Goessel golfers

second at 1A

HUTCHINSON — The Goessel High School golf team qualified for the Class 1A state tournament after a second-place finish Monday in the regionals at Carey Park in Hutchinson.

Pretty Prairie won the regional title at 362, followed by Goessel at 379 and Hutchinson Central Christian at 387. The top three teams advance to state. Burrton was fourth at 412, followed by Chetopa at 468 and Peabody-Burns at 510.

Goessel’s Michal Holada was top medalist at 79, five strokes better than Pretty Prairie’s Wyatt Krehbiel. Marshall Walton of Central Christian won a playoff for third over Pretty Prairie’s Trae Gehring. Both shot an 86.

Other area medalists were Goessel’s Rhett Makovec, who finished sixth at 94. Cooper Zehr of Burrton was seventh at 95. Bryce Meacham of Burrton shot a 99 for 10th.

Corey Smith of Burrton shot a 107 and Pablo Perez of Peabody-Burns shot a 108. Both advanced to state by being among the top five golfers not on the top three teams.

Rounding out Goessel’s lineup were Braden Roby at 101, Dylan Lindeman at 105, Miguel Guerrero at 113 and Carson Sterk at 119.

For Burrton, Anthony Schmitt shot a 101 and Bryce Meyers shot a 131. For Peabody-Burns, Jorge Sanchez shot a 124, Rocco Wlerts shot a 133, Mallory Harris shot a 151 and Anna Lubbers shot a 156.

The state meet is Monday at the Sugar Hills Golf Course in Goodland.

Class 1A Regionals

Monday

Carey Park,

Hutchinson

Par 71

Team state qualifiers — Pretty Prairie 362, Goessel 379, Hutchinson Central Christian 387. Remainder of field — Burrton 412, Chetopa 468, Peabody-Burns 510. Norwich no team score.

Medalists

x-won playoffs

1. Michal Holada (11) Goe. 79

2. Wyatt Krehbiel (12) PP 84

3. Marshall Walton (10) HCC 86-x

4. Trae Gehring (11) PP 86

5. Jacob Bruch (12) HCC 94-x

6. Rhett Makovec (12) Goe. 94

7. Cooper Zehr (10) Bur. 95-x

8. Tyler Nisly (11) PP 95

9. Connor Schwartz (11) PP 97

10. Bryce Meacham (11) Bur. 99

Other state qualifiers

Corey Smith (10) Bur. 107

Pablo Perez (11) PB 108

Chance Smith (10) Chet. 112

Remainder of field

Braden Roby (11) Goe. 101

Chris Blankenship (12) HCC 103

Zane Allen (10) HCC 104

Dylan Lindeman (9) Goe. 105

Reilly Tobias (10) HCC 105

Andrew Brewer (10) PP 111

Anthony Schmitt (10) Bur. 111

Sam Kauffman (11) HCC 112

Miguel Guerrero (12) Goe. 113

Derek Ross (10) Chet. 116

Bryar Underwood (12) Chet. 117

Carson Sterk (11) Goe. 119

Lane Bearce (11) PP 122

Darren Robison (12) Chet. 123

Jorge Saunchez (11) PB 124

Maxwell Caldwell (10) PB 127

Brian Meyers (11) Bur. 131

Rocco Wlerts (9) PB 133

Levi Branson (12) Nor. 139

Mallory Harris (12) PB 151

Anna Lubbers (12) PB 156

Hesston takes

second in 3A

EUREKA — The Hesston High School golf team qualified for state with a second-place team finish at the Class 3A regionals Monday at the Eureka Country Club.

Cheney won the team title at 344, followed by Hesston at 346. The top two teams qualify for state.

Halstead and Sedgwick each finished at 392. Remington finished at 512.

Sedgwick’s Owen Gartner and Nolan Sell of Garden Plain tied for top medalist honors at 81. Austin Hampton of Cheney was third at 82.

Other area medalists included Baylor Bohling of Halstead and Grant Brenneman of Hesston tied for fourth at 83. Tanner Bachman of Hesston was ninth at 86. Jordan Roth of Hesston tied for 10th at 87.

For Hesston, Tyler Bachman shot a 90, Dylan Prouty shot a 94 and Kitt Regier shot a 99.

For Halstead, Tristin Carswell shot as 101, followed by Riley Maurath and Vinton Robuck each at 104, Austin Milton at 107 and Ryan Weber at 121.

For Sedgwick, Kade Resnik shot a 98, followed by Jack Howell at 100 and Judson Agee at 113.

For Remington, Grant Janzen shot a 108, followed by Judson Tillotson at 128, Brady Lunsford at 136, Charley McQuiston at 140 and Jacob Hilgenfeld at 154.

The state tournament is Monday at the Independence Country Club.

Class 3A Regionals

Monday

Eureka CC

Par 72

Team state qualifiers — Cheney 344, Hesston 346. Remainder of field — Halstead 392-107, Sedgwick 392-open, Remington 512. Andale, Eureka, Garden Plain, Wichita Independent no team score.

Medalists

(tie breakers not reported)

Owen Gartner (11) Sdg. 81

Nolan Sell (11) GP 81

Austin Hampton (12) Che. 82

Baylor Bohling (11) Hal. 83

Grant Brenneman (10) Hes. 83

Chandler Mongeau (12) Eur. 83

Conner Lies (12) Che. 84

Michael McCurley (11) WI 85

Tanner Bachman (12) Hes. 86

Riley Amsink (12) Che. 87

Jordan Roth (12) Hes. 87

Tanner Wells (10) Eur. 87

Remainder of field

Tyler Bachman (11) Hes. 90

Trey Akler (11) Che. 91

Dylan Prouty (11) Hes. 93

Luke Turner (12) Che. 96

Kade Resnik (12) Sdg. 98

Connor Stephenson (10) Che. 98

Clayton Sell (12) GP 99

Jack Howell (11) Sdg. 100

Kitt Regier (12) Hes. 100

Tristin Carswell (12) Hal. 101

Riley Maurath (12) Hal. 104

Vinton Robuck (11) Hal. 104

Austin Milton (11) Hal. 105

Grant Janzen (11) Rem. 108

Clayton Barnett (12) WI 109

Judston Agee (11) Sdg. 111

Pete Basham (11) Eur. 116

Ryan Weber (11) Hal. 117

Judson Tillotson (12) Rem. 128

Brady Lunsford (12) Rem. 136

Charles (CJ) Wyant (9) GP 136

Charles McQuiston (10) Rem. 140

Jacob Hilgenfeld (11) Rem. 154

Caden Adkins (9) Eur. WD

Tyler Findley (10) Eur. WD

Jonathan Turner (10) Eur. WD

Fabian Rivera (12) Rem. WD