Saturday at Wichita

Ark Valley-

Chisholm Trail

League Division I

Girls’ Swimming

Championships

Saturday

Wichita Northwest YMCA

Scorers and Newton results

Team scores — Hutchinson 426, Newton 384, Derby 354, Campus 293, Maize 291, Salina South 128, Salina Central 101.

200-yd. medley relay — 1. Hutchinson (Young, Schrock, Ton.Lehr, Porter) 1:55.93, 2. Campus (Cooper, Simposon, Nicholas, Schutt) 2:00.27, 3. Newton (Anton, Robinson, Peaney, Senn) 2:02.78, 4. Derby (Bastin, Pitts, Dutcher, Keil) 2:03.50, 5. Maize (Guerrero, Noble, Taylor, Shively) 2:04.62, 6. Salina Central (Coykendall, Abbott, Granado, Gunelson) 2:29.66, 7. Salina South (J.Zajac, Collett, A.Zajac, Olsen) 2:30.18.

200-yd. freestyle — 1. Young H 2:02.17, 2. Taylor M 2:03.92, 3. Hendricks H 2:06.13, 4. Senn N 2:13.84, 5. Bastin D 2:14.51, 6. Claeys M 2:26.61, 7. Cooper C 2:27.42, 8. Cunningham H 2:29.44, 9. Moffitt H 2:29.59, 10. Montelongo N 2:31.41, 11. Conese N 2:32.33, 12. Ewing SC 2:37.11, 13. McAllister SS 2:39.48, 14. Siemens N 2:40.58, 15. Pitts D 2:42.03, 16. Ewing SC 2:42.74.

200-yd. individual medley — 1. Keil D 2:15.66, 2. Anton N 2:24.19, 3. Tor.Lehr H 2:28.93, 4. Beebe N 2:31.36, 5. Schrock H 2:37.42, 6. Salgado N 2:39.50, 7. Simpson C 2:42.50, 8. Shively M 2:42.99, 9. Dutcher D 2:45.52, 10. Christian H 2:48.40, 11. Nicholas C 2:50.08, 12. Henwood D 2:50.33, 13. Keasey D 2:51.39, 14. Jansson C 2:53.27, 15. Powell N 3:01.63, 16. Mies M 3:02.22.

50-yd. freestyle — 1. Porter H 25.70, 2. Schutt C 26.03, 3. Kennedy C 27.40, 4. Peaney N 25.58, 5. Guerrero M 27.68, 6. Mitchell D 28.89, 7. Onken D 28.95, 8. Fee H 29.67, 9. Powers C 29.71, 10. Justice H 29.84, 11. Antal D 30.30, 12. Proctor D 30.59, 13. Hatch N 30.74, 14. J.Zajac SS 32.14, 15. Arrowsmith N 33.77, 16. Jaramillo C 34.33. 17. Penner N 35.06.

Diving — 1. Allen D 422.25, 2. McCloud N 393.15, 3. Naysmith N 384.45, 4. Hampton C 178.30, 5. Kerminski SS 173.20, 6. Cliffton SS 158.80.

100-yd. butterfly — 1. Keil D 59.51, 2. Ton.Lehr H 1:01.99, 3. Anton N 1:05.42, 4. Peaney N 1:10.84, 5. Peaney N 1:10.84, 6. K.Nicholas C 1:14.80, 7. Dutcher D 1:15.33, 8. Claeys M 1:21.98, 9. Proctor D 1:21.99, 10. Jansson C 1:24.05, 11. Harris M 1:29.94, 12. Gunelson SC 1:30.74, 13. Edwards M 1:32.91, 14. Granado SC 1:34.62, 15. Baldwin N 1:35.46, 16. S.Nicholas C 1:45.68.

100-yd. freestyle — 1. Proctor H 56.41, 2. Schutt C 58.73, 3. Robinson N 58.78, 4. Salgado N 1:01.19, 5. Shively M 1:03.20, 6. Duran D 1:04.54, 7. Mitchell D 1:05.34, 8. Cunningham H 1:05.45, 9. Kennedy C 1:05.73, 10. Justice H 1:06.80, 11. Studebaker M 1:07.11, 12. Antal D 1:08.53, 13. PowersC 1:08.77, 14. Ewing SC 1:08.95, 15. Collett SS 1:13.21, 16. Becker N 1:13.82. 17. Arrowsmith N 1:14.02.

500-yd. freestyle — 1. Taylor M 5:36.12, 2. Hendricks H 5:36.79, 3. Bastin D 5:54.91, 4. Gooding M 6:02.70, 5. Noble M 6:06.71, 6. Senn N 6:08.72, 7. Beebe N 6:10.45, 8. Christian H 6:23.89, 9. Henwood D 6:38.34, 10. Montelongo N 6:40.53, 11. Cooper C 6:47.86, 12. Keasey D 6:49.99, 13. McAllister SS 7:07.56, 14. Dial C 7:09.93, 15. Mies M 7:12.29, 16. Siemens N 7:14.50.

200-yd. freestyle relay — 1. Hutchinson (Ton.Lehr, Tor.Lehr, Justice, Hendricks) 1:49.94, 2. Campus (Kennedy, S.Cooper, K.Cooper, Schutt) 1:51.60, 3. Maize (Studebacker, Gooding, Harris, Claeys) 1:55.12, 4. Newton (Salgado, Conese, Hatch, Peaney) 1:57.30, 5. Derby (Dutcher, Proctor, Pitts, Mitchell) 1:58.04, 7. Salina Central (Gunelson, Abbott, A.Ewing, E.Ewing) 2:07.20.

100-yd. backstroke — 1. Young H 1:00.90, 2. Tor.Lehr H 1:03.79, 3. Guerrero M 1:08.38, 4. Cooper C 1:09.89, 5. Collett SS 1:13.14, 6. Duran D 1:13.29, 7. Onken D 1:13.62, 8. Brandt N 1:15.55, 9. Moffitt H 1:17.10, 10. Studebaker M 1:18.59, 11. Powell N 1:19.21, 12. Dial C 1:20.84, 13. Hatch N 1:24.26, 14. Edwards M 1:26.72, 15. Coykendall SC 1:28.76, 16. Mehringer D 1:30.17. 17. Penner N 1:30.30.

100-yd. breaststroke — 1. Ton.Lehr H 1:10.94, 2. Simpson C 1:13.94, 3. Robinson N 1:14.12, 4. Schrock H 1:17.47, 5. Noble M 1:17,65, 6. Gooding M 1:17.73, 7. Pitts D 1:24.39, 8. Fee H 1:25.33, 9. Lindstrom D 1:29.15, 10. Mauldin C 1:29.44, 11. Abbott SC 1:31.12, 12. Rowley D 1:31.74, 13. Conese N 1:32.22, 14. Baldwin N 1:34.54, 15. Daniel C 1:37.03, 16. Dworack D 1:37.60. 17. Becker N 1:38.99.

400-yd. freestyle relay — 1. Hutchinson (Young, Tor.Lehr, Hendricks, Porter) 3:55.70, 2. Newton (Salgado, Senn, Anton, Robinson) 4:03.68, 3. Derby (Onken, Bastin, Duran, Keil) 4:04.62, 4. Maize (Guerrero, Shively, Noble, Taylor) 4:00.63, 5. Campus (S.Cooper, K.Nicholas, K.Cooper, Kennedy) 4:26.50, 6. Salina Central (E.Ewing, A.Ewing, Gunelson, Coykendall) 4:52.37, 7. Salina South (McAllister, A.Zajac, Olsen, Collett) 4:55.06.