GREAT BEND — The Newton High School girls’ swimming team placed fourth out of 11 teams Friday at the Great Bend Invitational.

Great Bend won the meet with 431 points, followed by McPherson at 394, Manhattan at 389.5, Newton at 373 and Dodge City at 136.5.

The 200-yard medley relay team of Anton Jaden, Addi Schroeder, Biondi Benedetta and Annika Senn won in 2:04.33.

Schroeder won the 500-yard freestyle in 5:49.53.

The team of Senn, Ashley Salgado, Biondi and Schroeder took second in the 400-yard freestyle relay in 3;59.14.

Senn took second in the 200-yard freestyle in 2:10.65 and third in the 100-yard backstroke in 1:13.01.

Anton took second in the 200-yard individual medley in 2:35.39, followed by Salgado in fourth in 2:36.61.

Biondi took second in the 100-yard butterfly in 1:03.37 and third in the 50-yard freestyle in 26.84.

Newton hosts the second Newton Invitational Thursday at the NHS pool. Diving starts at 2 p.m., followed by swimming at 4 p.m.

Great Bend Inv.

Friday

Team scores — Great Bend 431, McPherson 394, Manhattan 389.5, Newton 373, Dodge City 136.5, Salina South 134, Salina Central 94, Great Bend B 84, Hays 63, Holcomb 51, Salina Sacred Heart 14.

Newton results

x-exhibition

200-yd. medley relay — 1. Newton A (Jaden, Schroeder, Biondi, Senn) 2:04.13, 8. Newton B (Crawford, Beebe, A.Penner, E.Penner) 2:18.09, 20. Newton C (Grant, Canate Molero, Nelson, Rowe) 2:50.45-x.

200-yd. freestyle — 2. Senn 2:10.47, 10. Siemens 2:31.31, 15. Canete Molero 2:52.41.

200-yd. individual medley — 2. Anton 2:35.39, 4. Salgado 2:36.61, 5. Beebe 2:39.94.

50-yd. freestyle — 3. Biondi 26.84, 6. Schroeder 27.24, 16. Crawford 30.54.

100-yd. butterfly — 2. Biondi 1:03.37, 5. Salgado 1:11.75, 6. Anton 1:11.86.

100-yd. freestyle — 8. A.Penner 1:06.12, 15. E.Penner 1:13.23, 18. Arrowsmith 1:14.95.

500-yd. freestyle — 1. Schroeder 5:49.53, 19. Rowe 8:08.43, 21. Nelson 9:00.68.

200-yd. freestyle relay — 8. Newton A (Salgado, Crawford, Beebe, Anton) 2:00.09, 14. Newton B (E.Penner, Nelson, Arrowsmith, Siemens) 2:11.26.

100-yard backstroke — 3. Senn 1:13.01, 5. A.Penner 1:13.43, 6. Crawford 1:14.30.

100-yd. breaststroke — 6. Beebe 1:25.88, 20. Canete Molero 1:48.51.

400-yd. freestyle relay — 2. Newton A (Senn, Salgado, Biondi, Schroeder) 3:59.14, 13. Newton B (E.Penner, Oller, Siemens, A.Penner) 4:56.51.