MANHATTAN – The Newton High School boys’ cross country team opened the season Saturday with a sixth-place finish at the Manhattan Invitational.

Manhattan won the meet at 44 points, followed by Topeka Seaman at 87, Emporia at 127, Wamego at 135 and Blue Valley Southwest at 140. Newton scored 159 points.

The Newton girls had just three runners in the varsity race, two shy of scoring team points.

For the Newton boys, Erik Jantz took fifth in 17:46.1 for a medal.

Luke Schmidt finished 30th in 19:13.3. Jonah Hodge was 31st in 19:14.4. Ben Gering was 47th in 20:09.4. Eli Blaufuss was 52nd in 20:23.1. Elijah Edwards was 53rd in 20:24.1.

The Newton girls were led by Alaina Stucky, who placed seventh in 21:37.8 for a medal. Lylia Fernandez finished 25th in 23:08.8 and Megan Bartel finished 29th in 23:23.1.

Newton competes Thursday at the Swather Special at the Hesston Golf Course.

Manhattan Inv.

Saturday

Warner Park

GIRLS

Team scores —  Manhattan 28, Blue Valley Southwest 44, Lawrence 123, Leavenworth 140-47, Seaman High School 140-50, Valley Center 149, Topeka 156, Salina Central 173, Wamego 184. Newton no team score.

Top 10 — 1. Clara Mayfield Man. 18:57.5, 2. Ella Rosenkranz Man. 20:38.1, 3. Gigi Loffredo BVSW 20:54.7, 4. Madeline Purdom Man. 21:14.7, 5. Kadyn Cobb SC 21:31.0, 6. Kylie Phillips SH 21:37.3, 7. Alaina Stucky New. 21:37.8, 8. Brinn Wilson BVSW 21:44.7, 9. Jaylie Hicklin BVSW 21:49.5, 10. Emily Keeley Man. 21:54.7.

Other Newton runners — 25. Lylia Fernandez 23:05.8, 29. Megan Bartel 23:23.1.

Newton JV — 4. Ella Mayes Newton 18:27.2, 80. Acacia Penner Newton 23:43.0, 87. Maggee Smith Newton 24:22.6.

BOYS

Team scores — Manhattan 44, Topeka Seaman 87, Emporia 127, Wamego 135, Blue Valley Southwest 140, Newton 159, Lawrence 164, Leavenworth 184-68, Junction City 184-open, Topeka 235, Valley Center 247, Salina Central 256.

Top 10 — 1. Daniel Harkin Man. 16:15.8, 2. Matthew Pickering Man. 17:05.7, 3. Treyson True Emp. 17:13.9, 4. Taegan Loy Sea. 17:43.8, 5. Erik Jantz New. 17:46.1, 6. Carson Gros Man. 17:46.3, 7. Juan Tovar JC 17:57.7, 8. Jack Ryan Law. 18:02.5, 9. Mitch Sailer BVSW 18:07.2, 10. Cole Shupert Law. 18:09.5.

Other Newton runners — 30. Luke Schmidt 19:13.3, 31. Jonah Hodge 19:14.4, 47. Ben Gering 20:09.4, 52. Eli Blaufuss 20:23.1, 53. Elijah Edwards 20:24.1.

Newton JV — 29. Creed Ekerberg 21:05.6, 56. Jakob Senn 22:26.7, 68. John Koontz 25:34.5, 69. Conner Puckett 26:52.7.

Newton C team — 1. Caleb Koontz 15:33.2, 4. Kaden Anderson 16:11.6, 12. Owen Mick 16:24.8, 14. Konner Jaso 16:41.2, 16. Simon Hodge 16:44.7, 23. Alexander Barnett 17:19.2, 55. Kyle Stenzel 19:22.0, 56. Drake Henrich 19:27.7, 84. Miguel Molina-Chavez 22:35.7.