Hillsboro CKTL Meet

Tuesday

at Tabor College

Area results

(H-Hesston, BA-Berean Academy)

GIRLS

Team scores — Berean Academy 182, Hillsboro 131, Herington 89, Elyria Christian 66, Hesston 49, Marion 11.

Shot put — 1. Celbi Richardson H 37-10; 2. Mallory Wiebe BA 34-10; 5. Sally Wine BA 30-6; 6. Grace Neal BA 29-8; 7. Diana Cervantes H 26-7; 8. Sydney Ronan H 24-10; 12. MacKenzie Koehn H 23-0; 16. Cora Yoder H 19-7.

Discus — 2. Celbi Richardson H 116-0; 4. Grace Neal BA 97-8; 6. Sally Wine BA 86-6; 7. Diana Cervantes H 84-0; 11. Audrey Lancaster BA 76-5; 12. Mackenzie Unruh BA 64-0; 14. Cora Yoder H 62-1.

High jump — 2. Teagan Smith BA 4-8; 6. Johanna Smith BA J4-2; 7. Elise Harms BA 4-0.

Long jump — 3. Erin Mullins BA 14-6 1/2; 6. Brittany Wiebe BA 13-1 1/2; 8. Katie Hamilton H 12-4.

Triple jump — 5. Johanna Smith BA 26-9.

Javelin — 2. Miranda Wiebe BA 101-7; 7. MacKenzie Koehn H 88-0 1/2; 9. Audrey Lancaster BA 76-5; 10. Mackenzie Unruh BA 75-9; 13. Alex Troilo BA 72-2; 18. Sydney Ronan H 57-0; 21. Zionna Wilder H 39-6.

Pole vault — 1. Katherine Harms BA 7-3; 3. Sophie Dugger BA 6-6.

3200-m. run — 1. Ashtyn Matzek BA 15:19.38; 2. Danielle Barthelme H 17:16.91.

4x800-m. relay — 1. Berean Academy A 12:02.97 (Johanna Smith; Sonya Zimmerman; Teagan Smith; Ashtyn Matzek).

100-m. hurdles — 2. Clara Eldridge BA 17.70; 3. Katie Hamilton H 18.85.

100-m. dash — 2. Miranda Wiebe BA 13.66; 8. Sydney Ronan H 14.07; 9. Brittany Wiebe BA 14.25; 14. Zionna Wilder H 17.19.

1600-m. run — 1. Clara Eldridge BA 6:38.45; 3. Danielle Barthelme H 7:13.65

4x100-m. relay — 2. Berean Academy A 54.39 8 (Brooke Wiebe; Miranda Wiebe; Mallory Wiebe; Anna Eldridge).

400-m. dash — 3. Erin Mullins BA 1:12.39; 5. Katherine Harms BA 1:13.62.

300-m. hurdles — 2. Teagan Smith BA 54.71; 6. Katie Hamilton H 59.50.

800-m. run — 1. Brooke Wiebe BA 2:41.12; 2. Sonya Zimmerman BA 2:44.03; 3. Johanna Smith BA 2:52.61.

200-m. dash — 1. Sydney Ronan H 30.30; 2. Brittany Wiebe BA 30.54; 3. Sophie Dugger BA 30.77; 4. Katherine Harms BA 31.67; 5. Elise Harms BA 31.75; 9. Katie Hamilton H 32.90; 13. Zionna Wilder H 37.12.

4x400-m. relay — 1. Berean Academy A 4:29.30 (Mallory Wiebe; Miranda Wiebe; Teagan Smith; Brooke Wiebe).

BOYS

Team scores — Berean Academy 204, Hillsboro 193, Herington 45, Elyria Christian 33, Hesston 22, Marion 3.

Shot put — 2. Devin Rust BA 40-1; 4. Chad Unruh BA 38-8; 5. Cason Richardson H 36-3; 8. Kade Crittenden H 34-1; 12. Troy Orpin BA 31-2; 14. Jacob Martinez H 30-4; 15. Kyle Diller H 30-1; 16. Matt Orpin BA 29-8.

Discus — 3. Devin Rust BA 117-5; 4. Chad Unruh BA 117-2; 5. Sam Snook BA 112-3; 6. Cason Richardson H 108-7; 7. Kade Crittenden H 104-1; 8. Austin Thiessen BA 101-8; 13. Kyle Diller H 86-5; 15. Matt Orpin BA 78-1; 18. Jacob Martinez H 65-5.

High jump — 2. Blake Timken BA 5-6; 4. Joey Kueker H 5-0; 5. Will Bartel H 4-10.

Long jump — 6. Blake Timken BA 17-5 1/2; 7. Jacob Koslowsky BA 16-7; 9. Tobin Simkins BA 14-6.

Triple jump — 3. Jacob Koslowsky BA 35-0 1/2; 5. Eli Nord BA 32-8.

Javelin — 1. Zac Koontz BA 152-3; 2. Zach Dugger BA 136-4; 3. Austin Thiessen BA 127-0; 7. Troy Orpin BA 112-10; 9. Cason Richardson H 109-1; 12. Sam Snook BA 103-10; 13. Kade Crittenden H 93-11; 14. Jacob Martinez H 92-5; 14. Matt Orpin BA 92-5; 18. Kyle Diller H 86-11.

Pole vault — 2. James Busenitz BA J12-0; 3. Micah Busenitz BA 9-6; 4. Landon Stucky BA 9-0; 6. Will Bartel H 8-0.

3200-m. run — 1. Drew Janzen BA 11:11.41; 2. Gavin Tucker BA 11:25.57; 3 Eli Nord BA 11:35.11; 6. Joey Kueker H 13:11.76.

4x800-m. relay — 1. Berean Academy A 9:31.01 (Trey Topham; Chase Wiebe; Gavin Tucker; Drew Janzen); 3. Hesston A 10:37.08 (Will Bartel; Sean Duerksen; Braden Esau; Joey Kueker).

110-m. hurdles — 1. David Entz BA 15.32.

100-m. dash — 3. Landon Stucky BA 12.06; 9. Troy Orpin BA 12.71.

1600-m. run — 1. Trey Topham BA 5:03.54; 3. Drew Janzen BA 5:10.60; 6. Joey Kueker H 5:43.83; 9. Sean Duerksen H 6:01.07.

4x100-m. relay — 4. Hesston A 51.99 (Kade Crittenden; Jacob Martinez; Kyle Diller; Cason Richardson).

400-m. dash — 1. Zach Dugger BA 53.29; 7. Braden Esau H 1:02.04; 10. Jacob Koslowsky BA 1:06.15.

300-m. hurdles — 1. David Entz BA 44.42.

800-m. run — 1. Zac Koontz BA 2:12.35; 4. Eli Nord BA 2:24.63; 6. Tobin Simkins BA 2:31.47.

200-m. dash — 2. Micah Busenitz BA 25.77; 5. Landon Stucky BA 26.54; 8. Sam Snook BA 27.55; 10. Braden Esau H 28.33; 14. Matt Orpin BA 28.94.

4x400-m. relay — 1. Berean Academy A 3:51.22 (Zach Dugger; Trey Topham; James Busenitz; Micah Busenitz).