Thursday at Emporia

Class 5A Regionals

Thursday

Welch Stadium,

Emporia

Scorers and Newton results. Top four qualify for state

GIRLS

Team scores - Newton 169, Emporia 134, Salina Central 69, Kapaun 59, Andover 57, Salina South 33, Wichita Heights 21, Topeka West 16.

Long jump — 1. Remsberg, Maggie (10) New. 17-10 1/2; 2. Henderson, Morgan (12) WH 17-0 1/2; 3. Nichols, Clarice (9) WH 15-11 1/2; 4. Schwerdtfeger, Bet (10) Emp. 15-10 1/2; 5. Reisen, Miranda (11) Emp. 15-8 1/2; 6. Rick, Jennifer (12) Emp. 15-7 1/2. 8. Harris, Kailey (12) New. 15-4.

Triple jump — 1. Gordon, Kelsey (12) Emp. 36-1 1/2; 2. Harris, Kailey (12) New. 34-7 1/4; 3. Olson, Claire (12) SS 33-5; 4. Young, Olivia (11) Emp. 33-4; 5. Haney, Amber (12) KMC 31-11; 6. Stevenson, Camisha (12) SC 31-8.

High jump — 1. Young, Olivia (11) Emp. 5-0; 2. Harris, Kailey (12) New. 5-0; 3. Wondra, Emma (10) KMC 5-0; 4. Larson, Miyah (9) TW 4-10 (won jumpoff at 4-10); 5. Maxton, Victoria (9) SS 4-10; 6. Walecki, Savanna (12) Emp. 4-6.

Pole vault — 1. Wheeler, Alyssa (12) KMC 11-0; 2. (tie) Maxton, Victoria (9) SS 9-6; Bell, Georgia (10) SC 9-6; 4. Crow, Devan (11) Emp. 9-0; 5. Cox, Alyssa (11) Emp. 8-0; 6. Pfeifer, Isabelle (9) KMC 7-6.

Shot put — 1. Lachenmayr, Brooke (12) New. 37-7; 2. Simons, Mikayla (12) Emp. 37-6; 3. Milleson, Taylor (10) Emp. 36-4 1/2; 4. Dorrell, Amanda (10) New. 35-3 1/4; 5. Altenor, Gabrielle (11) KMC 34-11 1/4; 6. Lies, Greta (11) KMC 33-3. 8. Harris, Kelsi (9) New. J32-11

Discus — 1. Simons, Mikayla (12) Emp. 126-7; 2. Dorrell, Amanda (10) New. 118-0; 3. Mitchell, Sara (11) Emp. 106-11; 4. Lachenmayr, Brooke (12) New. 105-2; 5. Lies, Greta (11) KMC 104-8; 6. Ellis, Emily (12) TW 99-61. 12. Lara, Gabriela (11) New. 88-11

Javelin — 1. Smith, Jennica (12) Emp. 125-3; 2. Yanez, Julianna (12) KMC 125-0; 3. Stevenson, Camisha (12) SC 124-2; 4. Engelken, Nicole (12) New. 121-1; 5. Frisch, Sophia (12) KMC 117-3; 6. Lies, Tessa (9) KMC 107-31. 9. Nichols, Aubrie (11) New. 103-3; 10. Forest, Olivia (11) New. 102-0.

4x800-m. relay — 1. Salina Central 10:23.39 (Cobb, Kadyn 9; Counts, Zoie 11; Arcayan, Kyah 10; Deines, Tabetha 11); 2. Andover 10:36.3 (Schwab, Garnett 11; Braynock, Sophia 11; Wiltshire, Brooke 12; McDavitt, Sarah 10); 3. Salina South 10:55.01 (Linenberger, Macy 12; DeWindt, Daycee 9; Lovett, Kaylee 9; Lefort, Haylee 9); 4. Newton 11:08.35 (Bartel, Megan 10; Barger, Caroline 11; Million, Hailey 10; Stucky, Alaina 10); 5. Wichita Heights 11:24.75 (Schafer, Louisa 12; Tymony, Jada 9; Niblock, Mackenzie 9; Roberts, Hannah 10); 6. Topeka West 12:18.66 (Palmer, Emma 11; Walker, Alanna 10; Brooks, Kiora 10; Bogart, Brooklyn 9)

100-m. HH — 1. Remsberg, Maggie (10) New. 15.01; 2. DiLollo, Lidia (9) And. 16.19; 3. Jackson, Sierra (10) TW 16.28; 4. Backes, Elisabeth (11) Salina Central 16.35; 5. Pfeifer, Natalie (11) KMC 16.55; 6. Wheeler, Alyssa (12) KMC 16.80. 9. Raymundo, Rebeca (10) New. 17.34.

100-m. dash — 1. Anderson, Kalli (10) New. 11.93; 2. Simmons, Savannah (11) New. 12.05; 3. Andres, Jennifer (12) New. 12.30; 4. Lipscomb, Amari (11) And. 12.80; 5. Valadez, Ciarra (12) KMC 12.96; 6. Nichols, Clarice (9) WH 12.97.

1,600-m. run — 1. Stewart, Abigail (11) Emp. 5:29.53; 2. Braynock, Sophia (11) And. 5:39.45; 3. Stucky, Alaina (10) New. 5:40.27; 4. Cobb, Kadyn (9) SC 5:45.45; 5. Schreiber, Camdyn (10) SS 5:51.48; 6. Hogan, Brenna (11) KMC 5:56.74. 8. Fernandez, Lylia (10) New. 6:28.35; 9. Lujano, Junuen (12) New. 7:09.01.

4x100-m. relay — 1. Newton 48.74 (Anderson, Kalli 10; Antonowich, Taylor 11; Andres, Jennifer 12; Simmons, Savannah 11); 2. Emporia 50.95 (Sehlaoui, Wiam 10; Schwerdtfeger, Beth 10; Gordon, Kelsey 12; Cooper, Taylor 11); 3. Kapaun-Mt. Carmel 51.02 (Hough, Cori 12; Gray, Hayden 9; Goolsby, Savannah 10; Valadez, Ciarra 12); 4. Topeka West 51.42 (Walker, Alanna 10; Jackson, Sierra 10; Brooks, Kiora 10; Larson, Miyah 9); 5. Wichita Heights 51.51 (Nichols, Clarice 9; Moore, Michelle 9; Williams, Breasia 9; Grayson, Imari 11); 6. Salina Central 53.35 (Falk, Alcyonna 12; Backes, Elisabeth 11; Jackson, Destiny 10; Stevenson, Camisha 12)

400-m. dash — 1. Antonowich, Taylor (11) New. 59.62; 2. Arcayan, Kyah (10) SC 1:00.38; 3. Davies, Alexis (10) Emp. 1:00.97; 4. Reynolds, Isabelle (11) And. 1:02.87; 5. Peroza-Aguirre, Gl (9) Emp. 1:03.11; 6. Williams, Rylie (9) Emp. 1:03.96. 7. Bruce, Christina (11) New. 1:04.02; 13. Million, Hailey (10) New. 1:14.13.

300-m. LH — 1. Remsberg, Maggie (10) New. 45.90; 2. Backes, Elisabeth (11) SC 48.56; 3. Schmid, Paige (11) Emp. 49.14; 4. Lovett, Kaylee (9) SS 49.48; 5. Rick, Jennifer (12) Emp. 51.46; 6. Raymundo, Rebeca (10) New. 53.25.

800-m. run — 1. Cobb, Kadyn (9) SC 2:27.49; 2. Schwab, Garnett (11) And. 2:27.79; 3. Bruening, Claire (9) KMC 2:28.16; 4. Braynock, Sophia (11) And. 2:31.98; 5. Schreiber, Camdyn (10) SS 2:38.69; 6. Bartel, Megan (10) New. 2:40.81. 8. Barger, Caroline (11) New. 2:49.07; 9. Ramos-Thaw, Araseli (9) New. 3:01.64.

200-m. dash — 1. Simmons, Savannah (11) New. 25.64; 2. Andres, Jennifer (12) New. 26.68; 3. Lipscomb, Amari (11) And. 27.41; 4. Olson, Claire (12) SS 27.52; 5. Davies, Alexis (10) Emp. 27.97; 6. Peroza-Aguirre, Gloria (9) Emp. 28.01.

3,200-m. run — 1. Stewart, Abigail (11) Emp. 11:54.31; 2. Stucky, Alaina (10) New. 12:44.98; 3. Showalter, Hannah (11) And. 12:55.71; 4. Counts, Zoie (11) SC 13:08.88; 5. Hogan, Brenna (11) KMC 13:42.49; 6. Fernandez, Lylia (10) New. 14:09.08.

4x400-m. relay — 1. Newton 4:04.12 (Remsberg, Maggie 10; Antonowich, Taylor 11; Andres, Jennifer 12; Simmons, Savannah 11); 2. Emporia 4:11.17 (Williams, Rylie 9; Davies, Alexis 10; Schmid, Paige 11; Cooper, Taylor 11); 3. Salina Central 4:12.23 (Backes, Elisabeth 11; Cobb, Kadyn 9; Deines, Tabetha 11; Arcayan, Kyah 10); 4. Kapaun-Mt. Carmel 4:17.42 (Goolsby, Savannah 10; Hanney, Katie 9; Valadez, Ciarra 12; Byrd, Madeline 11); 5. Wichita Heights 4:20.96 (Farley, Tiffani 9; Fennell, Jayla 11; Grant, Kamryn 11; Grayson, Imari 11); 6. Andover 4:31.15 (Day, Allison 9; Lipscomb, Amari 11; McMinn, Maloree 9; Middleton, Saylor 9).

BOYS

Team scores — Emporia 101, Newton 100, Wichita Heights 92, Salina South 85.5, Andover 75, Salina Central 44, Kapaun 39, Topeka West 21.5.

Long jump — 1. Smallwood, Isaac (12) WH 22-1; 2. Baker, Kvonte (10) WH 21-11 1/2; 3. Johnson, Devin (12) SS 20-10 3/4; 4. Liggins, Kedric (11) SC 20-9 1/4; 5. Burse, Deriece (12) SC 20-8; 6. Crouch, Bryce (12) Emp. 20-6 3/4. 10. Moore, Landon (12) New. 19-5 1/2

Triple jump — 1. Smallwood, Isaac (12) WH 47-0; 2. Moore, Landon (12) New. 45-0 1/4; 3. Johnson, Devin (12) SS 43-11; 4. Roberts, Adrian (11) WH 41-7 1/2; 5. Huber, Daniel (12) Emp. 40-11 1/2; 6. McBroom, Isaac (11) Emp. 40-8 1/4.

High jump — 1. Herrs, Jacob (12) And. 6-0; 2. Smallwood, Isaac (12) WH 6-0; 3. Krogmeier, Alex (9) New. 5-10; 4. Lanoue, Casey (11) SS 5-8; 5. (tie) Parker, Vincent (10) TW 5-8; Calvert, Cai (10) SS 5-8.

Pole vault — 1. Huber, Daniel (12) Emp. 13-6; 2. (tie) George, Malachi (11) WH 13-0 ; 2. Olmsted, Blake (10) SC 13-0; 4. Jantzi, Joshua (12) New. 13-0 (won jumpoff at 12-9); 5. Branham, Ethan (12) SS 13-0; 6. Parnell, Seth (11) SS 12-0. 7. Jones, Milo (10) New. 11-6.

Shot put — 1. Forest, Jackson (12) New. 52-2 1/4; 2. Olsson, Jonathan (11) Emp. 49-1 1/2; 3. Sotelo-Ruiz, Luis (11) SC 48-7; 4. Lowe, Nicholas (11) KMC 47-7 1/2; 5. Morrow, James (11) SC 46-3 1/4; 6. Juarez, Jonathan (12) Emp. 46-0 3/4. 8. Peterson, Damarius (10) New. 44-11 3/4; 15. Entz, Ethan (10) New. 41-4.

Discus — 1. Livingston, Myles (10) Emp. 154-7; 2. Ahrens, Nathan (12) New. 139-11; 3. Wells, Braden (11) KMC 134-1; 4. Entz, Ethan (10) New. 130-8; 5. Ramirez, Jose (12) SC 130-0; 6. Morrow, Joshua (10) SC 129-9. 9. Peterson, Damarius (10) New. 122-10.

Javelin — 1. Webb, Payton (11) SS 195-8; 2. Irish, Evan (12) SS 191-7; 3. Olsson, Jonathan (11) Emp. 175-9; 4. Mitchell, Isaac (10) SS 168-3; 5. Powell, Brenden (12) New. 166-2; 6. McFarlane, Jakob (10) New. 163-01. 10. Ahrens, Nathan (12) New. 133-11

4x800-m. relay — 1. Kapaun-Mt. Carmel 8:29.5 (Adams, Charles 12; Crandall, John 12; Samsel, Nicholas 12; Crandall, Robert 12); 2. Salina Central 8:32.80 (Basinger, Branson 11; Olmsted, Tyler 11; Sandhu, Umar 12; Caspers, Kyler 11); 3. Andover 8:34.78 (Lenz, Travis 12; Jackson, Joshua 10; O'Connell, Connor 11; Moen, Alexander 12); 4. Salina South 8:35.48 (Atkins, Daniel 11; Reed, Joshua 12; Munsell, Conner 10; Munsell, Keetan 10); 5. Topeka West 8:38.23 (Morales, Omar 10; Sims, Ethan 10; Cornely, Robert 11; Saavedra, Tristan 11); 6. Newton 8:51.33 (Hodge, Jonah 10; Lane, Matthew 10; Brown, Erik 11; Negrete, Antonio 10)

110-m. HH — 1. Porter, Joseph (10) WH 15.13; 2. Ochoa, Jerik (10) New. 15.15; 3. Roberts, Adrian (11) WH 15.17; 4. Raubenstine, Tanne (12) SS 15.51; 5. East, Matt (10) Emp. 15.84; 6. Vasquez, Rafael (10) Emp. 16.701

100-m. dash — 1. Remsberg, Kadin (12) New. 10.79; 2. Russell, Onterio (10) WH 11.04; 3. McCafferty, Parker (11) And. 11.05; 4. Secord, Tommy (12) Emp. 11.28 (11.277); 5. Baker, Kvonte (10) WH 11.28 (11.279); 6. Raubenstine, Tanne (12) SS 11.33. 9. Harris, James (11) New. 11.41.

1,600-m. run — 1. Moen, Alexander (12) And. 4:32.57; 2. McGreevy, Michael (12) KMC 4:33.21; 3. Moen, Asher (10) And. 4:34.35; 4. Reed, Joshua (12) SS 4:34.39; 5. Mick, Garrett (11) New. 4:34.41; 6. Mattas, Wyatt (12) Emp. 4:41.73. 14. Lettau, Shawn (11) New. 5:09.27.

4x100-m. relay — 1. Newton 43.54 (Harris, James 11; Remsberg, Kadin 12; Jantzi, Joshua 12; Moore, Landon 12); 2. Wichita Heights 43.62 (Roberts, Adrian 11; Baker, Kvonte 10; Johnson, Jamir 10; Russell, Onterio 10); 3. Emporia 43.98 (Crouch, Bryce 12; Secord, Tommy 12; Sehlaoui, Morad 12; Polston, Colin 11); 4. Salina South 44.07 (Atkins, Daniel 11; Raubenstine, Tanner 12; Lanoue, Casey 11; Sanchez, Ian 11); 5. Salina Central 44.33 (Counts, Riley 10; Aiyanyor, Migc 10; Counts, Dawsen 12; Burse, Deriece 12); 6. Kapaun-Mt. Carmel 44.96 (Tomblin, Michael 11; Hutton, Mark 11; Wrinn, Thomas 12; Channel, Nicholas 11)

400-m. dash — 1. Walker, Jordan (12) TW 49.94; 2. Secord, Tommy (12) Emp. 50.01; 3. Gentz, Kesston (11) Emp. 51.84; 4. Atkins, Daniel (11) SS 52.49; 5. Wrinn, Thomas (12) KMC 53.28; 6. Bieker, Colton (10) Emp. 54.09. 9. Negrete, Antonio (10) New. 55.59; 10. Garcia, Connor (12) New. 55.98; 11. Moreno, Javier (11) New. 56.27.

300-m. IH — 1. Ochoa, Jerik (10) New. 41.68; 2. Vasquez, Rafael (10) Emp. 41.77; 3. East, Matt (10) Emp. 41.96; 4. Raubenstine, Tanne (12) SS 42.23; 5. Orange, Cortez (11) WH 42.63; 6. Liggins, Kedric (11) SC 43.18. 10. Jones, Milo (10) New. 44.73; 13. Blaufuss, Eli (9) New. 46.26.

800-m. run — 1. Lenz, Travis (12) And. 2:01.02; 2. Moen, Alexander (12) And. 2:01.22; 3. Mick, Garrett (11) New. 2:01.81; 4. Hastert, Brent (11) Emp. 2:01.99; 5. O'Connell, Connor (11) And. 2:06.13; 6. Caspers, Kyler (11) SC 2:08.87. 9. Hodge, Jonah (10) New. 2:12.27; 12. Lane, Matthew (10) New. 2:17.93.

200-m. dash — 1. Remsberg, Kadin (12) New. 22.64; 2. Russell, Onterio (10) WH 23.35; 3. Hutton, Mark (11) KMC 23.80; 4. Sanchez, Ian (11) SS 23.87; 5. Aiyanyor, Migc (10) SC 23.89; 6. Bieker, Colton (10) Emp. 23.97. 9. Harris, James (11) New. 24.39.

3,200-m. run — 1. Moen, Asher (10) And. 10:04.87; 2. Reed, Joshua (12) SS 10:05.06; 3. Moen, Alexander (12) And. 10:05.24; 4. Mattas, Wyatt (12) Emp. 10:05.95; 5. Munsell, Keetan (10) SS 10:16.09; 6. Mier, Nathan (11) WH 10:38.48. 9. Jantz, Erik (9) New. 10:55.21.

4x400-m. relay — 1. Kapaun-Mt. Carmel (O'Malley, Michael 10; Channel, Nicholas 11; McCully, Ryan 11; Wrinn, Thomas 12) 8:29.56; 2. Salina Central (Basinger, Branson 11; Counts, Riley; Caspers, Kyler 11 4) Aiyanyor, Migc 10) 8:32.80; 3. Andover (O'Connell, Connor 11; Jackson, Joshua 10; Tee, Remington 10; Lenz, Travis 12) 8:34.78; 4. Salina South (Atkins, Daniel 11; Lanoue, Casey 11; Johnson, Devin 12; Reed, Joshua 12) 8:35.48. Fifth and sixth not listed.