James Thomas Inv.

Friday at Hillsboro

Area scorers

#-meet record, J-tie breaker applied.

GIRLS

Team scores — Smoky Valley 91, Berean Academy 71, Hesston 59, Hillsboro 46, Council Grove 42, Sedgwick 40, Moundridge 38, Remington 34, Larned 33, Haven 33, Canton-Galva 25, Nickerson 18, Goessel 12, Inman 10, Peabody-Burns 2.

Shot put — 1. Celbi Richardson Hes. 39-6; 2. Grace Thompson Sed. 38-6 1/4; 3. Mallory Wiebe BA 35-8 3/4; 6. Lydia Enge Hes. 33-4 3/4.

Discus — 1. Grace Thompson Sed. 133-11; 3. Lydia Enge Hes. 113-8; 4. Celbi Richardson Hes. 112-11; 6. Grace Neal BA 98-5.

High jump — 7. Sarah Brunk Mdg. J4-8.

Long jump — 3. Stephany Meyer Goe. 15-8 1/2; 7. Erin Mullins BA 14-9 1/2.

Javelin — 1. Ashtyn Wiebe BA 123-8; 4. Mackenzie Womack BA 116-5.

Pole vault — 2. Kylie Klassen Hes. 10-0; 4. Faia Fry Hes. 8-0; 5. Olivia Thompson Hes. 7-6; 6. Ashtyn Wiebe BA 7-0.

3,200-m. run — 1. Erin Topham BA 12:14.24; 3. Sienna Schmidt Rem. 13:11.99; 5. Sarah Spencer PB 13:53.56; 6. Audrey Van Zelfden Rem. 13:55.48; 7. Julia Nightengale Goe. 14:17.47.

4x800-m. relay — 1. Berean Academy 10:51.17 (Erin Topham; Miranda Wiebe; Sonya Zimmerman; Brooke Wiebe); 4. Hesston 11:50.30 (Abby Weber; Marisa Vogt; Kailie Hamilton; Danielle Barthelme).

100-m. hurdles — 3. Elise Kaiser Hes. 16.75; 4. Kimalee Cook Rem. 16.84.

100-m. dash — 1. Jamya O'Quinn Mdg. 12.54; 3. Hope Thiel Rem. 13.05; 4. Kimalee Cook Rem. 13.09; 5. Grace Thompson Sed. 13.18.

1,600-m. run — 2. Erin Topham BA 5:37.04; 6. Sienna Schmidt Rem. 6:09.14.

4x100-m. relay — 1. Moundridge 50.64 (Josalyn O'Quinn; Emma Green; Ellika Ptacek; Jamya O'Quinn); 4. Berean Academy 53.12 (Brooke Wiebe; Miranda Wiebe; Clara Eldridge; Mallory Wiebe); 5. Sedgwick 53.24 (Sydney Hilliard; Madi Matson; Mallory Croxton; Emma Rrogers).

400-m. dash — 1. Hope Thiel Rem. 57.96#; 2. Elise Kaiser Hes. 1:01.70; 4. Emma Rogers Sed. 1:03.51; 5. Brittney Hiebert Goe. 1:05.77; 7. Mallory Croxton Sed. 1:07.65.

300-m. hurdles — 3. Ellika Ptacek Mdg. 49.22; 5. Emma Green Mdg. 52.46; 7. Marisa Vogt Hes. 53.03.

800-m. run — 2. Brooke Wiebe BA 2:25.57; 4. Brittney Hiebert Goe. 2:37.22; 5. Mikey Storey Sed. 2:39.03; 6. Sonya Zimmerman BA 2:39.12.

200-m. dash — 1. Jamya O'Quinn Mdg. 25.94; 3. Grace Thompson Sed. 26.93; 5. Connie Schott Hes. 27.45.

4x400-m. relay — 2. Berean Academy 4:17.77 (Mallory Wiebe; Brittany Wiebe; Miranda Wiebe; Brooke Wiebe); 3. Sedgwick 4:25.02 (Sydney Hilliard; Parker Schroeder; Mallory Croxton; Emma Rogers); 4. Hesston 4:25.95 (Connie Schott; Marisa Vogt; Kylie Klassen; Elise Kaiser); 5. Remington 4:28.05 (Kimalee Cook; Mikayla Johnson; Lydia Bumgarner; Hope Thiel).

BOYS

Team scores — Smoky Valley 95, Hesston 65, Nickerson 62, Berean Academy 59, Larned 52, Hillsboro 50, Haven 26, Wichita Classical 25, Moundridge 24, Sedgwick 21, Remington 12, Inman 7, Canton-Galva 4, Elyria Christian 4.

Shot put — 7. Chet Albin Hes. 38-8.

Discus — 4. Chad Unruh BA 135-3; 7. Devin Rust BA 126-3.

High jump — 2. Reese Nebel Hes. J6-4; 7. Kevin Vivanco Mdg. J5-8.

Long jump — 2. Parker Roth Hes. J19-11 3/4; 7. Mitchell Martin Hes. 18-8.

Triple jump — 3. Mitchell Martin Hes. 39-11 1/2; 5. Caleb Bisterfeldt BA 38-8 1/2.

Javelin — 2. Mason Dyck Mdg. 159-5; 3. Kiegan Vogt BA 151-7; 4. Zac Koontz BA 143-9; 5. Zach Dugger BA 139-6.

Pole vault — 3. Damian Calderon Mdg. J12-6; 4. James Busenitz BA 10-6.

3,200-m. run — 3. Asher Brown Rem. 10:53.05; 4. Garrison Harris Sed. 10:56.55; 5. Johnny Yang Hes. 11:04.10; 7. Gavin Tucker BA 11:19.59.

4x800-m. relay — 1. Hesston 8:46.34 (Jordyn Vogt; Jesus Ramirez; Reese Nebel; Chase McDonald); 3. Berean Academy 8:57.33

(Trey Topham; Clayton Rust; Zach Dugger; Zac Koontz); 7. Remington 9:28.17 (Toby Lewis; Kobe Cook; Craig Fee; Levi Beougher).

110-m. hurdles — 1. Corbin Ramsey Sed. 15.43; 4. Toby Penner BA 15.80; 5. David Entz BA 16.02.

100-m. dash — 1. Parker Roth Hes. 11.29; 5. Jesse Unruh BA 11.90; 6. Corbin Ramsey Sed. 12.15.

1,600-m. run — 4. Trey Topham BA 4:55.07; 6. Johnny Yang Hes. 4:56.61.

4x100-m. relay — 2. Hesston 44.71 (Josh Roth; Ayden Fleming; Mitchell Martin; Parker Roth); 5. Moundridge 46.69 (Kevin Vivanco; Mason Dyck; Damian Calderon; Christian Walls); 6. Berean Academy 46.70 (Jesse Unruh; Luke Binder; Tariq Izard; Landon Stucky).

400-m. dash — 2. Damian Calderon Mdg. 53.26; 4. Kobe Cook Rem. 53.79; 7. Chase McDonald Hes. 54.64.

300-m. hurdles — 2. Toby Penner BA 40.87; 4. David Entz BA 42.61; 5. Reese Nebel Hes. 42.73.

800-m. run — 4. Jordyn Vogt Hes. 2:09.80; 5. Zac Koontz BA 2:09.91; 7. Clayton Rust BA 2:12.87.

200-m. dash — 3. Corbin Ramsey Sed. 24.44.

4x400-m. relay — 3. Hesston 3:39.34 (Jordyn Vogt; Jesus Ramirez; Reese Nebel; Chase McDonald); 4. Berean Academy 3:39.48 (Zach Dugger; Jesse Unruh; Titus Funk; Toby Penner); 7. Moundridge 3:45.93 (Damian Calderon; Gage Diederich; Jerod Kaufman; Dan Kaufman).