VALLEY CENTER — The Newton High School girls’ track team took second, while the boys were seventh out of 10 teams Thursday at the Valley Center Invitational.

In the girls’ team competition, Andale downed Newton 151-115. Garden City was third at 110.5, followed by Bishop Carroll at 110, Hutchinson at 85.5, Valley Center at 54, Clearwater at 48 and Arkansas City at 27.

In the boys’ competition, Bishop Carroll won at 220, followed by Andale at 107, Hutchinson at 104, Garden City at 99, Arkansas City at 52, Valley Center at 47, Newton at 40, Clearwater at 20, Winfield at eight and Southern Coffey County at five.

For the Newton girls, Kalli Anderson won the 100-meter dash in 12.49, followed by Savannah Simmons in second in 12.81. Anderson won the 200-meter dash in 26.24, followed by Simmons in second in 26.88.

Taylor Antonowich won the 400-meter dash in 1:00.69.

Maggie Remsberg won the 100-meter high hurdles in 15.65 and took fourth in the 300-meter low hurdles in 47.00. Remsberg took second in the long jump at 16-10.

The team of Alexis Valle-Ponds, Anderson, Taylor Antonowich and Simmons won the 4x100-meter relay in 48.95.

The team of Remsberg, Taylor Antonowich, Lindsay Antonowich and Caroline Bruce finished third in the 4x400-meter relay in 4:13.44. The team of Lindsay Antonowich, Alaina Stucky, Caroline Barger and Megan Bartel took thrid in 10:32.96.

Alaina Bergquist finished third in the 1,600-meter run in 5:56.33.

Amanda Dorrell placed fourth in the shot put at 34-2 1/2 and fourth in the discus at 108-2.

The Newton boys were led by Jacob McFarlane, who took third in the javelin at 157-5.

Garrett Mick took fourth in the 800-meter run in 2:04.05. Erik Jantz took fourth in the 3,200-meter run on 10:56.55.

Newton competes Thursday and Friday at the Wichita State Pre-State Classic at Wichita State’s Cessna Stadium.

Valley Center Inv.

Thursday

Newton results

GIRLS

Team scores — Andale 151, Newton 115, Garden City 110.5, Bishop Carroll 110, Hutchinson 85.5, Valley Center 54, Clearwater 48, Arkansas City 27.

100-m. dash — 1. Kalli Anderson 12.49, 2. Savannah Simmons 12.81, 10. Alexis Valle-Ponds 13.67.

200-m. dash — 1. Kalli Anderson 26.24, 2. Savannah Simmons 26.88, 19. Alexis Valle-Ponds 29.67.

400-m. dash — 1. Taylor Antonwoich 1:00.69, 14. Hailey Million 1:14.95.

800-m. run — 15. Claire Slechta 2:52.10.

1,600-m. run — 3. Alaina Stucky 5:56.33, 9. Lindsay Antonowich 6:13.49, 14. Elaina Bergquist 6:33.77.

3,200-m. run — 7. Lylia Fernandez 14:19.47.

100-m. HH — 1. Maggie Remsberg 15.65.

300-m. LH — 4. Maggie Remsberg 47.00.

4x100-m. relay — 1. Newton (Valle-Ponds, Anderson, T.Antonowich, Simmons) 48.95.

4x400-m. relay — 3. Newton (Remsberg, T.Antonowich, L.Antonowich, Bruce) 4:13.44.

4x800-m. relay — 3. Newton (L.Antonowich, Stucky, Barger, Bartel) 10:32.96.

High jump — 9. Kyndal Bacon 4-10.

Long jump — 2. Maggie Remsberg 16-10, 11. Savannah Garcia 15-2 1/2, 19. Alexis Valle-Ponds 13-4.

Triple jump — 5. Savannah Garcia 32-5.

Shot put — 4. Amanda Dorrell 34-2 1/2, 7. Harris Kelsi 32-5, 11. Kayla Mwangi 29-2 1/2.

Discus — 4. Amanda Dorrell 108-2, 9. Gabriela Lara 91-7, 18. Kayla Mwangi 61-2.

Javelin — 12. Olivia Forest 92-7, 15. Aubrie Nichols 85-10, 17. Woranum Normai 80-9.

BOYS

Team scores — Bishop Carroll 220, Andale 107, Hutchinson 104, Garden City 99, Arkansas City 52, Valley Center 47, Newton 40, Clearwater 20, Winfield 8, Southern Coffey County 5.

100-m. dash — 5. James Harris 11.59, 9. Zachary Garcia 12.11, 11. Adan Wilmore-Lemus 12.17.

200-m. dash — 6. James Harris 23.89, 7. Zachary Garcia 24.00, 16. Joel Thompson 25.72.

400-m. dash — 13. Joel Thompson 55.19, 18. Gregor Hoffman 58.81.

800-m. dash — 4. Garrett Mick 2:04.05, 11. Jonah Hodge 2:12.11, 14. Kolyn Sauceda 2:15.83.

1,600-m. run — 8. Erik Brown 4:58.52, 11. Shawn Lettau 5:09.70, 14. Matthew Lane 5:14.08.

3,200-m. run — 4. Erik Jantz 10:56.55, 9. Noah Massanari 11:12.00.

110-m. HH — 6. Jerik Ochoa 16.02.

300-m. IH — 9. Creed Ekerberg 44.14, 12. Jerik Ochoa 45.21, 18. Eli Blaufuss 48.58.

4x100-m. relay — 6. Newton (Wilmore-Lemus, Harris, Garcia, Blaufuss) 45.62.

4x400-m. relay — 8. Newton (Thompson, Mick, Garcia, Hodge) 3:42.05.

4x800-m. relay — 5. Newton (Mick, Hodge, Massanari, Jantz) 8:47.53.

High jump — 8. Alex Krogmeier 5-8.

Pole vault — 8. Milo Jones 11-6.

Long jump — 10. Jerik Ochoa 18-9 1/2, 14. Malicai Coleman 18-5.

Triple jump — 14. Adan Wilmore-Lemus 36-4, 16. Creed Ekerberg 33-3.

Shot put — 8. Ethan Entz 44-3, 12. Brecken Wedel 42-4, 18. Wyatt Hosford 39-6 1/2.

Discus — 9. Ethan Entz 131-11, 15. Brecken Wedel 113-9, 21. Aiden Kendall 98-6.

Javelin — 3. Jacob McFarlane 157-5.