While the Newton High School track team was hit hard by graduation last year, with eight state medalists returning, the Railers should still have enough scorers to contend for another state title.

Tad Remsberg begins his 14th season as Railer head coach. He is assisted by Richard Mick (distance); Tony Hein (long jump and triple jump); Pete Anderson (shot put and discus); Tyler Swalley (pole vault); Adam Williams (high jump); Mario Nava (distance) and Lisa Antonowich (javelin).

The Newton girls are the two-time defending Class 5A state champions, also winning regional and Ark Valley-Chisholm Trail League Division I titles.

The boys were third at league, second at regionals and fourth at state.

Returning state champions for the Railer girls are Kalli Anderson in the 100-meter dash and state-record setting 4x100-meter relay, Savannah Simmons in the 200-meter dash and 4x100-meter relay and Taylor Antonowich in the 4x100-meter relay.

Simmons also took second in the 100-meter dash and 4x400-meter relay. Antonowich took second in the 4x400-meter relay and third in the 400-meter dash.

Maggie Remsberg took second at state in the 100-meter high hurdles, second in the 4x400-meter relay, fourth in the long jump and fifth in the 300-meter low hurdles.

Amanda Dorrell took fifth in the discus and eighth in the shot put. Alaina Stucky took eighth in the 3,200-meter run.

Other returning state qualifiers include Megan Bartel, Hailey Million, Caroline Barger and Christina Bruce, all in the 4x800-meter relay.

State medalists back for the boys include Jerik Ochoa, who placed sixth in the 110-meter high hurdles; and Garrett Mick, who placed seventh in the 800-meter run.

Other state qualifiers returning include Alex Krogmeier in the high jump and James Harris in the 4x100-meter relay.

Roster

Anderson, Kalli (sprints); Antonowich, Taylor (sprints); Antonowich, Lindsay (distance); Arellano, Diego (field events); Barger, Caroline (distance); Bartel, Megan (distance); Bergquist, Elaina (distance); Blaufuss, Eli (sprints); Blaylock, Kati (field events); Broom, Tommy (field events); Brown, Erik (distance); Bruce, Christina (sprints); Bustillos, Jesus (field events); Catache, Jason (distance); Caudell, Caleb (sprints); Coleman, Malicai (sprints); Dimas, Asiel (field events); Diringer, Kody (field events); Dorrell, Amanda (field events); Ebert, Carsen (sprints); Edwards, Maylee (sprints); Edwards, Elijah (distance); Ekerberg, Creed (sprints); Entz, Schyler (field events); Entz, Derek (field events); Entz, Ethan (field events); Ericson, Caitlynn (distance); Fernandez, Lylia (distance); Fernandez, Santiago (distance); Forest, Olivia (field events); Gaeddert, Gabe (distance); Garcia, Savannah (sprints); Garcia, Zach (sprints); Gauthier, Marissa (sprints); Gonzalez, Nancy (distance); Gonzalez, Yadira (field events); Hamidovic, Anisa (field events); Harder, Anna (distance); Harris, Kelsi (field events); Harris, James (sprints); Henderson, Rianna (field events); Hernandez, Isaac (field events); Hill, Ethan (sprints); Hodge, Jonah (distance); Hofmann, Gregor (sprints); Horn, Gabe (field events); Hosford, Wyatt (field events); Ibarra, Juan (field events); Jantz, Erik (distance); Jantzen, John (distance); Jones, Milo (sprints); Kendall, Aiden (field events); Koontz, John (distance); Alex, Krogmeier (sprints); Lane, Matt (distance); Lara, Gaby (field events); Lemus (Wilmore-Lemus), Tony (Adan) (sprints); Lettau, Shawn (distance); Lujano, Alyssa (sprints); Massanari, Noah (distance); McBeth, Matt (field events); McFarlane, Jakob (field events); Medina, Jadyn (sprints); Merrill, Angel (sprints); Mick, Garrett (distance); Mick, Davis (field events); Milllion, Hailey (distance); Mwangi, Kayla (field events); Nichols, Aubrie (field events); Normai, Woranun (field events); O'Neal, Adondre (field events); Ochoa, Jerik (sprints); Parga, Jacky (field events); Pattrick, Westin (sprints); Payan, Rogello (sprints); Perry, Jody (sprints); Peterson, Enyisna (field events); Peterson, Damarus (field events); Presley, Isaiah (sprints); Puckett, Kenzie (sprints); Ramos, Azeneth (sprints); Raymundo, Rebeca (sprints); Remsberg, Maggie (sprints); Rossiter, Aryanna (field events); Rue, Yasmine (field events); Sauceda, Kolyn (sprints); Schmidt, Luke (distance); Schwind, Kylie (sprints); Simmons, Savannah (sprints); Simmons, Tjaden (sprints); Slechta, Claire (distance); Smith, Abby (sprints); Smith, Jada (field events); Smith, Martin (field events); Stenzel, Kyle (sprints); Stenzel, Zach (sprints); Stucky, Alaina (distance); Symonds, Meghan (field events); Thompson, Joel (sprints); Vajnar, Dylan (field events); Valle-Ponds, Alexis (sprints); Wedel, Brecken (field events); Wolfe, Shelby (distance).

Schedule

March 29 @ Winfield Inv. (Jantz Stadium) 4 p.m.

April 2 Newton Inv. (Thresher Stadium) 3:30 p.m.

April 6 @ Valley Center Inv. 2 p.m.

April 12-13 @ Wichita State Pre-State Classic (Cessna Stadium) 6:30 p.m./9:30 a.m.

April 20 @ Campus Inv. 3 p.m.

April 27 @ El Dorado Inv. 4 p.m. (BG Products Stadium)

May 4 @ Derby Inv. 3:30 p.m.

May 10 AV-CTL I @ Maize (K.T. Woodman Stadium) 3:30 p.m.

May 18 Regionals TBA

May 25-26 State @ Cessna Stadium, Wichita TBA