MANHATTAN — The Newton High School boys’ cross country team placed fifth, while the girls took seventh Saturday at the season-opening Manhattan Invitational at Warner Park.

In the boys’ team standings, Blue Valley Southwest won at 38 points, followed by Manhattan at 55, Topeka Seaman at 92, Leavenworth at 95, Newton at 137, Wamego at 175, Salina Central at 183, Junction City at 191, Lawrence at 192 and Topeka at 283.

Manhattan won the girls’ team competition at 30 points, followed by Blue Valley Southwest at 68, Shawnee Heights at 73, Leavenworth at 101, Junction City at 106, Lawrence at 145, Newton at 177 and Wamego at 193.

The Newton boys were led by Garrett Mick, who finished 10th in 17:05.00. Erik Jantz finished 14th in 17:16.80, followed by Erik Brown in 15th in 17:18.30. Jonah Hodge finished 50th in 19:19.00, followed by Antonio Negrete in 62nd in 20:06.00 and Grant Treaster in 63rd in 20:31.70.

The Newton girls were led by Megan Bartel in 25th at 22:34.10, followed by Lylia Fernandez in 26th at 22:36.10,

Elaina Bergquist in 54th in 25:48.00, Mariah McDonald in 57th in 29:09.30 and Hailey Million in 58th in 29:39.20.

Newton competes Thursday at the Swather Special at the Hesston Golf Course.

Manhattan Inv.

Saturday

Warner Park

Varsity girls

Team scores — Manhattan 30, Blue Valley Southwest 68, Shawnee Heights 73, Leavenworth 101, Junction City 106, Lawrence 145, Newton 177, Wamego 193.

Individuals (5K) — 1. Clara Mayfield, Manhattan, 18:54.50; 2. Michelle Sanchez, Junction City, 19:54.80; 3. Abby Stewart, Emporia, 20:09.40; 4. Ella Rosenkranz, Manhattan, 20:25.90; 5. Hannah Turner, Blue Valley Southwest, 20:50.20; 6. Brinn Wilson, Blue Valley Southwest, 20:50.20; 7. Kaitlin Karjala, Emporia, 21:01.70; 8. Abby Wagemaker, Topeka, 21:07.50; 9. Alisiara Hobbs, Shawnee Heights, 21:12.30; 10. Joy Gruenbacher, Manhattan, 21:12.30; 11. Gigi Loffredo, Blue Valley Southwest, 21:15.20; 12. Avery DeWolf, Manhattan, 21:23.80; 13. Erin Hebert, Seaman, 21:33.30; 14. Madeline Purdom, Manhattan, 21:36.80; 15. Zoie Counts, Salina Central, 21:38.60; 16. Chloe Manner, Leavenworth, 21:42.90; 17. Kylie Phillips, Shawnee Heights, 21:44.60; 18. Maddy Walter-Sherr... Leavenworth, 21:52.10; 19. Jennifer Albrecht, Shawnee Heights, 22:10.90; 20. Abbey Lincon, Leavenworth, 22:18.30; 21. Emily Keeley, Manhattan, 22:27.20; 22. Makenna Orton, Shawnee Heights, 22:30.40; 23. Sophie DeWitt, Lawrence, 22:30.90; 24. Madeline McCullough, Manhattan, 22:33.00; 25. Megan Bartel, Newton, 22:34.10; 26. Lylia Fernandez, Newton, 22:36.10; 27. Kailey Koomen, Junction City, 22:36.50; 28. Lauren Peak, Blue Valley Southwest, 22:39.50; 29. Loren Rice, Shawnee Heights, 22:41.00; 30. Leah Ervin, Junction City, 22:42.80; 31. Lorissa Bailey, Leavenworth, 22:43.50; 32. Kaydra Baer, Junction City, 22:44.60; 33. Cara Aherns, Blue Valley Southwest, 22:49.40; 34. Brianna Torres, Salina Central, 22:49.70; 35. Emily Jowers, Seaman, 22:53.70; 36. Leslie Ostronic, Lawrence, 23:22.80; 37. Stephany Lechuga, Junction City, 23:34.90; 38. Lacey Greenfield, Lawrence, 23:37.10; 39. Layne Prescott, Lawrence, 23:38.30; 40. Kynzie Underwood, Wamego, 23:47.50; 41. Ashlyn Zachgo, Wamego, 23:54.80; 42. Tabetha Deines, Salina Central, 23:58.50; 43. Katie Ahern, Lawrence, 23:59.90; 44. Elizabeth Finnigan, Leavenworth, 24:03.30; 45. Sarah Hjelmaas, Blue Valley Southwest, 24:29.50; 46. Piper Leitch, Lawrence, 24:38.40; 47. Suzanna Mosqueda, Seaman, 24:50.60; 48. Sophie Sallot, Leavenworth, 24:58.80; 49. Maren Blanka, Wamego, 25:12.20; 50. Savannah Jackson, Topeka, 25:21.20; 51. Katy Mulqueen, Seaman, 25:33.90; 52. Brooke Kinsley, Wamego, 25:43.30; 53. Jayden Wilson, Lawrence, 25:47.80; 54. Elaina Bergquist, Newton, 25:48.80; 55. Abby Loch, Leavenworth, 26:40.00; 56. Autum Fulmer, Wamego, 27:54.00; 57. Mariah McDonald, Newton, 29:09.30; 58. Hailey Million, Newton, 29:39.20.

Varsity boys

Team scores — Blue Valley Southwest 38, Manhattan 55, Seaman 92, Leavenworth 95, Newton 137, Wamego 175, Salina Central 183, Junction City 191, Lawrence 192, Topeka 283.

Individuals (5K) — 1. Dylan Miller, Blue Valley Southwest, 15:59.90; 2. Danny Bohnemann, Leavenworth, 16:18.00; 3. Cooper Schroeder, Manhattan, 16:22.60; 4. Maliki Pope, Seaman, 16:48.40; 5. Weston Evans, Blue Valley Southwest, 16:50.20; 6. Connor Roberts, Blue Valley Southwest, 16:56.20; 7. Matthew Pickering, Manhattan, 16:59.70; 8. Logan Logback, Manhattan, 17:00.80; 9. Josh Van Becelaere, Manhattan, 17:03.70; 10. Garrett Mick, Newton, 17:05.00; 11. Christian Buehler, Blue Valley Southwest, 17:05.60; 12. Tanner Hendrix, Leavenworth, 17:07.20; 13. Hunter Henderson, Shawnee Heights, 17:09.90; 14. Erik Jantz, Newton, 17:16.80; 15. Erik Brown, Newton, 17:18.30; 16. Mitch Sailer, Blue Valley Southwest, 17:32.40; 17. Tyler Olmsted, Salina Central, 17:35.60; 18. Brandon Falcon, Salina Central, 17:38.50; 19. Nathan Heinen, Seaman, 17:42.90; 20. Jace Mitchell, Seaman, 17:43.10; 21. John Finnigan, Leavenworth, 17:47.40; 22. Christian Carter, Junction City, 17:54.90; 23. Taegan Loy, Seaman, 17:56.00; 24. Carson Jumping Eagle, Lawrence, 18:00.80; 25. Cole Shupert, Lawrence, 18:02.00; 26. Isaiah Galicia, Junction City, 18:02.00; 27. Nick Price, Wamego, 18:02.10; 28. Cameron Fasenmyer, Blue Valley Southwest, 18:05.50; 29. Alex Henton, Manhattan, 18:07.30; 30. Devon Eich, Seaman, 18:07.50; 31. Sam Overby, Leavenworth, 18:12.00; 32. Dustin Lopez, Leavenworth, 18:12.90; 33. Cody Stegman, Wamego, 18:12.90; 34. Cole Joy, Shawnee Heights, 18:13.20; 35. Carson Gros, Manhattan, 18:14.90; 36. John Forrer, Seaman, 18:17.00; 37. Luke Wichmann, Manhattan, 18:17.70; 38. Ben Hermesch, Wamego, 18:25.80; 39. Eli Artzer, Wamego, 18:28.90; 40. Juan Tovar, Junction City, 18:30.60; 41. Treyson True, Emporia, 18:31.80; 42. Daniel Lentz, Leavenworth, 18:31.80; 43. Zack Bolen, Leavenworth, 18:36.50; 44. Caleb Hollenbeck, Emporia, 18:38.50; 45. John Price, Blue Valley Southwest, 18:43.70; 46. Michael Yackovich, Emporia, 18:52.60; 47. Logan Stuke, Seaman, 18:54.40; 48. Addison Sigg, Topeka, 18:58.40; 49. Caleb Shea, Wamego, 19:16.80; 50. Jonah Hodge, Newton, 19:19.00; 51. Calvin Dewitt, Lawrence, 19:19.50; 52. Garrett Newton, Salina Central, 19:22.90; 53. Keifer Smith, Lawrence, 19:24.70; 54. Chase Bennett, Junction City, 19:24.90; 55. Staughton Wintholtz, Salina Central, 19:27.20; 56. Daniel Davidson, Lawrence, 19:45.40; 57. Derek White, Lawrence, 19:50.90; 58. Griffin Gaggero, Shawnee Heights, 19:53.50; 59. Branson Basinger, Salina Central, 19:56.90; 60. Oscar Fernandez, Highland Park, 20:00.70; 61. Collin Hellman, Wamego, 20:02.20; 62. Antonio Negrete, Newton, 20:06.00; 63. Grant Treaster, Newton, 20:31.70; 64. Parker Jackson, Topeka, 20:40.10; 65. Kenny Hartzell, Highland Park, 20:42.90; 66. Joshua Nieves, Junction City, 20:46.90; 67. Charlie Lathrop-Al... Topeka, 21:09.10; 68. Eduardo Ramon, Highland Park, 21:25.10; 69. Tucker Heaton, Salina Central, 21:52.10; 70. David Navens, Topeka, 21:56.00; 71. Bryce Hadl, Lawrence, 22:27.50; 72. Fernando Gomez, Topeka, 22:28.00.

Junior varsity girls

Newton results (4K) — 48. Acacia Penner, Newton, 21:14.00; 49. Emily Penner, Newton, 21:16.10; 85. Shyann Higgens, Newton, 23:09.20.

Junior varsity boys

Newton results (4K) — 23. Creed Ekerberg, Newton, 19:45.30; 29. Eli Blaufuss, Newton, 20:04.80.