Marion Relays

Thursday

Area scorers

GIRLS

Team scores — McPherson 155.5, Smoky Valley 87, Chapman 68, Hutchinson Central Christian 53, Bluestem 39, Chase County 35, White City 31, Marion 30, Southeast of Saline 28.5, El Dorado 11, Centre 10, Wichita Home School 6.

BOYS

Team scores — McPherson 109, Smoky Valley 82, Marion 60, Southeast of Saline 59.5, Chapman 54, Wichita Independent 53, El Dorado 48, Hutchinson Central Christian 44, White City 12, Wichita Home School 12, Chase County 10, Bluestem 8.5, Centre 2, Peabody-Burns 2.

4x100-m. relay — 5. Peabody-Burns (Hammann, Penalver-Pereir, Wedd, Montigny) 49.91.

Newton Middle Schools Quad

Thursday

NHS Track

Newton results

Seventh-grade girls

Team scores — Newton 101, McPherson 70, Lakewood 43, Derby 10.

100-m. dash — 1. Murry 13.94, 2. Medina 14.46, 9. Penner 15.35, 10. Morales 15.37.

200-m. dash — 1. Murry 29.55, 7. Fisher-Soukup 34.20, 8. Puentes 39.66.

400-m. dash — 3. Warsnak 1:21.28, 4. Morales 1:23.07, 5. Puentes 1:31.43.

800-m. run — 1. Jarmillo 2:47.34, 2. Bergquist 2:57.72, 8. Warsnak 3:26.01, 9. Skinner 3:26.70.

1,600-m. run — 1. Jarmillo 6:05.00, 2. Bergquist 6:32.00, 4. Torres 6:48.99, 8. Skinner 7:03.00.

100-m. hurdles — 3. Antonowich 22.00.

200-m. hurdles — 2. Livesay 38.46.

4x100-m. relay — 1. Newton (Entz, Medina, Seidl, Murry) 56.17.

4x200-m. relay — 1. Newton A (Murry, Seidl, Entz, Rice) 2:05.36, 3. Newton B (Fisher-Soukup, Renner, Penner, Budde) 2:12.94.

4x400-m. relay — 1. Newton (Rice, Bergquist, Antonowich, Jarmillo) 5:10.60.

800-m. sprint medley — 3. Newton (Entz, Budde, Rice, Torres) 2:31.42.

High jump — t2. Entz 3-10, t2. Livesay 3-10.

Long jump — 1. Antonowich 12-5 1/2, 9. Livesay 10-10 1/2.

Shot put — 1. Budde 27-4 1/4, t9. Zimmerman 19-6 1/4, t9. Harder 19-6 1/4, 14. Robinson 17-8.

Discus — 1. Seidl 60-8, 2. Sepeda 60-6, 5. Budde 52-10, 6. Robinson 47-8.

Eighth-grade girls

Team scores — McPherson 72, Newton 62, Lakewood 17, Derby 15.

100-m. dash — 5. Loewen 14.23, 6. Varpness 14.44, 10. Yandell 15.05, 11. Toribio 15.39.

200-m. dash — 5. Varpness 30.83, 6. Green 31.40, 10. Tonn 34.28.

400-m. dash — 4. Adams 1:09.56, 5. Lakey 1:10.52, 8. Kael 1:16.66.

800-m. run — 3. Simons 3:02.71, 4. Maynes 3:04.22, 6. Prine 3:12.73.

1,600-m. run — 3. Mayes 6:44.52.

100-m. hurdles — 2. Tilden 16.34, 6. Regier 21.44, 7. Kael 25.22.

200-m. hurdles — 1. Tilden 33.28, 5. Adams 35.63, 8. Million 40.08.

4x100-m. relay — 2. Newton A (Masters, Varpness, Rubio, Loewen) 55.45, 5. Newton B (Toribio, Owen, Hamm, Yandell) 1:01.52.

4x200-m. relay — 2. Newton A (Masters, Hamm, Lakey, Varpness) 2:02.47.

4x400-m. relay — 2. Newton (Simons, Regier, Hamm, Lakey) 5:09.27.

1,600-m. sprint medley — 1. Newton (Masters, Hamm, Rousseau, Regier) 5:13.47.

High jump — t2. Loewen 4-8, 4. Yandell 4-6, 6. Rubio 4-0.

Long jump — 3. Loewen 14-2, 6. Masters 13-6 1/2, 7. Hamm 13-6, 9. Adams 13-1.

Shot put — 8. Koehn 25-10, 11. McMullin 22-7, 16. Hunsucker 16-4 1/4.

Discus — 3. Pomeroy 71-0, 9. Claassen 54-8, 11. McMullin 50-9, 12. Owen 48-9.

Seventh-grade boys

Team scores — McPherson 120, Newton 47, Lakewood 40, Derby 16.

100-m. dash — 2. Hershberger 13.24, 8. Hensley 14.47, 10. Arellano 14.54, 11. May 14.87.

200-m. dash — 3. Klug 28.97, 7. Arellano 30.77, 9. Fowler 32.43.

400-m. dash — 4. Carr 1:08.20, 7. Pruden 1:16.20, 9. Harper 1:23.34.

800-m. run — 7. Fowler 2:58.16, 9. Pruden 3:09.08.

1,600-m. run — 3. Dillon 5:43.18.

100-m. hurdles — 4. Entz 19.85, 8. Harper 22.90.

200-m. hurdles — 3. Entz 34.15, 6. Farah 34.43, 9. Harper 42.56.

4x100-m. relay — 2. Newton A (Hensley, Klug, Aguilar, Hershberger ) 53.83, 4. Newton B (Butcher, Arellano, Entz, Nash) 54.74.

4x200-m. relay — 2. Newton A (Butcher, Klug, Arellano, Hershberger) 1:54.07, 4. Newton B (Pruden, Bowers, Carr, Aguilar) 2:03.45.

4x400-m. relay — 2. Newton (Dillon, Entz, Farah, Butcher) 4:53.03.

800-m. sprint medley — 3. Newton (Hershberger, May, Bailey, Dillon) 2:04.74.

High jump — 3. Bowers 4-8.

Long jump — 4. King 15-5, 8. Nash 14-3, 10. Farah 13-8 1/2, 14. Harper 11-7.

Shot put — 3. Sauerwein 28-11 3/4, 7. Oller 22-6 3/4, 9. Gomez 21-3 1/2.

Discus — 2. Farah 79-9, 3. Masem 78-2, 5. Sauerwein 72-1, 7. Livesay 64-1.

Eighth-grade boys

Team scores — Newton 56.5, McPherson 49, Lakewood 40.5, Derby 18.

100-m. dash — 1. Forest 12.33, 4. Franz 12.62, 5. Fernandez 13.25, 7. Smith 13.68.

200-m. dash — 7. Reyes 29.69, 6. Schmidt 29.55.

400-m. dash — 3. Hirsch 58.70, 6. Gonzalez-Arvalo 1:01.37, 7. Fernandez 1:02.17, 13. Farlow 2:51.17.

800-m. run — 1. Crawford 2:28.57, 2. Castillo 2:29.56, 4. Hodge 2:31.61.

1,600-m. run — 2. Koontz 5:30.23, 5. Eye 6:25.39, 5. Downey 6:26.01.

3,200-m. run — 1. Anderson 12:50.00, 2. Barnett 13:46.00, 3. Thiessen 14:05.00.

100-m. hurdles — 2. Remsberg 17.39, 3. Dorrell 18.12.

200-m. hurdles — 2. Remsberg 30.65, 4. Dorrell 31.51, 5. Koontz 34.92.

4x100-m. relay – 1. Newton (Gonzalez, Castillo, Franz, Forest) 49.14.

4x200-m. relay — 2. Newton (Hirsch, Remsberg, Gonzalez-Arvalo, Franz ) 1:47.62.

4x400-m. relay — 1. Newton (Gonzalez, Franz, Gonzalez-Arvalo, Castillo) 4:02.87.

1,600-m. sprint medley — 2. Newton (Gonzalez, Hirsch, Gonzalez-Arvalo, Anderson) 4:41.25.

High jump — 1. Forest 5-4, 2. Slechta 5-2, t3. Schmidt 5-0, t3. Hirsch 5-0.

Long jump — 1. Forest 18-1 1/2, 2. Remsberg 16-9, t6. Gonzalez 15-1, 8. Smith 14-9 1/2.

Shot put — 1. Dorrell 37-11 1/4, 2. Reyes 34-7 3/4, 7. Smith 31-8 3/4, 10. Henrich 29-0 1/2.

Discus — 1. Dorrell 119-9, 10. Reyes 76-11, 11. Henrich 76-2, 13. Sympson 63-4.