WICHITA — Just a couple of points kept the Moundridge Wildcat girls’ track team off the podium Saturday in Class 2A competition at the state championships at Cessna Stadium.

Bennington won the title at 73.5, followed by Valley Heights at 48, Kiowa County at 39, Moundridge at 37 and Kinsley at 36. Berean Academy tied for 11th at 23.

Bennington also won the boys’ title with 59.5 points, followed by Stanton County at 53, Smith Center at 42, Yates Center at 40 and St. Francis at 36.5. Berean Academy was seventh at 32.

Moundridge was led by junior Jamya O’Quinn, who won the 100-meter dash in 12.42 and the 200-meter dash in 25.99. She also anchored the 4x100-meter relay team to a win in 50.62.

Josalyn O’Quinn, Emma Green and Ellika Ptacek also ran the relay.

The relay team set a meet record Friday in the prelims at 49.63.

Green took third in the 100-meter high hurdles in 16.08.

Ellika Ptacek of Moundrdge finished eighth in the 300-meter low hurdles in 49.73.

For the Moundridge boys, Corbin Unruh finished 14th in the triple jump in 38-10 3/4. Mason Dyck was 16th in 38-0.

The Berean Academy boys have had a strong tradition in the hurdles.

Senior Toby Penner kept that tradition alive with a pair of hurdle wins. Sophomore David Entz also claimed a pair of hurdle medals.

Penner won the 110-meter high hurdles in 15.08. Entz was fourth in 15.74.

Penner followed by winning the 300-meter intermediate hurdles in 39.56. Entz was fifth in 41.28.

Penner will run at Tabor College beginning in the fall.

The team of Zachary Koontz, Clayton Rust, Zachary Dugger and Trey Topham finished sixth in the 4x800-meter relay in 8:32.39.

Koontz finished 10th in the 800-meter run in 2:06.24.

Trey Topham finished 12th in the 1,600-meter run in 4:57.30.

Berean’s Mallory Wiebe took third in the shot put in 37-3 3/4.

Brooke Wiebe took fourth in the 800-meter run in 2:27.05.

The team of Clara Eldridge, Mallory Wiebe, Miranda Wiebe and Brooke Wiebe took fourth in the 4x400-meter relay in 4:19.32.

The team of Erin Topham, Sonyz Zimmerman, Miranda Wiebe and Brooke Wiebe took seventh in the 4x800-meter relay in 10:22.54

Topham took eighth in the 1,600-meter run in 5:39.16.

Mackenzie Womack finished 15th in the javelin in 104-3.

Area results

(BA-Berean Academy, G-Goessel, M-Moundridge)

GIRLS

Team scores — Bennington 73.5, Valley Heights 48, Kiowa County 39, Moundridge 37, Kinsley 36, Ellis 33, Lincoln 32, Bluestem 30, Trego Community 26.5, Heritage Christian Academy 26, Berean Academy 23, Plainville 23, Olpe 21, Smith Center 20, Jackson Heights 18, Jefferson County North 18, Hoxie 17, Ness City 17, Hillsboro 16, Meade 13, Sublette 12, Canton-Galva 12, Wichita County 10, Herington 10, Wabaunsee 9, Pittsburg St. Marys-Colgan 9, Ellinwood 9, Spearville 8, Kansas City Christian 7, Republic County 6, Solomon 6, Syracuse 6, Marion 5, La Crosse 5, Northern Heights 4, Oakley 3, Medicine Lodge 3, SalinavSacred Heart 3, Hill City 3, Inman 2, Decatur Community 2, Elkhart 1.

100-m. dash prelims — 1. Jamaya O’Quinn 12.48-q, 10. Josalyn O’Quinn M 13.14.

100-m. HH — 3. Emma Green M 16.08.

4x800-m. relay — 7. Berean Academy (Erin Topham, Sonyz Zimmerman, Miranda Wiebe, Brooke Wiebe) 10:22.54.

100-m. dash finals — 1. Jamya O’Quinn M 12.42.

1,600-m. run — 8. Erin Thopham BA 5:39.16.

4x100-m. relay — 1. Moundridge (Josalyn O’Quinn, Emma Green, Ellika Ptacek, Jamya O’Quinn) 50.62.

300-m. LH — 8. Ellika Ptacek M 49.73.

800-m. run — 4. Brooke Wiebe BA 2:27.05.

200-m. dash — 1. Jamya O’Quinn M 25.99.

4x400-m. relay — 4. Berean Academy (Clara Eldridge, Mallory Wiebe, Miranda Wiebe, Brooke Wiebe) 4:19.32.

Javelin — 15. Mackenzie Womack BA 104-3.

Shot put — 3. Mallory Wiebe BA 37-3 3/4.

BOYS

Team scores — Bennington 59.5, Stanton County 53, Smith Center 42, Yates Center 40, St. Francis 36.5, Meade 36, Berean Academy 32, Macksville 29, Solomon 22.5, Hillsboro 21, Republic County 21, Central Plains 18, Kansas City Christian 18, Pittsburg St. Marys-Colgan 17, Wabaunsee 17, Marion 15, Oakley 15, Salina Sacred Heart 13, Maranatha Academy 12, Ellis 12, Jefferson County North 12, Lyndon 10, Syracuse 10, Olpe 10, Hodgeman County 9, Plainville 9, Hill City 8, Ellinwood 8, Udall 8, Medicine Lodge 7.5, Central of Burden 7.5, Ness City 7, Ell-Saline 7, Kinsley 7, Pleasanton 7, Wichita County 5, Jackson Heights 4.5, Elkhart 4, Trego Community 4, Valley Heights 3, Uniontown 3, Skyline 3, Kiowa County 3, Heritage Christian Academy 3, Sedan 3, Burlingame 2, West Elk 2, Allen-Northern Heights 2, Spearville 1.

110-m. HH — 1. Toby Penner BA 15.08, 4. David Entz BA 15.74.

4x800-m. relay — 6. Berean Academy (Zachary Koontz, Clayton Rust, Zachary Dugger, Trey Topham) 8:32.39.

1,600-m. run — 12. Trey Topham BA 4:57.30.

300-m. IH — 1. Toby Penner BA 39.56, 5. David Entz BA 41.28.

800-m. run — 10. Zachary Koontz BA 2:06.24.

Triple jump — 14. Corbin Unruh M 38-10 3/4, 16. Mason Dyck M 38-0.