Ark Valley-Chisholm Trail League

Division I

Swimming and Diving Championships

Saturday

Newton High School Pool

(scorers and Newton results)

Team scores — Maize 520, Derby 311, Newton 280, Campus 267, Salina Central 245, Salina South 212, Hutchinson 192.

200-yd. medley relay — 1. Maize (Kuhl, Olson, J.Ruder, Nelson) 1:45.22, 2. Newton (Hirsh, Wedel, Torres, Perales) 1:48.17, 3. Salina Central (Burmaster, Taskinen, Toney, Nesting) 1:50.73, 4. Hutchinson (Ivey, Ferguson, Geddes, Wetzel) 1:52.55, 5. Campus (Chadd, Lolling, Shelter, Crum) 1:52.63, 6. Salina South (Dombroswski, Taylor, Armbrust, Fabrizius) 1:54.12, 7. Derby (Pinkerton, Antal, Tanner, Fitzwater) 1:58.64.

200-yd. freestyle — 1. J.Ruder M 1:54.73, 2. Ferguson H 1:57.40, 3. Voth D 1:57.83, 4. Wedel N 2:01.25, 5. Beggs M 2:02.03, 6. Paterson M 2:05.83, 7. Holmgren SC 2:08.95, 8. Ferris C 2:10.11, 9. Zastrow N 2:12.10, 10. Boos SS 2:12.28, 11. Strohminger D 2:12.90, 12. Dandu SS 2:14.93, 13. Rector C 2:15.08, 14. Read D 2:15.28, 15. Chadd C 2:16.70, 16. Roberts C 2:17.23. 22. Bontrager N 2:29.39, 24. Hodge N 2:36.70.

200-yd. individual medley — 1. Kuhl M 2:11.23, 2. Torres N 2:17.47, 3. Lolling C 2:19.72, 4. G.Ruder M 2:20.06, 5. Palmer M 2:20.13, 6. McDaniel D 2:24.88, 7. Pinkerton D 2:26.60, 8. Newbury D 2:28.23, 9. Schulte SC 2:30.68, 10. Wiseman C 2;32.68, 11. Brown SS 2:33.86, 12. Taylor SC 2:35.15, 13. Self D 2:38.31, 14. Patton N 2:40.33, 15. Henry SS 2:47.82, 16. Tyrell N 2:52.45.

50-yd. freestyle — 1. Nelson M 23.44, 2. Lumpkins M 23.95, 3. Wetzel H 24.06, 4. Olson M 24.22, 5. Dombrowski SS 24.43, 6. Williams H 24.46, 7. Crum C 24.49, 8. Bannon M 24.59, 9. Perales N 24.76, 10. Wright D 25.05, 11. Barnett C 26.11, 12. Fitzwater D 26.16, 13. Ruvalcaba SC 26.23, 14. Duran C 26.46, 15. Jeske SS 26.68, 16. Antal D 26.78. 22. Phillips N 28.93, 24. Pika N 29.48, 26. Kennell N 34.76.

Diving — 1. Burke C 380.20, 2. Wright D 378.45, 3. Boslaugh D 360.45, 4. Hubert D 339.85, 5. Tafoya D 328.50, 6. Frost SS 257.60, 7. Linenberger, SS 257.45, 8. Woods C 250.20, 9. Ekerberg N 243.80, 10. Rector C 235.65, 11. Albretch N 213.00, 12. Haaf N 197.10.

100-yd. butterfly — 1. Taylor M 56.01, 2. Taskinen SC 56.75, 3. Burmaster SC 57.84, 4. Voth D 59.54, 5. Shelter C 1:00.22, 6. Hirsh N 1:00.83, 7. Ivey H 1:00.94, 8. Toney SC 1:02.13, 9. Tanner D 1:02.86, 10. McDaniel D 1:03.10, 11. Boos SS 1:04.79, 12. Crum C 1:06.00, 13. Patton N 1:06.76, 14. Williams M 1:07.68, 15. Unkel D 1:08.22, 16. Wiseman C 1:08.53. 19. Raymundo N 1:19.99, 20. Albrecht N 1:20.18

100-yd. freestyle — 1. J.Ruder M 51.19, 2. Nelson M 51.81, 3. Lumpkins M 53.25, 4. Fabrizius SS 54.46, 5. Perales N 54.52, 6. Bannon M 57.21, 7. Nesting SC 57.22, 8. Barnett C 58.60, 9. Ruvalcaba SC 58.92, 10. Adkins H 59.66, 11. Whitehead C 59.85, 12. Fitzwater D 59.92, 13. Hummel D 1:00.54, 14. Jeske SS 1:00.70, 15. Rost SC 1:02.09, 16. Villareal H 1:02.73. 20. Bontrager N 1:05.18, 21. Pikas N 1:05.52, 23. Massanari N 1:06.86.

500-yd. freestyle — 1. Beggs M 5:30.71, 2. Palmer M 5:35.60, 3. Paterson M 5:36.04, 4. Armbrust SS 5:51.82, 5. Zastrow N 5:56.55, 6. Holmgren SC 5:59.28, 7. Prophet D 6:07.67, 8. Strohminger D 6:12.29, 9. Ferris C 6:17.21, 10. Read D 6:23.30, 11. Roberts C 6:25.24, 12. Knopp N 6:26.38, 13. McGee D 6:27.33, 14. Griffitt D 6:31.60, 15. Denison H 6:38.54, 16. Wilcox SS 6:44.08. 21. Hodge N 7:22.57.

200-yd. freestyle relay — 1. Maize (Lumpkins, Bannon, Nelson, Taylor) 1:33.98, 2. Hutchinson (Ferguson, Ivey, Geddes, Wetzel) 1:38.30, 3. Campus (Crum, Lolling, Duran, Shelter) 1:38.97, 4. Derby (Wright, McDaniel, Pinkerton, Voth) 1:40.95, 5. Salina Central (Nesting, Holmgren, Schulte, Toney) 1:41.89, 6. Salina South (Dombrowski, Dandu, Brown, Fabrizius) 1:44.46, 7. Newton (Ekerberg, Patton, Massanari, Albrecht) 1:46.79.

100-yd. backstroke — 1. Kuhl M 57.63, 2. Torres N 57.97, 3. Taskinen SC 58.93, 4. Hirsh N 1:02.34, 5. Burmaster SC 1:03.77, 6. Schulte SC 1:05.43, 7. Armbrust SS 1:05.85, 8. Williams H 1:07.04, 9. Whitehead C 1:08.38, 10. Sprowls M 1:08.43, 11. White M 1:09.48, 12. Chadd C 1:09.73, 13. Tanner D 1:10.39 14. Pinkerton D 1:11.54, 15. Dandu SS 1:12.99, 16. Knopp N 1:13.00.

100-yd. breaststroke — 1. Taylor M 1:02.57, 2. Olson M 1:06.41, 3. Wedel N 1:06.79, 4. Geddes H 1:07.29, 5. Lolling C 1:08.86, 6. G.Ruder M 1:09.39, 7. Ekerberg N 1:09.78, 8. Phillips N 1:13.46, 9. Taylor SS 1:14.32, 10. Newbury D 1:14.96, 11. Antal D 1:15.32, 12. Toney SC 1:18.33, 13. Johnson M 1:19.01, 14. Duran C 1:19.28, 15. Henry SS 1:19.35, 16. Brown SS 1:21.46.

400-yd. freestyle relay — 1. Maize (Olson, Kuhl, J.Ruder, Taylor) 3:31.33, 2. Hutchinson (Wetzel, Ivey, Ferguson, Geddes) 3:37.80, 3. Salina Central (Burmaster, Schulte, Nesting, Taskinen) 3:39.91, 4. Derby (McDaniel, Wright, Newbury, Voth) 4:42.27, 5. Salina South (Dombrowski, Taylor, Armbrust, Fabrizius) 3:43.88, 6. Newton (Perales, Hirsh, Torres, Wedel) 3:43.96, 7. Campus (Shelter, Wiseman, Chadd, Barnett) 3:53.49.