All-KCAC teams

selected

WICHITA — Below are the All-Kansas Collegiate Athletic Conference volleyball, men’s soccer and women’s soccer teams for 2018 as selected by the conference coaches:

VOLLEYBALL

First Team

Lexi Kite, McPherson, OH, sr., Thornton, Colo.

Morgan Berry, Ottawa, S/DS, fr., Shawnee

Jamie Siess, McPherson, DS, jr., Tecumseh

Shaelyn Martin, Kansas Wesleyan, MH, sr., Salina

Kenna Hall, Ottawa, MB, sr., DeSoto

Ayona Tharps, Ottawa, OH/RS, so., Collinsville, Ill.

Leia Seiler, McPherson, OH, sr., Fort Lupton, Colo.

Kortney Cunningham, Kansas Wesleyan, MH, sr., Almena

Alexandra Reid, Sterling, DS, sr., Phoenix

Cody Offerle, Saint Mary, OH/M, so., Offerle

Jana Boston, Friends, S/DS, jr., Newton

Catabrean Baumann, Southwestern, S, sr., Tulsa, Okla.

Ivona Vojvodic, Bethany, S, jr., Bar, Montenegro

Jessanna Nebel, Tabor, OH, sr., Hesston

Second Team

Madalyn Swinicki, Friends, OH, sr., Wichita

Jordan Valentine, Bethany, MB, fr., Colorado Springs, Colo.

Kendyl Estes, Kansas Wesleyan, OH, jr., Shafter, Calif.

Devrie Sombers, McPherson, MB, sr., Colorado Springs, Colo.

Kayln Beel, Southwestern, RH, jr., El Dorado

Chelsey Nichols, Sterling, OH, sr., Sterling

Liz Heit, Ottawa, L, sr., Augusta

Katy Koepke, Saint Mary, DS, sr., Shawnee Mission

Kenadee Valdez, Oklahoma Wesleyan, MB, so., Houston

Bree Wallace, McPherson, OH, jr., Wichita

Yuleika Jimenez, Ottawa, OH, jr., Caracas, Venezuela

Kayli Riesgo, York, S, jr., Tucson, Ariz.

Amara Meeks, Avila, MB/OH, sr., Omaha, Neb.

Bianca Asheim, Saint Mary, M/OH, jr., Brighton, Colo.

Third Team

Riley Bradbury, McPherson, OH, so., Highlands Ranch, Colo.

Olivia Naccarato, Friends, OH/RS, sr., Mulvane

Morgan Beougher, Kansas Wesleyan, DS, sr., Stockton

Kendra Kroeker, Tabor, MB, jr., Enid, Okla.

Ashley Van Gieson, Saint Mary, S/RS, jr., Waianae, Hawaii

Makenzie Cork, Sterling, MH, sr., Safford, Ariz.

Taylor Dodge, Kansas Wesleyan, S, jr., Strasburg, Colo.

Lindsey Fletcher, Ottawa, RS, fr., Overland Park

Molly Little, York, UH, jr., Billings, Mont.

Tiffany Hurd, Friends, RS, so., Gilbert, Ariz.

Deardin Kelley, Southwestern, OH, jr., Carl Junction, Mo.

Nicole Klusener, BETHEL, OH, jr., Andover

Makayla Aspergren, Ottawa, OH, jr., Omaha, Neb.

Sydney Garis, Oklahoma Wesleyan, S, sr., Austin, Texas

Player of the year — Lexi Kite, McPherson

Libero of the year — Jamie Siess

Setter of the year — Morgan Berry, Ottawa

Freshman of the year — Morgan Berry, Ottawa

Defender of the year — Shaelyn Martin, Kansas Wesleyan

Coach of the year — Jessica Cleveland, McPherson

Co-assistant coaches of the year — Katie Neira, McPherson; Tamara Heitschmidt, Sterling

WOMEN’S SOCCER

First Team

Kaja Cremin, Oklahoma Wesleyan, F, sr., Tulsa, Okla.

Michelle Pena, Kansas Wesleyan, F, jr., Oxnard, Calif.

Leigh Anne Bartlett, Ottawa, F, jr., Independence, Mo.

Jazelle Gonzalez, Friends, F, sr., Dallas

Marjolen Nekesa, Oklahoma Wesleyan, MF, so., Nairobi, Kenya

Taylor Gross, Oklahoma Wesleyan, MF, jr., Edmond, Okla.

Brooke Mays, Ottawa, MF, sr., La Habra, Calif.

Val Ochoa, Kansas Wesleyan, MF, jr., Monrovia, Calif.

Krysta Catone, Kansas Wesleyan, D, so., Chino Hills, Calif.

Ruth Khasoha, Oklahoma Wesleyan, D, so., Nairobi, Kenya

Abby Anderson, Friends, D, sr., Wichita

Kylie Young, Bethany, D, jr., Fort Worth

Lauren Ferguson, Friends, GK, jr., Wentzville, Mo.

Second Team

Alissa Tapp, Southwestern, F, sr., Ponca City, Okla.

Amber Jimenez, York, F, so., Gilbert, Ariz.

Lily Murray, Oklahoma Wesleyan, F, so., Tulsa, Okla.

Madeline Lopez, Kansas Wesleyan, F, so., Torrance, Calif.

Samantha Mendoza, Ottawa, MF, sr., Las Vegas

Ady Barraza, Ottawa, MF, sr., Olathe

Abigail Rosales, Ottawa, MF, sr., Yuma, Ariz.

Yajaira Mendoza, Friends, MF, so., Arlington, Texas

Alyssa Skobis, Kansas Wesleyan, D, jr., Downey, Calif.

Reighna Werner, Ottawa, D, fr., Las Vegas

Araceli Wallace Carmona, Tabor, D, sr., Yucaipa, Calif.

Kayla Beaver, Oklahoma Wesleyan, D, so., Wichita

Destinee Wells, Bethany, GK, jr., San Diego

Honorable Mention

Breanna Bembenek, York, F, so., New Lenox, Ill.

Justine Brown-DaCosta, Saint Mary, F, sr., West Sacramento, Calif.

Kastel Heinold, Bethany, F, so., Rancho Cucamonga, Calif.

Lauren McLeod, Bethany, F, fr., Long Beach, Calif.

Kristina Young, Avila, F, jr., Kansas City, Mo.

Tiffany Butler, Southwestern, F, jr., Garden City

Alexis Olivares, Tabor, F, sr., Little Elm, Texas

Aspen Loe, Friends, MF, sr., Wichita

Brena Mitchell, Bethany, MF, fr., Long Beach, Calif.

Cloe Johnson, Oklahoma Wesleyan, MF, fr., Valencia, Spain

Hannah Armand, Tabor, MF, jr., The Colony, Texas

Demi Imbriani, Kansas Wesleyan, MF, jr., San Bernardino, Calif.

Michelle Rodriguez, Kansas Wesleyan, MF, jr., Moorpark, Calif.

Meggie Davis, Avila, MF, fr., Overland Park

Elena Lemus, Sterling, MF, sr., Santa Fe, N.M.

Courtney Yochum, Tabor, MF, sr., Valley Center

Alayna Wallace, BETHEL, MF, so., McPherson

Carmen Zavala, York, MF, so., Chino, Calif.

Justine Medina, York, MF, jr., Fontana, Calif.

Bekah Tonn, BETHEL, D, so., Newton

Paige Nagy, Saint Mary, D, sr., Winsor, Calif.

Hanna Newhouse, Friends, D, sr., Derby

Stephanie Dye, York, D, fr., Walnut, Calif.

Tyler Murphy, Ottawa, D, jr., Arvada, Colo.

Deanna Rowson, Kansas Wesleyan, D, sr., St. Augustine, Fla.

Maddie Davis, Avila, D, fr., Overland Park

Kailee Turner, Southwestern, D, sr., Schertz, Texas

Danielle Uptain, Oklahoma Wesleyan, D, sr., Sparks, Nev.

Cobilyn Trempert, Sterling, D, jr., Colorado Springs, Colo.

Allison Snapp, Avila, D, jr., Kearney, Mo.

Madison Hall, McPherson, D, fr., The Colony, Texas

Karla Monroy, Tabor, D, jr., Las Vegas

Christie Silber, McPherson, GK, so., Simi Valley, Calif.

Amanda Valentine, Ottawa, GK, sr., Livermore, Calif.

Ruby-Ann Fines, Tabor, GK, sr., Brookside, Nova Scotia

Daisy Bingham, Kansas Wesleyan, GK, fr., Huntington Beach, Calif.

Most valuable player — Marjolen Nekesa, Oklahoma Wesleyan

Offensive player of the year — Marjolen Nekesa, Oklahoma Wesleyan

Defensive player of the year — Krysta Catone, Kansas Wesleyan

Newcomer of the year — Michelle Pena, Kansas Wesleyan

Goalkeeper of the year — Lauren Ferguson, Friends

Freshman of the year — Reighna Werner, Ottawa

Coach of the year — Kat Benton

MEN’S SOCCER

First Team

Stefan Cvetanovic, Oklahoma Wesleyan, F, fr., Belgrade, Serbia

Leonardo Sosa, Friends, F, sr., Sao Paulo, Brazil

Diego Rodriguez, Kansas Wesleyan, F, sr., Sylmar, Calif.

Alex Lozano, Oklahoma Wesleyan, F, so., Barcelona

Stefan Lukic, Oklahoma Wesleyan, MF, so., Sremska Mitrovica, Serbia

Tim Doherty, Kansas Wesleyan, MF, jr., Swords, Ireland

Aaron Kavanagh, Ottawa, MF, sr., Dublin, Ireland

Omar Ismail Garcia, Friends, MF, sr., Valdvino, Spain

Julio Belo, Oklahoma Wesleyan, D, so., Belo Horizonte, Brazil

Jorge Mejia, Kansas Wesleyan, D, jr., Los Angeles

Luis Munoz, Kansas Wesleyan, D, sr., Baldwin Park, Calif.

Aaron McCready, McPherson, D, so., Raphoe, Ireland

Dusan Djordjev, Oklahoma Wesleyan, GK, sr., Pancevo, Serbia

Second Team

Christopher Kelly, McPherson, F, sr., Glasgow, Scotland

Lewis Verdouw, Ottawa, F, sr., Tasmania, Australia

Yader Rodriguez, Kansas Wesleyan, F, jr., Managua, Nicaragua

Jose Escobedo, Kansas Wesleyan, F, jr., Salina

Pedro Benito, Oklahoma Wesleyan, MF, fr., Madrid

Alex Lozano, Oklahoma Wesleyan, MF, so., Barcelona

Matheus Ferriera, Oklahoma Wesleyan, MF, fr., Rio De Janeiro

Miguel Prieto, Kansas Wesleyan, MF, sr., Mammoth Lakes, Calif.

Ognjen Stevic, Oklahoma Wesleyan, D, fr., Belgrade, Serbia

Jean-Claude Swartz, Ottawa, D, fr., Pretoria, South Africa

Oscar Moyano, Tabor, D, sr., Bogota, Colombia

Anthony Galeana, Ottawa, D, sr., East Los Angeles

Luis Barrera, Kansas Wesleyan, GK, so., Whittier, Calif.

Honorable Mention

Roberto Gomez, Friends, F, jr., Bello Horizonte, Brazil

Johan Rodriguez, York, F, so., Texas City, Texas

Ram Keller, Southwestern, F, jr., Sacramento, Calif.

Jorge Alencar, York, F, fr., Recife, Brazil

Jose Rojas, BETHEL, F, fr., Newton

Sadam Ali, McPherson, F, sr., Tucson, Ariz.

David Mwinga, McPherson, F, R-Jr., Santa Rosa, Calif.

Rodney Smith, Saint Mary, F, sr., Converse, Texas

Jack Rhys-Jones, Bethany, MF, jr., Bristol, United Kingdom

Hernan Maldonado, McPherson, MF, sr., National City, Calif.

Christopher Aguilar, Tabor, MF, so., San Diego

Marcos Recio Blanco, Friends, MF, jr., Santarder, Spain

Christian Angulo, Ottawa, MF, sr., Modesto, Calif.

Radley Arnold, Kansas Wesleyan, MF, jr., Hutchinson

Ramon Lopez, Sterling, MF, so., Caracas, Venezuela

Bobby Hopper, Friends, D, jr., Cumming, Ga.

Dennis Schorb, McPherson, D, fr., Malsch, Germany

Alexandre Motta, York, D, fr., Sao Paulo, Brazil

Mateus Silva, Friends, D, sr., Sao Paulo, Brazil

Leonardo Catarina, Friends, D, jr., Sao Paulo, Brazil

Navid Istanbullu, McPherson, D, so., Bremen, Germany

Tre Thomas, Southwestern, D, sr., Wichita

Colton Oord, Sterling, D, sr., Seattle

Nate Johnson, Ottawa, D, jr., Nampa, Idaho

Matt Hodges, Avila, D, sr., Belton, Mo.

Cameron Merrill, York, D, jr., Edmond, Okla.

Albert Bajrami, York, D, fr., Ravenna, Italy

Dean Wilson, Southwestern, GK, sr., Hamilton, Scotland

Patrick Elliott, Avila, GK, sr., Lee's Summit, Mo.

Kobi Russom, BETHEL, GK, sr., Iowa City, Iowa

Blake Kuehl, Saint Mary, GK, fr., Brookdale, Calif.

Most valuable player — Stefan Lukic, Oklahoma Wesleyan

Offensive player of the year — Stefan Cvetanovic, Oklahoma Wesleyan

Freshman of the year — Stefan Cvetanovic, Oklahoma Wesleyan

Goalkeeper of the year — Dusan Djordjev, Oklahoma Wesleyan

Defensive player of the year — Jorge Mejia, Kansas Wesleyan

Newcomer of the year — Yader Rodriguez, Kansas Wesleyan

Coach of the year — Diego Cocon, Kansas Wesleyan

All-CKL

volleyball

Below is the All-Central Kansas League volleyball team as selected by the league coaches:

First Team

u-Talby Duerksen, Hesston, jr., OH

Morgan Stout, Nickerson, jr., MB

Rylie Schilling, Hesston, sr., MH

Kierson Maydew, Pratt, sr., MH

Madyson Beckett, Halstead, sr., OH

Cyra Kelley, Nickerson, jr., OH

Elise Kaiser, Hesston, jr., MH

Rheagan Hoover, Pratt, sr., MH

Second Team

Kristina Head, Lyons, jr., MH

Josie Engel, Halstead, so., L

Bailey Sanders, Hoisington, jr., OH

Bri Franklin, Smoky Valley, so., MH

Skylar Eidson, Hoisington, sr., L

Celbi Richardson, Hesston, jr., S

Teegan Werth, Hillsboro, so., OH

Lauren Hiatt, Nickerson, sr., OH

Honorable Mention

Karenna Gerber, Halstead, so., MH

Madi McClain, Halstead, so., MH

Maguire Estill, Haven, so., RS/S

Faith Paramore, Haven, jr., OH/RS

Jada Mininger, Hesston, sr., RS

Jessica Saunders, Hillsboro, so., MH

Sammie Saunders, Hillsboro, fr., OH

Suzanne Schneider, Hoisington, so., OH

Baylea Perez, Larned, sr., S

Alex Keyes, Lyons, sr., OH

Brylee Engelland, Nickerson, sr., L

Jenna Fincham, Pratt, sr., S

Kyra Johnson, Pratt, jr., OH

Abby Rose, Smoky Valley, fr., MH

Emmie Ryals, Smoky Valley, sr., S

u-unanimous selection