By Mark Schnabel

Newton Kansan

LAKE AFTON — The Newton High School boys’ cross country team took second, while the Railer girls were third Saturday at the Ark Valley-Chisholm Trail League Division I Championships at Lake Afton.

In the boys’ team competition, Maize edged Newton 58-63 for the team title. Hutchinson was third at 86, followed by Salina South at 88, Campus at 107, Derby at 116 and Salina Central at 139.

In the girls’ team competition, Maize edged Salina Central 59-63. Newton was third at 81, followed by Campus at 84-28, Salina South at 84-35 and Derby at 109. Hutchinson had fewer than five runners and failed to score.

In the boys’ race, Josh Reed of Salina South won in 16:17.5.

Newton was led by Garrett Mick in seventh in 17:23.1, followed by Erik Brown in ninth in 17:32.7 and Erik Jantz in 12th in 17:39.1. Mick claims first-team all-league honors, while Brown and Jantz claim second-team honors.

Finishing out the Railer boys varsity results were Noah Massanari in 16th in 18:03.8, Logan Treaster in 19th in 18:12.8, Javier Moreno in 25th in 18:31.5 and Jonah Hodge in 30th in 18:45.8.

Daycee DeWindt of Salina South won the girls’ race in 20:29.7.

The Newton girls were led by Alaina Stucky in fourth in 20:52.7 to earn first-team All-AV-CTL I honors.

Also running for Newton were Lylia Fernandez in 17th in 22:20.9, Elaina Bergquist in 20th in 22:41.9, Junuen Lujano in 25th in 23:22.3, Marina Yotsuzuka in 29th in 23:36.1, Nancy Gonzalez in 36th in 24:54.3 and Hailey Million in 41st in 27:20.8.

Newton competes at the Class 5A regional meet Saturday at Jones Park in Emporia. The girls will race at 10 a.m., followed by the boys at 11:45 a.m. The top three teams and top five runners not on the top three teams advance to state Oct. 29 at Rim Rock Farms outside of Lawrence.

Ark Valley-

Chisholm Trail League

Division I

Cross Country

Saturday

Lake Afton

GIRLS

Team scores – Maize 59, Salina Central 63, Newton 81, Campus 84-28, Salina South 84-35, Derby 109, Hutchinson no score.

Individuals — 1. DeWindt, Daycee SS 20:29.7; 2. Reimer, Anna Mai. 20:44.0; 3. Cobb, Kadyn SC 20:47.4; 4. Stucky, Alaina New. 20:52.7; 5. Counts, Zoie SC 21:15.7; 6. Groh, Ellie Cam. 21:23.9; 7. Lewton, Jaqueline Hut. 21:24.8; 8. Gerhard, Michaela Der. 21:31.7; 9. Linenberger, Macy SS 21:36.3; 10. Doornbos, Catlin Cam. 21:44.1; 11. Deines, Tabetha SC 21:49.4; 12. Sheldon, Aria Mai. 21:55.9; 13. Taylor, Jaden Der. 21:59.2; 14. Pierce, Carson Mai. 22:02.3; 15. Atkinson , Parker Hut. 22:20.7; 17. Fernandez, Lylia New. 22:20.9; 18. Vick, Nicole Mai. 22:25.6; 19. Helton, Phoebe SC 22:28.1; 20. Bergquist, Elaina New. 22:41.9; 21. Pope, Aspen Mai. 22:42.2; 22. Weesner, Anne Hut. 23:05.3; 23. Nicholas, Kirsten Cam. 23:07.0; 24. Kaiser, Michaela SS 23:19.3; 25. Lujano, Junuen New. 23:22.3; 26. Elmore, Olivia Mai. 23:23.4; 27. Brown, Victoria Cam. 23:26.4; 28. Renshaw, Brooke SS 23:28.8; 29. Yotsuzuka, Marina New. 23:36.1; 30. Keasey, Jessica Der. 23:54.3; 31. Hill, Avery Cam. 23:57.7; 32. Gonzalez, Maria Cam. 23:58.8; 33. Pham, Madison SC 24:36.5; 34. Hodgdon, Emily Der. 24:38.6; 35. Allen, Emily SS 24:47.7; 36. Gonzalez, Nancy New. 24:54.3; 37. Ward, Chloe Cam. 24:58.3; 38. Rinehart, Madison Der. 24:59.7; 39. LeFort, Haylee SS 25:41.7; 40. Link, Allison Hut. 26:34.2; 41. Million, Hailey New. 27:20.8; 42. Hays, Andrea SC 29:17.9.

BOYS

Team scores — Maize 58, Newton 63, Hutchinson 86, Salina South 88, Campus 107, Derby 116, Salina Central 139.

Individuals — 1. Reed, Josh SS 16:17.5; 2. Jones, Jonathan Der. 16:58.3; 3. Munsell, Keetan SS 17:05.0; 4. Jones, Nate Mai. 17:10.6; 5. Ecord, Kael Mai. 17:13.8; 6. Mora, Alex Hut. 17:20.1; 7. Mick, Garrett New. 17:23.1; 8. Driskill, Dax Cam. 17:27.3; 9. Brown, Erik New. 17:32.7; 10. Perrone, Alec Hut. 17:33.5; 11. Wardell, Peyton Mai. 17:38.6; 12. Jantz, Erik New. 17:39.1; 13. Cole, Noah Hut. 17:42.7; 14. Eberl, Trever Cam. 17:44.4; 15. Christian, Josh Mai. 18:02.3; 16. Massanari, Noah New. 18:03.8; 17. Ramirez, Eduardo Hut. 18:07.7; 18. Trempy, Gabriel Der. 18:09.9; 19. Treaster, Logan New. 18:12.8; 20. Dice, Taylor Cam. 18:15.1; 21. Olmsted, Tyler SC 18:15.7; 22. Caspers, Kyler SC 18:16.0; 23. Carver, Jack Mai. 18:25.2; 24. Munsell, Conner SS 18:29.5; 25. Moreno, Javier New. 18:31.5; 26. Terrill, Titus Cam. 18:37.4; 27. Scott, Cameron SS 18:37.4; 28. Falcon, Brandon SC 18:38.5; 29. Basinger, Branson SC 18:44.6; 30. Hodge, Jonah New. 18:45.8; 31. Brown, Adrian Der. 18:47.2; 32. Unkel, Bradon Der. 18:49.0; 33. Strohminger, Caleb Der. 18:49.8; 34. Dandu, Ajay SS 18:54.3; 35. Newbury, Tyler Der. 18:54.3; 36. Monaghan, Ryan Der. 18:56.0; 37. Hill, Alex Mai. 18:56.6; 38. Farmer, Alex Cam. 19:00.9; 39. Newton, Garrett SC 19:01.3; 40. Lanker, Trevin Hut. 19:02.2; 41. Benavides, Brandon Mai. 19:07.5; 42. Pike, Ivan SS 19:08.3; 43. Caballero, Nathaniel Cam. 19:12.7; 44. Pelkey, Jax Cam. 19:22.7; 45. Allender, Zane Hut. 19:32.3; 46. Fricks, Logan SS 19:34.4; 47. Harmison, Kyson SC 19:50.5; 48. Williams, Harper SC 20:22.2.

JV GIRLS

Team scores — Maize 23, Campus 34, Salina South 82.

Individuals – 1. Stucky, Maya Mai. 21:48.7; 2. Allen, Tania Mai. 23:30.3; 3. Gorton, Nichole Cam. 23:39.2; 4. Barrientez, Shaylee Cam. 23:54.5; 5. Ohl, Cadence Mai. 23:56.1; 6. Rodriguez, Sydney Cam. 24:07.7; 7. Menges, Sydney Mai. 24:14.3; 8. Blair, Sydney Mai. 24:16.9; 9. Reimer, Kate Mai. 24:25.4; 10. Rodriguez, Erica Cam. 24:30.1; 11. Caudell, Bella Cam. 25:15.6; 12. Campa, Jissell SS 25:19.8; 13. Fleming, Shawnee Cam. 25:28.6; 14. Janssen, Brynden Cam. 25:45.6; 15. Arellano-Parga, Idanely Mai. 25:49.0; 16. Busker, Janna Mai. 25:51.9; 17. McDonald, Mariah New. 25:54.8; 18. De La Torre, Johanna SS 25:57.5; 19. Curtis, Jade SS 26:00.7; 20. Wolters, Demi SS 26:04.0; 21. Vital, Daisy Mai. 26:13.9; 22. Solis, Azalea Cam. 26:14.3; 23. Bergeron, Makaila Hut. 26:37.6; 24. Greger, Celina New. 26:56.5; 25. Cortes, Angie Der. 26:58.2; 26. Miller, Abigail SS 27:11.8; 27. Robinson, Sarah Cam. 27:13.3; 28. Higgins, Shyann New. 27:20.6; 29. Tonne, McKenzi SS 27:44.8; 30. Kotik, Paige SS 27:54.6; 31. Martial, Dezi SS 27:55.1; 32. Cunningham, Keeley Hut. 28:08.6; 33. Rogers, Arden Mai. 28:21.6; 34. Jackson, Destiny SC 28:25.3; 35. Cook, Mikayla SS 28:32.4; 36. Flores, Maria SS 28:34.3; 37. Thull, Makayla SS 28:39.9; 38. Felipe, Ines New. 28:43.5; 39. Lance, Angelica SC 28:59.9; 40. Reneau, Nia Hut. 29:09.5; 41. Cortes, Desiree Der. 29:31.1; 42. Johnson, Makayla SS 29:37.3; 43. Merkle, Selah SC 30:10.5; 44. Ielmini, Martina SC 30:31.8; 45. Curtis, Lilly Cam. 33:01.2.

JV BOYS

Team scores — Derby 28, Maize 53, Hutchinson 93, Campus 102, Newton 119, Salina South 129, Salina Central 182.

Individuals — 1. Gilmore, Adin Der. 18:42.3; 2. Lettau, Shawn New. 19:01.8; 3. Degnan, Jamison Der. 19:05.3; 4. Stephens, Alec Mai. 19:08.6; 5. Read, Elliott Der. 19:13.2; 6. Smith, Dominick Mai. 19:21.8; 7. Clothier, Adam Mai. 19:42.4; 8. Journey, Derek Cam. 19:50.0; 9. Moore, Jacob Der. 19:58.0; 10. Trempy, Elijah Der. 20:03.5; 11. Lopez, Jamie Hut. 20:04.8; 12. Oquendo, Issac Cam. 20:06.2; 13. Schrag, Matthew Hut. 20:08.0; 14. Ross, Cooper Der. 20:09.3; 15. Fox, Kenton New. 20:11.1; 16. Boling, Ross SS 20:13.3; 17. Pucket, Gage Mai. 20:17.1; 18. McBee, Kadin New. 20:19.6; 19. Larson, Davion Mai. 20:20.2; 20. Andrew, Jonathan SS 20:20.4; 21. Ivey, Josh Hut. 20:21.0; 22. Hughes, Joey Cam. 20:32.2; 23. Page, Lance Hut. 20:39.0; 24. Wintholtz, Staughton SC 20:42.8; 25. Barns, Graham Hut. 20:43.5; 26. Lawless, Branden Der. 20:48.8; 27. Wilcox, Chandler SS 20:50.1; 28. Linenberger, Alex SS 21:00.1; 29. Thompson, Cole Cam. 21:05.5; 30. Sprowls, Nick Mai. 21:15.6; 31. Townson, Noah Cam. 21:24.4; 32. Adkins, Trent Hut. 21:27.3; 33. Davis, Cole Mai. 21:30.5; 34. Burmaster, Gage SC 21:31.9; 35. Ruder, Jacob Mai. 21:32.7; 36. Whitehead, Ashton Cam. 21:36.1; 37. Daily, Zach SC 21:39.3; 38. Christophersen, Kieler Cam. 21:59.4; 39. Norton, Parker SS 22:03.0; 40. Radloff, Tyler Hut. 22:05.4; 41. Puckett, Conner New. 22:10.1; 42. Vongphakdy, Michael SS 22:14.7; 43. Bricemo, Obed SS 22:17.0; 44. Vogan, Austin SC 22:17.0; 45. Miller, Brayden New. 22:48.8; 46. Kreifels, Klyde Hut. 22:55.0; 47. Stein, Cole SS 22:55.2; 48. White, Gabe Mai. 23:19.9; 49. Williams, Jackson Mai. 23:26.6; 50. Gawith, Austin SC 23:30.5; 51. Hayes, Nicholas Cam. 23:33.4; 52. Stamper, Braden Mai. 23:41.0; 53. Atkins, Chance SS 23:44.1; 54. Griffin, Lane SC 23:53.5; 55. Clothier, Noah Mai. 24:01.0; 56. Talbott, Connor SS 24:11.0; 57. Wolters, Drake SS 24:16.3; 58. Campbell, Trevor SS 24:19.7; 59. Morris, Isaac SC 24:43.6; 60. Lytle, Brandon Mai. 26:06.4; 61. Bradley, Dylan Mai. 26:49.9; 62. Smith, Leday SC 28:29.9; 63. Crump, Ben New. 28:35.9; 64. Ingram, David Mai. 29:27.3; 65. Norris, Clayton Cam. 30:16.7; 66. Albert, Jackson Hut. 34:39.0.