Friday at Derby

Ark Valley-

Chisholm Trail League

Division I

Championships

Friday at Derby

Scorers and Newton results

GIRLS

Team scores — Newton 148, Maize 121, Hutchinson 118, Salina Central 51, Campus 50, Derby 32, Salina South 31.

Shot put — 1. Bynum H 40-11, 2. Lachenmayer N 36-11, 3. Dorrell N 35-11, 4. Saffle H 34-6, 5. Hefley H 33-5 1/2, 6. Aldridge SS 33-1 1/2. 7. Kelsi N 32-10 1/2.

Discus — 1. Dorrell N 115-3, 2. Kennedy D 96-2, 3. Fransen M 94-2, 4. Bryce C 93-10, 5. Mac.Ediger D 92-5, 6. Mad.Ediger D 92-5. 10. Lara N 82-6, 15. Forest N 78-6.

Javelin — 1. Huggans C 126-8, 2. Hirschfield D 112-9, 3. Schutte C 107-9, 4. Stevenson SC 106-11, 5. Engelken N 103-4, 6. Chapin C 103-0. 11. Nichols N 85-6.

High jump — 1. Harris N 4-10, 2. Eales H 4-8, 3. Myers H 4-8, 4. Maxton SS 4-8, 5. Owings M 4-6, 6. Malloy M 4-6.

Long jump — 1. Remsberg N 18-1, 2. Hopkins M 17-6, 3. Ward C 17-1 3/4, 4. Armburst H 17-0, 5. McFadden H 16-11 1/2, 6. Harris N 16-8 3/4.

Triple jump — 1. McFadden H 35-5 1/2, 2. Olson SS 34-1 1/2, 3. Harris N 33-9 3/4, 4. Stevenson SC 33-9 3/4, 5. Stewart M 33-4 1/2, 6. Huggans C 31-3 1/4.

Pole vault — 1. Magby M 11-0, 2. Maxton SS 9-6, 3. Bell SC 9-6, 4. (tie) Schutte C 8-6, Stokes D 8-6, 6. Butterworth C 8-0.

100-m. HH — 1. Remsberg 14.90, 2. Wren H 15.13, 3. Hanna M 15.77, 4. Holmes M 15.99, 5. Armbrust H 16.28, 6. Backes SC 16.81. 7. Raymundo N 16.99.

4x800-m. relay — 1. Salina Central (Cobb, Counts, Arcayan, Deines) 10:20.32, 2. Maize (Allen, Vick, Sheldon, Jones) 10:39.50, 3. Campus (Gorton, Groh, Graham, Hill) 10:59.06, 4. Newton (Bartel, Million, Ramos-Thaw, Barger) 11:13.15.

100-m. dash — 1. Simmons 11.92-r, 2. Andres N 12.26, 3. Hopkins M 12.57, 4. Jackson H 12.63, 5. Asberry D 12.85, 6. Remsberg N 12.88.

1,600-m. run — 1. Reimer M 5:34.65, 2. Pierce M 5:37.54, 3. Stucky N 5:38.51, 4. Schreiber SS 5:45.26, 5. Pope M 5:56.86, 6. Groh C 6:04.67. 12. Lujano N 6:50.38.

4x100-m. relay — 1. Newton (Bruce, Andres, Antonowich, Simmons) 48.10-r, 2. Hutchinson (Villigas, Jackson, Wright, Birney) 49.12, 3. Maize (Holmes, Hanna, Johnson, Hopkins) 50.60, 4. Salina Central (Falk, Backes, Jackson, Stevenson) 52.26, 5. Campus (Cunnings, Schutte, Perez, Jackson) 53.39.

400-m. dash — 1. Wright H 56.87, 2. Antonowich N 59.28, 3. Taylor D 1:00.31, 4. Birney H 1:00.71, 5. Arcayan SC 1:00.88, 6. Ward C 1:02.41. 9. Bruce N 1:03.59.

300-m. LH — 1. Remsberg N 46.05-r, 2. Wren H 46.53, 3. Armburst H 46.96, 4. Hanna M 47.73, 5. Backes SC 49.00, 6. Holmes M 49.67. 11. Raymundo N 53.55.

800-m. run — 1. Wright H 2:25.36, 2. Cobb SC 2:25.94, 3. Pierce M 2:28.61, 4. Bartel N 2:35.49, 5. Jones M 2:36.94, 6. Pope M 2:36.83. 9. Barger N 2:47.15, 13. Ramos-Thaw N 3:04.42.

200-m. dash — 1. Simmons N 24.52-r, 2. Andres N 25.87, 3. Olson SS 26.84, 4. Ward C 27.11, 5. Taylor D 27.15, 6. Birney H 27.77.

3,200-m. run — 1. Reimer M 12:25.05, 2. Allenbach M 12:28.11, 3. A.Stucky N 12:31.58, 4. M.Stucky M 12:31.75, 5. Counts SC 12:53.62, 6. Atkinson H 13:04.52. 10. Fernandez N 13:58.33.

4x400-m. relay — 1. Hutchinson (Jackson, Birney, Armburst, Wright) 4:02.50-r, 2. Salina Central (Backes, Cobb, Deines, Arcayan) 4:12.43, 3. Maize (Bell, Pierce, Owings, Hanna) 4:14.98, 4. Campys (Gorton, Schutte, Hill, Funck) 4:36.63.

BOYS

Team scores — Hutchinson 132, Salina South 100.5, Newton 95, Derby 81.5, Maize 74, Campus 53, Salina Central 22.

Shot put — 1. Swenson M 56-10 1/2, 2. Forest N 56-0 1/2, 3. Clark D 50-9 1/2, 4. Rivas H 48-1, 5. Hicks C 46-3 1/2. 6. Degarmo H 45-11. 7. Peterson N 45-9, 10. Entz N 42-8.

Discus — 1. Swenson M 179-8-r, 2. Degarmo H 149-3, 3. Miller SS 145-9, 4. Ahrens N 144-10, 5. Rivas H 144-4, 6. Cain D 139-9.

Javelin — 1. Webb SS 184-9, 2, Irish SS 180-3, 3. Mitchell SS 167-2, 4. Powell N 165-2, 6. Haak C 156-9, 6. McFarlane N 151-8. 10. Ahrens N 133-1.

High jump — 1. Norman H 6-4, 2. Grill M 6-4, 3. Turnbill M 5-8, 4. Calvert SS 5-8, 5. Krogmeier N 5-8, 6. (tie) Davis D 5-6, Lanoue SS 5-6.

Long jump — 1. Gustafson D 21-8 1/4, 2. Vigil H 20-8 1/2, 3. Moore N 20-6 3/4, 4. Liggins SC 20-6 1/2, 5. Harvey C 20-5 3/4, 6. Johnson SS 20-3 3/4.

Triple jump — 1. D.Johnson SS 44-9, 2. Moore N 44-4 1/2, 3. Harvey C 44-0, 4. Jones H 42-7 1/2, 5. M.Johnson H 42-4 1/2, 6. Payne M 39-1 1/2.

Pole vault — 1. Wood D 14-0, 2. Jantzi N 13-0, 3. Branham SS 12-6, 4. Olmsted SC 12-0, 5. Bartlett M 12-0, 6. Geisen SC 12-0. 12. Jones 10-6.

110-m. HH — 1. Johnson H 14.41, 2. Ochoa N 14.99, 3. Brown D 15.00, 4. Turnbull M 15.25, 5. Richardson D 15.27, 6. Crough H 15.56.

4x800-m. relay — 1. Hutchinson (E.Ramirez, Perrone, S.Ramirez, Baker) 8:11.42-r, 2. Campus (Dice, Schroeder, Duenez, Thompson) 8:31.51, 3. Maize (Williams, Wells, Gaddie, Houchen) 8:35.39, 4. Derby (Trempy, Sprecker, Robinette, Gilmore) 8:41.63, 5. Newton (Hodge, Brown, Lane, Negrete) 8:56.74, 6. Salina South (C.Munsell, K.Munsell, Andrew, Dandu) 9:11.77.

100-m. dash — 1. Remsberg N 10.76, 2. Vigil H 10.83, 3. Raubenstine SS 11.23, 4. Sanchez SS 11.26, 5. Pendergrass H 11.27, 6. Moore N 11.29. 7. Harris N 11.49.

1,600-m. run — 1. Jones M 4:30.09, 2. Reed SS 4:35.99, 3. Mick N 4:38.34, 4. Christian M 4:41.36, 5. Jones D 4:43.40, 6. Houchen M 4:44.26.

4x100-m. relay — 1. Hutchinson (Johnson, Galindo, Pendergrass, Vigil) 43.25, 2. Newton (Harris, Remsberg, Jantzi, Moore) 43.74, 3. Derby (Brown, Davis, Gustafson, Richardson) 43.76, 4. Salina South (Atkins, Raubenstine, Lanoue, Sanchez) 44.41, 5. Campus (Wise, Howell, Harbour, Harvey) 44.44, 6. Salina Central (R.Counts, Aiyanor, D.Counts, Burse) 44.54.

400-m. dash — 1. Harvey C 49.47, 2. Wilson M 51.27, 3. Baker H 51.46, 4. Gustafson D 51.60, 5. Atkins SS 52.27, 6. Maugans C 52.73. 13. Garcia N 55.30, 17. Moreno 56.89

300-m. IH — 1. Brown D 39.44, 2. Johnson H 40.40, 3. Richardson D 40.65, 4. Raubenstine SS 40.81, 5. Howell C 41.15, 6. Crough H 41.26. 9. Ochoa N 43.51, 13. Jones N 45.47, 16. Blaufuss N 46.73.

800-m. run — 1. Perrone H 2:02.49, 2. Mick N 2:02.78, 3. Caspers SC 2:02.85, 4. E.Ramirez H 2:08.97, 5. Strohminger D 2:06.62, 6. S.Ramirez H 2:08.97. 13. Hodge N 2:12.02, 18. Lane 2:19.97.

200-m. dash — 1. Remsberg N 21.94, 2. Vigil H 22.10, 3. Harvey C 22.63, 4. Pendergrass H 22.89, 5. Aiyanor SC 23.17, 6. Jackson C 23.29. 13. Harris N 23.80.

3,200-m. run — 1. Reed SS 9:54.70, 2. K.Munsell SS 10:05.94, 3. Jones D 10:06.97, 4. Christian M 10:09.00, 5. More H 10:11.04, 6. Duenez C 10:31.28. 10. Jantz N 10:45.92.

4x400-m. relay — 1. Campus (Howell, Harbour, C.Harvey, F.Harvey) 3:26.83, 2. Hutchinson (Baker, Jones, Perrone, Toney) 3:28.34, 3. Derby (Brown, Davis, Gustafson, Richardson) 3:32.15, 4. Salina Central (Basinger, R.Counts, Caspers, Aiyanor) 3:32.60, 5. Salina South (Atkins, Reed, Lanoue, Willich) 3:39.88, 6. Newton (Negrete, Thompson, Moreno, Blaufuss) 3:45.19.