49th Conrad Nightingale Inv.

Thursday

at Halstead

r-meet record

GIRLS

Team scores — Smoky Valley 84, Berean Academy 69, Haven 66, Conway Springs 47, Pratt 45, Ellinwood 43, Hillsboro 43, Hesston 41, Sedgwick 41, Marion 39, Cheney 35, Kingman 25, Halstead 14, Hutchinson Trinity 6, Douglass 4, Wichita Independent 4, Sunrise Christian Academy 2.

Shot put — 1. Ward Ell. 39-3 3/4, 2. Thompson Sed. 38-9 1/4, 3. Saunders Hil. 37-7, 4. Richardson Hes. 37-1 1/4, 5. Paramore Hav. 36-10, 6. Ma.Wiebe BA 36-4, 7. Hoover BA 35-11.

Discus — 1. Thompson Sed. 137-2-r, 2. Saunders Hil. 124-5, 3, Ward Ell. 113-5, 4. Wagner WI 111-5, 5. Richardson Hes. 108-9, 6. Schrock HT 107-2, 7. Lorenz Ch. 105-1.

Javelin — 1. Lange CS 126-0, 2. Berens Hil. 119-11, 3. Paramore Hav. 116-10, 4. Lorenz Ch. 110-1, 5. Clark Hes. 104-11, 6. Fisher CS 99-8, 7. Schrock HT 96-11.

High jump — 1. Amsink Ch. 5-2, 2. Rasmussen Pr. 5-0, 3. Pauly CS 4-8, 4. Wenke CS 4-8, 5. Klein Hil. 4-8, 6. Smith BA 4-8, 7. Hillman Ch. 4-8.

Long jump — 1. Peters SV 15-9, 2. Amsink Ch. 15-6, 3. Hess Mar. 15-6, 4. Helfrich Pr. 15-5 3/4, 5. Mullins BA 15-5, 6. Kleiner Hil. 15-3, 7. Curry CS 14-8.

Triple jump — 1. Amsink Ch. 34-4, 2. Curry CS 32-6 3/4, 3. Saunders Hil. 31-10, 4. Koehn Hes. 31-9, 5. Franz Hil. 30-9 1/2, 6. Klein SCA 29-8, 7. Stuchlik Mar. 27-11.

Pole vault — 1. Baliel Mar. 9-6, 2. Albin Kng. 9-0, 3. Regnier Mar. 8-6, 4. Hensley Kng. 8-0, 5. Meyers Pr. 8-0, 6. Dugger BA 7-6, 7. Harms BA 7-0.

100-m. HH — 1. Peters SV 15.08, 2. Weaver Hav. 16.99, 3. Eldridge BA 17.27, 4. Johnsen CS 18.12, 5. Boyles CS 18.17, 6. Phillips SV 18.24, 7. Hoskinson Hav. 19.03.

4x800-m. relay — 1. Berean Academy (Topham, M.Wiebe, Zimmerman, B.Wiebe) 10:41.25, 2. Kingman (Albin, Belt, Birkenbaugh, Oeding) 10:45.61, 3. Halstead (J.Siebert, K.Siebert, Johnson, Schroeder) 10:50.55, 4. Smoky Valley (E.Peterson, Johnson, K.Peterson, Lambert) 11:11.32, 5. Ellinwood (Doll, Maxwell, Schlessinger, Cook) 12:22.03, 6. Hutchinson Trinity (Garcia, Hoover, Hammersmith, Fink) 13:08.70.

100-m. dash — 1. Thompson Sed. 12.60, 2. Peters SV 12.72, 3. Roper Hav. 12.94, 4. Weaver Hav. 12.97, 5. Yoder Hes. 13.09, 6. Gray Ell. 13.16, 7. Haxton SV 13.46.

1,600-m. run — 1. Grimmett Mar. 5:51.17, 2. Topham BA 5:55.82, 3. Hoeme Pr. 5:56.36, 4. Hammeke Ell. 6:04.14, 5. Belt Kng. 6:08.61, 6. K.Siebert Hal. 6:10.60, 7. Eldridge BA 6:11.28.

4x100-m. relay — 1. Smoky Valley (Kerington, Rose, Lambert, Peters) 52.85, 2. Conway Springs (Ebenkamp, Curry, Johnsen, Koester) 54.67, 3. Berean Academy (Bro.Wiebe, Mi.Wiebe, Ma.Wiebe, Bri.Wiebe) 55.49, 4. Hillsboro (Saunders, Franz, Ediger, Kleiner) 57.34, 5. Marion (Meyer, Baliel, A.Stuchlik, M.Stuchlik) 57.59.

400-m. dash — 1. Rose SV 1:02.36, 2. Paramore Hav. 1:03.55, 3. Kaiser Hes. 1:03.89, 4. Rogers Sed. 1:04.66, 5. Franz Hil. 1:06.53, 6. Reynolds Dgl. 1:07.30, 7. Wenke CS 1:07.33.

300-m. LH — 1. Helfrich Pr. 47.80, 2. Weaver Hav. 48.30, 3. Haxton SV 50.24, 4. Phillips SV 53.06, 5. Smith BA 53.97, 6. Hoskinson Hav. 54.54, 7. Saunders Hil. 56.28.

800-m. run — 1. Lambert SV 2:30.85, 2. Bro.Wiebe BA 2:32.11, 3. Schroeder Hal. 2:33.10, 4. Klepper Ell. 2:34.81, 5. Zimmerman BA 2:37.04, 6. Kaiser Hes. 2:39.89, 7. Rogers Sed. 2:41.33.

200-m. dash — 1. Roper Hav. 26.61, 2. Thompson Sed. 26.75, 3. Helfrich Pr. 26.98, 4. Yoder Hes. 27.50, 5. Vogt Hes. 27.89, 6. Gray Ell. 28.78, 7. Garcia HT 29.16.

3,200-m. run — 1. Topham BA 12:30.40, 2. Hammeke Ell. 12:22.02, 3. Hoeme Pr. 12:38.15, 4. Klepper Ell. 13:01.73, 5. Lott SV 13:08.16, 6. Coombes Dgl. 13:13.18, 7. Ferralez Hes. 13:26.27.

4x400-m. relay — 1. Haven (Weaver, Paramore, Hoskinson, Roper) 4:23.06, 2. Hesston (Vogt, Koehn, Yoder, Kaiser) 4:23.49, 3. Smoky Valley (Haxton, Lambert, Peterson, Rose) 4:27.56, 4. Berean Academy (Ma.Wiebe, Smith, Mi.Wiebe, Bro.Wiebe) 4:30.26, 5. Marion (Baliel, M.Stuchlik, A.Stuchlik, Grimmett) 4:36.34, 6. Kingman (Albin, Belt, Birkenbaugh, Oeding) 4:40.83, 7. Pratt (Helfrich, Kaufman, Leckner, Shanline) 4:44.61.

BOYS

Team scores — Smoky Valley 95, Kingman 60, Berean Academy 58, Halstead 55, Pratt 51, Conway Springs 50, Hillsboro 48, Hutchinson Trinity 45, Wichita Independent 30, Haven 28, Cheney 23, Douglass 19, Sedgwick 17, Marion 14, Hesston 9.

Shot put — 1. Shaw Hil. 57-2, 2. Becker CS 48-8 3/4, 3. Propst Hal. 48-4, 4. Grider Hal. 48-0, 5. Ast CS 46-9 1/4, 6. Janzen Hil. 46-5 1/4, 7. Albin Hes. 43-7 1/2.

Discus — 1. Shaw Hil. 165-6, 2. Petino WI 139-7, 3. Lampe Ch. 136-4, 4. Reimer HT 132-5, 5. Snider Pr. 132-1, 6. Ast CS 132-1, 7. Loucks Hal. 130-0.

Javelin — 1. Blankenship Pr. 164-2, 2. Koontz BA 153-2, 3. Dugger BA 150-11, 4. Schroeder HT 150-1, 5. Black Ch. 150-0, 6. Fernandez Pr. 149-5, 7. Propst Hal. 145-0.

High jump — 1. Biel HT 6-2, 2. Dalrymple Mar. 6-2, 3. Wright CS 6-2, 4. Hammersmith HT 6-2, 5. Hammeke HT 6-2, 6. Koester CS 5-10, 7. Grace Ch. 5-10.

Long jump — 1. Winsor Pr. 21-8 1/4, 2. Windholz SV 21-7 3/4, 3. Driggers Hil. 21-0 3/4, 4. Seck Hav. 20-11 3/4, 5. Mercer CS 20-8 1/2, 6. Ryan HT 19-6, 7. Hammeke HT 19-4 3/4.

Triple jump — 1. Driggers Hil. 43-1 1/2, 2. Windholz SV 42-9 1/4, 3. Wright CS 41-10 3/4, 4. Zoglemann CS 39-6 1/4, 5. Linnens Hil. 39-5 3/4, 6. Grace Ch. 39-4, 7. Payne WI 39-1 3/4.

Pole vault — 1. Caster Dgl. 14—6-r, 2. Peters SV 12-6, 3. Hilyard Dgl. 11-6, 4. Peterson SV 11-0, 5. Newman Hal. 11-0, 6. Doffing CS 11-0, 7. Pettegrew CS 10-0.

110-m. HH — 1. Entz BA 15.30, 2. Grace Ch. 17.04, 3. Doffing CS 23.82.

4x800-m. relay — 1. Halstead (Gerber, Radke, O’Brien, Carr) 8:39.63, 2. Kingman (Te.Flanigan, Albright, Hansard, Tr.Flanagan) 8:42.30, 3. Berean Academy (Topham, Wiebe, Janzen, Koontz) 9:04.06, 4. Hesston (Yang, Funk, Slater, Vogt) 9:10.10, 5. Smoky Valley (J.Peterson, S.Peterson, Huffman, Heline) 9:10.21, 6. Sedgwick (Degraffenreid, Stucky, Harris, Stucky) 9:12.86, 7. Hutchinson Trinity (Biel, Vilyalai, Mailloux, Bridgewater) 10:09.04.

100-m. dash — 1. Lambert SV 10.68, 2. Cox Pr. 11.32, 3. Fields WI 11.48, 4. Peters SV 11.57, 5. Janzen Hav. 11.58, 6. Boyd Hal. 11.65, 7. Mercer CS 11.72.

1,600-m. run — 1. Te.Flanagan Kng. 4:45.60, 2. O’Brien Hal. 4:54.88, 3. Heline SV 4:56.94, 4. Diener Hil. 5:02.87, 5. Yang Hes. 5:06.31, 6. Tucker BA 5:07.15, 7. Peterson SV 5:07.89.

4x100-m. relay — 1. Smoky Valley (Peters, Schrag, Windholz, Lambert) 44.10, 2. Haven (S.Seck, N.Seck, Fox, Janzen) 45.39, 3. Pratt (Cox, Winsor, Sanchez, Blankenship) 45.46, 4. Halstead (Grider, Gerber, Propst, Boyd) 45.62, 5. Conway Springs (Mercer, Koester, Zogleman, Wright) 46.05, 6. Kingman (Hansard, Wagner, Darling, Albright) 46.27, 7. Hutchinson Trinity (Miller, Schroeder, Ryan, Hammeke) 46.87.

400-m. dash — 1. Albright Kng. 52.22, 2. Gerber Hal. 52.78, 3. N.Seck Hav. 53.14, 4. Schrag SV 53.15, 5. Dugger BA 53.95, 6. Radke Hal. 53.98, 7. Martin WI 54.04.

300-m. IH — 1. Lambert SV 38.45-r, 2. Winsor Pr. 40.09, 3. Entz BA 41.64, 4. Hammersmith HT 44.71, 5. Grace Ch Ch. 46.82, 6. Clarke HT 47.01, 7. Doffing CS 48.79.

800-m. run — 1. Tr.Flanagan Kng. 2:05.76, 2. Degraffenreid Sed. 2:08.98, 3. Mercer Mar. 2:09.11, 4. Koontz BA 2:10.27, 5. Reynolds Dgl. 2:10.57, 6. Wiebe BA 2:12.66, 7. Stucky Sed. 2:16.77.

200-m. dash — 1. Lambert SV 22.10-r, 2. Fields WI 23.67, 3. Martin WI 23.70, 4. Fox Hav. 24.08, 5. Janzen Hav. 24.40, 6. Hutton Sed. 24.68, 7. Hammeke HT 25.28.

3,200-m. run — 1. Te.Flanagan Kng. 10:33.04, 2. Heline SV 10:46.10, 3. Janzen BA 11:04.24, 4. Harris Sed. 11:18.88, 5. Boldt Hil. 11:20.99, 6. Tucker Hes. 11:23.74, 7. Yang Hes. 11:23.77.

4x400-m. relay — 1. Kingman (Albright, Darlingm Wagner, Hansard) 3:38.35, 2. Hutchinson Trinity (Bridgewater, Hammersmith, Biel, Miller) 3:38.73, 3. Halstead (Graber, Radke, O’Brien, Talbott) 3:41.15, 4. Pratt (Cox, Blankenship, Sanchez, Winsor) 3:42.03, 5. Berean Academy (Dugger, Toppham, Busenitz, Koontz) 3:43.31, 6. Conway Springs (Koester, Mercer, Osner, Wright) 3:47.68, 7. Smoky Valley (Peters, Windholz, Peterson, Schrag) 3:49.65.