Area coaches

take honors

TOPEKA — Newton High School track and field coach Tad Remsberg and Halstead High School cross country coach Curtis Vermillion were named Kansas Coaches Association Coaches of the Year in girls’ track and field and boys’ cross country respectively.

Remsberg, who has been head track coach at Newton for 13 years, has led the Railer girls to back-to-back Class 5A state titles. He also has a boys’ state title during his tenure at Newton.

Vermillion, who has led the Dragon cross country program for 28 years, led Halstead to a pair of boys’ state titles and a runner-up spot last fall.

The two were honored Monday at the KSHSAA Coaches School in Topeka.

Newton runners

compete at nationals

LAWRENCE — Five members of the Newton Flyers Track Club competed at the USA Track and Field Junior Nationals, which ended Sunday in Lawrence.

Rebecca Raymundo placed 44th in the 400-meter hurdles in 1:21.78.

Kalli Anderson placed 16th in the 200-meter dash in 24.97 and 18th in the 100-meter dash in 11.98.

Savannah Simmons placed 29th in the 100-meter dash in 12.20 and 26th in the 200-meter dash in 25.37.

The 4x100-meter relay team of Christina Bruce, Anderson, Maggie Remsberg and Simmons placed 23rd in 48.77.

Area teams

compete at series

OLATHE — Seven area youth softball teams competed at the USA Softball VIP Class C World Series Thursday through Sunday in Olathe and Blue Valley with five finishing in the top four of their bracket.

The Newton Panthers won the red bracket of the 10-year-old division.

The Panthers finished 1-2-1 in pool play, beating the Olathe Twisters 6-3, tying the Diamond Divas 0-0, losing to Legacy 07 7-1 and losing to Commotion Softball 13-0.

In bracket play, the Panthers downed the ES Cyclones 5-2, the Sun Devils 5-2, the KC Ambush 0-7 9-2 and the Sun Devils 11-1 in the finals.

The Heat 18C Gonzalez finished second in the 16 to 18 red bracket.

In pool play, the team went 2-1-1, beating the Kansas City Fusion 7-0, tying the Missouri Dawgs Athletics 3-3, beating the Chaos 8-1 and losing to the Mavericks 3-0.

In red bracket play, the team beat the Kansas City Fusion 10-9, lost to the Rockin Jays 7-5, beat the Lady Legends Black 2-1, the Nitro White 8-3 in the consolation quarterfinals and the Rockin Jays 7-1 in the consolation semifinals.

In the championship game, the team lost to Missouri Dawgs Athletics 7-6.

In the 8-year-old division, the Heat 8 Stanford finished second.

The team was 2-1-1 in pool play, beating the Tigers 3-2, the Legacy Fastpitch 14-3, tying the Atchison Stingers 6-6 and losing to the Diamond Elite 15-5.

In bracket play, the Heat beat Legacy Fastpitch 12-6 in the quarterfinals and lost to the Diamond Elite 15-2 in the semifinals.

In the consolation semifinals, the team beat the Tigers 10-3. In the finals, the team lost to the Diamond Elite 12-0.

The Newton Panthers Blue finished third in the 12-year-old white bracket.

In pool play, the team finished 1-2-1, losing to the Xtreme 9-2, tying the Richmond Vipers 5-5, losing to the Lady Canes 8-0 and beating the Northland Cyclones 8-6.

In white bracket play, the Panthers lost to the 3on2 Force Warner 10-1, beat the Lady Panthers 9-8, beat the Sedalia Bombers 13-1, beat 3on2 Force Warner 5-4 in the consolation quarterfinals and lost to the Xtreme in the consolation semifinals 10-9.

In the 14-year-old division, the Heat 14 Unruh went 0-4 in pool play, but finished third in the red bracket.

In pool play, the team lost to the Ottawa Raptors 7-6, the Lees Summit Reign 3-2, the Mercenaries 9-3 and the Warriors 8-1.

In braket play, the team beat TNT 12-4, lost to Xplosion Softball 5-2, beat Missouri Dawgs Athletics 12-0, beat Chaos 10-3, beat the Xtreme 7-5 and beat Xplosion Softball 10-3 before falling to the 5 Tool Detonators 10-3 in the consolation semifinals.

The Heat 16 Llamas finished 1-5 in the 16 to 18 division.

The team finished 1-3 in pool play, falling to the LS Ravens 9-7, the Aztecs 4-0 and the Hardball Hustlers 6-2, before beating the 5 Tool Shockwave 6-4.

In red bracket play, the team lost to the Lady Legens Black 6-2 and the Outlaws 3-2.

The Heat 12 Mueller finished 1-2-1 in pool play in the 12-year-old division, beating the Sedalia Lady Bombers 12-1, losing to the Falls City Travelers 11-1, losing to the Bullets 7-1 and tying the Battitudes 9-9.

In the white bracket, the team lost to the Sedalia Lady Bombers 6-4, beat the Kansas Storm 8-2 and lost to the Explosion Dynamite 6-5.

Wingnuts, Salina

rained out

SALINA — The Wichita Wingnuts-Salina Stockade game scheduled for Monday was rained out and will be made up at 4 p.m. today as part of a doubleheader.

After losing nine straight, Wichita is now on a three-game winning streak and leads the American Association South Division by 13 1/2 games with 24 games remaining for the Wingnuts.

Salina is 10-56.

In Sunday’s opening game of the series, Alex Boshers (9-2) pitched a complete game as Wichita downed Salina 8-1.

Boshers allowed five hits with a walk and six strikeouts.

Tyler Sullivan, Christian Stringer, Matt Chavez and Zac Fisher drove in two runs each for Wichita. Sullivan went three for four hitting. Stringer, Chavez and Fisher had two hits each.

Troy Mannebach (1-4) took the loss for Salina.

Wichita is 41-25.

Saturday’s game

Wichita;011;020;000;—4;10;0

Cleburne;000;000;000;—0;4;0

Cooper (W, 5-1), Campbell 8, Devine 9 and M.Medina; Farfan (L, 3-3), Galbreath 3, Misell 5, Cox 7, Upperman 9 and Grant-Parks, Courson 7. Time — 3:09. Attendance — n/a.

Sunday’s game

Salina;001;000;000;—1;5;1

Wichita;300;300;20x;—8;11;1

Manneach (L, 1-4), Gillaspie 5, Gates 7, Fazzini 8 and Baker; Boshers (W, 9-2) and Fisher. Time — 2:46. Attendance — n/a.