TOPEKA — Below are the regional and sub-state sites for area fall sports teams:

VOLLEYBALL

Oct. 21

Class 5A

Newton at Valley Center with Andover, Emporia, Maize, Topeka West, Valley Center, Wichita Heights, Kapaun-Mt. Carmel. (Two sub-states will be formed from the pool).

State — Oct. 28 and 29 at Topeka Expocentre.

Class 3A

Halstead, Hesston, Sedgwick, Remington at Hesston with Eureka, Haven, Hutchinson Trinity, Wichita Independent.

State — Oct. 28 and 29 at White Auditorium, Emporia.

Class 2A

Goessel at Marion with Northern Heights, Canton-Galva, Herington, Hillsboro, Olpe, Wabaunsee.

Berean Academy, Moundridge at Udall with Central of Burden, Dexter-Cedar Vale, Inman, Leon Bluestem, Oxford.

State — Oct. 28 and 29 at White Auditorium, Emporia.

Class 1A, Division I

Burrton at Norwich with Caldwell, Fairfield, Pretty Prairie, St. John-Hudson.

Peabody-Burns at Lebo with Chase County, Centre, Rural Vista.

State — Oct. 27 and 28 at Bush-Gross Coliseum, Hays.

CROSS COUNTRY

Oct. 21

Class 5A

Newton at Centennial Park (G 10 a.m., B 10:45 a.m.) with Andover, Emporia, Salina Central, Salina South, Topeka West, Valley Center, Wichita Heights.

State — Oct. 28 at Rim Rock Farm, rural Lawrence.

Class 3A

Halstead, Hesston, Sedgwick, Remington at Lake Afton (G 12:15 p.m., B 10:55 a.m.) with Chaparral, Belle Plaine, Cheney, Cimarron, Douglass, Garden Plain, Haven, Hutchinson Trinity, Kingman, Southwestern Heights, Wichita Independent.

State — Oct. 28 at Rim Rock Farm, rural Lawrence.

Class 2A

Berean Academy, Goessel at Meade Golf Course (G 11 a.m., B 11:20 a.m.) with Canton-Galva, Elkhart, Kiowa County, Hillsboro, Inman, Stanton County, Macksville, Marion, Meade, Pratt Skyline, Sublette, Udall.

State — Oct. 28 at Wamego Country Club.

Burrton at Cessna Activities Center, Wichita (G 12:05 p.m., B 12:45 p.m.) with Argonia, Ashland, Caldwell, South Central, Chase County, Cunningham, Hartford, Hutchinson Central Christian, Fairfield, Lebo, Centre, Elyria Christian, Marmaton Valley, Pretty Prairie, Flinthills, St. John-Hudson, St. Paul, Stafford, Waverly.

State — Oct. 28 at Wamego Country Club.

GIRLS GOLF

Oct. 9

Class 5A

Newton at Salina Municipal GC (9 a.m.) with Emporia, Salina Central, Salina South, Shawnee Heights, Topeka Seaman, Topeka West.

State — Oct. 16 at Emporia Municipal GC.

GIRLS’ TENNIS

Class 5A

Oct. 7

Newton at Salina Central (10 a.m.) with Andover, Great Bend, Salina South, Valley Center, Wichita Heights.

State — Oct. 13 and 14 at Maize South.

Class 3-2-1A

Oct 6 and 7

Hesston at Hesston (10 a.m.) with Central Plains, Douglass, Ellinwood, Haven, Hoisington, Hutchinson Trinity, Lyons, Elyria Christian, Sterling, Wichita Independent.

State — Oct. 13 and 14 at Harmon Park Tennis Complex, Prairie Village.

BOYS’ SOCCER

Regional assignments will be made Oct. 21 with play on Oct. 23, 24, 25 and 26. State quarterfinals are Oct. 31 on home sites.

Class 5A State semfinals and finals are Nov. 3 and 4 at Maize High School.

Class 4-3-2-1A State semifinals and finals are Nov. 3 and 4 at College Boulevard Activity Center, Olathe.

GYMNASTICS

No regionals. Top eight teams based on average of four best regular-season scores qualify for state Oct. 21 at Olathe East.