Kansas Volleyball

Association

All-State Teams

Class 1A, Division I

First team

Katie Glatzcak, Centralia, 5-7, S, sr.

Rylee Alexander, South Central, 5-8, S, sr.

Macy Doebele, Hanover, 5-11, OH-S, jr.

Emilee Ebert, Frankfort, 5-10, OH, jr.

Delany Herold, Sylvan-Lucas Unified, 5-8, OH-MB, jr.

Madison Lueger, Centralia, 5-11, OH, jr.

Morgan Schrag, Pretty Prairie, 5-10, OH-MB, jr.

Second team

Rebecca Adams, Frankfort, 5-4, S, sr.

Logan Batchman, Sylvan-Lucas Unified, 5-8, OH, sr.

Haley Crupper, Lebo, 5-11, MB, sr.

Holly Delay, Washington County, 5-7, OH, sr.

Haven Hamilton, Stockton, 5-10, OH-MB, sr.

Danielle Kasprzak, Southern Coffey County, 5-9, S-OH, sr.

Kassidy Keeler, Pretty Prairie, 5-10, OH, sr.

Honorable mention

Kristen Beckman, Rawlins County, 5-6, OH, so.

Beylee Brummet, Lakeside, 5-7, OH, sr.

Emily Coffman, Clifton-Clyde, 5-9, OH-MB-RS, sr.

Elizabeth Hardacre, Thunder Ridge, 6-1, OH-MB, jr.

Jordyn Jellison, South Central, 6-0, MB, jr.

Maegan Koch, Centralia, 5-11, OH, jr.

Alexis Zehr, BURRTON, 5-8, S, so.

Player of the Year: Katie Glatzcak, Centralia

Coach of the Year: Cindy Snyder, South Central

Class 1A, Division II

First team

Paige Baird, Northern Valley, 5-7, OH-S, jr.

Kara Eilert, Beloit St. John's-Tipton Catholic, 5-11, OH-MB, jr.

Trisha Mathewson, Axtell, 6-0, S-MB, sr.

Lacey Mitchell, Otis-Bison, 5-5, L, sr.

Shelby Ohlde, Linn, 5-9, MB, sr.

Zoe Schultz, Wheatland-Grinnell, 5-10, OH, sr.

Cora Vineyard, Argonia, 5-10, MB-OH, jr.

Second team

Lanae Goetz, Wheatland-Grinnell, 5-7, S, sr.

Peyton Havlas, Quinter, 5-11, MB, sr.

Ryann Kats, Logan, 5-9, S-OH-MB, sr.

Chaylee Lowry, Northern Valley, 5-8, S-OH, sr.

Morgan Polson, South Barber, 5-9, OH-RS, jr.

Kylee Ricke, Cunningham, 5-6, S, sr.

Madeleine Wiltse, Otis-Bison, 6-0, MB, so.

Honorable mention

Baylee Booker, Argonia, 5-5, S, jr.

Zoe Cox, Northern Valley, 5-6, OH-DS, jr.

Avery Gates, Beloit St. John's-Tipton Catholic, 5-7, OH, sr.

Kendall Ray, South Haven, 5-11, S-OH, sr.

Idallys Schaeffer, South Barber, 5-11, MB, sr.

Chelsea Smith, Axtell, 5-5, L, sr.

Shayla Woods, Wheatland-Grinnell, 6-3, MB, sr.

Player of the Year: Paige Baird, Almena-Northern Valley

Coach of the Year: Janelle Maier, Otis-Bison

Class 2A

First team

Eden Hiebert, GOESSEL, 5-10, OH, sr.

Kate Allen, Heritage Christian, 5-7, OH, sr.

Savannah Crossland, Heritage Christian, 5-9, OH, jr.

Kelsey Doll, Sacred Heart, 5-8, OH, sr.

Faith Hammontree, Heritage Christian, 6-5, MB, jr.

Kayla Smith, Valley Heights, 5-9, OH, sr.

Savanna Wuest, GOESSEL, 5-8, S, jr.

Second team

Leah Booten, GOESSEL, 5-9, OH, sr.

Rebekah Castle, Hoxie, 5-10, OH, sr.

Jalyn Froese, Inman, 5-8, L, sr.

Shea Manley, Valley Heights, 5-7, S, sr.

Haylie Rodriguez, Sacred Heart, 5-4, S, sr.

Millie Stockard, St. Mary’s-Colgan, 5-8, S-OH, fr.

Brecken VandenHoek, Kiowa County, 5-8, OH, jr.

Honorable mention

Alisyn Davis, Kiowa County, 5-8, RS, sr.

Taylor Hopper, Udall, 5-8, OH-MB, jr.

Willow Hunt, Plainville, 5-5, L, sr.

Gracen Hutchinson, Smith Center, 5-8, OH, jr.

Kassidy Pflughoeft, Central Plains, 6-0, OH-MB, sr.

Skyler Saunders, Valley Heights, 6-1, MB, sr.

Brianna Vogts, Olpe, 5-9, OH, sr.

Player of the Year: Eden Hiebert, GOESSEL

Coach of the Year: Crysta Guhr, GOESSEL

Class 3A

First team

Kailey Jo Ince, HESSTON, 6-1, OH, sr.

Marissa Bates, Silver Lake, 5-6, OH, sr.

Alaina Dunlavy, HESSTON, 5-7, S, sr.

Laura Macke, Nemaha Central, 6-1, OH, sr.

Emily Monson, Cheney, 5-5, OH, sr.

Kayla Vitztum, Thomas More Prep, 5-10, OH, sr.

Savannah Yost, Thomas More Prep, 5-11, S-RS, sr.

Second team

Sydney Bangert, Kingman, 5-6, S-RS, sr.

Brianna Bradshaw, Kingman, 5-10, OH, sr.

Lexi Cobb, Silver Lake, 5-8, S, so.

Jacy Dalinghaus, Nemaha Central, 5-8, OH, jr.

Sydney Johnson, Beloit, 6-2, MB, sr.

Katelyn Moore, Douglass, 5-7, OH, jr.

Kadie Smith, Cheney, 5-10, MB, sr.

Honorable mention

Bailey Bangert, Kingman, 5-7, S-RS, sr.

Piper Bourne, Garden Plain, 5-8, OH, sr.

Mia Loganbill, HESSTON, 5-9, OH, sr.

Kenlee Martin, Douglass, 5-7, L, sr.

Ashley Ostrander, Thomas More Prep, 5-3, S, sr.

Jordan Stringfield, Wellsville, 5-10, MB, sr.

Kristen Wewe, Cheney, 5-5, L, sr.

Player of the Year: Kailey Jo Ince, HESSTON

Coach of the Year: Natausha Dreher, Thomas More Prep

Class 4A, Division I

First team

Anna Dixon, Louisburg, 6-3, OH, jr.

Gracie Van Driel, Rose Hill, 6-2, MB, jr.

Elle Barrett, McPherson, 5-8, OH, sr.

Sophie McMullen, Louisburg, 5-11, OH, sr.

Riley Oglevie, Ulysses, OH, jr.

Serena Sparks, Bishop Miege, 5-2, L, jr.

Emily Witt, Rose Hill, 6-0, S, sr.

Second team

Carson Buffington, Louisburg, 5-8, S, jr.

Jaycee Burghart, McPherson, 5-8, S, jr.

Tasiah Nunnery, Hays, 5-6, OH, so.

Brooklyn Strobel, Andover Central, 5-3, L, so.

Riley Tinder, Basehor-Linwood, 5-10, OH, so.

Hannah Willey, Abilene, 5-8, OH, jr.

Danyel Yardley, Rose Hill, 5-4, L, sr.

Honorable mention

Turner Alderson, Abilene, 5-5, L, jr.

Kate Gordon, Independence, 5-7, OH, so.

Amber Hildebrand, Wamego, 5-7, OH, sr.

Ava Seaton, Basehor-Linwood, 5-8, OH, jr.

Payton Verhulst, Bishop Miege, 6-1, OH, fr.

Jaden Walters, Abilene, 5-7, S-RS, sr.

Laney Ward, Bishop Miege, 5-7, S, sr.

Player of the Year: Anna Dixon, Louisburg - Gracie Van Driel, Rose Hill

Coach of the Year: Melissa Segovia, Rose Hill

Class 4A, Division II

First team

Amanda Desch, Hayden, 5-9, S-OH, sr.

Cydney Bergmann, Concordia, 5-8, OH, sr.

Tara Davis, Nickerson, 6-0, MB, sr.

Remyngton Green, Nickerson, 5-5, S-RS, jr.

Brooklyn Hunter, Hayden, 6-0, S-RS, jr.

Sophie Mader, Nickerson, 6-0, S, sr.

Laken Schroeder, Concordia, 5-7, S, sr.

Second team

Ashlynn Doebele, Burlington, 5-8, S-OH, jr.

Gracie Golay, Wichita Trinity Academy, 5-8, S, sr.

Sydney Hillmer, Hayden, 5-7, RS, so.

Cyra Kelley, Nickerson, 5-8, OH, so.

Maggie Peterson, Wichita Trinity Academy, 5-6, L, jr.

Kelsey Simmons, Santa Fe Trail, 5-9, S-OH, sr.

Jessica Williams, Concordia, 5-8, MB, sr.

Honorable mention

Regan Baum, Holton, 5-10, OH, jr.

Morgan Bruna, Andale, 5-9, OH, so.

Sydne Marshall, Chapman, 6-0, MB, jr.

Madison McGreevy, Hayden, 5-9, OH, jr.

Jayden Korf, Hugoton, 5-10, MB, sr.

Hannah Seiler, Andale, 5-9, OH, sr.

Morgan Stout, Nickerson, 6-1, MB, so.

Player of the Year: Amanda Desch, Hayden

Coach of the Year: Deedra Woodbury, Nickerson

Class 5A

First team

Allison Coens, St. James Academy, 5-10, OH, sr.

Lacey Angello, Lansing, 5-8, OH, sr.

Taylor Antonowich, NEWTON, 5-10, OH, sr.

Caroline Bien, St. Thomas Aquinas, 5-11, OH, fr.

Ellie Bolton, St. James Academy, 5-7, L, so.

Karli Schmidt, Lansing, 6-1, OH, so.

Caroline Zabroske, St. Thomas Aquinas, 5-11, OH, so.

Second team

Ally Barnhart, DeSoto, 6-4, MB, jr.

Katie Lacy, St. Thomas Aquinas, 5-5, DS, sr.

Ella Larkin, Bishop Carroll, 5-9, S, fr.

Morgan Miller, St. James Academy, 5-7, S, jr.

Tarra Parks, Goddard, 5-9, OH, sr.

Isabella Reynolds, Andover, 5-11, OH, sr.

Samantha Schnitta, Blue Valley Southwest, 6-0, RS, so.

Honorable mention

Abby Archibald, Mill Valley, 6-1, RS, sr.

Sara Brittain, Bishop Carroll, 5-4, L, jr.

Rachel Fairbanks, Lansing, 6-0, MB, jr.

Sydney Morrow, Goddard, 5-10, MB, so.

Maggie Remsberg, NEWTON, 5-10, RS, jr.

Amaya Tillman, Shawnee Heights, 6-3, MB, jr.

Camryn Turner, Seaman, 5-6, S, fr.

Player of the Year: Allison Coens, St. James

Coaches of the Year: Nancy Dorsey, St. James

Class 6A

First team

Taylor Kuper, Olathe Northwest, 5-9, OH, sr.

Carly Bachelor, Washburn Rural, 6-0, OH, jr.

Jaiden Chase, Olathe Northwest, 5-9, L, sr.

Brooklyn Cink, Manhattan, 5-11, OH, jr.

Hannah Engelken, Blue Valley West, 6-1, MB, sr.

Reagan Karlin, Garden City, 6-0, OH, so.

Jana Owens, Blue Valley West, 5-9, S, sr.

Second team

Kayley Cassaday, Blue Valley North, 5-11, OH, jr.

Shelby Ebert, Washburn Rural, 5-9, OH, jr.

Rachel Hickman, Lawrence Free State, 6-3, RS, jr.

Marissa Hines, Olathe North, 6-1, S, sr.

Lauren Maceli, Lawrence, 5-6, L, jr.

Georgia Mullins, Olathe Northwest, 6-0, MB, sr.

Kenzie Smith, Manhattan, 5-9, S, sr.

Honorable mention

Dana Baker, Olathe North, 6-0, OH, sr.

Anna Chalupa, Blue Valley Northwest, 5-3, L, sr.

Haleigh Harper, Manhattan, 5-6, L, jr.

Megan Neil, Blue Valley West, 5-11, OH, sr.

Kaiti Parks, Olathe Northwest, 6-2, MB, so.

Grayson Reynolds, Derby, 5-11, RS, sr.

Kendra Waits, Gardner-Edgerton, 5-10, S, fr.

Player of the Year: Taylor Kuper, Olathe Northwest

Coach of the Year: Barry Lenth, Olathe Northwest