DOUGLASS — The Newton High School wrestling team finished fourth out of 12 teams Saturday at the 66th Goodwill Invitational in Douglass.

Great Bend topped the field with 188 points, followed by Derby with 168, Pratt at 142, Newton at 140 and Augusta at 101.

Newton claimed six medals, including an individual title.

Wyatt Hendrickson claimed the title at 220 pounds at 3-0, all by pin. In the finals, Hendrickson pinned L.J. Flax of Goddard Eisenhower in 49 seconds.

Gaige Llamas finished second at 113 pounds at 3-1, falling to Gabe Fox of Augusta in 1:59 in the finals.

Grant Treaster finshed second at 120 pounds at 2-1, falling to Drew Liles of Great Bend 3-2 in overtime in the finals.

Boone Roberson finished second at 138 pounds at 2-1, falling to George Weber of Great Bend in 1:49 in the finals.

Dante Harper finished second at 170 pounds at 2-1, falling to Cade Lindsey of Derby in the finals in 3:20.

Colin Bybee finished third at 106 pounds, scoring an 11-2 major decision over Andy Lin of Augista in the consolation finals.

At 126 pounds, Sawyer Mock finished 2-2. At 132 pounds, Avery Dutcher finished 1-2. At 145 pounds, Josh Edson finished 2-2. At 152 pounds, Trevor Waldrop finished 0-2. At 160 pounds, Kenyon Forrest finished 2-2. At 195 pounds, Diego Arellano finished 0-2. At heavyweight, Aiden Kendell finished 0-2.

Newton was open at 182 pounds.

The Railers host Salina South at 6 p.m. Thursday for an AV-CTL I dual meet and compete at the Bishop Carroll Invitational at 8 a.m. Saturday.

66th Douglass

Goodwill Inv.

Saturday

Team scores — Great Bend 188, Derby 168, Pratt 142, Newton 140, Augusta 101, Goddard Eisenhower 94, Wichita South 68, Andover Central 62, Douglass 57.5, Buhler 52, Wichita Southeast 50, Wichita Heights 28.

Newton results

106 — 3. Colin Bybee (3-1): 1. Bye; QF. W Austin Ellis WS 3:15; SF. L Wyatt Weber GB 4-2 OT; CSF. W Luke Rider WH 6-1; CF. W Andy Lin Aug. 11-2 maj.dec.

113 — 2. Gaige Llames (3-1): 1. W Drew Lugafet Buh. :31; QF. W Kevin Tran WSE 4:24; SF. W Zachary Trenkamp WS 6-0; F. L Gabe Fox Aug. 1:59.

120 — 2. Grant Treaster (2-1): 1. Bye; QF. W Gauge Small Dgl. 3:43; SF. W Taylor Matthews GE 18-1 tech.fall; F. L Drew Liles GB 3-2 OT.

126 — Sawyer Mock (2-2): 1. W Kyle Chastain AC 8-0 maj.dec.; QF. W Martean Perez Buh. :15; SF. L Koda Dipman Prt. 4-3; CSF. L Kyle Chastain AC 4-1.

132 — Avery Dutcher (1-2): 1. W Chance Kreifels Aug. 5-3; QF. L Jeffrey Spragis GB 1:58; C2. Bye; CQF. L Colin Mertes WS 13-5 maj.dec.

138 — 2. Boone Roberson (2-1): 1. Bye; QF. W Elliot Nottingham WSE 1:58; SF. W Kobe Grijalva Der. 5-3; F. L George Weber GB 1:49.

145 — Josh Edson (2-2): 1. Bye; QF. L Nick Elliott Buh. 7-2; C2. W Trevor Davis WH forfeit; CQF. W Lavance Murray WSE 1:53; CSF. L Christian Hannon AC 6-1.

152 — Trevor Waldrop (0-2): 1. L Jace High Dgl. 2:24; C1. Bye; C2. L Payton Lewis Aug. 1:59.

160 — Kenyon Forrest (2-2): 1. W Charles Pearson Dgl. 1:28; QF. W Gareth Hutchison AC 16-1 tech.fall; SF. L Jadon Koehler Prt. 8-0 maj.dec.; CSF. L Scott Heilman GB 5-2.

170 — 2. Dante Harper (9-1): 1. Bye; QF. W Dominic Licastro GE 1:01; SF. W Dominik Ketchum Aug. 1:40; F. L Cade Lindsey Der. 3:20.

195 — Diego Arellano (0-2): 1. Bye; QF. L Andrew Wettengel GB 3:04; C2. Bye; CQF. L Justin Meiers WH 1:57.

220 — 1. Wyatt Hendrickson (3-0): 1. Bye; QF. W Hunter Huber Prt. 1:50; SF. W Gavin Payne Aug. 1:27; F. W L.J. Flax GE :49.

HWT — Aiden Kendell (0-2): 1. Bye; QF. L Derek Yuza GE :54; C2. Bye; CQF. Bye; CSF. L Timothy Farmer Dgl. 4:29.