James Thomas Inv.

Friday

Joel Wiens Stadium,

Hillsboro

Area scorers

J-tie-breaker applied.

GIRLS

Team scores — Smoky Valley 96, Hesston 86, Haven 73, Berean Academy 67, Sedgwick 40, Hillsboro 36, Council Grove 33, Larned 32, Canton-Galva 31, Inman 19, Elyria Christian 19, Remington 14, Moundridge 8, Lyons 2, Nickerson 2.

Shot put — 1. Grace Thompson Sed. 39-0; 2. Mallory Wiebe BA 37-1; 3. Celbi Richardson Hes. 36-5.

Discus — 1. Grace Thompson Sed. 132-0; 3. Celbi Richardson Hes. 118-9; 6. Bella Artman Rem. 91-9.

High jump — 5. Teagan Smith BA J4-10.

Long jump — 5. Emily Friesen Hes. 15-8 1/4; 6. Erin Mullins BA 15-5 1/4.

Triple jump — 1. Emily Koehn Hes. 34-3; 6. Lydia Bumgarner Rem. 31-2.

Javelin — 2. Shelby Clark Hes. 125-3.

Pole vault — 2. Olivia Thompson Hes. 8-0; 4. Sophie Dugger BA 7-6; 5. Katherine Harms BA J7-6.

3,200-m. run — 1. Erin Topham BA 12:09.65; 2. Lucy Brown Rem. 12:44.84; 4. Harley Ferralez Hes. 13:18.77.

4x800-m. relay — 1. Berean Academy 10:26.90 (Erin Topham; Mallory Wiebe; Sonya Zimmerman; Brooke Wiebe); 3. Hesston 10:59.21 (Marisa Vogt; Harley Ferralez; Olivia Thompson; Olivia Lais); 4. Sedgwick 11:12.39 (Emma Rogers; Hayden Anderson; Hailey Atwill; Camryn McGinn); 5. Remington 11:15.80 (Ellie Van Zelfden; Lydia Bumgarner; Lucy Brown; Audrey Van Zelfden).

100-m. HH — 5. Clara Eldridge BA 17.57.

100-m. dash — 2. Jamya O'Quinn Mdg. 12.17; 3. Grace Thompson Sed. 12.57; 4. Caryn Yoder Hes. 12.63.

1,600-m. run — 1. Erin Topham BA 5:37.82; 5. Clara Eldridge BA 6:06.98.

4x100-m. relay — 2. Hesston 50.91 (Marisa Vogt; Caryn Yoder; Elise Kaiser; Emily Friesen); 5. Berean Academy 54.24 (Brooke Wiebe; Miranda Wiebe; Mallory Wiebe; Brittany Wiebe).

400-m. dash — 2. Elise Kaiser Hes. 1:01.58; 5. Emma Rogers Sed. 1:03.34.

300-m. LH — 5. Teagan Smith BA 52.98; 6. Lydia Bumgarner Rem. 55.10.

800-m. run — 2. Brooke Wiebe BA 2:26.55; 5. Sonya Zimmerman BA 2:34.78; 6. Ellie Van Zelfden Rem. 2:42.68.

200-m. dash — 2. Grace Thompson Sed. 27.06; 3. Caryn Yoder Hes. 27.63.

4x400-m. relay — 1. Hesston 4:11.67 (Marisa Vogt; Emily Koehn; Caryn Yoder; Elise Kaiser); 5. Berean Academy 4:26.07 (Teagan Smith; Mallory Wiebe; Miranda Wiebe; Brooke Wiebe).

BOYS

Team scores — Smoky Valley 129, Berean Academy 103, Hillsboro 65, Larned 50, Council Grove 46, Nickerson 43, Hesston 28, Inman 23, Haven 21, Lyons 11, Canton-Galva 11, Elyria Christian 10, Sedgwick 8, Remington 8, Peabody-Burns 2.

Shot put — 5. Devin Rust BA 42-6.

Discus — 3. Chad Unruh BA 133-11; 5. Sam Snook BA 114-6; 6. Garett Hinz Rem. 110-8.

Javelin — 2. Zach Dugger BA 149-10; 3. Zac Koontz BA 147-6.

Pole vault — 3. James Busenitz BA 11-0 5; 6. Micah Busenitz BA J11-0.

3,200-m. run — 3. Drew Janzen BA 10:40.29; 4. Asher Brown Rem. 10:52.71; 5. Eli Nord BA 11:05.68; 6. Gavin Tucker BA 11:05.87.

4x800-m. relay — 1. Berean Academy 8:49.51 (Trey Topham; Drew Janzen; Chase Wiebe; Zac Koontz); 3. Sedgwick 8:55.29 (Colby Croxton; Garrison Harris; Pierce Degraffenreid; Ryan Stucky); 4. Hesston 9:03.81 (Johnny Yang; Carter Funk; Garrett Slater; Jordyn Vogt).

110-m. HH — 1. David Entz BA 15.17; 3. Nicholas Arnold Hes. 16.68; 5. Taven Scott PB 18.91.

100-m. dash — 4. Parker Roth Hes. 11.34.

1,600-m. run — 3. Trey Topham BA 4:56.26; 6. Asher Brown Rem. 5:00.58.

4x100-m. relay — 4. Hesston 46.07 (Jordyn Vogt; Nicholas Arnold; Garrett Slater; Parker Roth); 5. Berean Academy 46.72 (Micah Busenitz; Landon Stucky; Devin Rust; David Entz); 6. Sedgwick 46.77 (Ryan Stucky; Chris Ward; Kolby Hutton; Eric Koehnke).

400-m. dash — 2. Zach Dugger BA 52.64; 6. Toby Lewis Rem. 55.47.

300-m. IH — 2. David Entz BA 41.17.

800-m. run — 1. Jordyn Vogt Hes. 2:09.36; 2. Zac Koontz BA 2:09.70; 4. Chase Wiebe BA 2:11.21; 6. Pierce Degraffenreid Sed. 2:13.43.

4x400-m. relay — 2. Berean Academy 3:38.11 (Zach Dugger; Trey Topham; Zac Koontz; James Busenitz); 6. Remington 3:44.20 (Paul Fasnacht; Owen Thiel; Toby Lewis; Trayce Thiessen).

Andale JV Inv.

Hesston results

GIRLS

Long jump — 1. Friesen, Emily 14-10 1/4; 13. Hamilton, Katie 11-6 3/4; 14. Koehn, MacKenzie 11-5 1/2.

Discus — 5. Cervantes, Diana 77-6; 19. Yoder, Cora 58-3.

Javelin — 1. Koehn, MacKenzie 91-6; 26. Wilder, Zionna 44-8.

Shot put — 2. Cervantes, Diana 27-4; 11. Ronan, Sydney 24-1; 21. Koehn, MacKenzie 21-11; 24. Yoder, Cora 19-6.

100-m. HH — 3. Hamilton, Katie 19.41.

100-m. dash — 1. Friesen, Emily 14.06; 4. Ronan, Sydney 14.56; 27. Wilder, Zionna 17.07.

1,600-m. run — 15. Barthelme, Danielle 7:33.07.

300-m. LH — 3. Hamilton, Katie 58.57.

200-m. dash — 2. Friesen, Emily 28.79; 4. Ronan, Sydney 29.69; 15. Hamilton, Katie 32.27; 30. Wilder, Zionna 35.76.

3,200-m. run — 3. Barthelme, Danielle 16:51.10.

Hammer throw — 1. Cervantes, Diana 69-4; 2. Ronan, Sydney 62-4.

BOYS

High jump — 10. Kueker, Joey 4-11.

Discus — 12. Crittenden, Kade 99-11; 16. Diller, Kyle 95-6.

Javelin — 22. Crittenden, Kade 92-6; 24. Diller, Kyle 91-6.

Shot put — 25. Diller, Kyle 31-11.

11,600-m. run — 2. Funk, Carter 5:18.22; 6. Kueker, Joey 5:28.75.

800-m. run — 2. Funk, Carter 2:19.30.

3,200-m. run — 8. Kueker, Joey 11:44.97; 12. Funk, Carter 12:22.81.

Hammer throw — 3. Crittenden, Kade 80-0; 4. Diller, Kyle 63-5.