Hesston Inv.

Thursday

Scorers

r-meet record

GIRLS

Team scores — Smoky Valley 135, Cheney 119, Hesston 100, Haven 89, Hillsboro 60, Halstead 41, Douglass 25.

High jump — 1. Amsink, Maddy Che. 5-4; 2. Hillman, Mariah Che. 4-10; 3. Luehrs, Lacy Che. 4-6.

Pole vault — 1. Peters, Belle SV 12-0; 2. Peterson, Lydia SV 8-0; 3. Thompson, Olivia Hes. J8-0; 4. Wasson, Brianna Dgl. 6-6.

Long jump — 1. Peters, Belle SV 16-7; 2. Roper, Reese Hav. 16-4 1/2; 3. Kleiner, Kinsey Hil. 16-1; 4. Koehn, Emily Hes. 15-2; 5. Friesen, Emily Hes. 14-10; 6. Boldra, Aubrey SV 14-9; 7. Saunders, Sammie Hil. 14-0.

Triple jump — 1. Amsink, Maddy Che. 33-8; 2. Koehn, Emily Hes. 33-0; 3. Dunham, Karsen Dgl. 31-7; 4. Saunders, Sammie Hil. 30-8 1/2; 5. Franz, Eva Hil. 30-1; 6. Boldra, Aubrey SV 29-8 3/4; 7. Bryant, Ashlyn SV 27-10 3/4.

Discus — 1. Saunders, Jessica Hil. 121-6; 2. Richardson, Celbi Hes. 113-0; 3. Day, Shaeley Hal. 100-2; 4. Lorenz, Brianna Che. 95-9; 5. Lang, Harley Hal. 91-11; 6. Grusing, Chloe Che. 91-4; 7. Funk, Emersyn Hil. 90-4.

Javelin — 1. Berens, Addie Hil. 123-2; 2. Paramore, Faith Hav. 113-9; 3. Lorenz, Brianna Che. 102-10; 4. Saunders, Jessica Hil. 97-11; 5. Heitschmidt, Addie SV 85-11; 6. Bryant, Ashlyn SV 80-0; 7. Koehn, MacKenzie Hes. 79-7.

Shot put — 1. Richardson, Celbi Hes. 37-8; 2. Saunders, Jessica Hil. 35-9; 3. Paramore, Faith Hav. 34-10; 4. Rust, Etana Che. 33-1; 5. Day, Shaeley Hal. 32-3; 6. Grusing, Chloe Che. 31-2; 7. Lorenz, Brianna Che. 30-9.

3,200-m. run — 1. Reno, Mollie Che. 12:46.86; 2. Lott, Gracie SV 12:56.66; 3. Coombes, Kendall Dgl. 13:01.72; 4. Hoeme, Blaire Che. 13:04.54; 5. Ferralez, Harley Hes. 13:15.05; 6. Lacoy, Ryleigh Hav. 14:11.77; 7. Johnson, Lydia Hal. 14:16.32.

17 4x800-m. relay — 1. Smoky Valley 10:33.60 (Johnson, McKinley; Ebert, Rylee; Rose, Abby; Lambert, Gracie); 2. Cheney 10:48.11 (Reno, Mollie; Hoeme, Blaire; Wewe, Brooklyn; Albers, Olivia); 3. Hesston 11:19.85 (Vogt, Marisa; Ferralez, Harley; Thompson, Olivia; Lais, Olivia); 4. Douglass 12:09.97 (Reynolds, Hannah; Mitchell, Maranda; Wasson, Brianna; Coombes, Kendall).

100-m. HH — 1. Needham, Layne Che. 15.00; 2. Peters, Belle SV 15.90; 3. Hair, Madi Che. 17.13; 4. Weaver, Emily Hav. 17.52; 5. Phillips, Savannah SV 17.77; 6. Hoskinson, Taylor Hav. 19.12; 7. Ediger, Mallory Hil. 19.22.

100-m. dash — 1. Yoder, Caryn Hes. 12.78; 2. Weaver, Emily Hav. 13.00; 3. Roper, Reese Hav. 13.14; 4. Luehrs, Lacy Che. 13.20; 5. Haxton, Kerington SV 13.43; 6. Friesen, Emily Hes. 13.56; 7. Kleiner, Kinsey Hil. 13.80.

1,600-m. run — 1. Schroeder, Parker Hal. 5:47.02; 2. Hoskinson, Taylor Hav. 5:51.24; 3. Lott, Gracie SV 6:10.16; 4. Albers, Olivia Che. 6:14.45; 5. Mitchell, Maranda Dgl. 6:24.79; 6. Lacoy, Ryleigh Hav. 6:30.70; 7. Schale, Tiffany Hil. 6:43.42.-r4x100-m. relay — 1. Hesston 51.50 (Vogt, Marisa; Yoder, Caryn; Kaiser, Elise; Friesen, Emily); 2. Smoky Valley 53.50 (Haxton, Kerington; Heitschmidt, Addie; Lambert, Gracie; Peters, Belle); 3. Hillsboro 56.13 (Ediger, Mallory; Berens, Addie; Saunders, Sammie; Kleiner, Kinsey).

400-m. dash — 1. Needham, Layne Che. 1:00.73; 2. Rose, Abby SV 1:01.95; 3. Kaiser, Elise Hes. 1:02.92; 4. Gerber, Karenna Hal. 1:05.38; 5. Johnson, McKinley SV 1:06.07; 6. Franz, Eva Hil. 1:06.35.

300-m. LH — 1. Weaver, Emily Hav. 48.18; 2. Haxton, Kerington SV 48.26; 3. Phillips, Savannah SV 51.86; 4. Needham, Layne Che. 51.95; 5. Wewe, Brooklyn Che. 52.65; 6. Berens, Addie Hil. 55.67; 7. Saunders, Sammie Hil. 57.82 1

800-m. run — 1. Paramore, Faith Hav. 2:23.27; 2. Lambert, Gracie SV 2:27.19; 3. Schroeder, Parker Hal. 2:35.44; 4. Siebert, Jayden Hal. 2:38.38; 5. Peterson, Kajsa SV 2:40.24; 6. Mitchell, Maranda Dgl. 2:51.87; 7. Smith, Brittney Hav. 3:02.38.

200-m. dash — 1. Yoder, Caryn Hes. 26.65; 2. Roper, Reese Hav. 27.26; 3. Phillips, Savannah SV 28.71; 4. Ronan, Sydney Hes. 29.38; 5. Ayres, Braylin Che. 29.39; 6. Heitschmidt, Addie SV 29.40.

4x400-m. relay — 1. Hesston 4:11.23 (Vogt, Marisa; Koehn, Emily; Yoder, Caryn; Kaiser, Elise); 2. Smoky Valley 4:16.52 (Lambert, Gracie; Rose, Abby; Peterson, Kajsa; Haxton, Kerington); 3. Haven 4:20.77 (Weaver, Emily; Hoskinson, Taylor; Paramore, Faith; Roper, Reese); 4. Halstead 4:43.02 (Gerber, Karenna; Siebert, Jayden; Johnson, Lydia; Schroeder, Parker).

BOYS

Team scores — Smoky Valley 141, Hillsboro 123, Halstead 92, Cheney 84, Hesston 48, Douglass 38, Haven 26.

High jump — 1. Linnens, Carson Hil. 5-9; 2. Bartel, Will Hes. 4-8.

Pole vault — 1. Caster, Kolby Dgl. 14-0; 2. Peters, Andrew SV 13-6; 3. Hein, Nate Hil. 12-6; 4. Hilyard, Dalton Dgl. 11-0; 5. Major, Charlie Hil. 10-6; 6. Newman, John Hal. 10-0; 7. Peterson, Stephen SV J10-0.

Long jump — 1. Driggers, Josiah Hil. 21-2; 2. Windholz, Carson SV 20-8; 3. Riedl, J Che. 19-10; 4. Harris, Jamari Hil. 19-0 1/2; 5. Esparza, Ernesto Hal. 16-5; 6. Boyd, Conner Hal. J16-5 2

Triple jump — 1. Linnens, Carson Hil. 41-4; 2. Driggers, Josiah Hil. 40-3 1/2; 3. Peintner, Marcus Che. J40-3 1/2; 4. Windholz, Carson SV 38-11 1/2; 5. Schrag, Lane SV 38-7; 6. Esparza, Ernesto Hal. 32-3.

Discus — 1. Shaw, Wes Hil. 176-5; 2. Loucks, Josh Hal. 136-4; 3. Grider, Doug Hal. 134-3; 4. Janzen, Jared Hil. 132-11; 5. Lampe, Coy Che. 130-1; 6. Wampler, Ethan SV 126-7; 7. Flaming, Lane Hil. 126-0.

Javelin — 1. Patterson, Trey Che. 189-1; 2. Kaufman, Cole Hil. 136-3; 3. Rempel, Austin Hil. 131-8; 4. Propst, Aric Hal. 130-10; 5. Grosland, Nate SV 127-9; 6. Grider, Doug Hal. 122-0; 7. Sjogren, Kort SV 121-0.

Shot put — 1. Shaw, Wes Hil. 64-1-r; 2. Wampler, Ethan SV 48-7; 3. Patterson, Trey Che. 48-1; 4. Propst, Aric Hal. 47-0; 5. Janzen, Jared Hil. 45-8; 6. Grider, Doug Hal. J45-8; 7. Albin, Chet Hes. 42-11.

3,200-m. run — 1. Heline, Ryan SV 10:41.12; 2. Peterson, Joshua SV 10:50.71; 3. Reed, Tristan Hil. 10:53.82; 4. Clear, Christopher Che. 11:09.99; 5. Boldt, Dillon Hil. 11:54.37; 6. Tireman, Dakota Dgl. 12:39.27; 7. Tilton, Frankie Dgl. 13:53.78.

4x800-m. relay — 1. Smoky Valley 8:56.69 (Peterson, Joshua; Peterson, Stephen; Maldonado, Julian; Heline, Ryan); 2. Hesston 9:01.13 (Yang, Johnny; Funk, Carter; Slater, Garrett; Vogt, Jordyn); 3. Hillsboro 9:03.05 (Reed, Tristan; Moss, Tucker; Boldt, Dillon; Diener, Caleb).

110-m. HH — 1. Petz, Riley Che. 16.19; 2. Arnold, Nicholas Hes. 17.75.

100-m. dash — 1. Lambert, Timmy SV 10.75; 2. Janzen, Cole Hav. 11.61; 3. Espinoza, Ein Dgl. 11.67; 4. Roth, Parker Hes. 11.72; 5. Peters, Andrew SV 11.80; 6. Boyd, Conner Hal. 12.08; 7. Seck, Shawn Hav. 12.10.

1,600-m. run — 1. Heline, Ryan SV 4:51.85; 2. Radke, Isaac Hal. 4:55.26; 3. Diener, Caleb Hil. 4:55.77; 4. Albers, Ethan Che. 4:57.24; 5. Schneider, Mason Che. 4:58.58; 6. Huffman, Garret SV 5:04.31; 7. Miller, Quinton Hav. 5:05.97.

4x100-m. relay — 1. Smoky Valley 43.71 (Peters, Andrew; Schrag, Lane; Windholz, Carson; Lambert, Timmy); 2. Cheney 44.85 (Petz, Riley; Judd, Elijah; Riedl, J; Hubener, Jason); 3. Hesston 46.16 (Vogt, Jordyn; Arnold, Nicholas; Slater, Garrett; Roth, Parker); 4. Douglass 47.28 (Dressler, Zach; Caster, Kolby; Reynolds, Matt; Hilyard, Dalton); 5. Hillsboro 47.29 (Cox, Demarius; Driggers, Josiah; Harris, Jamari; Hein, Nate).

400-m. dash — 1. Gerber, Braden Hal. 52.32; 2. Schrag, Lane SV 53.51; 3. Fox, Dakota Hav. 53.75; 4. Peterson, Stephen SV 57.28; 5. Cox, Demarius Hil. 57.59; 6. Linnens, Carson Hil. 57.96; 7. Richardson, Cason Hes. 57.97.

300-m. IH — 1. Lambert, Timmy SV 38.58-r; 2. Petz, Riley Che. 39.64; 3. Judd, Elijah Che. 46.21.

800-m. run — 1. O'Brien, Andrew Hal. 1:57.18; 2. Talbott, Josh Hal. 2:08.01; 3. Vogt, Jordyn Hes. 2:08.78; 4. Reynolds, Matt Dgl. 2:10.55; 5. Radke, Isaac Hal. 2:10.79; 6. Schneider, Mason Che. 2:15.41; 7. Diener, Caleb Hil. 2:17.12.

200-m. dash — 1. Lambert, Timmy SV 22.66; 2. Judd, Elijah Che. 23.59; 3. Boyd, Conner Hal. 23.80; 4. Fox, Dakota Hav. 23.92; 5. Janzen, Cole Hav. 24.55; 6. Roth, Parker Hes. 24.56; 7. Dressler, Zach Dgl. 24.67.

4x400-m. relay — 1. Halstead 3:38.30 (O'Brien, Andrew; Gerber, Braden; Radke, Isaac; Talbott, Josh); 2. Smoky Valley 3:41.06 (Peters, Andrew; Windholz, Carson; Peterson, Stephen; Schrag, Lane); 3. Douglass 3:41.41 (Caster, Kolby; Hilyard, Dalton; Dressler, Zach; Reynolds, Matt); 4. Hesston 3:50.23 (Slater, Garrett; Richardson, Cason; Arnold, Nicholas; Vogt, Jordyn); 5. Haven 3:53.78 (Fox, Dakota; Janzen, Cole; Seck, Shawn; Miller, Quinton).