47th Conrad Nightingale Inv.

Thursday

at Halstead

GIRLS

Team scores — Sedgwick 84, Conway Springs 83, Pratt 82, Berean Academy 82, Hesston 62, Kingman 48, Marion 41, Cheney 34, Smoky Valley 31, Halstead 29, Douglass 14, Hillsboro 12, Wichita Independent 6, Sunrise Christian Academy 0.

Shot put — 1. Thompson Sed. 35-6, 2. Biehler CS 34-11, 3. Huff CS 34-0, 4. Richardson Hes. 34-0, 5. M.Wiebe BA 33-0, 6. Enge Hes. 33-0, 7. Little Dgl. 31-7.

Discus — 1. Albers Che. 111-10 1/2, 2. Thompson Sed. 108-6, 3. Staffolani Pr. 103-8 1/2, 3. Enge Hes. 102-6, 5. Biehler CS 99-6 1/2, 6. Goossen BA 99-1 1/2, 7. Richardson Hes. 96-11 1/2.

Javelin — 1. Staffolani Pr. 124-9, 2. A.Wiebe BA 121-7, 3. Lange CS 114-3, 4. Landis BA 110-3, 5. Richardson Hes. 106-4, 6. Womack BA 104-11, 7. Albers Che. 101-8.

High jump — 1. Amsink Che. 5-0, 2. (tie) Pauley CS 4-10, Hillman Che. 4-10, 4. (tie) Koester CS 4-8, Kaiser Hes. 4-8.

Long jump — 1. Jacobson Mar. 16-0 3/4, 2. Brubacher Hes. 15-9, 3. Reichenberg Pr. 15-9, 4. Koester CS 15-3 1/4, 5. Hess 15-3, 6. Wolke CS 15-1, 7. Vogt Hes. 14-3.

Triple jump — 1. Ware Sed. 35-3 1/4, 2. Jacobson Mar. 34-7, 3. Wolke CS 33-7 3/4, 4. Amsink Che. 32-11 1/2, 5. Brubacher Hes. 32-6 1/4, 6. Deterding SV 32-4 1/2, 7. Reidmiller WI 31-2.

Pole vault — 1. N.Reichenberger Pr. 11-0, 2. Klassen Hes. 10-6, 3. Huhman King. 9-6, 4. Kaufman Hil. 9-0, 5. A.Wiebe BA 9-0, 6. Heimerman CS 8-6, 7. Fry Hes. 8-0.

100-m. HH — 1. Hilliard Sed. 16.84, 2. Landis BA 17.29, 3. Eldridge BA 17.48, 4. Packard King. 17.62, 5. Hess Mar. 17.99, 6. Wolke CS 18.18, 7. Black Che. 18.23.

4x800-m. relay — 1. Berean Academy (Wiebe, Claassen, A.Topham, E.Topahm) 10:22.39, 2. Conway Springs (Barley, Doffing, Curry, Pauly) 10:27.42, 3. Kingman (Albin, Bangert, Birkenbaugh, Neises) 10:30.48, 4. Pratt (Meyers, Kolm, Kaufman, Helfrich) 10:43.28, 5. Halstead (McKee, J.Siebert, K.Siebert, Johnson) 10:53.21, 6. Hillsboro (T.Schale, Unruh, B.Schale, Sechrist) 10:54.59, 7. Hesston (Lais, Hamilton, Ferguson, Weber) 11:17.33.

100-m. dash — 1. Ware Sed. 12.50, 2. Thompson Sed. 13.02, 3. Bourgeois Pr. 13.08, 4. Little Dgl. 13.33, 5. Reidmiller WI 13.66, 6. Koester CS 13.69, 7. Brubacher Hes. 13.97.

1,600-m. run — 1. E.Topham BA 5:41.15, 2. Bangert King. 5:47.05, 3. Priddy SV 6:03.52, 4. Meyers Pr. 6:08.17, 5. Doffing CS 6:08.43, 6. Lott SV 6:08.44, 7. Choriego WI 6:08.47.

4x100-m. relay — 1. Pratt (N.Reichenberger, S.Reichenberger, Bourgeois, Helfrich) 50.87-r, 2. Conway Springs (Ebenkamp, Curry, Heimerman, Koester) 53.22, 3. Hesston (Koehn, Brubacher, Vogt, Klassen) 54.15, 4. Berean Academy (Landis, Dunn, M.Wiebe, Hendrickson) 54.71, 5. Hillsboro (Nieto, Franz, Unruh, Kaufman) 56.42, 6. Kingman (Thornton, Packard, Huhman, Arensdorf) 57.10.

400-m. dash — 1. Ware Sed. 1:01.02, 2. Kaiser Hes. 1:02.46, 3. Albin King. 1:03.56, 4. McKee Hal. 1:04.82, 5. Richmond Mar. 1:05.88, 6. Millspaugh Hal. 1:06.94, 7. Barkey CS 1:06.94.

300-m. LH — 1. Hilliard Sed. 48.45, 2. Jacobson Mar. 48.62, 3. Galloway SV 49.22, 4. S.Reichenberger Pr. 50.16, 5. Deterding SV 50.59, 6. B.Wiebe BA 51.33, 7. Eldridge BA 52.69.

800-m. run — 1. Helrich Pr. 2:23.68, 2. Bangert King. 2:30.04, 3. Curry CS 2:30.44, 4. Albin King. 2:35.36, 5. Sechrist Hil. 2:38.65, 6. Johnson Hal. 2:39.40, 7. Choriego WI 2:39.72.

200-m. dash — 1. McKee Hal. 27.86, 2. Little Dgl. 27.94, 3. Galloway SV 27.95, 4. Kaiser Hes. 27.99, 5. Jacobson Mar. 28.16, 6. Bourgeois Pr. 28.49, 7. B.Wiebe BA 29.01.

3,200-m. run — 1. E.Topham BA 11:52.58, 2. Johnson Hal. 13:00.05, 3. A.Topham BA 13:00.13, 4. Lott SV 13:16.20, 5. Frese Mar. 13:37.61, 6. Priddy SV 13:47.22, 7. Heddin Hes. 13:49.22.

4x400-m. relay — 1. Pratt (S.Reichenberger, N.Reichenberger, Leckner, Helfrich) 4:10.49, 2. Sedgwick (Hilliard, Thompson, Rogers, Ware) 4:17.71, 3. Conway Springs (Curry, Barkley, Pauly, Koester) 4;22.90, 5. Hesston (Koehn, Vogt, Klassen, Kaiser) 4:24.68, 6. Berean Academy (A.Wiebe, Eldridge, Landis, B.Wiebe) 4:29.72, 7. Douglass (Hilyard, Mitchell, Reynolds, Little) 4:43.57.

BOYS

Team scores — Pratt 114, Halstead 83.3, Hesston 73.3, Kingman 68, Marion 67, Smoky Valley 54, Wichita Independent 37, Berean Academy 30, Conway Springs 28, Hillsboro 25, Sedgwick 12, Douglass 9, Cheney 8.3, Sunrise Christian Academy 0.

Shot put — 1. Shaw Hil. 48-9 1/2, 2. Fathi WI 48-0, 3. Becker CS 47-2, 4. Palic Mar. 44-1, 5. Doyle Pr. 44-0, 6. Lange CS 42-2, 7. Govert King. 39-6.

Discus — 1. Palic Mar. 155-3, 2. Shaw Hil. 152-1, 3. Fathi WI 133-3, 4. Govert King. 127-0, 5. Becker CS 125-8, 6. Doyle Pr. 121-2, 7. Level WI 110-6.

Javelin — 1. Palic Mar. 147-1, 2. Gerber Hal. 138-7, 3. May CS 135-11, 4. Thies King. 133-9, 5. Shaw Hil. 131-6, 6. Jensen WI 129-10, 7. Fernandez Pr. 127-2.

High jump — 1. Kohman Pr. 6-2, 2. Chase WI 6-0, 3. (tie) O’Neal Hal. 5-10, Nebel Hes. 5-10, Peters Che. 5-10, 6. Riedl Che. 5-8, 7. Herrman BA 5-8.

Long jump — 1. Myers Pr. 22-5 3/4, 2. P.Roth Hes. 20-2 1/4, 3. Chase WI 19-1 1/2, 4. Propst CS 19-1 1/2, 5. Finstad CS 19-1, 6. Riedl Che. 18-9 1/4, 7. Meng King. 18-6 1/2.

Triple jump — 1. Myers Pr. 42-5 1/4, 2. Meng King. 39-10 1/4, 3. O’Neal Hal. 39-6 3/4, 4. Martin Hes. 38-5 1/4, 5. Stuchlik Mar. 38-5 1/4, 6. Davidson Pr. 37-4 1/2, 7. Chase WI 37-2.

Pole vault — 1. Shults Mar. 13-0, 2. Caster Dgl. 13-0, 3. Cronister Pr. 12-6, 4. Peters SV 12-6, 5. Larson Hal. 11-6, 6. Neufeld Mar. 11-6, 7. Ward Hil. 11-0.

110-m. HH — 1. Stegman Pr. 15.63, 2. Penner BA 15.73, 3. Berntsen CS 16.50, 4. Jensen WI 16.52, 5. Ramsey Sed. 16.79, 6. Entz BA 17.25, 7. Elliott SV 17.29.

4x800-m. relay — 1. Halstead (Porch, Hiebert, Talbott, Gerber) 8:26.16, 2. Kingman (Flanagan, Pearce, Siemens, Hansard) 8:37.85, 3. Hesston (Heddin, McDonald, Vogt, Esau) 8:46.41, 4. Berean Academy (Unruh, Rust, Funk, Froelich) 9:03.86, 5. Sedgwick (Croxton, Degraffenreid, Harris, Matson) 9:28.02.

100-m. dash — 1. Myers Pr. 11.23, 2. Roth Hes. 11.33, 3. Schneider Mar. 11.40, 4. Kaufman Pr. 11.45, 5. Arocha Mar. 11.91, 6. Peters SV 11.94, 7. Molitor King. 11.95.

1,600-m. run — 1. Pearce King. 4:34.36, 2. Porch Hal. 4:37.65, 3. L.Windholz SV 4:37.91, 4. Ibarra Pr. 4:42.99, 5. Peterson SV 4:53.01, 6. Hinerman Hil. 4:53.32, 7. Dodson Dgl. 4:55.67.

4x100-m. relay — 1. Hesston (Griffin, Esau, Martin, Roth) 45.13, 2. Halstead (Freeman, Propst, Powell, Morris) 45.97, 3. Smoky Valley (Peters, C.Windholz, Couchman, Lambert) 46.34, 4. Kingman (Molitor, Hensely, Sanchez, Albright) 46.88, 5. Berean Academy (Unruh, Wiebe, Fitzmaurice, Herrman) 47.00, 6. Conway Springs (Mooneyham, Blaine, Denney, Lange) 47.46, 7. Marion (Brewer, Riggs, Neufeld, Shults) 48.28.

400-m. dash — 1. Sigwing Hal. 51.74, 2. Nickelson Pr. 54.09, 3. Couchman SV 54.79, 4. Griffin Hes. 55.53, 5. Siemens King. 55.85, 6. Albright King. 56.43, 7. Scott WI 56.47.

300-m. IH — 1. Lambert SV 40.87, 2. Stegman Pr. 41.00, 3. Penner BA 41.40, 4. Nebel Hes. 43.72, 5. Snyder King. 43.90, 6. Freeman Hal. 44.75, 7. Ramsey Sed. 44.97.

800-m. run — 1. Esau Hes. 2:02.23, 2. Porch Hal. 2:04.04, 3. Ibarra Pr. 2:05.93, 4. Couchman SV 2:06.04, 5. Williams Mar. 2:07.19, 6. L.Windholz SV 2:07.45, 7. Blaylock Hal. 2:08.27.

200-m. dash — 1. Schneider Mar. 23.03, 2. Roth Hes. 23.03, 3. Kaufman Pr. 23.17, 4. Kohman Pr. 23.79, 5. Arocha Mar. 24.09, 6. Ramsey Sed. 24.10, 7. King Hil. 24.43.

3,200-m. run — 1. Pearce King. 9:58.71, 2. Flanagan King. 10:31.73, 3. Peterson SV 10:43.76, 4. Heddin Hes. 10:44.21, 5. Talbott Hal. 10:57.50, 6. Harris Sed. 10:59.61, 7. Matson Sed. 10:59.65.

4x400-m. relay — 1. Pratt (Stegman, Kohman, Kaufman, Myers) 3:32.47, 2. Halstead (Gerber, Hiebert, Freeman, Sigwing) 3:33.47, 3. Berean Academy (Unruh, Penner, Wiebe, Frohlich) 3:39.04, 4. Smoky Valley (Lambert, C.Windholz, L.Windholz, Couchman) 3:39.48, 5. Hesston (Griffin, Esau, Nebel, McDonald) 3:41.89, 6. Marion (Arocha, Stuchlik, Williams, Schneider) 3:43.46, 7. Kingman (Albright, Hansard, Krehbiel, Siemens) 3:45.08.