 1. Tilden, Ivory New. 2:50.69; 2. Smith, Johanna BA 2:54.27; 9. Bruey, Hayden New. 3:44.54.

200-m. dash — 1. Weeks, Tianna New. 28.24; 2. Ronan, Sydney Hes. 29.70; 4. Harms, Elise BA 31.18; 5. Edwards, Maylee New. 31.38; 16. Wilder, Zionna Hes. 36.63.

4x400-m. relay — 1. Newton A 4:38.50 (Hamm, Madelynn; Weeks, Tianna; Edwards, Maylee; Masters, Jody); 2. Hesston A 5:19.84 (Koehn, MacKenzie; Barthelme, Danielle; Hamilton, Katie; Ronan, Sydney).

BOYS

Team scores — Newton 171, Rose Hill 94, Lyons 85, Halstead 51, Hesston 48, Berean Acadamy 38, Smoky Valley 30, Minneapolis 18, Wichita Collegiate 12, Southeast of Saline 8, Larned 4, Haven 4.

High jump — 5. Stenzel, Zachary New. J5-2; 6. Bartel, Will Hes. 4-8.

Pole vault — 1. Stenzel, Kyle New. 9-6; 2. Bartel, Will Hes. 9-0; 4. Jantzen, John New. 6-6.

Long jump — 1. Perry, Jody New. 19-4 1/2; 5. Cook, Austin Hal. 17-0; 7. Koslowsky, Jacob BA 16-5; 8. Stenzel, Zachary New. 16-3; 11. Evenson, Jake Hal. 16-0; 14. Grimwood, Christopher BA 14-9; 16. Simkins, Tobin BA 14-0.

Triple jump — 2. Koslowsky, Jacob BA 34-8; 3. Cook, Austin Hal. 34-0 1/2; 6. Evenson, Jake Hal. 32-8 1/2.

Discus — 1. Kendall, Aiden New. 124-10; 2. Snook, Sam BA 118-3; 4. Black, Korbin Hal. 106-10; 5. Thiessen, Austin BA 99-5; 7. Richardson, Cason Hes. 93-6; 8. Dorrell, Tanner New. 91-0; 9. Diller, Kyle Hes. 89-9; 10. Sympson, Ethan New. 87-5; 11. Mick, Chris New. 86-0; 12. Orpin, Matt BA 82-11; 13. Brown, Gabe Hal. 79-2; 14. Poulter, Joey Hal. 79-0; 15. Schmill, Matthew Hal. 78-6; 27. Haury, Duncan Hal. 57-3; 29. Darbe, Nathan Hal. 51-11.

Javelin — 2. Thiessen, Austin BA 122-3; 4. Richardson, Cason Hes. 117-4; 6. Dorrell, Tanner New. 111-5; 7. Poulter, Joey Hal. 102-3; 9. Black, Korbin Hal. 96-4; 10. Diller, Kyle Hes. 94-5; 11. Henning, Lukas New. 93-6; 13. Snook, Sam BA 92-1; 14. Reyes, Ben New. 90-9; 16. Schmill, Matthew Hal. 80-9; 19. Darbe, Nathan Hal. 72-8; 22. Bustillos, Jesus New. 60-5.

Shot put — 2. Hosford, Wyatt New. 41-9; 3. Kendall, Aiden New. 40-11 3/4; 5. Black, Korbin Hal. 36-4 1/4; 6. Richardson, Cason Hes. 34-0; 8. Dorrell, Tanner New. 33-10 1/4; 10. Diringer, Kody New. 33-5 1/2; 11. Schmill, Matthew Hal. 33-4 1/2; 12. Diller, Kyle Hes. 32-1 1/2; 14. Poulter, Joey Hal. 30-1 1/4; 17. Brown, Gabe Hal. 28-11 3/4; 18. Darbe, Nathan Hal. 28-10; 20. Orpin, Matt BA 26-06 1/4; 24. Haury, Duncan Hal. 22-11 3/4.

3,200-m. run — 1. Barnett, Alexander New. 11:45.05; 2. Kueker, Joey Hes. 11:47.52; 4. Anderson, Caden New. 12:05.39; 7. Porch, Thomas Hal. 13:12.77.

4x800-m. relay — 1. Newton A 9:25.62 (Hodge, Simon; Edwards, Elijah; Catache, Jason; Gaeddert, Gabe); 2. Halstead A 10:15.15 (Floro, Anthony; Porch, Thomas; Siebert, Braxton; Horn, Sebastian).

110-m. hurdles — 3. Koslowsky, Jacob BA 22.03.

100-m. dash — 1. Perry, Jody New. 11.68; 2. Henning, Lukas New. 11.96; 4. Simmons, Tjaden New. 12.00; 7. Pomeroy, David New. 12.30; 9. Parga, Mikey New. 12.52; 26. Schroeder, Jacob Hal. 14.62.

1,600-m. run — 1. Funk, Carter Hes. 5:10.65; 2. Anderson, Caden New. 5:28.07; 3. Barnett, Alexander New. 5:29.95; 5. Floro, Anthony Hal. 5:39.91; 6. Kueker, Joey Hes. 5:40.27.

4x100-m. relay — 1. Newton A 47.68; 2. Halstead A 50.75 (Schmill, Matthew; Poulter, Joey; Haury, Duncan; Black, Korbin).

400-m. dash — 5. Pomeroy, David New. 1:01.08; 7. Jantzen, John New. 1:03.14.

300-m. hurdles — 5. Koslowsky, Jacob BA 52.76; 6. Siebert, Braxton Hal. 53.14.

800-m. run — 1. Hodge, Simon New. 2:14.93; 2. Edwards, Elijah New. 2:15.13; 3. Catache, Jason New. 2:15.62; 4. Horn, Sebastian Hal. 2:18.37; 5. Bartel, Will Hes. 2:24.91; 6. Gaeddert, Gabe New. 2:32.00; 7. Simkins, Tobin BA 2:33.56; 8. Porch, Thomas Hal. 2:35.96.

200-m. dash — 3. Henning, Lukas New. 25.74; 7. Parga, Mikey New. 26.61; 13. Orpin, Matt BA 28.39; 22. Schroeder, Jacob Hal. 31.88.

4x400-m. relay — 1. Newton B 3:48.83 (Hodge, Simon; Edwards, Elijah; Gaeddert, Gabe; Catache, Jason); 2. Newton A 3:59.56 (Pomeroy, David; Parga, Mikey; Stenzel, Kyle; Stenzel, Zachary); 3. Hesston A 4:06.21 (Funk, Carter; Kueker, Joey; Bartel, Will; Richardson, Cason); 4. Halstead A 4:07.14 (Horn, Sebastian; Floro, Anthony; Esparza, Ernesto; Cook, Austin).

MIXED

4x100-m. throwers relay — 2. Halstead A 58.37.