Ark Valley-

Chisholm Trail League

Division I

Track and Field

Championships

Thursday

at K.T. Woodman Stadium,

Maize

(scorers and Newton finishers)

GIRLS

Team scores — Newton 154, Hutchinson 128, Maize 120, Salina Central 61.5, Derby 42, Salina South 27.5, Campus 22.

Shot put — 1. Bynum H 40-2 3/4, 2. Laham M 36-4, 3. Kelsi 35-0 1/2, 4. Jackson SC 34-1, 5. Hefley H 34-1, 6. Aldridge SS 33-7 1/2. 7. Dorrell N 32-11 1/2.

Discus — 1. Bynum H 114-9, 2. Giehsler SC 106-8 1/2, 3. Dorrell N 105-5, 4. Hefley H 99-11 1/2, 5. Mendenhall H 94-7, 6. Lara N 86-9 1/2.

Javelin — 1. Huggans C 127-10, 2. Bynum H 117-0, 3. Geihsler SC 116-7 1/2, 4. Hirschfeld D 112-7, 5. Young D 111-7 1/2, 6. Forest N 102-2. 8. Nichols N 98-0, 12. Normai N 91-5.

High jump — 1. Ramos N 4-10, 2. Easles H 4-8, 3. Bacon N 4-8, 4. Malloy M 4-6, 5. Miller M 4-6, 6. Davison SS 4-4.

Long jump — 1. Remsberg N 17-4 1/4, 2. Onwugbufor M 17-1 1/2, 3. McFadden H 16-4 1/4, 4. Ward C 16-2 3/4, 5. Stokes D 16-1, 6. Raubenstine SS 15-8 1/4. 12. Garcia N 13-9 1/2.

Triple jump — 1. McFadden H 35-10 3/4, 2. Garcia N 35-10, 3. Raubenstine SS 34-5 1/2, 4. Page H 33-3 1/2, 5. Stevenson SC 33-2 1/2, 6. Clark H 31-9. 11. Nicholson N 29-0.

Pole vault — 1. Diaz M 10-2, 2. Bailey M 10-0, 3. Mexton SS 10-0, 4. Bell SS 10-0, 5. Helton SC 10-0, 6. Adams M 9-0.

100-m. HH — 1. Remsberg N 14.75, 2. Wren H 15.06, 3. Hanna M 15.16, 4. Armbrust H 16.50, 5. Raymondo N 16.56, 6. Backes SC 16.58.

4x800-m. relay — 1. Salina Central 10:29.33, 2. Newton 10:36.11, 3. Salina South 10:47.77, 4. Derby 10:57.66, 5. Maize 11:00.58, 6. Campus 11:08.85.

100-m. dash — 1. Anderson N 11.78, 2. Simmons N 11.97, 3. Jackson H 12.26, 4. Birney H 12.46, 5. Abduhl-Hameed D 12.78, 6. Villigas H 12.87. 7. Valle-Ponds N 13.05.

1,600-m. run — 1. Pierce M 5:40.26, 2. Reimer M 5:46.77, 3. Sheldon M 5:50.13, 4. Struble D 5:52.88, 5. Schrieber SS 5:55.57, 6. Stucky N 6:03.26.

4x100-m. relay — 1. Newton 48.21, 2. Hutchinson 50.33, 3. Maize 51.50, 4. Derby 55.97.

400-m. dash — 1. T.Antonowich N 58.89, 2. Abdul-Hameed D 59.91, 3. Birney H 1:00.69, 4. Onwugbufor M 1:01.84, 5. Bruce N 1:02.69, 6. Owings M 1:03.58.

300-m. LH — 1. Remsberg N 46.90, 2. Wren H 47.67, 3. Hanna M 49.21, 4. Armbrust H 49.62, 5. Backes SC 50.11, 6. Sponsel C 52.23.

800-m. run — 1. Dienes SC 2:23.35, 2. Keil D 2:23.51, 3. Pierce M 2:27.13, 4. Cobb SC 2:31.94, 5. Allen M 2:37.77, 6. Meier H 2:39.99. 8. L.Antonowich N 2:41.53, 11. Slechta N 2:46.33, 15. Bartel N 2:50.31.

200-m. dash — 1. Simmons N 25.82, 2. T.Antonowich 27.50, 3. Jackson H 27.84, 4. Anderson N 27.90, 5. Abdul-Hameed D 28.36, 6. Ward C 28.40.

3,200-m. run — 1. Sheldon M 12:55.93, 2. Stucky M 13:21.20, 3. Counts SC 13:23.91, 4. Groh C 13:45.63, 5. Fernandez N 13:48.14, 6. Brown C 14:10.78. 7. Ericson N 14:19.13.

4x400-m. relay — 1. Newton 4:04.28, 2. Hutchinson 4:08.45, 3. Salina Central 4:10.23, 4. Maize 4:14.13, 5. Derby 4:23.37, 6. Salina South 4:30.33.

BOYS

Team scores — Campus 106, Hutchinson 96, Maize 94, Salina South 90, Newton 82, Derby 59, Salina Central 29.

Shot put — 1. Clark D 53-5, 2. Peterson N 52-7 1/4, 3. Ja.Morrow SC 52-7, 4. Jo.Morrow 50-0 1/2, 5. Hicks C 49-6 1/2, 6. Sotelo SC 48-6 1/2. 9. Entz N 45-5.

Discus — 1. Hicks C 152-6, 2. DeGarmo H 146-2, 3. Entz N 131-5, 4. Peterson N 130-9, 5. Clark D 128-9, 6. Cox M 127-11.

Javelin — 1. Mitchell SS 172-10, 2. Webb SS 164-8, 3. McFarlane N 157-3, 4. Boes C 150-6, 5. Gonzalez H 149-6, 6. Miller SS 142-6 1/2. 16. McBeth N 116-11.

High jump — 1. Grill M 6-4, 2. Garcia N 6-2, 3. Lanoue SS 6-2, 4. Brown D 6-0, 5. Calvert SS 6-0, 6. Jones H 5-10.

Long jump — 1. F.Harvey C 22-4, 2. C.Harvey C 21-7 3/4, 3. Liggins SC 21-0 1/4, 4. Brown D 20-7 1/4, 5. Willich SS 20-2, 6. Wolke M 20-1. 12. Coleman N 19-5, 14. Presley N 17-11, 15. Perry N 17-0 1/4.

Triple jump — 1. F.Harvey C 46-9 1/2, 2. Jones H 45-2 1/2, 3. McDaniels SC 42-4, 4. Fan SS 41-0 1/2, 5. Perry N 41-0, 6. Melcher M 40-11. 9. Ekerberg N 39-1 1/2, t11. Presley N 37-9 1/2.

Pole vault — 1. Parnell SS 13-6, 2. (tie) Bartlett M 13-0, Brown D 13-0, 4. Batt C 12-0, 5. Toney SC 12-0, 6. Hubbard C 12-0.

110-m. HH — 1. Crough H 14.32, 2. Ochoa N 15.05, 3. Turnbull M 15.23, 4. Kennedy D 15.49, 5. Cohoon H 15.83, 6. Hanna M 16.65.

4x800-m. relay — 1. Campus 8:35.32, 2. Derby 8:41.73, 3. Salina South 8:41.74, 4. Newton 8:57.77, 5. Salina Central 9:37.93.

100-m. dash — 1. Seamster H 10.84, 2. Aiyabor D 10.85, 3. Harris N 11.05, 4. Atkins SS 11.20, 5. Lanoue SS 11.22, 6. Wise C 11.27. t11. Payan N 11.73, 14. Presley N 11.79.

1,600-m. run — 1. Jones M 4:31.93, 2. Ecord M 4:33.16, 3. Houchen M 4:35.34, 4. Mick N 4:35.51, 5. Munsell SS 4:38.13, 6. Caballero C 4:39.43. 16. Lettau N 5:22.52.

4x100-m. relay — 1. Campus 43.87, 2. Maize 44.30, 3. Newton 45.30, 4. Hutchinson 45.42, 5. Salina South 45.67.

400-m. dash — 1. Atkins SS 50.63, 2. Moore H 50.75, 3. Baker H 51.10, 4. Rogers C 52.28, 5. Counts SC 52.39, 6. Quill SS 53.55. 8. Blaufuss N 54.11, 10. Thompson N 54.24, 14. Hodge N 56.29.

300-m. IH — 1. Crough H 39.93, 2. Howell C 41.12, 3. Cohoon H 41.89, 4. Ekerberg N 42.60, 5. Ochoa N 42.76, 6. Crum C 43.52.

800-m. run — 1. Ecord M 1:59.43, 2. Mick N 2:00.82, 3. Jones M 2:02.77, 4. Rectenwald SS 2:03.16, 5. Dice C 2:05.82, 6. Sprecker D 2:09.66. 9. Sauceda N 2:12.08, 11. Edwards N 2:13.37.

200-m. dash — 1. Aiyanyor D 22.89, 2. Howell C 23.44, 3. Atkins SS 23.62, 4. Toney H 23,72, 5. Studevan M 24.05, 6. Seamster H 24.17. 7. Blaufuss N 24.23, 10. Harris N 24.56, 12. Payan N 25.45.

3,200-m. run — 1. Jones M 9:59.01, 2. Munsell SS 10:12.80, 3. Cole H 10:27.72, 4. Ragland C 10:27.76, 5. Jantz N 10:47.54, 6. Dohlman M 10:52.11. 9. Massanari N 11:07.19, 12. Brown 11:14.95.

4x400-m. relay — 1. Hutchinson 3:22.65, 2. Campus 3:26.74, 3. Maize 3:34.24, 4. Newton 3:35.28, 5. Salina South 3:37.90, 6. Derby 3:42.14.